» »

Smrt v vesolju - film Sunshine

Smrt v vesolju - film Sunshine

A. Smith ::

Sunshine je film, ki sem si ga ogledal nekaj dni nazaj.

Poleg vsebinskih lukenj, značilnih za ZF filme, me je najbolj zmotila slednja podrobnost: En izmed protagonistov je zaradi premajhne izolacije v nekaj sekundah zmrznil do popolne poledenitve.

Tega si ne predstavljam, saj v vakuumu ni medija, po katerem bi se toplota lahko prenašala. Že sicer, da sevamo IR svetlobo, ampak ne more biti to razlog, da si v 20s ledena kocka?!

Bi vprašal dežurne fizike za obrazložitev. Hvala.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Thomas ::

Sigurno ne zmrzneš v vakuumu kar takoj. Čeprav je praktično na absolutni nuli.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:noir:. ::

Some scientific goofs were specifically left in due to audience expectation e.g. how things move in zero gravity...
vir: imdb.com

ocitno so se potrudl in pustil not kake take neumnosti... :)

Matek ::

Jaz bi se pridružil vprašanju, ker me tut zanima kako se zadeve gor obnašajo. Po eni strani absolutna ničla, po drugi pa zelo malo medija za prenašanje toplote.

Kako potem izgleda, če daš tja eno stvar, ki oddaja toploto, recimo en kalorifer? A toplota nima kam it in se zadeva hudo segreje, al se hitro ohlaja ker je pac hladno? Se ze vnaprej opravicujem za laicno predstavo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Thomas ::

Po Stefan Boltzmanovem zakonu telo seva fotone. Sorazmerno albedu in četrti potenci temperaure.

Tako se recimo tudi Zemlja hladi v Vesolje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

A. Smith ::

Se mi je zdelo, da je bil tisto navaden bull. Vseeno mi ni žal, da smo ga šli gledat. Je še najboljši od tistega šodra, ki se trenutno vrti...

Hvala za odgovore.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

gani-med ::

Ko si v vakuumu, je skoraj tako, kot bi bil v termovki, ki dobro izolira in dolgo ohranja vroč čaj ravno zaradi praznega prostora med stenama posode in zaradi istega vzroka bi se tudi v vakuumu zelo počasi ohlajal, za nekaj stopinj več dni.

Seveda bi pred tem umrl zaradi drugih vzrokov, v nekaj minutah zaradi pomanjkanja kisika.
Če bi bil pa tudi neposredno izpostavljen sončnim žarkom, bi bil tudi močno opečen, torej daleč od tega, da bi umrl zato, ker bi se spremenil v "ledeno kocko".

gzibret ::

Verjetno bi se pospešeno ohlajal zaradi hitre izgube vode in ostalih plinov (če nebi bil pod tlakom seveda).
Vse je za neki dobr!

gani-med ::

Koža kar dobro zadržuje tekočine v telesu, seveda pa je vprašanje, kaj bi koži v zelo kratkem času naredilo sonce. Vendar bi te v tem primeru Sonce le še bolj segrelo.

iskra ::

Bolje bi bilo upoštevati še dejstvo, da tekočine pri tako nizki temperaturi izparijo ;) Človeka bi verjetno razneslo. Tlak okolice je enak 0. Vakum. Zmrznil bi, ker bi šla skoraj vsa toplota zelo hitro iz telesa s tekočino.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

frudi ::

človeško telo bi v vakuumu preko sevanja oddajalo približno 1kW moči, medtem ko je proizvaja samo okrog 100W. da bi se vzpostavilo termodinamično ravnovesje, bi se temperatura površine kože precej hitro spustila, verjetno bi v par minutah padla pod celzijevo ničlo. če bi človek preživel in še naprej proizvajal svojih 100W toplotne moči, bi se ravnovesje vzpostavilo pri približno -100°C.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

BigWhale ::

Astronavti naj bi bili na poti do lune s svojo ladjo v BBQ (rostilj) mode. Pocasno rotiranje ladje, da se je toplota enakomerno razporejala. Na eni strani bi lahko bilo +200 stopinj celzija, na drugi strani pa -100, ce se ne bi vrteli.

A. Smith ::

V filmu so se dogodki odvijali za velikanskim sončnim ščitom.

Je pa tole Frudijevo pričevanje zelo zanimivo. Kaj je vzrok temu 1kW IR sevanju?

Ali tudi na zemeljskem površju sevamo toliko, pa se ta izguba energije kompenzira s prejetim sevanjem iz okolice?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

gani-med ::

Človeško telo bi počasi izsevalo toploto v prostor in to bi trajalo dneve in tedne preden bi se vzpostavilo toplotno ravnovesje.
Če bi bilo telo v senci, bi nastalo ravnovesje pri - 270 C, na soncu pa pri -18 C
Tolikšna bi bila tudi povprečna temperatura na Zemlji, če ne bi bilo površje zaradi toplogrednih plinov ogreto na povprečno temperaturo +15 C.

Vedeti je treba, da na tej razdalji (orbita Zemlje) pride od Sonca 1400 W/m2 izsevane energije.

Thomas ::

> Kaj je vzrok temu 1kW IR sevanju?

Atomi termično nihajo, se trkajo in fotoni odletavajo ko špliterji. Bolj je toplo, več trkov in več višjeenergetskih špliterjov - fotonov - odleti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

A. Smith ::

Ja, to mi je kolikortoliko jasno. Tisto, kar me res zanima je, ali tudi tu na zemlji oddajam 1kW sevanja, in zakaj ne, če ga ne?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

kupola ::

Na zemlji in v vesolju oddajaš enako količino sevanja. Odvisno je samo od tvoje temperature.
Na zemlji se ne ohladiš zato, ker skoraj enako količino sevanja dobiš iz okolice nazaj. Manjko pa dodaš s "kurjenjem" hrane.

gzibret ::

Seveda ga oddajaš. Samo ga prav toliko (oz. malo manj) tudi sprejmeš iz okolice. Zato se ne ohladiš pod ledišče.
Vse je za neki dobr!

kopernik ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izkušnje s toplotno črpalko regija, moč, delovanje, vrsta izolacije etc. - samo eno m (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8733693 (30586) konspirator
»

nenormalno visok račun za elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9933656 (30535) Maestral
»

Plamen (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
18214260 (10983) CaqKa
»

Venera

Oddelek: Znanost in tehnologija
466208 (5123) jest10

Več podobnih tem