» »

Prednosti/slabosti odprte kode/Linuxa

Prednosti/slabosti odprte kode/Linuxa

«
1
2

poweroff ::

Kot je razvidno že iz naslova, me zanima čimveč prednosti in slabosti odprte kode ter Linuxa.

Pa ne kreganje, pač pa SEZNAM. Kaj vi vidite kot prednost in kaj kot slabost.

Recimo: pomanjkanje gonilnikov je slabost Linuxa, ne pa tudi odprte kode.

Za vsak argument me zanima tudi protiargument, če obstaja.

Recimo: ker je Linux free, se z njim ne da služiti. Protiargument: s prodajo res ne, da pa se služiti s storitvijo (podpora,...)
sudo poweroff

kekz ::

Tole mi nikoli ni bilo jasno.
Po mojem, ker je linux free, se zasluži več.
Primer:
Stranka rabi ne sw, ki dela XY stvar. Za delujočo zadevo je mogoče iztržiti 200 denarnih enot.
Če je na winsih, so 100 enot winsi in 100 enot moj program.
Če je na linuxu, je 0 enot linux in 200 enot moj program.

Tako delam jaz. :\

kuli ::

Poznam oba sistema. Sicer delam v windowsih.

Prednosti Linuxa
- zanesljivo delovanje
- redni update
- varni pred virusi in ostalo zagago..
- zelo primerni za uporabnike ki uporabljajo PC za delo in ne raziskovanje
- kadar je sistem nastavljen se uporabnik več ne sekira za nič preprosto ga uporablja
- z gonilniki nisem imel težav izbrati je potrbno pravo različico (ubunto se je res izkazal, na vseh PCjih nisem potreboval nobenega dodatnega gonilnika razen za eno vgrajeno brezžično katrico. Če ne najdete gonilnika uporabite tistega iz win)
- ni strojno zahteven.
- Osnovni sistem se naloži v cca 100mb RAMa
- hitro sproščanje pomnilnika
- z lahkoto ga uporabljamo v win okolju (vidi in komunicira z ostalimi obratno je malo težje..samba)
-zelo hitro se razvija
- veliko različic

Prednosti WIN
- Razširjenost in poznavanje OS
- Office je bolj dovršen od OO (zaenkrat)
- proizvajalci strojne opreme razvijejo tudi gonilnike, kar je bilo včasih v linuxu problem oz. potrebujemo nekoliko več znanja za nastavitve

Roadkill ::

Zame sta glavni prednosti linuxa:
- je prost, kar pomeni, da nikogar ne zanima kaj z njim počneš, kdaj, kako in zakaj. Enostavno ga lahko zlorabljaš na kakršenkoli način in bo vsem prav.
- Možnost izbire. Če so winsi en BMW,potem je linux en povprečen družinski avto na katerega lahko povsem enostavno namontiraš raketni pogon, prestaviš kolesa na streho in ga vsak dan prebarvaš na drug odtenek vijolične barve, ga prežagaš na pol, ali pa z njim orješ njivo.
Ü

poweroff ::

Hmm, v bistvu mene bolj zanimajo slabosti, ker sem sicer Linux fan.
sudo poweroff

jype ::

Ena od bolj zoprnih slabosti je vsekakor licenca GPL, ki onemogoča proizvajalcem strojne opreme, da svoje gonilnike ponudijo za Linux, ne da bi njihovo delovanje obelodanili tistim, ki jih zanima. Glede na to, da so grafične kartice vedno bolj butasti procesorji in vso magijo izvaja programska oprema, ki je skrita v gonilniku, je stvar potencialno zelo pereča.

Seveda je to tudi ena od najboljših prednosti Linuxa, odvisno pač od perspektive. Po drugi strani je pričakovati, da se bo problem grafičnih kartic rešil tako, da se bodo proizvajalci prej ali slej potrudili izdati gonilnike v obliki, ki bo kompatibilna z licenco GPL. Intel je že naredil prvi korak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Azrael ::

- Prepogosta razvoj zastane, npr Memtest86 je precej let stagniral do prihoda Memtest+, ki je razvoj potegnil naprej. DScaler pa samo še životari.

- Razvijalci, ki menijo, da so spisali popolno kodo in ne želijo dodati, za ne prav majhno število uporabnikov, nujen dodatek, kot je bilo pri VirtualVCR. Njihovo nasprotje so razvijalci, ki bi v vsak nov release vtakniti vse mogoče in nemogoče, ne skrbijo pa na odpravljanju prejšnjih zužkov, kot je bilo v FF. Torej v takih primerih manjka koordinacija, disciplina in nekdo z železno roko, ki bi usmerjal razvoj.

- Pogosto slaba dokumentacija, sploh za stvari, ki niso najbolj pogoste. Zastarela, preobsežna z mnogo preveč balasta, je ni, prekomplicirana ali taka, ki se sklicuje na kup drugih dokumentov.

- Nedodelanost nekaterih funkcij ali neoptimaliziranost kode na splošno v velikih paketih, kot sta npr. OOo in FF.

- Metanje polen pod noge in oviranje eden drugega pri skupinah, ki razvijajo sorodne projekte, npr Wine in ReactOS, pred časom je bilo nekaj podobnega pri programih za peko CD/DVD medijev, samo ne vem imen.

- Redko, vendar se zgodi, da novejša vezija ne deluje preveč dobro, starejših verzij pa ni več nikjer dobiti.

Ampak projekti, ki se prebijejo mimo vseh teh pasti delujejo zelo zanesljivo, običajno so tudi sistemske zahteve mnogo nižje od komercialnih ekvivalentov, da o nepotrebnosti raznih khm načinov, da se pride do brezplačnih komercialnih rešitev, ki imajo v trgovini listek z zasoljeno ceno, niti ne omenjam.
Nekoč je bil Slo-tech.

darkolord ::

Podpisal bi se pod Azraelov post, bi pa dodal še naslednje (malo sem zmešal OSS in G/L, ampak sej se vidi kero paše kam):

- Veliko premalo usability testov/raziskav

- Premalo posvečanja pozornosti usabilityu (na primer, programi ze zelo radi sesujejo, če recimo ne klikaš čisto točno po postopku)
+ Program je zato hitrejše zunaj

- Nesodelovanje skupin med seboj (ciklično prelaganje krivde za buge iz ene na druge)

- V primeru težav se vsi potuhnejo (za določene stvari obstaja support, ampak... glej zgornjo točko)

+ Podpora za veliko vrst naprav
- Slabša podpora (gonilniki) za posamezne naprave

- Nekompatibilnost licenc

- Slab sprejem kritik (in vzvišen attitude ;))

- Počasen razvoj manjših OS projektov
+ Veliko OS projektov

+ Prenosljivost
- Zaradi prenosljivosti veliko daljši čas razvoja (in s tem veliko dražji razvoj) in veliko kompromisov (npr. vmesnik)

- Slaba integracija programov med seboj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Roadkill ::

"- Slaba integracija programov med seboj"

... za razliko od..?
Ü

epona ::

Po dobrem letu uporabe se mi zdi da so največji problem linux-a gonilniki. Za določene stvari gonilnikov pač ni, za nekatere so pa tako obupni, da bi blo boljš da jih nebi blo. Problem je pa proizvajalc, ki nnoče povedat na kak način HW dela, in ne linux skupnost.
Pa občasna aroganca in vzvišenost je tud odveč. Bi blo velik lažje pa bolj prijetno rešvat probleme. Sicer pa Win skupnost ni velik boljša.

Kakorkol hvala bogu za možnosr izbire, čeprav mogoče kak 'edge' kos HW-ja nebo delal pa moraš mal pazit kaj počneš.
Thomas - ovca transhumanizma.

darkolord ::

Roadkill, čeprav se ne mislim spuščat v kakšne konflikte, sem pri pisanju tistega glede integracije imel v mislih nekaj takega (za kaj lepšega bi moral en flowchart narisat):
Windows <-> Office (Word <-> Excel <-> PP) <-> (Windows Mobile naprave <-> Outlook <-> Exchange <-> Active Directory) <-> Sharepoint, LiveComm <-> Messenger 

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

BigWhale ::

> - Razvijalci, ki menijo, da so spisali popolno kodo in ne želijo
> dodati, za ne prav majhno število uporabnikov, nujen dodatek, kot je
> bilo pri VirtualVCR.

Ce je teh uporabnikov tako zelo veliko, se bo prej ali slej nasel nekdo, ki bo znal narediti tak popravek in bo izdal drugo, izboljsano verzijo tega programa. GPL to omogoca.

poweroff ::

Slaba integracija programov med seboj
Ja, to je dejansko postala slabost Linuxa, ker je Microsoft naredil zelo velik korak naprej.
Tukaj se čisto strinjam z Darkolordom.

Mislim, hecno je to, da če bi Microsoft ne postavil standardov višje, bi bila integracija npr. Gnoma čisto zadovoljiva. Ampak sedaj se lepo vidi, da bo treba razvoj furat naprej.

Tudi ta ideja je zanimiva, da "če je teh uporabnikov veliko...". Namreč, tukaj lahko pride do velikega razkoraka med teorijo in prakso. Zanimivo bi bilo vedeti kaj točno je tisto, ki neke projekte premakne iz mrtve točke, nekaterih pa ne. So to osebne karakteristike razvijalcev, je kakšen eksteren faktor...
sudo poweroff

'FireSTORM' ::

dobra:
-linux is free
slaba:
-linux is free

/*zakaj? dobra zato, zdownloadaš spečeš in inštaliraš uporabljaš, simple as that
slaba pa zato ker nima nekega kapitala ki bi ga lahko porabili npr. za oglaševanje da bi pridobili več uporabnikov*/

slaba:
-preveč distribucij linuxa
/*sploh za začetnike je to nočna mora, saj ne vedo katerega izbrati, pa sprobajo enega, morda še drugega, potem pa obupajo in nevedo da jih nekje čaka distribucija prav za njih*/

dobra:
-vedno boljša uporabnost
-DOSTI boljša prijaznost do uporabnikov

/*preveril na lastni koži, kjer si dejansko nekdo vzame čas zate, se pošteno vsede zraven in poskuša pomagat
govorim za razvijalce določenega software-a
će bom pisal npr. na ahead ker ne vem spečt CDja z nekimi posebnimi forami in la la la
mi bodo odpisali tako čist nekaj v tretje, tudi preverjeno, sicer ne na ahead, sem dal to samo kot primer*/

-prijaznost do računalnika, z tem mislim da ne rabiš 1GB rama in 3D accelerated grafe da lahko laufaš OS
-lepše okolje(E17, Beryl...)
-dosti boljša podpora že v samem operacijskem sistemu

/*Man pages itd...
napram v Windowsu tist NO-Help Center:
Imam problem z miško...
Preverite če ste dobro vključili napravo...(helo? nisem retard ampak ne dela)*/

-nevem kako bi temu rekel, nepadanje zmogljivosti ob večih programih?...recimo

/*v linux:
zalaufam FF, Thunderbird, gaim, še kak x-chat, kako quanto, gimp, amarok itd.
laufa vse lepo, enako kot če bi zagnjal program, ga ugasnil in spet zagnal
grem v win:
zalaufam FF, čakam da se odpre, in še malo da mi sploh stran odpre
zalaufam TB, spet malo čakam
MSN je že zalaufan, autorun
x-chat
dreamweaver
PS
winamp
in računalnik dela kot stare telige...
pa še vseskup se mi skup vsipa*/

-ko je sistem nameščen, je nameščen in ostane nameščen še dolg čas(več let) in je popolnoma enak kot takrat ko si ga namestil(razen če delaš posodobitve)
-če se mogoče kak program sesuje in zablokira ves X Windowsng Server, enostavno pritisneđ ctrl+alt+f(1-6), loginaš in "ubiješ" ta proces ki povzroča težave, in greš nazaj v GUI

pa še kaj bi se našlo

ok še se malo preselim k slabim lastnostim:
- podprtost redke hw opreme je na dnu
- težje privajanje windows uporabnika na linux, sploh zaradi console

dalje pa nevem kaj bi še blo slabega ker še nisem kaj dosti slabega našel...
Those penguins.... They sure aint normal....

kekz ::

LINUX is FREE!

Ne vem, zakaj se to večinoma napačno prevaja.
To ne pomeni, linux je brezplačen. To pomeni, linux je svoboden!

Brezplačnosti ne zagotavlja nihče, svobodo pa!

Razlaga:
Pri linuxu imaš povsem svobodne roke in voljo, da smeš delati (skoraj) vse kar želiš.
Lahko ga (tudi) KUPIŠ, dobiš brezplačno, spreminjaš, študiraš, analiziraš, uporabljaš, (tudi) PRODAJAŠ ali šenkuješ.
Tisti skoraj je zato, ker imaš omejeno le pravico, da si linux lastiš ali drugim preprečuješ, da imajo tudi vso svobodo.

'FireSTORM' ::

no v mojem primeru sem mislil zastonj
in LINUX je ZASTONJ
linux kot kernel ...
potem redhat in ostale payable distribucije, pa plačaš samo ime, logo, support pa neke malenkosti še
Those penguins.... They sure aint normal....

kekz ::

Zakaj potem uporabljaš linux, če je zastonj?

Oz. kot pravijo na eni radijski postaji.
Radio XX oddaja brezplačno, vendar upamo, da ne zastonj!

Za tebe je linux brezplačen. Za moje stranke ni. In brezplačnosti nihče ne zapoveduje, niti zagotavlja.

darkolord ::

- češka namestitev (tako OSa kot programov):

V binarni obliki je distribuiranih zelo malo programov (večina uporabnikov tako ali tako ne gleda in ne rabi sourca). Ko pri kompajlanju pride do napak, je večina uporabnikov mrzlih.

Obstajajo sicer paketki (dobra stvar tega je, da je veliko stvari na enem mestu), a to, da nad namestitvijo nimaš preproste kontrole (dependenciji, lokacija namestitve), da program potrebuje kar nekaj časa, da pride na repository, da obstaja več različnih vrst paketov (deb, rpm..), pri vsem prav nič ne pomaga.

Kot primer lahko dam MySql (v5.0) ... Na download strani imam 2 downloada za Windows (x86 in x64), za Linux pa 18 (RPM, WTF, glibc, static, intel, ...), pa še te razbite na 10 manjših.

'FireSTORM' ::

za tvoje stranke je pravtako linux brezplačen
ampak tvoje delo pa ni brezplačno

no ok, lahko bi mi blo jasno da če na ST ne napišeš do potankosti stavka ti vsakdo najde neko luknjico in te potem j**e ravno z njo
torej linux(kernel) je brezplačen, nisem še nikjer zasledil plačljivega kernela

pod češka namestitev misliš verjetno zakomplicirana, če je tebi to češko še ne pomeni da je češko
klik klik namestitvi sledi klik klik sesutje
več vrst paketov(deb, rpm...)
rpm2tgz
installpkg filename.tgz
stvar rešena
Those penguins.... They sure aint normal....

darkolord ::

-bash: rpm2tgz: command not found
-bash: installpkg: command not found

Mimogrede, to ni tema, kjer se krešejo argumenti. Vsak napiše svoje + in - in to je to

karafeka ::

plus
lahko si nastaviš karkoli hočeš in na karšenkoli način
stabilnost (v primerjavi z Okni)
točno več kaj kakšna stvar naredi in kdaj(v Oknih včasih melje in melje v ozadju, pa pojma nimaš kaj)
....

minus
za vse zgoraj naštete pluse potrebuješ veliko časa, da jih dejansko uresničiš

kekz ::

-bash: rpm2tgz: command not found
-bash: installpkg: command not found


Tole je povsem slackware dependent.
Niso vse komande enake in prisotne povsod.

Evo primer, ki me jebe prav zdaj.
Danes sem nekaj šraufal proceduro, ki jo uporabljam za backup. Incremental tar (-N kvalifikator).

Slabosti (linuxa):
1. Na slackware mi je zadeva preizkušeno delala in sem jo potem namestil naokoli po strankah. Zdaj sem preveril in na Suse ne dela. Susejev tar ni enak slackovemu tar-u!
2. Nikjer v dokumentaciji sploh ne piše, kakšen format časa je treba podati pri tar -N [čas]

Prednosti (proti winsom):
Kljub tem slabostim je vseeno skoraj trivialno narediti backup linux sistema.
Na winsih narediti spodoben backup je skoraj nemogoče.
Spodoben mislim tak, da na disk samo vrneš backup in šljakamo dalje, brez kakršnihkoli ponovnih inštalacij!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

'FireSTORM' ::

vem da je to slack dependent command
slack ma installpkg oz. pkgtool
potem ubuntu ma apt-get al ma to debian nimam pojma
fc ma yum se mi zdi itd

jaz mam backup sistema kr v cron daily

saj to je slabost linuxa
dosti distribucij in vsaka dela po svojem načinu...
in tudi shranjuje vsaka določene fajle na drugačna mesta

edit: no našel sem še eno prednost
nadzor nad računalnikom
primer:
hočem zbrisat en file, npr. emule.exe
dobim msg: datoteke ni možno izbrisati ker jo uporablja drug program ali oseba ali pa je disk zaščiten pred pisanjem
čakaj malo? sem jaz rekel BRIŠI ali sem te kaj VPRAŠAL?
v linux pa lahko naredim magari
rm -f /etc
pobrišem vse pomembne datoteke in se nič ne buni(res da dolgo potem več ne dela ampak ok)
kot je enkrat povedal stallman:
people at microsoft do not want you to be in control of your computer, they want that they would be in control of your computer.
ali nekaj v tem smislu
bi posikal citat pa se mi ne da
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

To je tudi ena slabost... Da lahko tako "uizi" vse pokvariš

'FireSTORM' ::

to je tudi res...
ampak saj
z rootom vse namestiš
in pustiš potem root pri miru, saj maš svojega userja
dokler ni treba kaj spet nameščat ali kakršen drug razlog
Those penguins.... They sure aint normal....

darkolord ::

Ok, ne bom več pisal sem, ker bi se nekdo rad na vsak način malo prerekal

Liker ::

Najvecji minus, ki pravzaprav edini omejuje resen razcvet linux based OS-a, je raznolikost.
Linux distrotov je malo morje, ze zelo popularnih je vsaj 20. Nekaj distrotov uporablja RPM-e, nekaj deb-e nekateri kar source tarballe, etc...
Manjka en (enoten) standard, in enoten nacin management-a.

Ko enkrat znas nastavit winse 9x, znas nastavit skoraj vse od 95 do XP-jev (verjetno tudi viste, ne vem ker je se nisem videl).
Ko znas enkrat nastelat networking pod RH based distrotom, ga niti pod razno ne najdes na debian based distrotu. Ko zgruntas tudi to, ugotovis da ima SuSE spet drug nacin, etc...

Uporabljam razne Linux distrote ze cca 9 let, pa se vcasih se vedno lovim pri kaksni zelo trivialni zadevi, ker je preprosto v meni novi distribuciji ne najdem.

Pisanje kompatibilnih programov za Linux je tudi mala nocna mora. Kar si stestiral na dveh distrotih ne dela nujno na tretjem, da o kaksnih doma sestavljenih OS-ih niti ne govorimo :(

Poleg raznolikosti je tu se "backwards compatibility" ki je celo slabsi kot v winsih. Kar dela na W2k, dela na XP-jih, dela na Visti (I guess). Torej mi 8 let star program se vedno dela na novem OS-u.
Primer
Osem let star source precej trivish programa na najnovejsem "cutting edge" distrotu odleti pri compile-u ze po nekaj vrsticah.
No, bomo sli po starejse lib-e si recem, pa jih staticno vkompajlali v progy.
Hum, ce hocem uporabiti stare libe, ki so direkten dependency, rabim se neke dodatne stare libe.
O shit, tistih pa ni :x.
In potem sledi iskanje in prosjacenje po forumih, etc... (how cool is that?)

To da te nic ne vprasa pri delete-u je slaba stvar ;((
Sem si ze zbrisal celoten /bin dir (ker sem mel odprtih ene 10+ console oken hkrati in pac malo zamesu kaj je kje, opalil 'rm -rf *' pa je slo vse po gobe...
komp je zacuda se deloval ene 2 minuti...>:D

P.S.: Drugace uporabljam IZKLJUCNO samo linux ze 2+ leti, da me ne bo kdo s kakim win fanboy-em oznacu :P

EDIT: dodal predzadnji odstavek

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Liker ()

Tomay ::

Mislim, da je že bila podobna tema nekaj mesecev nazaj.

Za podjetje je Linux cenejši le kar se tiče nabavne cene programa in licenc. Meni je skoraj vseeno ali postavim Windows ali Linux strežnik in tudi stranko bo isto stalo. Če je kaj novega se bom z Linuxom malo dlje časa ukvarjal in testiral, preden bom dal zadevo v uporabo.

Pozitivna stran Linuxa je tudi to, da sem bolj začel uporabljat open source programe (7zip, Gimp, truecrypt) tudi v Windowsih.

Slabo na Linuxu je, da običajno porabim več časa za isto stvar, kot na Windowsih. Ne morem si zapomniti vseh command line ukazov. Pri Windowsih s tem nimam težav (ker jih ima le 50 >:D )

Edina omejitev pa je tvoje znanje in če uporabljaš Linux se moraš veliko učiti.
Voodoo 4Ever

Poldi112 ::

>Ok, ne bom več pisal sem, ker bi se nekdo rad na vsak način malo prerekal

Zanimivo, meni se zdi da si ti tisti ki išče ene čudne razloge. Ok, tvoje mnenje, ampak če je očitno napačno se to pač pove.

To da vsaka distribucija malo po svoje dela je sicer delno minus, a ti itak ne uporabljaš vseh in ti je posledično vseeno kako delujejo ostale.

Ti si navajen da moraš najprej dl exe, zato se ti zdi instalacija programja težka. In tisti tvoji "command not found" so neumni in verjamem da ti to veš ampak samo pametuješ. Različna distribucija, različna namestitev. Konec koncev so distribucije različni os-i z, podobni, a različni.
In postopek instalacije in nadgradnje je pri vseh ki jih poznam daleč pred vsem kar nudi MS (ampak MS tega niti ne more ponuditi, ker pretežno na Wintendo platformi teče zaprtokoden software neodvisnih razvijalcev).

In koda je hudo velik plus. Ok, večina je ne potrebuje, ampak da ti fleksibilnost pri prevajanju (je pa red da večina Linux distribucij tega ne uporablja, ker uporabljajo binarne paketke). Zato smo pa na Gentoo in FreeBSD, kjer si prevedeš paketke s točno tako podporo, kot jo potrebuješ.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Mercier ::

Delitev sveta na Glupe tajnice in Velike hekerje (in vsi iz tega izhajajoči problemi, kjer ne mislim le na prijaznost uporabniku).

- Tak svet ne obstaja.

+ Tak svet ima kar nekaj odličnih orodij.

jype ::

Darkolord> V binarni obliki je distribuiranih zelo malo programov

Pravzaprav jih je _OGROMNO_. Vsaka od mainstream distribucij ti ponuja ogromno, dejansko pojma nimam koliko, a več kot 100.000 različnih kosov programja zagotovo.

Package management je velik plus Linuxa, ne glede na to kako se to zdi komu abotno. Na Linuxu je pač vsaka knjižnica nameščena enkrat. Tudi v pomnilniku je samo enkrat. _VSI_ programi uporabljajo isto, če jo potrebujejo. Programe namestiš tako, da rečeš sistemu "jaz bi rad program XYZ" in ga imaš. Če potrebuješ program, ki ga distribucija ne ponuja, se moraš seveda malo bolj potruditi, seveda odvisno od tega, koliko se je potrudil proizvajalec programa. Ni se mi še zgodilo, da se mi Java ne bi namestila brez napak, na primer, pa je čisto "zaprt" program.

Tear_DR0P ::

meni je slabost linuxa to kar je že blo napisano - moraš se veliko naučit, da ga lahko efektivno uporabljaš
prednost je pa preprostost dela z linuxom, ko enkrat znaš veliko - ko pridem do sistemca in mu povem kaj je problem in kako ga želim rešenega, on napiše vrstico ali dve v bashu in mi pove kje je težava ina li sejo da popraviti tako kot jaz želim, nato še z naslednjo vrstico zadministrira server, popravi 1k filetkov+, da v njih piše kaj povsem drugega in tako naprej - je pa res da je njemu unix življenje, meni pa ne in ne bom nikoli znal delat tako kot zna on
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

;-) ::

Res da linux vse skupaj če bi seštel nisem še uporabljal niti en teden, zato nemorem ocenjevat nekaj bistvenega, lahko pa kar sem jaz opazil.

+
*Namestitev je dosti lažja od windosow, le da windosow ste navajeni ker ste jih formatirali že neštetokrat in sedaj lahko *delate z zaprtimi očmi.

*Lepo se mi tudi zdi da lahko linux potegnem z neta in nisem pirat:D

*Ko linux namestim mi praktično delajo vse stvari, ki jih potrebujem (internet, pisarniški programi, par igric, program za mail, pri suse-na ubuntu še nisem probal mi je tiskalnik delal takoj po namestitvi...in še bi lahko našteval). Po pol ure nalaganja windosow pa rabim še 2 uri da naložim gonilnike.


-
*Ni podpore za igre oz. je majhna.
*Premalo ga poznamo, dobro bi bilo kakšno oglaševanje (mogoče celo po TV) da bi nam linux pripeljali bližje in bi ga folk bolje spoznal od blizu. Napram windowsam, ki so nam vsiljeni že od vrtca ven, v osnovni in srednji šoli;((



Ko sem bral nekatere do sedaj sem se malo nasmejal:
Ok, ne bom več pisal sem, ker bi se nekdo rad na vsak način malo prerekal

Ti nisi nehal pisat ker se začenja prepir, nehal si ker ti je zmanjkalo v glavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

darkolord ::

O ja, dejmo še mal po meni pljuvat. Tipično. Začelo se je pa malo prej, kot sem pričakoval. (7. točka v mojem prvem postu)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

jype ::

Samo povedali so ti, da reči niso takšne, kot si jih napisal. Kaj si zdaj užaljen?

Lahko rečem, da je lastnost Linux distribucij, da so priloženi programi pogosto stari. A je to minus? A je plus? Noben drug OS ne pride s programjem, pa stari programi so preizkušeni v več situacijah in je bolj ziher, da delajo, po drugi strani pa vzdrževalci programja ne morejo buildat aplikacije za vsako distribucijo posebej, ko naredijo spremembo (Microsoft tipično popravlja OS, ko aplikacije odpovejo, namesto, da bi se popravile aplikacije, kot je to običaj na Linuxu).

Jaz bi temu rekel, da je minus, ampak v primerjavi z alternativami je pač plus.

darkolord ::

Kaj vi vidite kot prednost in kaj kot slabost.

Kaj mene najbolj moti, samo jaz vem, okej? In eni se lahko na trepalnice postavite in malo pljunete še na drugi konec, ampak mene bo ista zadeva _še vedno motila_. In pri veliko stvareh tudi nisem edini.

Nisem užaljen, ampak kot sem jaz razumel, to ni tema za debatiranje v stilu kdo ma večjega, ampak spisek (ali SEZNAM, da ne bo dvomov) zadev, ki so komu všeč in koga motijo.

To, da nekdo hoče vedet tvoje mnenje, ko ga poveš, pa te še spljuva (pa še kolege pokliče zravn), je na nivoju otrokov, ki se pred na peskovniku pred vrtcem kregajo.


A: "Kakšen se ti zdi moj avto? Kakšen predlog, pripomba?"
B: "Ja, tole bi lahko blo malo svetlejše barve"
A: "Čist kul je. Poglej svojo škatlo, ku*** jedna, z majhnim k***** in luknjo v možganih"


S takim attitudeom se kaj boljšega itak ne da pričakovat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

'FireSTORM' ::

Poldi112
nevem kako ma gentoo
ampak na slackware maš tudi možnost binarnih paketkov
ali pa manual compile
pa saj na drugih tudi gre
ampak npr. suse moreš najprej inšalirat gcc itd. programje da lahko compajlaš

linux je pa itak uspel že sam po sebi in nekaterim gre to grozno v nos da je linux kot prost program dohitel in tudi že včasih prehitel veliki in slavni microsoft
samo malo reklame še mu manjka in to je to ;)

Tear_DROP tu se nebi strinjal da se moraš veliko naučiti
maš binarne distroje in za inštalacijo zaženeš samo en ukaz in to je to
namizje maš itak podobno windowsu, tako da ni problema
če ti pa manjka windows look maš a v KDE npr. redmond theme :D
Those penguins.... They sure aint normal....

poweroff ::

Še ena slabost, sicer manjša, a vseeno. pod Ubuntujem ne morem v več konzolah hkrati inštalirat več programskih paketov.

Saj razumem zakaj je to poterbno in koristno, samo zdajle ko si sistem nanovo nalagam me pač moti 8-)
sudo poweroff

Poldi112 ::

NO, saj kompajlaš lahko na vsaki distribuciji. Samo to gre navadno mimo packet managerja. Pri Gentoo mi je všeč ravno to, da packet manager ne vleče binarnih paketkov ampak kodo, ki jo nato prevede. In da nastavljaš točno kakšno podporo hočeš v katerih paketkih.

@Darko
Ok, zate je glavni minus Porsche-ja to da se če si slab voznik hitreje ubiješ. In oster nož je slab zato, ker se lažje urežeš z njim. Res je to tvoje mnenje, ampak večina ljudi bo na to gledala kot na ali debilizem ali pa provokacijo. In če potem iz tega da so ljudje kritični do tvojih "globokih" pripomb sklepaš,da niso sprejemljivi za kritiko, pač živiš v nekem svojem svetu. Pa veliko veselja.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Quikee ::

NO, saj kompajlaš lahko na vsaki distribuciji. Samo to gre navadno mimo packet managerja. Pri Gentoo mi je všeč ravno to, da packet manager ne vleče binarnih paketkov ampak kodo, ki jo nato prevede. In da nastavljaš točno kakšno podporo hočeš v katerih paketkih.

Ne vem kako je drugje, ampak tudi v Ubuntu lahko downloadaš "source" pakete iz repozitorija in jih prevede packet manager (apt / dpkg). Lahko tudi le "source" dol povlečeš, odpakiraš, modificiraš in z packet managerjem prevedeš - rezultat pa je .deb, ki ga lahko celo ponudiš drugim uporabnikom ali instaliras na drugem računalniku. Na tak način lahko prevedeš vse "source", ki majo "debian" mapo z konfiguracijo.

Samo se kljub vsemu preferirajo binarni paketi. ;)

darkolord ::

Poldi: Pokaži mi eno mojo pripombo, kjer je vsakemu Janezu samoumevno, da je to debilizem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

kekz ::

Še malo o linuxu - mrežno:

+ (plus)
zelo dobra podpora in veliko fičerjev za delo z mrežo.
Lahko nastaviš svašta od najbolj sofisticiranih pravil za požarni zid
dober routing (256 routing tabel, kar skoraj pomeni, da en linux zamenja 256 routerjev)
QoS s paketi lahko delaš in jih oblikuješ čisto po želji
zelo optimalno delujoča mrežna koda
tudi dobra mrežna diagnostika

- (minus)
Vsa tale QoS podpora je narejena zelo empirično.
Razvijalci oblikovanja prometa očitno niso prebrali nobene strokovne literature, ampak so kar štrikali, kar se jim je zdelo pametno. Posledično:
CBQ je ubijalsko seštrikan, nestandarden, nima teoretične podlage ... nekdo je naredil karnekaj
WFQ zelo standarden in z močno teoretično podlago sploh ne obstaja, da ne govorim o še boljši izpeljankah (WF2Q, WF2Q+, SCWFQ ...). O redkih poizkusih standarnega pristopa linuxovi razvojniki v how-to jih pišejo, da so tako teoretično komplicirani, da jih sploh ni mogoče razumeti. Očitno sklepajo samo iz svojega znanja ;(

Menda so tu xBSD unixi boljši. Nimam izkušenj.

mile ::

no lepa prednostje dosegljivost izvorne kode....

postavljam IP centralco z neko isdn kartico z HFC cipom. Ker mi zadevo ni razpoznalo, sem malo popravil driver in kartica za veselo siba

Poldi112 ::

>Poldi: Pokaži mi eno mojo pripombo, kjer je vsakemu Janezu samoumevno, da je to debilizem.

Ne vem koliko je to jasno vsakemu Janezu, ampak tale tvoja izjava se kvalificira in me je najbolj zmotila.

>To je tudi ena slabost... Da lahko tako "uizi" vse pokvariš
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

;-) ::

>To je tudi ena slabost... Da lahko tako "uizi" vse pokvariš

Če daš navadnemu n00bu linux u roke dvomim da ga bo kar tako "pokvaril", prej se pokvarjo winsi, k greš na eno porno stran nezaščiten pa maš disk poln nesnage:D

darkolord ::

Očitno potem ne poznate dobro userjev.
ZELO veliko je takih, ki nardijo select all VSEGA, česar niso oni naredili in stisnejo delete (imajo pač radi urejen disk). Če dobijo Access denied (sporočilo da v tem folderju nimajo kaj stikat, ker je potreben za delovanje sistem, navadnot tudi zadostuje), pač odnehajo in se sprijaznijo s tem. Sem imel že veliko takih primerov, tako da kdor trdi, da userji tega ne počnejo, si zatiska oči.

Če bi na napravah imel rdeč gumb "DO NOT TOUCH", a mislite, da bi ga ljudje samo gledali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Poldi112 ::

Če me spomin ne vara so Windows tisti OS, kjer je uporabnik po defaultu admin in lahko dela štalo.

Povej mi, katera linux distribucija uporabniku dovoli brisati sistemske datoteke?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

darkolord ::

Povej mi, katera linux distribucija uporabniku dovoli brisati sistemske datoteke?

Vse.

Tudi če ne bi bil root (kar pa n00b, ki nekaj namešča, vsaj na začetku gotovo je), to ni nikakršna ovira... su -> rm ...

kjer je uporabnik po defaultu admin in lahko dela štalo.

Tudi če je admin, ne more kar izbrisat recimo %systemroot% folderja

r5r ::

Windows uporabniku bolj nazorno prikaže diske in ostale naprave. Če imam sedaj C in dokupim še en disk bo ta D, torej vidim 2 diska. Particij ni, ker gledamo kot bimbo (n00b) na sistem, ki tega ne zna. Pri Linuxu nikoli ne vidim novega diska dokler ga ne pripnem. Pripenjanje zgoščenk v sistem celo onemogoči tipko za odprtje pladnja za CD. :|
And it makes me wonder.

Poldi112 ::

5r, glede mountanja, lahko si narediš da se ti avtomatično mounta, tudi cd ti potem lahko izvrže tudi če prej ne odklopiš naprave. Stvar nastavitev.
Prikaz je pa stvar okusa, tako da ne bom komentiral. Na začetku se je tudi meni zdelo čudno, zdaj se mi zdi pa bolj logično.

Darko, kot želiš. Jaz sem mnenja da človek ki instalira sistem ve kaj dela in je prav da ima možnost da si brez problema pobriše sistem. Zdi se mi ovira da ima sistem neke samoohranitvene nagone. Ok, logično je da se brani pred uporabniki, ampak če si administrator naj bi bil ti glavni, ne pa sistem. Če tebi paše da je sistem šef, tudi prav. Ne razumem sicer kako je tu win v prednosti, glede na to da uporabniki hitro vse uničiš če greš register spreminjati, ali brisati program files mapo, ampak ok.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel KDE 4.7 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
14223857 (19874) driver_x
»

Acer za netbooke ne bo uporabil Androida (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Android
14410557 (7963) PrimozR
»

Zakaj v Linuxu (še) ni virusov (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
576773 (5058) M.B.
»

Kaj je bolše windows ali linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
565644 (4399) MasterMind
»

Winse zamenat z Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
181518 (1214) whatson

Več podobnih tem