» »

Uganka

Uganka

Temo vidijo: vsi

Torx ::

Ta mi je huda:

Imaš 12 kroglic, 1 od teh je težja ali lažja (ne veš kaj) od ostalih 11.
Na voljo 3 tehtanja z nagibno tehtnico.. ugotovit katera in ali je težja ali lažja od ostalih.

Symantec ::

lahko si postavi uro, tudi to je način ;)
by Xeon

Symantec ::

zakaj ne? malo je pa treba pomislit, da se na uro spomniš ;)
by Xeon

Symantec ::

ja nebi ti bilo treba napisat... lahko bi samo napisal, da ne sme uporabiti za merjenje časa nič drugega, kot palčke.
by Xeon

P=LN ::

1. ja da 6 kroglic na eno stran, pa 6 na drugo, če je v ravnovesju je težja tista ki ni na vaganju

2. če prevaga na eno stran, potem ve, da je težja žogica med tistimi šestimi. Za drugo tehtanje da izmed 6ih 2 na eno stran ter 2 na drugo. iz tega dela se izbor zoži na 2 krogljici (če je v ravnovesju so tisti 2 ki nista bili na tehtanju, v drugem primeru pa tisti , ki prvagata)

3. Nazadnje da še preostali 2 krogljici na vago, tista, ki prevaga je težja...

oo7 ::

So štirje bratje in sestre na tem svetu,ki so bili rojeni skupaj.Prvi teče in se nikoli ne zmatra druga vedno je in nikoli ni sita tretja vedno pije in je vedno žejena četrti pa vedno žvižga in to nikoli ni dobro.
Kateri bratje in sestre so to?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oo7 ()

Torx ::

@P=LN

Če vagaš 6:6 se bo vaga zmeraj nagnila, samo potem ne veš ali je zgoraj ena lažja ali spodaj ena težja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Torx ()

oo7 ::

Ženska ustreli svojega moža.
Potem ga drži pod vodo več kot 5 minut.
Nato ga obesi.
Čez 5 minut pa sta šla skupaj ven na večerjo kako je to možno?

tx-z ::

Prvo prižge in počaka,da izgori. Nato prižge drugo na obeh koncih. Ko se srečata bo minilo 15min. Se pravi 30+15=45min. :)


Kako pa veš da je prva gorela 30minut?
tx-z

tx-z ::

Aja, tega nism bral...Najprej sm probu sam rešt pa mi ni šlo, pol sm pa sam rešitev pogledu :)
tx-z

Gregor P ::

oo7 je izjavil:

So štirje bratje in sestre na tem svetu,ki so bili rojeni skupaj.Prvi teče in se nikoli ne zmatra druga vedno je in nikoli ni sita tretja vedno pije in je vedno žejena četrti pa vedno žvižga in to nikoli ni dobro.
Kateri bratje in sestre so to?

4 elementi: voda, ogenj, zemlja, veter
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

oo7 ::

Pravilno

freesty ::

P=LN je izjavil:

1. ja da 6 kroglic na eno stran, pa 6 na drugo, če je v ravnovesju je težja tista ki ni na vaganju

2. če prevaga na eno stran, potem ve, da je težja žogica med tistimi šestimi. Za drugo tehtanje da izmed 6ih 2 na eno stran ter 2 na drugo. iz tega dela se izbor zoži na 2 krogljici (če je v ravnovesju so tisti 2 ki nista bili na tehtanju, v drugem primeru pa tisti , ki prvagata)

3. Nazadnje da še preostali 2 krogljici na vago, tista, ki prevaga je težja...


Pri 1. tocki si mislil, da bi dal 3 na levo + 3 na desno verjetno. Torej 6 vse skupaj.

Ima pa ta tvoj plan eno napako in sicer, ti isces samo tezjo kroglico, kaj pa ce je kroglica lazja od ostalih? Po tvoji logiki jo bos dal stran in bos stehtal naslednji sklop, ki bo izenacen na obeh straneh.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Torx ::

freesty je izjavil:

P=LN je izjavil:

1. ja da 6 kroglic na eno stran, pa 6 na drugo, če je v ravnovesju je težja tista ki ni na vaganju

2. če prevaga na eno stran, potem ve, da je težja žogica med tistimi šestimi. Za drugo tehtanje da izmed 6ih 2 na eno stran ter 2 na drugo. iz tega dela se izbor zoži na 2 krogljici (če je v ravnovesju so tisti 2 ki nista bili na tehtanju, v drugem primeru pa tisti , ki prvagata)

3. Nazadnje da še preostali 2 krogljici na vago, tista, ki prevaga je težja...


Pri 1. tocki si mislil, da bi dal 3 na levo + 3 na desno verjetno. Torej 6 vse skupaj.

Ima pa ta tvoj plan eno napako in sicer, ti isces samo tezjo kroglico, kaj pa ce je kroglica lazja od ostalih? Po tvoji logiki jo bos dal stran in bos stehtal naslednji sklop, ki bo izenacen na obeh straneh.


BTW, ko mi je frend pred leti postavil ta problem me je obsedlo in sem z nekaj krajšimi pavzami porabil okoli 8h, da sem ga rešil. Zadovoljstvo, ko prideš do rešitve ob 3h zjutraj = neprecenljivo! :)

freesty ::

1 tehtanje mi zmanka. Oziroma izlocim 10 kroglic katere ziher niso s tremi tehtanji. Za zadnji dve pa ne vem.:>
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

vorantz ::

narobe
spet iščeš ta težjo
tuki ne vemo al je težja al lažja

brez te informacije pa res ne vem kako bi pogruntali :s

freesty ::

Ja se strinjam, ker ce tudi imas samo se 2 kroglici na voljo in eno tehtanje ne mores resit.

Das gor, tehtnica se prevaga v eno stran, torej ves katera je tezja in katera je lazja od tiste na drugi strani.

Potem pa moras se eno izmed teh dveh stehtat s tisto, ki si jo ze izlocil, da vidis, ce je enaka ali lazja/tezja.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Pixy222 ::

Pozen odgovor na mojo uganko prej je pulover ja. Tisto z luknjami :)

P=LN ::

Sem spregledal, da je lahko težja ali lažja.....

Še ena uganka podobna prejšnji..

Imamo dve vrvi, ki gorita neenakomerno. Vsaka izmed njih pa gori 1 uro. Kako izmeriti čas 45 minut?

Paa še ta: Ko izgovorimo njeno ime, le ta izgine, kaj je to?

freesty ::

Eno prizges na enem koncu, in 15minut preden zgori je 45minut:))
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: freesty ()

P=LN ::

ne... :)

pa drugač pri tisti is krogljic, če ti 2 ostaneta lahko ugotoviš, katera varira....Naprimer ti ostaneta krogljici A in B. Ti pa daš na vago krogljico A ter na drugo stran krogljico, za katero veš da je normalna. Če je v ravnovesju varira tista ki ostane, če krogljica A prevaga pomeni da je težja, če prevaga druga, pomeni da je krogljica A lažja..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: P=LN ()

freesty ::

Vem, da ne, sem se hecal:)
Upam, da ni resitev, da vrv na sredini prizges, ker ni pravilna:>

Ja, ce sta v ravnovesju potem varira tista, ki ostane ampak ne bos pa vedel ali je lazja ali tezja tako, da moras se enkrat tehtat...:)
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

P=LN ::

ni fora d na sredin prižgeš....pri nalogi s krogljicami pa moraš ugotoviti samo katera ni ostalim enaka, pa ni važno ali je težja ali lažja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: P=LN ()

s51as ::

tale z vrvicami je že bla... v samostanski preobleki sicer :)

kroglice mi pa ne dajo mera ze 2 dni...
It's just me myself and I

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s51as ()

freesty ::

Tale z vrvicami je drugacna, tam je bilo, da obe vrvici/palici gorita skupaj 1h. Pri tej novi pa je, da vsaka zase gori 1h.

Men tut ne dajo kroglice mira:)

Torej ugotovit moras katera kroglica odstopa? Ni treba ugotovit ali je tezja ali lazja?
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

P=LN ::

Se mi je že zdelo da jo mam, pa mi na konc sfali....šow sm tko
Krogljice razdelimo v 3 sklope po 4:
- 1,2,3,4
- A,B,C,D
- e,f,g,h

1. Najprej damo na tehnjico na levo stran 1234 ter na desno ABCD. Če sta v ravnovesju vemo da je krogljica, ki varira med efgh. Nato damo na eno stran e, ter na drugo f, če sta v ravnovesju je problem v prostalih 2h, drugače med njima. Za tretje tehtanje nadaljuješ po postopku za 2 krogljici:
Naprimer ti ostaneta krogljici g in h. Ti pa daš na vago krogljico g ter na drugo stran krogljico, za katero veš da je normalna. Če je v ravnovesju varira tista ki ostane, če krogljica g prevaga pomeni da je težja, če prevaga druga, pomeni da je krogljica g lažja.


2. Če npr. na prvem tehtanju 1234 prevagajo ABCD, potem je lahko ali ena težja na levi strani oz. ena lažja na drugi strani.
Za drugo tehtanje damo na levo stran 1AB ter na drugo C23. Če sta v ravnovesju je težava v 4 ali D, ter za tretje tehtanje nadaljujemo po postopku za 2 krogljici (zgoraj).
Če še vedno prevaga leva stran potem vemo, da je ali 1 težja oz. C lažja ter tudi nadaljujemo po postopku za dve krogljici. Če pa sedaj prevaga druga stran (C23) potem vemo ali sta 2 ali 3 težji, oz. A ali B lažji.
Za tretje tehtanje damo na levo stran 2B in na desno 3f. Če sta v ravnovesju potem na podlagi prejšnjih tehtanj vemo, da je A lažja. Če 2B prevagata 3f, na podlagi prvega tehtanja, kjer so 1234 prevagale ABCD ugotovimo, f ni problem, 3 ne more biti lažja, B ne more biti težja, torej je težja lahko le 2.
Če pa 3f pravaga 2B, pomen al je 3 težja oz. B lažja......mehhh, pa mo s5 na square one...

s51as ::

men se pa zdi da si pravilno rešil... saj zaenkrat se mi nič ne zaštrika :)
It's just me myself and I

P=LN ::

Ne, ker še vedno ne vemo al varira 3 ali pa B..

dottor ::

Učiraj sem prebral uganko, ki je bla nekaj strani nazaj o 9ih padalih, ki jih je ropar naročil na letalo.

How the F so mu padala dostavli, če se je vse odvijalo v letalu? Ok 8 ljudi je majhno "privatno" letalo, ampak tudi ta letijo na visokih višinah. Tukaj je pa drugo vprašanje... Kako je vrata odpru in se dol vrgu.

PS: Vem da gre samo za uganko ampak je več uganki v eni :D
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

P=LN ::

Ok zdej mislm da jo pa mam....
Damo na levo 1234 na desno ABCD..

1. Recmo d se prevaga na levo..torej so lohk 1234 težji al pa ABCD lažji.
2. drugo tehtanje na levo 12A, na desno 34D. če je v ravovesju vemo al je lažja B al je pa lažja C, s tretjim tehtanjem to ugotovimo.

2.1.Če se slučajno prevaga na levo, vemo da je 1 al pa 2 težja oz. D lažja. za tretje tehtanje stehtamo 1 in 2, če sta v ravnovesju je D lažja, drgač je pa težja tista k prevaga...

2.2.Če slučajno prevaga na desno, vemo da je 3 al pa 4 težja oz. A lažja, rezultat pa dobimo po istem postopku kt za 2.1. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: P=LN ()

s51as ::

zdej pa ni več zabavno risat krogce... :)
It's just me myself and I

shadeX ::

Košara vsebuje 5 jabolk. Kako bi jih razdelili med 5 otrok tako da vsak dobi svojo jabolko
ampak eno jabolko še vedno ostane v košari?

(uganka je rešljiva) :P

freesty ::

Jah fajn bi blo, da se zraven napise al je uganka matematicno podkovana ali pac je neka fora.

Jaz bi ugibal in bi rekel, da 4 razdelis, zadnjo pa das s kosaro petemu otroku.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

shadeX ::

Pravilen odgovor ;((

SL9MV-E5320 ::

A kdo ve odgovor na tole:

Pred smrtno obsodbo ti rablji ponudijo še
zadnjo možnost za rešitev, ki pa je v resnici navidezno
nerešljiva past, a prav ta past, če jo pravilno rešiš,
ti lahko zagotovo reši življenje.
"Izvoljeni" oblastniki se ljudstvu pred giljotino pohvalijo,
da imaš še zadnjo možnost oprostitve in sicer, če izmed
dveh klobukov izbereš tistega, pod katerim ni žogice.
Rablji v resnici ne želijo
tvoje pomilostitve, zato ti nastavijo pod vsak klobuk
po eno žogico. Ti pa zato slučajno izveš, kako boš
ukrepal, da ostaneš živ? Rešitev je nadvse poučna in
uporabna v vsakdanjem življenju
(življenju, ki nikomur ne prizanaša).

shadeX ::

Ženska, ki se je ravno začela učiti voziti, je šla v enosmerno ulico v napačno smer toda še vedno ni prekršila zakona. Kako je to mogoče?

SL9MV-E5320 ::

shadeX je izjavil:

Ženska, ki se je ravno začela učiti voziti, je šla v enosmerno ulico v napačno smer toda še vedno ni prekršila zakona. Kako je to mogoče?



ker ni šla z avtom?

Matev ::

rblju rčeš da naj dvigne eno in ti rečeš da je tvoja izbira drugi klobuk
odkrije se samo rabljava izbira

shadeX ::

@SL9MV-E5320

That's right :D
Šla je peš.

SL9MV-E5320 ::

saj sta pod obema klobukoma žogici

(tudi jaz ne vem, sprašujem, če vi veste)

@shadex

:)

Matev ::

ali pa rečeš da žogice ni po prvem in potem to dokažeš tako da odpriješ drugega

P=LN ::

Odgovor podaš v nasprotnem redu. Namesto da rečš, da pod tem klobukom ni žogice, rečeš pod tem(katerkoli) je žogica, saj je s temi informacijami, ki naj bi jih v osnovi imel to isto, kot bi pokazal na drugi klobuk ter rekel, da tam žogce ni.....?

Torx ::

P=LN je izjavil:

Se mi je že zdelo da jo mam, pa mi na konc sfali....šow sm tko
Krogljice razdelimo v 3 sklope po 4:
- 1,2,3,4
- A,B,C,D
- e,f,g,h

1. Najprej damo na tehnjico na levo stran 1234 ter na desno ABCD. Če sta v ravnovesju vemo da je krogljica, ki varira med efgh. Nato damo na eno stran e, ter na drugo f, če sta v ravnovesju je problem v prostalih 2h, drugače med njima. Za tretje tehtanje nadaljuješ po postopku za 2 krogljici:
Naprimer ti ostaneta krogljici g in h. Ti pa daš na vago krogljico g ter na drugo stran krogljico, za katero veš da je normalna. Če je v ravnovesju varira tista ki ostane, če krogljica g prevaga pomeni da je težja, če prevaga druga, pomeni da je krogljica g lažja.


2. Če npr. na prvem tehtanju 1234 prevagajo ABCD, potem je lahko ali ena težja na levi strani oz. ena lažja na drugi strani.
Za drugo tehtanje damo na levo stran 1AB ter na drugo C23. Če sta v ravnovesju je težava v 4 ali D, ter za tretje tehtanje nadaljujemo po postopku za 2 krogljici (zgoraj).
Če še vedno prevaga leva stran potem vemo, da je ali 1 težja oz. C lažja ter tudi nadaljujemo po postopku za dve krogljici. Če pa sedaj prevaga druga stran (C23) potem vemo ali sta 2 ali 3 težji, oz. A ali B lažji.
Za tretje tehtanje damo na levo stran 2B in na desno 3f. Če sta v ravnovesju potem na podlagi prejšnjih tehtanj vemo, da je A lažja. Če 2B prevagata 3f, na podlagi prvega tehtanja, kjer so 1234 prevagale ABCD ugotovimo, f ni problem, 3 ne more biti lažja, B ne more biti težja, torej je težja lahko le 2.
Če pa 3f pravaga 2B, pomen al je 3 težja oz. B lažja......mehhh, pa mo s5 na square one...


Geting closer, keep going! Bistvo je v tem, da pri vsakem tehtanju izvlečeš čim več informacij o čim več kroglicah, za kar potrebuješ uporaben sistem za označevanje kroglic oz kaj si že zvedel o njih pri prejšnjih tehtanjih.

P=LN ::

Je že rešena 3 poste nižje

Torx ::

glih opazu, ja...bravo!

SL9MV-E5320 ::

P=LN je izjavil:

Odgovor podaš v nasprotnem redu. Namesto da rečš, da pod tem klobukom ni žogice, rečeš pod tem(katerkoli) je žogica, saj je s temi informacijami, ki naj bi jih v osnovi imel to isto, kot bi pokazal na drugi klobuk ter rekel, da tam žogce ni.....?



btw, tudi jaz ne vem odgovora na to ampak to kar praviš ne more delovati, če sta pod obema klobukoma žogici...

P=LN ::

kako da ne, če so ti oni rekl tle maš 2 klobuka, pod enim klobukom ni žogice, je isto al rečeš pod tem (1) ni žogice al pa pod tem (2) je žogica, samo drugače podan odgovor.

SL9MV-E5320 ::

aha, tako... to pa bo pravilno. :)

urosh ::

1. Imaš dva brata. En vedno laže in en vedno govori resnico. Stojita na križišču. Ko ti prideš do kižišča, želiš iti do recimo morja. Vprašaš lahko samo enkrat in samo enega od bratov. Kako boš sigurno vedel ali moraš iti levo ali desno, da prideš na želeno lokacijo? Kaj vprašaš? (pa na križišču ni tabel, niti pred križiščem. Tudi navigacije nimaš in prvič si tam, da nebi kdo tega omenjal)

2. (ne vem če je že bila, nisem vsega bral) Imaš 10 strojev, ki delajo kovance. Veš kaka je teža enega kovanca. En stroj dela kovance za 1g težje, kot bi jih moral. Imaš digitalno tehtnico. Kako lahko z ENIM tehtanjem ugotoviš, kateri stroj dela pretežke kovance?

Pa da vas vidimo :D (sicer so stare fore, a mogoče še kdo ne ve ;))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: urosh ()

klemenSLO ::

SL9MV-E5320 je izjavil:

shadeX je izjavil:

Ženska, ki se je ravno začela učiti voziti, je šla v enosmerno ulico v napačno smer toda še vedno ni prekršila zakona. Kako je to mogoče?



ker ni šla z avtom?


šla je v rikverc....
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko vode in tekocine na dan? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9910622 (7910) jype
»

Koliko pirov lahko spijete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7711508 (8402) Alien123
»

V katerem primeru se kava hitreje shladi?

Oddelek: Znanost in tehnologija
294394 (2507) Spajky
»

matematična uganka

Oddelek: Šola
233996 (3025) Smrekar1
»

Indukcijski bojler za vodo?

Oddelek: Loža
167234 (6849) Pyr0Beast

Več podobnih tem