» »

TIV in Foto glossy papir

TIV in Foto glossy papir

«
1
2

Racko ::

V temu članku je opisan postopek izdelave tiskanega vezja z Epson foto glossy papirjem. Ker na vseh spletnih trgovinah pise, da je tak papir namenjen samo inkjet oz. brizgalnim tiskalnikom, se sprasujem, ce je ta trditev, ki jo avtor clanka navaja resnicna. Pise namrec, da bolj priporoca tiskanje z laserskim tiskalnikom. Skrbi pa me tudi, da mi ne bi enostavno te folije skurilo v laserju.

LP

BluPhenix ::

Ja, bolje je tiskati z laserskim, ker črnilo iz tiska lažje odstopi. Pač zaradi samega načina tiskanja (laserci-barva se naloži na papir, injet-barva se vpije v papir).

Glede tega, da bi papir stopilo ni panike. Sej tudi folije lahko uporabljaš iste v lasercih, kot pa v inkjetih, le da so tiste za inkjete malo drugačne.

Jaz sem to poskušal že s paus papirjem. Rata nekako uredu, če ti ne zmečka paus papirja, kar se zgodi pogosto. Zato so prava rešitev tejle glossi popirji. Pa še večkrat lahko enega uporabiš.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Racko ::

Bom potem sel v ponedeljek v nabavo. A vkolikor sem videl je tale Epson foto glossy papir kar drag. Tule je cena 2.700SIT za 20 A4 listov. Bi lahko kje dobil ta papir ceneje? In pa, je ta sploh pravi? Doma imam zelezov triklorid, za katerega pa v tem vodicu pise, da ga ne smemo mesati z vodo? Kako naj ga drugace uporabim? Je v majhni vrecki, zrnca so rjave barve in na nalepki pise, da ga je tam notri za 1l. Kupljen je v Conradu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Racko ()

radiator ::

Če boš sprintal z inkjetom in grel se nrbo nič zgodilo. Obvezno rabiš termo toner kot ga imajo laserji ali fotokopirci. Saj tam tudi piše da kaj sprintaš z inkjetom naj potem fotokopiraš. Tu je problem geometrije fotokopirca.. Moram reči da sem to že pred leti preizkušal sicer z navadnim papirjem pa so bili rezultati neuporabni.

FeCl se meša z vodo. Ampak prvo vzameš vodo in potem dodajaš FeCl in ne obratno.
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

Mah, to je zguba časa.

Dobi kje folijo za inkjete in natisni nanjo zadevo z inkjetom in to je to.

Še bolje, pošlji zadevo v osvetlitev v kak grafični studio, kjer boš za A4 plačal recimo 700 SIT, dobil boš pa brezhiben izdelek, vsekakor boljši od česarkoli, kar bi naredil sam doma.

Če že moraš narediti zadevo sam doma, riporočam inkjet+folijo+ gretje folije na recimo 70 °C za kakih 15 minut, da se črnilo zapeče...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Racko ::

Imam samo laserja. Probal bom naresti zadevo enkrat naslednji teden in bom o njej definitivno porocal. :D

BluPhenix ::

Zadeva definitivno deluje. Ko se boš malo utekel bodo rezultati odlični.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Brane2 ::

Verjamem, da deluje, a vem,da inkjet+folija+gretje deluje bolje.

Sam sem tako naredil na svojem prastarem Epsončku filme, za katere folk ni verjel, da niso narejeni v DTP studiu.

Vezice 8 milov z 8 mil presledki, filmi za dvoslojno tiskanino, ki se pokrivajo 100%.

Papir se deformira pod likalnikom zadosti, da en film več ne paše natanko na drugega.

NO, za enoslojce mogoče, a dvoslojce bi definitivno delal s folijo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Jackal ::

Tale postopek se mi zdi za dejansko delanje tiskanih vezij precej neuporaben - sem probal 1x, pa sem moral potem pol vezja na roko popravit s flumastrom. Sicer sem delal samo z navadnim in paus papirjem - ne s foto.

Boljše nabavit ploščo s foto lakom in folijo (ca 60sit/komad), sprintat na folijo, osvetlit na soncu - razvit in potem zjedkat.

Uporabljam pa to metodo z likalnikom za nekaj drugega - namreč na končanem vezju se da s tem lepo prelikat označbe in obrise elementov.

BluPhenix ::

Jackal, glede na to, da si sprobal 1x in še to z najslabšimi mediji, ne moreš ravo govoriti ali je dobro ali ne ;) .
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

radiator ::

Kaj vem jaz delam 8mil z pavsom in fotopostopkom. Moram probat zdaj enkrat z folijo pa 6mil. Printer je HP 6P.

Ni pa mi jasno kako lahko transferiraš inkjet tinto z temperatura na TIV. Jaz mislim da to ne gre razen če imaš ono folijo, ki je za na majce likat.
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

Saj je ne. Plato narediš lepo s fotopostopkom, tako kot je bog ukazal.

Če je UV fotopostopek dovolj dober za najnovejše Opterone delat, bo valjda dober tudi za doma narejene plate... :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

radiator ::

to je tudi moje mnenje :)
Kaj je jutri že bilo?

VolkD ::

Ja tisto z likanjem nekako ne gre..
Tako, da bo treba kar malo kemije uporabit. Fotopostopek je prava stvar. Moje izkušnje pa kažejo, da je pozitiv 20 precej slabši od P501.
P501 je lak, ki se ga da dobiti v embalaži 1l v Tiskarni Celje. Cena je okrog 7 K sit za liter. Ker pa se litra nikoli ne rabi, predlagam, da se gre v skupno nabavo.
Sam sem moral kupiti liter ;( Porabil pa v pol leta mogoče pol dl.
Folije delam na injet tiskalniku. rezultat pa si lahko ogledate tule.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Racko ::

Potem pravite, da ce delamo z glossy papirjem ne bo prisla ven dobra tiskanina (enoslojna)?

VolkD ::

Običajno je tako, da mora človek vse sam preizkusiti, da verjame. A vseeno ti svetujem, da raje uporabiš fotopostopek.
Če že imaš namen zapraviti nekaj denarja(prevoz) in časa, potem raje pridi na "pokušino izdelave TIV" do mene. Ne bi bil prvi. Kavo pa še kaj pa tudi dobiš !0:)
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

radiator ::

Pa še moja prva, ki sem ja naredil doma. No prej sem jih že nekaj naredil na fax-u :)

Pavs in Positiv 20
Najtanjše linije so 10mils



Čip ki je gor je MSP430F1121AIPW (20 TTSOP) oni elementi ki pa so okoli pa so 1206.

@VolkD:
Kaj maš kaj tega laka na zalogi? Da vidim kak gre.

Edit:
10s bi še jo moral pustiti jedkat ker so še je gor par pikic.
Kaj je jutri že bilo?

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Racko ::

Mamljiva ponudba, vsekakor vredna razmisleka:D. A kot pravis, clovek mora res sam stvar preizkusiti, zato bom najprej sprobal naresti tiskanino prek glossy papirja.
Temu je pa tud se kar lepo uspela:

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

VolkD ::

Laka imam še. Precej sem ga pa razdal. Za lak ni problema, a problem je steklenička. Pravzaprav je najbolje, če bi bila taka s kapalko.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Racko ::

Prisla je dobra tiskanina. Morda nekje dobim digitalca in vam tiskanino poslikam. Sicer bom naslednjic bom pazil pri izbiri kvalitete slike, a je tudi ta zadovoljiva. Izucilo pa me je, da nikoli vec ne bom uporabljal FeCl3. Je sicer neskodljiv a je pocasen kot polz! Priblizno 45min je rabilo, da mi je pojedkalo dol odvecen baker. Bom naslednjic uporabil kar solno kislino in peroksid. Ima morda kdo kaksen drug predlog?

BluPhenix ::

Mah voda+kislina+peroksid rules. J***s ostalo.

2 min in pobere vse. Da bi delal s tiso mešanico večjo količino ploščic...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Jackal ::

FeCl3 - pomaga, če vse skupaj pred jedkanjem segreješ.

Racko ::

Najbrz res. Bom sel med vikendom enkrat po BTCju na lov za peroksidom in solno kislino.

Brane2 ::

Ni treba kaj dosti iskat. Oboje imajo v Chemu v BTCju - poglej na zemljevid BTC City za točno lokacijo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

VolkD ::

Sam delam z obojim.. tako solna kislina+peroksid kot tudi feriklorid.
Vsaka stvar je za svoje dobra. In to je treba poznati in vedeti kdaj kaj uporabiti. Oboje pa so kemični procesi ( substitucije) in po pravilu se ti odvijajo hitreje, če se stvar dogaja pri višji temperaturi.

Solna kislina + peroksid ima to slabo lastnost, da se vse skupaj ob reakciji segreje in zato je delovanje proti koncu močneje in izraziteje. Pojav privede do spodjedkanja. Če so piste tanke, se lahko zgodi, da odstopijo. Če pa delamo kako visokofrekvenčno vezje, kjer je širina voda pomembna zaradi prilagoditev, ali pa imamo celo na tiskanini izvedene nihajne kroge in/ali filtre, potem je treba s pojavom spodjedanja računati. V nasprotnem se "bomo morali" izgovarjat, da material nima predpisanega dialektrika :D.

Pri jedkanju z ferikloridom je pojav spodjedanja komajda opazen.

Načeloma torej vse ploščice, ki jih delam na teflonu jedkam z ferikloridom. Teflon se v glavnem uporablja pri frekvencah 1 GHz in višje .
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

ql000 ::

Kislino in peroksid se dobi tudi v Mavrici (jaz sem kupil jedkalno robo v Mavrici na Tržaški v Lj.). S FeCl sem delal pa samo enkrat in nikoli več. Jedkalo je 2 ure, mešal sem kot nor efekt je bil pa totalen disaster. Kislina + peroksid rulz!

Racko ::

Ok, dobil danes hcl in h2o2 v chemotu. Zdaj me pa zanima, ce lahko po tem, ko pojedka ves nezasciten baker dol s ploscice to zmes spravim v plastenko in jo uporabim se kdaj drugic?

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Brane2 ()

Brane2 ::

Niti slučajno.
On the journey of life, I chose the psycho path.

VolkD ::

Vodikov peroksid je oksidant. Kemično je to dva vodikova atoma in dva kisikova atoma. Spojina teži k razkroju. Že svetloba da dovolj energije, da se razkroji. Zato vodikov peroksid hrani na temnem prostoru. Pomešan z kislino se razkroji. Na Vodo in kisik. Kislina sama ostane taka kot pač ostane, delno izrabljena, torej pomešana z vodo, v kateri se je raztopila še bakrena spojina. Modra galica ji pravimo. Taka raztopina s časom torej izgubi vsebnost vodikovega peroksida, kislina pa se dodatno razredči z vodo.

Ker je mešanica primerna za jedkanje pravzaprav tudi kislina razredčena z vodo in vodikov peroksid, se uporabljeno tekočino pravzaprav splača shraniti. Uporabimo jo tako, da naslednjič vanjo dodamo le malo kisline in seveda ustrezni del vodikovega peroksida.
S tem prihranimo nekaj kisline, pa tudi okolje nekoliko ušparamo, ker ne odlivamo vedno te tekočine v odpad.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Brane2 ::

Tista zadeva hlapi ko nora, zapreti je pa ne moreš. Če to hraniš doma odprto, ti bo skorodiralo vse v krogu enega metra od te zadeve.

Če pa stvar zapreš... jaz sem to enkrat ušpiču, pa se mi je plastenka napihnila na 2x volumen naslednji dan. Čudim se, da je ni razneslo...

V glavnem, ne bi jaz. Zmešaj toliko kot rabiš in ko je konec, naredi uslugo WC školjki in jo malo dodatno spucaj...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Jackal ::

Uporaben je tudi natrijev persulfat. Gre za fin bel prah, ki se zmeša v vodo. Delovna temperatura je pa tam okoli 55°C - zato je potreben grelec. Sama hitrost jedkanja je pa veliko boljša od FeCl3. Glede samega jedkanja je veliko bolj natančna kot FeCl3 - tudi shranit se da - samo ima tudi afiniteto do napihovanja plastenk.

Racko ::

Uh, sem ze pojedkal tisti baker dol :). Ja, tudi sam sem obcutil peroksidove hlape na svoji kozi. Stofeljca nisem mogel z rokavicami dol poriniti in sem ga pac z golimi rokami. Cez pol urce opazim beli madez na delu prsta >:D.

Brane2 ::

Ehh, to ni nič. Jaz sem se že praktično okopal v zadevi. :D

Ni pa prijetno, to je res...
On the journey of life, I chose the psycho path.

VolkD ::

Kot vidim, mešate veliko preveč vodikovega peroksida v kislino. Saj ni treba da zjedka v 20 sec.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

BluPhenix ::

Ja no, včasih je treba :D

Ne glih v 20 sec, ampak vsaj v 1-3min. Drugače porabimo preveč časa za vse ostalo. Ni najbolj idealno, ampak če malo popaziš, pride čisto uproaben rezultat. Seveda more biti temu prirejen tudi film, se pravi malo širše vezi.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Racko ::

Jaz sem danes uporabil tole in je bilo cisto vredu:
Razmerje kemikalij za 250ml "zvarka":
125ml (0,5l) -- vode (H2O)
88ml --HCl (solna kislina)
38ml -- H2O2 (vodikov peroksid)

Okoli 20min z mrzlo vodo.

VolkD ::

Ja to je to ! In kar ti je ostalo, lahko mirne duše daš nazaj v steklenico - plastenko. Ne bo je napihnilo .
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

radiator ::

TIV, ki sem ga gori postal je zjetkan v 1 min. 2 dela HCl 1del H2O2 in 2 dela tople vode.

Meni se pri vsem tem zdi najbolj pomembno kako naneseš fotolak in kako ga zapečeš. Če tu ne nerediš dobro je že vse zasrano.
Kaj je jutri že bilo?

VolkD ::

V 1 min.. Hja.. Če imaš kak mikroskop, bi bilo zanimivo videti robove pist. Čeprav je to težko fotografirati. No glede na agresijo mešanice za jedkanje predvidevam, da so spodjedkani. Slike bi bile vsekakor zanimive.

Vem, v večini primerov to ni pomembno. A ko hočemo na tiv narediti recimo nihajni krog rezonanten na 1, 8 ghz bi to sigurno predstavljalo težavo. Seveda, ob predpostavki, da je bilo z lakom in osvetlitvijo vse v redu. V takih primerih je zaradi tega efekta lahko ponovljivost gradnje vprašljiva. Zato ga je treba upoštevati.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Brane2 ()

Racko ::

Imam se en problem. Kako bi takole slikico spravil na mere svojega TIV, npr. 9x15cm in bi jo v taki velikosti tudi sprintal?
@VolkD: Pa mislis, da se sploh splaca shranjevati? Glede na to, da je HCl dokaj poceni in da gre dragega vodikovega peroksida v mešanico zelo malo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Racko ()

ql000 ::

@Racko: a si ti kupil ploščice z že nameščenim lakom, ali si sam pacal foto lak gor?
Jaz iščem alternativo osvetljevanju z UV lampo. Imam eno od PHILIPS-a, pa se greje ko hudič in mi zje*** fotolak ali pa premalo časa osvetljujem.

Aja, še moje vprašanje. Koliko je fotolak (na že kupljenih) občutljiv na visoke temperature?

radiator ::

@VolkD: Ja linije res niso čisto gladke ampak to je za zadeve ki jih izdelujem jaz nepomembno. oz. Manj pomembno. Bom pa bratu zagnjavil da naredi kako makro fotko. Sicer je stvar že nalotona samo bo se našla kaka linija.
Kaj je jutri že bilo?

VolkD ::

@Racko, ne vem ali se splača ali ne. Enako dela je ali zliješ v steklenico ali pa v kanalizacijo. Kar si prihranil si pač prihranil. Mogoče tudi kake nepotrebne kemične reakcije v okolju, kjer tega nisi hotel. Saj ni da bi hotel pretiravati v kaki "zeleni" smeri, a stane ne pa prav nič.

@ql000 kaj je narobe z UV lampo ?

@radiator vnaprej hvala za fotke.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

Racko ::

ql000: Kupil sem navaden enostranski vitroplast. Delal sem pa z likalnikom in s foto glossy papirjem zato nisem rabil kompliciranja s foto lakom itd.
Ce risajzam GIF v Photoshopu, mi zadevo razpotegne tako, da se crte razmazejo. V ACDSee pa nikakor ne dobim take velikosti, kot bi jo zelel na papirju. Ce dam 15x8cm, je zadeva videti velika kot A4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Racko ()

radiator ::

Žal še fotk ni. Bom jutri poslikal.

Sem razmuišljal da bi ta likalnik postopek ali kak bi ga imenoval poskusil uporabit za nanašanje belega tiska. No paravzaprav bi to bil črni tisk. To bi mogoče bilo vredno preiskusit. Samo ne vem kako bi potem fiksiral tisk da ga nebi nitro, kontakt spraj,... nazaj dol pobral

No vsekakor se strinjam z VolkD-jem da vsako nepotrebno zlivanje kemikalij v kanalizacijo odpade. Jaz jih zbiram in potem oodam kot naverne snovi ko zbirajo. Zaenkart še nisem nikoli nič plačal. Je pa res, da moraš skladiščit.
Kaj je jutri že bilo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: radiator ()

ql000 ::

@VolkD: z UV lampo ni nič narobe, samo mene moti, da ko osvetljujem smrdi k svina, ko se plastika greje, ker osvetljujem v starem skenerju. Med jedkanjem mi neenakomerno zjedka plato. Nekje je baker že čisto pobran spet drugje pa ga je komaj začelo pobirat. Ne vidim drugje razloga, kot v tem, da se foto lak poškoduje zaradi visoke temperature.

@Racko: sem narobe zastopil. Obvezno moram preizkusit to tehniko!

VolkD ::

ql000, mnja.. ne vidim kje bi narobe naredil, da bi bili ti efekti. Bi moral videt pobliže. Hmm.. Mogoče bi bilo pa zanimivo enkrat kje naredit kak demo. Nekako v stilu kako najlažje do dobre tiskanine..

Mogoče bi bila pa kiberpipa za tak hec ..
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

ql000 ::

UV lampo sem vzel v Conradu. Cena je bila okrog 1500SIT. Je pa to dejansko navadna žarnica z E27 navojem. Jaz sem jo vzel samo zato, ker ni potrebe po kaki periferiji, kot npr. pri kakih halogenkah.

Brane2 ::

Če je to "navadna žarnica", ptem že ni prava UV lampa. Dobi kje živosrebrno lampo (kot je v uličnih svetilkah) in dušilko zanjo ali pa UV neonko (brez belega premaza), seveda s pripadajočim štarterjem in dušilko in rezultati bodo super.
On the journey of life, I chose the psycho path.

radiator ::



To je vse kaj gre :(
Kaj je jutri že bilo?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava tiskanega vezja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8754 (605) SlyCrespo
»

Izdelava vezja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
185403 (5104) mte
»

bakrenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
566779 (4662) Pyr0Beast
»

Železov III klorid

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
347012 (5265) gansta
»

Folija za TIV z laserjem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
113364 (2954) bmandl

Več podobnih tem