» »

merjenje gledanosti TV programov

merjenje gledanosti TV programov

nurmaln ::

Sobotni predstavitveni Big Brother je bil najbolj gledana oddaja na slovenskih televizijah med aktivnimi, mladimi gledalci, starimi od 18 - 49 let, ki jim je šov tudi prvenstveno namenjen. Big Brother je dosegel kar 10,5-odstotno gledanost oziroma oddajo je v povprečju spremljalo kar 36 odstotkov vseh gledalcev, starih od 18 - 49 let, takrat zbranih pred malimi zasloni.

A mi lahko nekdo prosim razloži kako pridejo do teh podatkov. Kako za vraga zmerijo kaj jaz doma gledam?
  • spremenilo: nurmaln ()

xabre ::

Par tavžnt gospodinjstev ima škatlice za ugotavljanje gledanosti.

#000000 ::

Mism da je vodilna svetovna firma za telerating slovenska, celo mislm da je lastnik med najbogatejšimi slovenceljni.
www.agblab.com


edit: vem da je nesramno bogat :D Vladimir Polič KLIK

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

tigrr ::

in kako ta škatla zgleda ?

#000000 ::



SanAndreas ::

pa koliko stane škatla?
SanAndreas je doma iz Rimske Galaksije ima srebrn NLP :)

nicksonn ::

Mene bolj zanima, kako lahko po parih tisočih točno vejo gledanost. Vzorec res ni majhen, ampak vendar.

A ta škatla se da kupit? Sem mislil da dajo zastonj, saj njih zanima kaj gledamo.(lahko bi celo plačali za te informacije)
x n!

#000000 ::

Verjetno da ti še kej plačajo :D

nurmaln ::

OK, pol je vse skupaj bolj ugibanje kot kaj drugega.

Tear_DR0P ::

načeloma mora škatlo nekdo kupit, ta nekdo jo kupi v par tisoč izvodih, pošteno pretestira in nato izbere par tisoč gospodinjstev (za slovenijo mislim da je vzorec dejansko ~500 gospodinjstev - se ne spomnim več natančno) in jim škatlo za neko obdobje podari. Že za to, da bo škatle dobil nazaj, se ljudem ponudi neko nagrado, hkrati pa se jih tudi izobrazi kako jo uporabljati. Ampak v resnici so te škatle eni navadni settop boxi - no lahko so tudi kaj več, ampak v osnovi ni treba.

potem pa merjenje gledanosti prične potekati - ponavadi se vsako leto na novo izbira gospodinjstva
vsak član družine dobi svojo barvo ali svojo številko, ki jo vnese, ko vklopi TV, včasih dobijo celo vsak svojega daljinca. In tako veš, kdaj kdo gleda TV, koliko je star in katerega spola je. Seveda se poavi težava, ker ljudje ne gledamo TVja sami. Zato so izdelal naprave, ki jim lahko še ostali sporočijo, kdaj gledajo TV in celo obstaja možnost, da vneseš eno šifro, ki pomeni, da TV gleda tudi gost - še vedno pa nimajo zajetega spremnljanja fuzbala v gostilni :8)
težav pri tem je seveda še mali miljon - od tega, da si človek vžge TV, se prijavi in gre pomivat posodo ali da ob priganem TVju zaspi - to se lahko z različnimi avtomatskimi funkcijami preverja
te napravice lahko podatke o gledanosti oddajajo sproti, ali pa v paketu v času ko nihč ne gleda TVja - približno med 4 in 5 uro zjutraj najpogosteje
druga tsvar je pa vzorec - sam sem lenoba in se zadeve še nisem naučil, tako da bi vam znal razložit, ampak obstajajo metode, kako glede na populacijo določiš potrebno velikost vzorca, da je le ta reprezetativen - in stvar se tudi za neskončno velike vzorce ustavi nekje pod 3000 oseb

Avtor ki bi to znal dosti bolje razložiti je Graham Kalton
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BluPhenix ::

Mene bolj zanima, kako lahko po parih tisočih točno vejo gledanost. Vzorec res ni majhen, ampak vendar.

Seveda lahko. kako pa misliš, da se dela ankete, javnomnenjske raziskave, volilne napovedi? Vzameš vzorec prebivastva, seveda mora zajemati čim bolj širok spekter in imaš merodajno "meritev".
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

dronyx ::

Vsak TV aparat bi moral imeti serijsko vgrajeno napravo za telerejting.

Tody ::

Čaki da zalaufa Digitalna tv, Joost, GooglTV itd itd... ko marketingarji zavohajo to...>:D

Phoebus ::

Saj imata siol in t2 vse podatke kaj se gleda, kolk časa, katere kanale se gleda in katere ne.
NIMAJO pa podatkov, kdo gleda TV (stara mama? mulac?).

Tako da imajo zelo močno orodje za prilagajanje sporeda uporabnikom...če ga bodo ponucali, je pa druga.

Tear_DR0P ::

Čaki da zalaufa Digitalna tv

do kdaj morajo začet vse nacionalke oddajat digitalen signal in ne več analognega? RTV se napoveduje da bo do 2009 šla na digitalen signal in bomo vsi rabl STBje - torej telerejting device v vsako hišo
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Tody ::

Stem da si je RTVSLO zbrala MPEG4 za katerega sploh še ni sprejemnika :) 2009 je prekleto blizu za ugasnit analogno TV.

neres ::

Prehod na digitalen signal do 2012. wikipedia

krho ::

mnja pa še to bodo oddajali navaden PAL signal.. namesto PAL + aka 16:9
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telemach digitalna tv, Pomoč!! (strani: 1 2 3 434 35 36 37 )

Oddelek: Omrežja in internet
1833435621 (75149) zavajon
»

Stare televizije bodo zastarele (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14611342 (7802) AngelOfDeath
»

DVB-C Tuner (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5425701 (22269) icek
»

Katero TV kartico kupiti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
509822 (7631) edublin
»

RTV Naročnina (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9010865 (8869) Tilen

Več podobnih tem