» »

Uganka

Uganka

Temo vidijo: vsi

Smurf ::

Ena malo bolj zanimiva. Imas ladjo s kapitanom in 4 gusarji, ki so dobili zaklad 120 zlatnikov, ki si ga morajo razdeliti.
Kapitan mora dati ponudbo kako se bo plen razdelil, gusarji (in kapitan) glasujejo ali se strinjajo s ponudbo. Ce se ne, vrzejo kapitana cez krov, nadomesti ga gusar z najvisjim cinom, ki da naslednji ponudbo itd.

Vprasanje, kako ponudbo lahko da kapitan, da bo dobil cimvec zlatnikov, ce predpostavimo, da bodo vsi gusarji glasovali logicno (tako, da bodo maksimizirali tudi svojo korist) in poznajo vrstni red, kdaj bo kdo prisel na vrsto.

Smurf ::

Bo malce tezje ;).

s51as ::

Poznajo svoje čine verjetno... in vejo kdaj bo kdo prišel na vrsto za delat ponudbo in s tem tveganje skok v vodo...
Kar pomeni da bo naslednji po činu verjetno raje prejel manj samo da se predlog sprejme, medtem ko bo en mornar na koncu vrste najbolj srečen če kar vsi poskačejo v vodo in bo plen njegov :)... če prav razumem...
It's just me myself and I

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s51as ()

Smurf ::

Tako je.

s51as ::

Kakšno pa je glasovanje? Morajo biti vsi za ali je večina dovol?

Mogoče tako:
9, 18, 27, 36, 45?
It's just me myself and I

garamond ::

Ja, mene tudi zanima, kakšno je pravilo, da se vsi strinjajo? Je to 50% gusarjev ali več? Ker če ne, se potem zadnji gusar nikoli ne strinja dokler ne dobi vsega :)))

Smurf ::

Pardon tole sem pozabil napisati, strinjati se jih mora polovica ali vec.

s51as ::

ah ja to je bolje :)
It's just me myself and I

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s51as ()

Smurf ::

Ok pa se to (res zadnji dodatek), da bodo zajeti vsi robni pogoji.

Ce nek gusar (recimo 5.) ve, da mu 1., 2., 3. in 4. gusar ponudili enako vsoto, bo sprejel ponudbo sele pri 4. (pri prvih 3. pa bo glasoval, da se jih vrze cez krov).

s51as ::

Kapitan, 1 gusar in 2 gusar dobijo vsak 40 zlatnikov... 3 in 4 gusar pa gresta med morske pse...
It's just me myself and I

Smurf ::

Ne (v tem primeru bi glasoval proti tudi 1. gusar, ne bom pa [se] utemeljil zakaj), bom pustil da resujete do vecera, nato pa podal prvi namig. Je pa brez papirja tole kar tezko resiti.

Matev ::

ena domača uganka

na gorenjskem raste rastlina - pod katero, če se nahajaš, si mrtev v roku minute, dveh ali malce več - odvisno od posameznika

seveda če nimaš kakšne zaščite ali kaj podobnega

... katera rastlina je to?

mn ::

Smurf je izjavil:

Ne (v tem primeru bi glasoval proti tudi 1. gusar, ne bom pa [se] utemeljil zakaj), bom pustil da resujete do vecera, nato pa podal prvi namig. Je pa brez papirja tole kar tezko resiti.


OK, definitivno 2. ne dobi NIČ. Najlažje je podkupiti 4. in 5., ker bosta zadnja prišla na vrsto za ponudbo.

Na prvi pogled bi rekel tole:
Kapitan 118, 2. in 3. nič, 4. in 5. pa vsak po enega.


Ampak je problem, da lahko 4. in 5. upata da bosta dobila več od drugega; ampak mimo tega problema ne znam.

s51as ::

mhm... daleč je že od teorije iger... moram kako knjigo spet potegnit od nekje :)
se slišimo zvečer...
It's just me myself and I

Smurf ::

Do sedaj je najblizji mn.

Moj namig je najprej resite nalogo, ce sta samo 2 gusarja, potem ce so 3 (z upostevanjem situacije pri 2 gusarjih) itd. dokler ne pridete do 5.

freesty ::

Ja kaj gusarji vejo koliko kapitan vzame zase?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

s51as ::

glede na to da je glasovanje bi rekel da vedo :)

Smotano mi je tole... če sta dva kako je potem z glasovanjem... je 50:50 kdo zmaga... prej smo rekli da zmaga tisti ki dobi 50 ali več, če je neodločeno je pa...?
It's just me myself and I

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s51as ()

Smurf ::

Tisti, ki razdeli denar in da na glasovanje mora dobiti 50%. Se pravi ce sta 2, mora un ki deli glasovati zase in bo zmagal.

Vsi gusarji vejo koliko bodo ostali dobili (delitev je javna).

kuall ::

če sta dva: kapitan dobi vse.
če so tirje: 119 0 1, ker zadnji ve, da bo v primeru, če ostaneta dva, dobil 0.
če so štirje: drugi ve, da bo dobil večino, če vržejo kapitana dol in ostanejo trije. zato bo vedno glasoval proti kapitanu.
zdaj je vprašanje, ali kapitan ve, da drugi to ve? in ali zadnja dva vesta, da v primeru, da ostanejo trije, dobita 0 in 1?
torej kapitan ponudi predzadnjemu 1, zadnjemu pa 2, sebi pa da 117. bosta glasovala za, ker če glasovanje ne bo uspelo oba vesta, da ju čaka 0 in 1.
itd

Mare3 ::

Ena iz filma:

Če izgovoriš moje ime, me ni več. Kaj sem?

stock ::

Ahaha vem.

shadeX ::

Riba in pol stane evro in pol. Koliko staneta dve ribi?

Eureka ::

Mare3 je izjavil:

Ena iz filma:

Če izgovoriš moje ime, me ni več. Kaj sem?


Odgovor prosim :)

residual ::

Mare3 je izjavil:

Ena iz filma:

Če izgovoriš moje ime, me ni več. Kaj sem?



Tišina

shadeX ::

shadeX je izjavil:

Riba in pol stane evro in pol. Koliko staneta dve ribi?

BaToCarx ::

2 eura. Če ni kaka finta. Jutro. :D

shadeX ::

Nimam pojma. na mojblink je ta uganka in seveda odgovor naj bi bil 2 eur ja :D

garamond ::

Odgovor 2€ je povsem pravilen ampak tudi nekoristen.

Vsi namreč vemo, kakšni so učinki inflacije. 2€ zdaj ni realno gledano enako kot 2€ potem. V našem primeru sta že minili sekunda ali dve, da izgovorimo stavek, in še preden kdo odgovori mine prav tako sekunda (ali več). Čeprav dve ribi staneta 2€, je realna vrednost našega denarja že nižja. Če se cena ribe ne spreminja v odvisnosti od sekund potem bomo realno gledano plačali manj, recimo realnih 1.99999998€ (kajti ribe pri konkurenci se bodo podražile z inflacijo).

Kar je seveda nelegalno, kajti natančno plačujemo lahko le do decimalnih zneskov do 3. Tako se postavlja podvprašanje:

1) Po kolikem času kupimo ribo? Zneski inflacije se akumulirajo in postanejo pomembni po desetletjih

Kar nas vodi do podpodvprašanj:

2) Ali govorimo o isti ribi cel čas, ali samo o konceptu ribe? (Ribe se menjajo iz dneva v dan)
3) Koliko denarja je vredno naše razmišljanje o tem, koliko je riba dejansko vredna?
4) Ali bi vrednost našega časa ob tem razmišljanju morali vključiti v ceno?
5) Če da, kako bi to ovrednotili?
6) Bi morali ovrednotiti tudi naše vrednotenje, koliko so vredni naši napori?
7) Če da, kdaj se vrednotenja končajo? Se sploh končajo?

Se opravičujem, ker nisem podal definitivnega odgovora ampak le bolj zakompliciral stvari.

Matev ::

dve ribi sta cenejši od dveh evrov

ker je polovica ribe zelo draga - jo je potrebno razrezati in očistiti

Unknown_001 ::

V kotu sedi, pa žaganje od njega leti.
Kaj je to?

>:D (namig, mal je pokvarjen)

freesty ::

Ostrzek, ko dela enako stvar kot ti veckrat na dan ;)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Unknown_001 ::

He he, bravo, sam on to dela (namest Playboya) na katalog od Lesnine :))

Randomness ::

Sem slučajno naletel na tole zanimivo nalogo o gusarjih. No, tukaj je moja, upam da pravilna rešitev.

n: število gusarjev

n | delitev plena
-----------------------
0 | 120
1 | 120, 0
2 | 119, 0, 1
3 | 119, 0, 1, 0
4 | 118, 0, 1, 0, 1

Opazimo lahko, da ima gornja "matrika" lepo strukturo in da bi lahko vzorec nadaljevali za večje n, vse dokler nam ne bi zmanjkalo zlatnikov. (To se bi zgodilo pri n = 2*št.zlatnikov - 1, ko bi kapitanu ostal le še 1 zlatnik.)

jizzer ::

Matev je izjavil:

ena domača uganka

na gorenjskem raste rastlina - pod katero, če se nahajaš, si mrtev v roku minute, dveh ali malce več - odvisno od posameznika

seveda če nimaš kakšne zaščite ali kaj podobnega

... katera rastlina je to?


lokvanj :)

Gutjerez ::

oo7 je izjavil:

Pred več tisočletji je Kitajski poglavar Šu Fu De poklical k sebi mladeniča, ki je tičal v ječi kot talec, in mu je rekel: "Povedati moraš en sam samcat stavek. Če bo resničen boš ustreljen. Če poveš laž, boš obešen!" Kaj je povedal mladenič, da ga niso niti ustrelili niti obesili, temveč so ga morali spustiti na svobodo.


če je odgovoril: obesili me boste. je povedal resnico. torej bo ustreljen.
Nikoli ne obupaj, saj je tukaj slo-tech

Matev ::

če je odgovoril: obesili me boste. je povedal resnico. torej bo ustreljen.


če je na koncu ustreljen potem ni resnica da bo obešen

klemenSLO ::

Laž je, da bom obešen ?
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

P=LN ::

Ne boste me ustrelili

Castiel ::

42

dukedl ::

Kaj je polarni medved?
To je kartezični medved, ki je zamenjal koordinatni sistem.
lp dukedl

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dukedl ()

MKC00 ::

Ali je razlika v pravilnem odgovoru, če zastavimo vprašanje/uganko nekaj v smislu:
"Race hodijo po cesti. Ena za drugo. Koliko jih je?"
ali
"Race hodijo po cesti. Ena je za drugo. Koliko jih je?"

Unknown_001 ::

dukedl je izjavil:

Kaj je polarni medved?
To je kartezični medved, ki je zamenjal koordinatni sistem.


Ta je pa iz statike 8-)

MKC00 je izjavil:

Ali je razlika v pravilnem odgovoru, če zastavimo vprašanje/uganko nekaj v smislu:
"Race hodijo po cesti. Ena za drugo. Koliko jih je?"
ali
"Race hodijo po cesti. Ena je za drugo. Koliko jih je?"


V bistvu je fora v tem da druga verzija zveni čudno in to zelo. Najprej uporabiš množino potem pa že v dvojini govoriš.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

shadeX ::

Slikovna uganka.

Koliko je vrednost pokala in zakaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

dj_uro ::

te so izi... 5
vw-klub.si

shadeX ::

Slučajno sem dobil tole, na neki fb strani ko kaže da je nekdo komentiral pod to uganko.

Večina odgovori 15 :)

dj_uro ::

ja, ker spregleda dva avtobusa....

jaz včasih prehitro pogledam pa pozabim, da ima množenje/deljenje prednost pred seštevanjem/odštevanjem... =)
vw-klub.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dj_uro ()

Zstiller ::

Sem nucal 10 sec da sem opazil 2 postlji in 2 busa:|

Gogyto ::

Smurf je izjavil:

Ena malo bolj zanimiva. Imas ladjo s kapitanom in 4 gusarji, ki so dobili zaklad 120 zlatnikov, ki si ga morajo razdeliti.
Kapitan mora dati ponudbo kako se bo plen razdelil, gusarji (in kapitan) glasujejo ali se strinjajo s ponudbo. Ce se ne, vrzejo kapitana cez krov, nadomesti ga gusar z najvisjim cinom, ki da naslednji ponudbo itd.

Vprasanje, kako ponudbo lahko da kapitan, da bo dobil cimvec zlatnikov, ce predpostavimo, da bodo vsi gusarji glasovali logicno (tako, da bodo maksimizirali tudi svojo korist) in poznajo vrstni red, kdaj bo kdo prisel na vrsto.


Kapitan 118, prvi gusar 1, drugi gusar 1, ostali žalujoči Nič.Prvi in drugi gusar se zavedata, da ob nesprejemu te ponudbe tudi njiju čaka ista usoda kot kapitana, če ne sprejmejo.

shadeX ::

- Star sem 6. let, moj brat je polovico mlajši od mene.
- Sedaj sem star 50. let. Koliko je star moj brat?

kosta ::

Me zanima, koliko bi jih odgovorilo s 25, če bi razdelil npr. 100 ljudem.
Odgovor je pa 47.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko vode in tekocine na dan? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9910694 (7982) jype
»

Koliko pirov lahko spijete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7711561 (8455) Alien123
»

V katerem primeru se kava hitreje shladi?

Oddelek: Znanost in tehnologija
294401 (2514) Spajky
»

matematična uganka

Oddelek: Šola
234004 (3033) Smrekar1
»

Indukcijski bojler za vodo?

Oddelek: Loža
167252 (6867) Pyr0Beast

Več podobnih tem