» »

JEDKANJE: Kolikšna koncentracija kemikalij ?

JEDKANJE: Kolikšna koncentracija kemikalij ?

tomas17 ::

Pozdravljeni!

Zadeva je sledeča; v svojem življenju sem že kar veliko prejedkal, a še vseeno imam eno vprašanje za vas. Doma imam solno kislino 30%, vodikov peroksid 1l 30% in pa razvijalec ki je v obliki belih zrnc. Zanima me, koliko vode, peroksida in kisline naj zmešam, da bo razvijanje vezij ravno pravšnje ?

Hvala!

StricGeZza ::

ja tudi mene zanima, do zdej sm kr bol od oka mešal

kobilica ::

Razvijalca ne rabis za jedkanje,ampak mislim da je razmerje Voda 1/2,H2O2 1/4,HCl 1/4.

H2O2 = Vodikov Peroksid
HCl = Solna Kislina

Kemikalije skranjuj v temnem in hladnem prostoru,ker drugače bo H2O2 Razpadel.

a13misko ::

Težko je povedati! Jaz vedno delam od oka in opazujem reakcijo!

VolkD ::

Vprašanje ni postavljeno najbolj logično, saj se s kislino in peroksidom ne razvija tiskanih vezij. Pa se ob to nebi spotaknil, če tomas17 nebi omenil razvijalec v zrncih, ki je očitno NaOH (Natrijev Hidroksid). Slednji se uporablja kot razvijalec za foto lake tipa P20 in P501 (Naš domač proizvod iz Cinkarne).

Torej najprej okrog koncentracije razvijalca. Raztopina naj bi bila 7 %. To pomeni, da navagamo 7g NaOH in jih raztopimo v 1L vode. Kot posodo za hranjenje razvijalca uporabljam plastenko od mineralne vode. Njena velikost je 1,5L zato navagam 10 g NaOH. Zrnca se v vodi hitreje raztope, če v steklenico natočim toplo vodo. Tudi razvijanje se odvija hitreje, če je razvijalec nekoliko topel. Ni pa to obvezno.

Po razvijanju pride na vrsto jedkanje.
Mešanje kemikalij "od oka" je dovolj uporabno in tako ni potrebe za bolj natančnim mešanjem. Reakcijo je seveda potrebno opazovati in vedeti kako reagirati ko gre kaj narobe.
H2O2 (Vodikov peroksid) s časom razpada. če je izpostavljen svetlobi in nečistočam razpada hitreje. Shranjevanje že uporabljene mešanice je možno, a upoštevati moramo zgoraj navedeno dejstvo. Mešanico ne shranjujemo v steklenico do polnega !! Prve dva dni naj pokrovček ne bo zatisnjen, ker uhaja iz steklenice kisik. Iz H2O2 torej nastaja kisik in voda. Čez nekaj dni dobimo od tako shranjene mešanice le še kislino in vodo. O peroksidu ni več ne duha ne sluha.

Glede na to, da v naši mešanici potrebujemo vodo, kislino in peroksid, lahko tako shranjeno mešanico uporabimo in s tem prihranimo nekaj kisline. Nekaj jo moramo še dodati, dodati pa moramo tudi peroksid.
Dober pokazatelj količin je barva mešanice. Ko dodamo vanjo kislino se barva spremeni proti zeleni barvi, ko pa dodamo peroksid se mešanica obarva plavkasto. Vsekakor se ostankov mešanice nabere več kot jo kasneje potrebujemo za nov postopek. Ker razvijalca nima smisla shranjevati, je najbolje da te viške mešanice zmešamo z njim in stvar tako nevtraliziramo. S tem dobimo vodo in soli. To pa je že primerno, da zavržemo z dodatkom primerne količine vode lahko tudi v kanalizacijo (Cevosan vsebuje tudi NaOH).

Če se iz mešanice začne izločati na TIV, ki ga jedkamo svetlo plava prevleka, je najbolje, da mešanico takoj zavržemo in pripravimo novo. TIV preprosto operemo z vodo in damo v novo mešanico, da se postopek jedkanja konča.

Še opozorilo - lemikalije so lahko nevarne. Tako kisline kot tudi baze so agresive in v najboljšem primeru puščajo luknje v obleki. Pri tem je vsem jasno da je kislina nekaj kar grize in se je celo rahlo boje. To povzroči, da so pri njeni uporabi bolj pozorni. Žal zaradi tega pozabijo, da je baza (razvijalec) tudi nevarna, celo bolj. Se ne peni ne peče. Le koža se naslednji dan olupi, če se ne do kosti, smo imeli srečo. Zapolnite si: Kislina je manj nevarna od luga, konec koncev imamo prav tako kislino v želodcu, v manjši koncentraciji seveda.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

tomas17 ::

Hvala za obsežen odgovor VolkD. Kako pa je potem z shranjevanjem teh kemičnih sredstev? Recimo, pri meni bo tako, da bom enkrat zmešal vsega po 1l in zagotovo ne bom porabil vseh kemikalij naenkrat. Zato bi jih rad shranil do prihodnjega jedkanja. Koliko dni, mesecev, pa so zmešane kemikalije še uporabne?

VolkD ::

Zakaj pa bi potreboval tako veliko količino mešanice ? Še nikoli nisem delal nič kar bi "popilo" toliko tega. Drugače pa: za te stvari je smiselno imeti posebno mesto ločeno od ostalih. Biti mora na hladnem, temnem in zaželjeno je, da je voda v bližini. Pametno je, da je odmaknjeno od tal (otroci).

Sam stvari hranim v garaži, kjer ni centralne, v vogalu tik ob lijaku, v viseči omarici montirani nekoliko višje.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

VolkD ::

Aja, pa zmešaš le toliko kot potrebuješ, to pa je bistveno manj, kot vsakega po 1l. Razvijaš in jedkaš v banjici. Tekočine je dovolj že če prekrije tiskano vezje.

Zaradi varnosti (predvsem obleke) imam več banjic eno v drugi. Tako morebiten pljusk pristane v večji banjici in ne na hlačah. :D
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Primoz16 ::

Pozdravljeni,

Sem nov na forumu in me zanima, če bi mi mogoče lahko kdo pomagal pri moji težavi pri izdelavi tiskanega vezja. Namreč, ko posprejam ploščico s fotolakom, jo postavim v temen prostor za 20 minut in nato jo dam v pečico za 20 minut na 60°. Ko se ploščica posuši jo namočim v NaOH. čez nekaj časa se lepo prikaže narisana shema, le ko pa ploščico premaknem se pa tudi shema izbriše. Ima kdo mogoče kakšne izkušnje s tem in bi mi lahko pomagal?

Lp.

Brane2 ::

VolkD je izjavil:


Torej najprej okrog koncentracije razvijalca. Raztopina naj bi bila 7 %. To pomeni, da navagamo 7g NaOH in jih raztopimo v 1L vode. Kot posodo za hranjenje razvijalca uporabljam plastenko od mineralne vode. Njena velikost je 1,5L zato navagam 10 g NaOH. Zrnca se v vodi hitreje raztope, če v steklenico natočim toplo vodo. Tudi razvijanje se odvija hitreje, če je razvijalec nekoliko topel. Ni pa to obvezno.


Dve pripombi:

1. Navedeno razmerje pomeni 7 promilov = 0,7% ne pa 7%. Slednja bi verjetno pobrala ves fotolak z vezja.

2. Prej so bili potrebni razni triki za vaganje 7g, sedaj pa na bolšjaku dobiš za €10 ( kitajsko sicer) elektronsko tehtnico do kakih 50g z natančnostjo 0,1g...

Primoz16 je izjavil:

Pozdravljeni,

Sem nov na forumu in me zanima, če bi mi mogoče lahko kdo pomagal pri moji težavi pri izdelavi tiskanega vezja. Namreč, ko posprejam ploščico s fotolakom, jo postavim v temen prostor za 20 minut in nato jo dam v pečico za 20 minut na 60°. Ko se ploščica posuši jo namočim v NaOH. čez nekaj časa se lepo prikaže narisana shema, le ko pa ploščico premaknem se pa tudi shema izbriše. Ima kdo mogoče kakšne izkušnje s tem in bi mi lahko pomagal?

Lp.


Nepravilna koncentacija razvijalca. Ta mora biti kar točna, sicer so težave. Daješ ziher 7g suhih NaOH zrn v liter vode ali bolj "odoka" ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Spajky ::

Ko sem jest delal s Positiv-20 fotolakom, sem na tanko pofarbal ploščice in jih pustil en dan, da se sušijo na sobni temperaturi in mi je funkcioniralo bolje kot kratko sušenje pa potem v peč ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Brane2 ::

Ni potrebe. Če delaš po navodilih v bistvu loviš kompromis.

Če posušiš predolgo na dani temperaturi, bo fotoobčutljivost padla in bodo problemi pri rauvijanju.
Če sušiš na previsoki temperaturi, bo fotoobčutljivost naglo padla.

Če sušiš premalo ali na prenizki temperaturi, lak ne bo dosti odporen na jedkanje in kislina bo vezice čisto uničila.

Sam se pogruntal naslednji način, ki dela 100% in bistveno bolje od originala.

Najprej posušiš platico na sobni temperaturi ali malo višje pod ventilatorjem. Pozor na prah v zraku! Najbolje je met neko zaprto škatlico z ventom za kroženje zraka. Po recimo 10 minutah, ko je lak na otip povsem suh, daš zadevo osvetlit. Takrat bo lak še full lepo občutljiv in se bo razvil zelo lepo. Nato plato spereš in posušiš pod curkom vročega zraka. Lahko recimo fen za lase. Takrat je lak že razvit in te nima kaj sekirat če ga pregreješ in zgubi fotoobčutljivost. Še več, takrat se bo še lepše in temeljiteje zapekel na baker in jedkanje bo lepše.

Po ene 5 minutah ( ali več, odvisno od temperature in pretoka zraka) lahko daš stvar jedkat.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Double_J ::

Zdravo, kdo ve če se da kupiti v prosti prodaji 50% oziroma 60% peroksid?

Zadevo proizvajajo očitno...

http://www.belinka.si/izdelki/vodikov-p...

http://www.belinka.si/izdelki/vodikov-p...
Dve šivanki...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kislina ali alternative (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7120357 (18512) negotiator
»

I: Kje kupiti PCB in "gear" za jedkanje najbolj ugodno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
102385 (2140) barny988
»

bakrenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
566783 (4666) Pyr0Beast
»

TIV in Foto glossy papir (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
718055 (7226) Brane2
»

Kaj kupiti za tiskano vezje

Oddelek: Kaj kupiti
203910 (3655) teedy

Več podobnih tem