» »

Prednosti/slabosti odprte kode/Linuxa

Prednosti/slabosti odprte kode/Linuxa

1
2
»

Quikee ::

Linuxu nikoli ne vidim novega diska dokler ga ne pripnem.
Meni zazna in sam pripne, ko želim dostopat, do HDD, USB, CD/DVD pogona, če le ta vsebuje datotečni sistem. Ni še sicer idealno, ampak vsaj na tem se aktivno dela.

Pripenjanje zgoščenk v sistem celo onemogoči tipko za odprtje pladnja za CD. :|
Tudi v tem primeru mi sam "odpne" CD/DVD pogon in odpre pladen, razen v primeru, da kateri program uporablja datoteko na CD/DVD mediju (v tem primeru napiše, kdo to datoteko uporablja).

darkolord ::

Poldi112: Kje pa sem trdil, da je Win v prednosti? Še primerjave nisem delal.

kekz ::

Če imam sedaj C in dokupim še en disk bo ta D

Stvar navade. Jaz, ko sem še uporabljal winse, sem vgradil nov disk in mu nisem dodelil črke, ampak sem ga pripel na direktorij my documents, kjer mi je zmanjkovalo placa. Ni neke razlike.

r5r ::

Ti recimo nisi n00b, kot sem prevzel.

Redhat 7.3 mi je zaklenil pladenj. Res je staro, ampak je Linux.
And it makes me wonder.

Tear_DR0P ::

Tear_DROP tu se nebi strinjal da se moraš veliko naučiti

res je nič se ti ni treba naučit, desktop je desktop, be it OSX, Linux (KDE in Gnome) ali Windows - s temi delam zadnjega pol leta in mi je povsod skoraj enako (lepše mi je v bolj spredaj napisanem)
ampak samo dokler si na desktopu, ko pa se potopiš v ukazno vrstico, pol se pa moraš kaj tud naučit in jaz sem se z winsi naučil precej delat v ukazni vrstici in mi je blo simpl - samo googla vprašaš "how to" in dobiš 100k samih lepih enoličnih odgovorov - ko to nardim za linux, je vsak odgovor drugačen in kot n00b ne veš kaj je bolje - jaz nimam pojma katero rešitev uporabit in katera je tista, ki mi ne bo sesula sistema

potem pride pa še administracija sistema in default account - to da pridejo winsi in mac z default administrator accoutnom je porazno, ampak na macu si kamot generiraš user account in z njim delaš vse, če kaj rabiš (inštalacija softwera, sprememba mrežnih nastavitev, dodajanje strojne opreme,..) softwer zna delat, četudi ga je namestil admin in sedaj teče pod userjem, če je kaj nujnega se iz konzole loginaš kot admin ali celo sudo su, za razliko od windowsev, kjer moraš za vsak klinac preklopit iz user accounta na admin in nazaj - poskušam posodobit IE iz 6 na 7 pa ne morem, ker nisem loginan kot admin, četudi znam username in geslo na pamet, nainštaliram softwer in ta teži da nima privilegijev za pisat na en del particije in da naj se loginam kot admin in pol kr krešne - da ne govorim o tem, da pridejo winsi v različicah home in pro (v visti celo v 4ih). Jaz sem navajen WinXP pro in administracije tam, pa več userjev na mašini - sem zadnjič probal moji dragi nardit na laptopu z win xp home en tak user account, s katerega bo lahko varno browsala in čvekala po MSNju in stvar krepne, da ne govorim, da pol zadev, ki so mi na Pro olajšale delo, v Home sploh ni - no tle tud linux pride v 10001 okusu in v eni verziji nekaj je, v drugi pa ni, tak da je še na slabšem, sam to je pač v linuxu feature in ne bug, tako kot v winsih.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

'FireSTORM' ::

odvisno kako se na katerega navadiš ;)
drugače pa nisem še videl nekega distro specific programa
in to ne mislim vključenost v distribucijo
ampak laufanje programa samo na določeni distribuciji
tako kot npr. GNOME
GNOME okolja ni na slackware in ga je možno vključit zraven, če hočeš
to je res prav nadležno vedno logout in login kot admin v windows
druga nadležnost pa je skoraj vse kar namestiš moraš rebootat
Those penguins.... They sure aint normal....

darkolord ::

Tear_DR0P: Čudežen ukaz: runas

;-) ::

Prvo se buniš da se ti vsak obeša na besede in išče prepir, zdaj se pa ti cincaš za eno napakico:D Ali nisi rekel da se v to temo več neboš vtikal-no nekaj podobnega?

darkolord ::

Zdej je payback.

'FireSTORM' ::

in potem smo pa mi otročji :\
mislim tiste for kot si napisal da maš nov avto in sprašuješ če je dober al nekaj podobnega...
Those penguins.... They sure aint normal....

darkolord ::

Jah tko je. Jaz nisem ničesar spraševal

hruske ::

Slabosti:
1. Kot je bilo ze receno, slaba integracija. Na Windows rabis za Active Directory postavit en ukaz, na Linuxu rabis vecinoma rocno instalirat in skonfigurirat LDAP, Kerberos, DNS, NTP in se kak omrezni FS (najverjetneje NFS). Posledicno Windows administratorji (za razliko od Linux) ne razumejo napak, ki se jim na takem sistemu zgodijo, ker ga niso sami gradili, Linux administratorjem pa to vzame veliko časa.

2. Vsaka distribucija ima svoje znacilnosti, te stvari se vidijo predvsem v administraciji sistema.

3. Mountanje je uporabniku nedojemljiva stvar. Posebej je grozno, da se zaklene eject knof za CDROM.

4. Gonilniki.

5. Desktop. Integracija je svoh.


Prednosti:
1. Prosto programje. Ne rabim FCKGW, kljucev.

2. Reinstall sistema z dobro povezavo v svet v pol ure, z zelo dobro v 15 minutah.

3. Reinstall Linuxa mi ne povozi nastavitev, ce imam loceno particijo za uporabnike, medtem ko to na Windows ni trivialni problem.

4. Lahko si prilagodim sistem. Programje je že samo bistveno bolj prilagodljivo.

5. Ni mi treba resetirat sistema, ce nocem.

6. Paketni sistem namescanja programja. Ena knjiznica za vse programe je super ideja. Enoten vir programov za vse potrebe je se boljsa ideja, samo navaditi se je je potrebno. darkolord je izpostavil, da je na MySQL strani 20 razlicnih paketov za linux, dejstvo pa je, da se le-ti obicajno ne uporabljajo, ampak se namesca paket, ki ga distribucija ze vsebuje.

7. LiveCDji.

8. Grafični install.

9. Fantasticna podpora za delo z omrezjem.

p.s.: primerjava je delana med debian in windows xp.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

roscha ::

3. Mountanje je uporabniku nedojemljiva stvar. Posebej je grozno, da se zaklene eject knof za CDROM.

Tole je popolna neumnost. Dva kolega, ki sta bila do nedavnega računalniška analfabeta + fotr jemljejo mount / umount za nekaj samo po sebi razumljivega... Aja, fotr je v nasprotju s kolegoma prestopnik z Win platforme, pa ni težav.

;-) ::

5. Ni mi treba resetirat sistema, ce nocem.


Kaj pa narediš? Sorry za offtopic sam sem nov v linoxu:D

Looney ::

Posebej je grozno, da se zaklene eject knof za CDROM

Ok, sori ampak tole je pa ena najboljših lastnosti Linuxa. "Zaklene" se eject gumb, hkrati pa ti omogoči, da brez vseh komplikacij in čakanja in zmrzovanja izvržeš CD prek terminala.

Sicer mi je pa všeč, da lahko na Linuxu spremeniš vse, kar ti ni všeč brez kakšnih posledic (počasno delovanje ipd.) In to, da se jaz kot dokaj n00bovsko bitje kar dobro znajdem.

@EWEER: ctrl+alt+backspace
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

'FireSTORM' ::

ni potrebno resetirat sistema
ko kompajlaš nov kernel je še kako potrebno ;)
potem ti ctrl+alt+backspace ne pomaga ;)
Those penguins.... They sure aint normal....

BigWhale ::

Jaz serverja ze vsaj leto, ce ne dve nisem resetiral (razen ob izpadih stroma), pa kar redno menjujem kernel. ;)

Liker ::

kexec FTW!

No BW, v bistvu je potrebno narediti nekaksen soft-reset ce hoces kernel zamenjat :P Je pa res da lahko BIOS POST in bootloader "preskocis".

Btw, tisti ki redno USB mass storage device uporabljate, kolikokrat se vam zgodi da kaj odklopite brez unmount-a? Meni je to debian Sarge-a vedno spravilo v totalen lockdown (crknl vse od tipkovnice do miske... :\ ). SSH proces je sicer se deloval, samo ni hotel nobenega novega procesa spawnat, tako da je login zastekal pri bash spawn-u :/

darkolord ::

Naj mi nekdo razloži, zakaj bi to, da se eject gumb zaklene, lahko sploh bila dobra stvar?

ank ::

zato da ti razni "programi" ne odpirajo cd vratc tako kot je to običaj pri windowsih

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ank ()

ank ::

Sicer pa darkolord zakaj se ti sploh še "ukvarjaš" z linuxom? Če si tako navezan na ms.

darkolord ::

Uporabljam tisto, kar je zame v dani situaciji boljše.

zato da ti razni "programi" ne odpirajo cd vratc

pa razni "uporabniki" tut ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

ank ::

... pa razni "uporabniki" tut ne?

tudi ja. To je dobra stvar če jo znaš izkoristiti.

darkolord ::

"Sori, danes ne boš dobil CDja... Pridi jutri" ?

;-) ::

@darkolord preberi prvi post. Tam piše naj bodo v postih seznami dobrih in slabih stvari odprte kode linuxa, zakaj si čez vso temo glavna nit offtopica, pa že v drugem postu si rekel da se boš umaknil?

Zakaj mi/nam ne narediš tega veselja?

Tisti k najbolj blatijo linux in pingvine z rdečimi očmi pa še ga pomoje vidli niso od blizu, kajšele uporabljali.

darkolord ::

Sem se malček spustil na vaš nivo, pa (določenih stvari) ne znam brat.

PS. Pa ni bil drugi, nekdo očitno ne zna štet več kot do 2 tle

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

;-) ::

Aha a je bil četrti?

Noo potem če si pa 4x dopolnjeval svoj seznam o prednostih in slabostih odprte kode Linuxa bi pa moral biti malo daljši od tvojih trehvrstičnih (če štejem podpis) prebliskov.

Zaj pa nehajmo smetit temo ane, darko ti pa mi piši ZS če želiš, da neboš preveč spamal (pomoje si normo izpolnil za danes ane?).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

darkolord ::

ja

Dan se je šele začel... Sej bi nehal, samo ni vljudno, če se človeku ne odgovori na vprašanje :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

hruske ::

Kot sem rekel, dejstvo da uporabnik ne dobi CDja, ker ga linux zaklene, ni dobro. Ce stisne knof, bi moral CD priti ven. Stvar se pravilno obnasa sele v zadnjih izdajah namiznih okolij.

Ne, to, da lahko z "eject" softversko ejectas pladenj za CDje, ni resitev za nekoga, ki migrira s kakega drugega operacijskega sistema.


Glede resetiranja sistema ... resetirat je potrebno sistem samo in zgolj ce gre za namestitev novega jedra. V vseh ostalih primerih je dovolj restart servisov za razliko od Windows, kjer veliko prevec softvera zahteva restart racunalnika.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Roadkill ::

darko: Winsi do 2000 so dobivali bluescreene, če si vzel disketo/CD ven med branjem. Linux userju take neumnosti raje onemogoči.
Čeprav temu na Ubuntuju recimo ni več tako. Tukaj se gre tisto "user je car". In izpljune takoj.



Je pa zanimivo, da (ubuntu)linux USB VEDNO unmounta takoj, za razliko od winsov (xp-sp2) , ki ti znajo tudi 15minut jamrati, da nekdo uporablja ta ključ, pa čeprav ga nihče že dolgo ne uporablja. We all just love that. :)
Ü

BigWhale ::

Mene recimo blazno moti, da mi lahko Ema odpira CD vsakic ko pritisne na tipko eject. Pa to pocne precej pogosto.

V Linuxu se mi tray ne odpira, ce je v njem CD.

roscha ::

Še malo okrog mount/umount

1. Je3al vas knof. Apple na disketarju sploh ni poznal knofa, pa so vsi preživeli.
2. USB šaro je potrebno na polknih tudi odmountat, ampak v to se noben ne obregne
3. Debian-sid preživi če mu odpulim NE odmountan usb key. Le podatkov ni na njem

'FireSTORM' ::

nekdo je vprašal kolko krat izvlečemo USB ključek brez unmounta
skoraj vedno ko pozabim
pa se mi nič ne sesuje :D
ga gre ponovno mountat brez problema
če pa povzroča kake probleme pa samo /etc/mtab malo odprem in to je to ;)

meni je šel ta CD lock down na zažetku malo na živce, ampak se navadiš na njega
na namizju sem si naredil bljižnico katera mi unmounta CD in avtomatsko izvrže
Those penguins.... They sure aint normal....

kekz ::

Znanec je na winsih nekje 500 km od doma shranil na ključek ene pomembne podatke in ga potem takoj izvlekel brez sw odključitve (unmount).
Pride domov, vtakne ključek in na njem NIČ :O.

Mene veliko bolj kot onemogočeno izmetavanje CDjev moti onemogočeno brisanje, prestavljanje datotek na winsih. Vsaj prestavljanje bi lahko omogočili.

Že hot backup ene resne baze je zato na winsih skoraj mala znanost.

Včasih sem delal na enem drugem sistemu, ki tudi ni pustil brisati. Lahko si fajl vsaj premaknil na drug direktorij, da ga novi procesi niso več našli in ko so ga stari počasi sproščali, si ga končno lahko brisaj, spreminjal ipd.

BigWhale ::

> Pride domov, vtakne ključek in na njem NIČ

mount -osync

fm13 ::

> Že hot backup ene resne baze je zato na winsih skoraj mala znanost.
Zakaj pa?

Poldi112 ::

Mouse gestures v file managerju (Konqueror v KDE). Noro.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel KDE 4.7 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
14224469 (20486) driver_x
»

Acer za netbooke ne bo uporabil Androida (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Android
14410687 (8093) PrimozR
»

Zakaj v Linuxu (še) ni virusov (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
576872 (5157) M.B.
»

Kaj je bolše windows ali linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
565706 (4461) MasterMind
»

Winse zamenat z Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
181531 (1227) whatson

Več podobnih tem