» »

Li-Ion vs. Li-Poly

Li-Ion vs. Li-Poly

«
1
2

SmeskoSnezak ::

Zanima me, kaj je bolje. Namreč zasledil sem, da imajo Applovi laptopi Li-Poly baterije in me zanima, če je to tista bolša lastnost od "navadnih" laptopov.

Kako pa je s temi baterijami v mobilnih telefonih? Tud lepo bi bilo vedeti, kako najbolje "vzdrževati" mobitel(baterijo), da bi bila njegova življenjska doba kolikor se da dolga.



(za moje pojme je to najbolj primeren oddelek za to vprašanje. če ni, prestavite prosim)
@ Pusti soncu v srce... @

antonija ::

Pri akumulatorskih celicah je najbolje, ce celico ves cas praznis-polnis pri predpisanih obremenitvah. Torej polnih celic (baterij) NE shranjujes za daljsa obdobja (to se recimo dogaja pri baterijah za digitalne fotoaparate pred dolgimi potovanji), cimmanj se uporablja "hitre" polnilce,... Btaerijo je treba nucat, da bo dalj zdrzala ;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

SmeskoSnezak ::

O čem ti zdaj to? :\
@ Pusti soncu v srce... @

Poldy ::

Prijatelj je imel v mobitelu Li-poly baterijo, pa mu je zdržala več kakor teden pri stalno prižganem telefonu. Ne vem pa zakaj niso pogosteje prisotne v napravah. Če je problem samo cena, potem je verjetno Li-poly baterija boljša.

klik

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldy ()

darkolord ::

Nič ni "bolje"... Obe vrsti baterij imata prednosti in slabosti... Li-pol so manj občutljive, lahko so precej tanjše, se pa pri več ciklih njihova kapaciteta hitreje nižja, seveda so pa tudi dražje.
Kapaciteta je pa približno enaka za obe vrsti

Pouh ::

Kolikor je meni znano, Li-Ion manj zdrži, lahko jo pa večkrat polneš kot Li-Poly. Li-Poly zdrži več časa.

antonija ::

O čem ti zdaj to?

O temu:
Tud lepo bi bilo vedeti, kako najbolje "vzdrževati" mobitel(baterijo), da bi bila njegova življenjska doba kolikor se da dolga.;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

krho ::

Yep, Li-pol v 6310i rula, po 4,5 leta še vedno zdrži cel teden :)

A ni pri li-pol tudi to, da lahko baterija zavzame poljubno obliko.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

jype ::

Li-Po so tudi manj težke in zmorejo višje tokove.

Pa bolj živahno eksplodirajo, če polnilni mikrokontroler narobe izmeri napetost na posamezni celici.

Sčasoma tudi postajajo boljše in manj izgubljajo kapaciteto, še posebej, če jih pravilno polnimo in praznimo (kot Li-Ion imajo tudi Li-Po natančne omejitve voltaže, ki, če jih presežemo, fizično poškodujejo celice).

SmeskoSnezak ::

Pogovarjo sn se s stručkotom iz elektrotehnike in pravi, da je Li-Poly "bolše". Ni mu jasno zakaj torej niso postale baterije bolj popularne od Li-Ion.

Zdaj, če mi še kdo razjasni kak najbolje pazit na življenjsko dobo Li-Poly in Li-Ion. Kako polnit, kako uporabljat mobitel, etc.? Je bolje torej spraznit baterijo do konca ali pa vedno nekje na sredini polnit? Polnit večkrat ali manjkrat? V glavnem, da bo življenjska doba dolga.

Pa ker ne najdem mobitelov z Li-Poly baterijami, mi prosim še tu pomagte.

Aja. Na vprašanje, zakaj ima Apple Li-Poly mi še tud noben ni odgovoro.
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

SmeskoSnezak> Je bolje torej spraznit baterijo do konca ali pa vedno nekje na sredini polnit? Polnit večkrat ali manjkrat? V glavnem, da bo življenjska doba dolga.

Vseeno je. Pri LiPo je edino pomembno, da ne presežeš voltaž in polnilnega/praznilnega toka. To velja tudi za LiIon.

SmeskoSnezak> Aja. Na vprašanje, zakaj ima Apple Li-Poly mi še tud noben ni odgovoro.

Da so laptopi lažji, po moje.

SmeskoSnezak ::

Kako pa ne presežem voltaž in polnilnega/praznilnega toka? :\
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

Se bojim da pri mobitelih nimaš kaj dosti možnosti vplivat na to.

Samo upaš lahko, da sta telefon in polnilec dovolj brihtna. Če baterije dolgo časa ne uporabljaš jo sprazniš na enih 40% in jo vzameš iz telefona, daš v originalno embalažo in paziš, da je na sobni temperaturi.

To je pa bolj ali manj vse, kar lahko narediš.

Luka Percic ::

Če povzamem wiki;

Li-on;
Uporaba ji koritsti.
Če je ne uporabljajte jo spraznite na 40% in dajte na mrzel plac (zamrzovalnik- razem če imate takega ki zmrzni na -40:\)
Škodi ji toplota.
Škodi ji preveliko nihanje v tokih- bojda je to problem pri praznjenju do 0%- elektronika naj bi sicer poskrbela da se izklopi prej.. V glavnem telefon priklopite takoj ko pridete do elektrike- saj bo tako nihanje najmanjše (čeprav ji 100% tudi ne paše preveč).

Lion baterijam začne padat kapaciteta takoj po proizvodnji. Torej stare baterije sux.
Še posebej če niso bile na mrzlih krajih.
Torj ne kupujte 2 let starih zalog.

Different storage temperatures produce different loss results (na leto, neglede na uporabo, pri poljenju do 100%): 6% loss at 0 °C, 20% at 25 °C, and 35% at 40 °C. When stored at 40% charge level, these figures are reduced to 2%, 4%, 15% at 0, 25 and 40 degrees Celsius respectively.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Luka Veliki> Če je ne uporabljajte jo spraznite na 40% in dajte na mrzel plac (zamrzovalnik- razem če imate takega ki zmrzni na -40)

Nikar!

Li-Ion v hladilnik, nikakor pa ne pod 0 stopinj. To škodi.

Luka Percic ::

Poglej padce kapacitete pri določenih temperaturah. Pri 0 °C je vedno najmanjša, neglede na koliko je napolnjena baterija.


Storage Temperature]__[40% Charge]_________[100% Charge
0 °C]___________[2% loss after 1 year]___[6% loss after 1 year]
25 °C]__________[4% loss after 1 year]___[20% loss after 1 year]
40 °C]__________[15% loss after 1 year]__[35% loss after 1 year]
60 °C]__________[25% loss after 1 year]__[40% loss after 3 months]

Če wiki tukaj drži, ji škodi le zamrzovanje
Zmrzne pa pri -40°C.

Zgodovina sprememb…

perci ::

Zakaj, a je voda not?

antonija ::

Ce bi bila not voda bi jo pri 0oC razneslo (ali vsaj napihnilo). Kot vse kaze je notri nekaj kar zmrzne okrog -40oC.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

jype ::

Ja, samo ne sme jit pod 0 stopinj. Vsaj tako piše v navodilih za moje LiIon celice :)

Zmrzovalniki so pa vedno pod nič.

antonija ::

Je pa verjetno moznost da so baterija dovolj slabo zapakirane da med delovanjem pride noter voda ki ptem dela skodo pri nizkih temperaturah...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

edge540 ::

Meni je na smučanju pri -23c Li-ion v telefonu podhladilo tako da telefon ni več delal. Pa sem jo prej napolnil. Pomagalo je ko sem jo vzel ven in prislonil na skodelico čaja :)

SmeskoSnezak ::

Torej bi morali vzdrževati temperaturo okoli mobitela na 0° C. Kako pa mi lahko to uspe? In če je že temu tako, zakaj pa imajo zadnje čase mobiteli tako "tanko" ohišje?!? Baterija s tem še samo še slabše deluje, saj hitro zazna temperaturno razliko. Ni čudno, da potemtakem moraš zelo paziti na to, kje imaš mobitel. ;(
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

Li-Po in Li-Ion baterije najbolje delujejo pri "sobni" in višji temperaturi.

Ne sme jih zebst, ravno obratno kot NiMH in NiCd, ki izkažejo večjo kapaciteto, če jih dobro hladimo.

SmeskoSnezak ::

Meni se ne gre za "najbolše delovanje" ampak za "čim dalšo življenjsko dobo". Kaj ti pomaga mobitel, ki ti dela full dobro, če pa se sprazni v dobrih treh dneh in maš več dela s polnjenjem kot pa s čim drugim.
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

Meni se sprazni v dobrih dveh dneh. Napolni se pa v pol ure.

Če hočeš mobitel, ki zdrži dolgo, si najdi takega. Niso poceni in niso ravno featureful, ker sodobni telefoni pač precej porabijo že zato da zgledajo šminkersko. Meni tudi ni všeč.

SmeskoSnezak ::

Problem je, da sem veliko zdoma. In potrebujem mobitel, da sem dosegljiv takrat. Ne pa da mi baterija poide v takšnih trenutkih. Vsak dan zvečer ne mislim polnit mobitela, čeprav se napolni v eni dobri uri. Ravno zato sem pa tud rajš vprašal kak je zdaj s temi baterijami, da bom vedo za drugič.

>Če hočeš mobitel, ki zdrži dolgo, si najdi takega.
Zdaj bi blo edino še lepo od vas, če mi daste linke na nekaj dobrih mobitelov z Li-Poly baterijami. Ker jaz jih skoraj ne najdem. Ali pa druge, ki zdržijo dolgo.
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

SmeskoSnezak> Zdaj bi blo edino še lepo od vas, če mi daste linke na nekaj dobrih mobitelov z Li-Poly baterijami. Ker jaz jih skoraj ne najdem. Ali pa druge, ki zdržijo dolgo.

Smo ti ravnokar razložili, da Li-Po ni najbolj primerna tehnologija za to kar ti hočeš. Vsaj ne še zdaj, ko je kapaciteta tako odvisna od temperature (predvsem pozimi maš lahko probleme).

Kupi Nokio E70. Baje zdrži 10 dni v standby, pogovarjaš se pa lahko vsaj 2 uri.

SmeskoSnezak ::

Samo kolikor berem je BL-6C v bistvu Li-Ion baterija, čeprav specifikacije so kar dobre.

Primerjal sn E70 z K700i. In kar se tiče stand-by in pogovorov, sta si kar konkurenčna.
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

jype ::

Ja, saj jaz se zelo slabo spoznam na mobilne telefone... Sem ti rekel za prvega, ki sem ga našel, da ima razmeroma dolg standby in ni težak.

Luka Percic ::

Ja, samo ne sme jit pod 0 stopinj. Vsaj tako piše v navodilih za moje LiIon celice :)


Ma v navodilih za mikrovolovko piše da morš bit vmes delovanja proč od nje za 1-2m
Pač neumnosti, samo da te prepričajo da imaš situacijo v nadzoru.
To so znani psihološki prijemi.
Če rečejo da seva, proizvajalec mikrovalovke ne zanika tega, ker bi bilo sumljivo. Raje predlaga ukrep ki "pomaga". Čeprov izven železne škatlice nič ne seva, in bi lahko z licom na vratcih spal, pa fural mikrovalovko noč in dan.

Znan primer tega je, ko so angleži odajali radijske signale z propagando proti nacistom v nemškem jeziku, ki je lovilo po celi nemčiji.
No, rajh ki se jih z prepovedjo poslušanja ni moral znebit, je nato razglasil da so naredili napravo, s katero lahko ugotovijo kdo posluša kateri radio na daljavo (taka naprava seveda ne obstaja).
Zdej pa pazi odgovor zaveznikov; rešitev je preprosta- dajte na svoj radio nekaj železnega, ključ recimo in rajhova mašina vas nebo mogla najt!
:D

jype ::

Mislim da je razlog za omenjeno navodilo v tem, da celica, dokler se ne ogreje "na delovno temperaturo", dejansko nima nobene pametne kapacitete, medtem ko so dolgoročne izgube kapacitete še vedno podobne, tako da se jih zmrzovat definitivno ne splača.

SmeskoSnezak ::

jype, že v ceni je očitna razlika. :D

Pa da bolj resno vprašam. Kakšen mobitel torej priporočate? (cena naj tukaj ne bo ovira, ker se gre izklučno za "najbolšo" baterijo)
@ Pusti soncu v srce... @

Tear_DR0P ::

hummm

takol ko to berem mi ni vse čisto jasno

zdej če ma moj laptop LiPo baterije, potem je bolje da ga ne nosim s seboj ven in ga uporabljam, če je premrzlo?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

jype ::

To ne škodi bateriji drektno, le v mrazu iz baterije iztisneš bistveno manj, kot na toplem.

Ko se baterija ogreje nazaj, je spet vse po starem. Seveda, če z zmrzovanjem ne pretiravaš (baje ne sme jit pod -40 stopinj, ker taka temperatura fizično poškoduje celice).

NiMH ::

baje ne sme jit pod -40 stopinj

Kje boš pa zdai ko imamo po + 12 °C našel tako temperaturo :D
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

jype ::

CasCaDaa> Kje boš pa zdai ko imamo po + 12 °C našel tako temperaturo

Hja, jaz sem svojega powerbooka ze uporabljal pri -25. Se je kar poznalo, da ga matra mraz.

NiMH ::

Hja, jaz sem svojega powerbooka ze uporabljal pri -25. Se je kar poznalo, da ga matra mraz.

Ja no samo zdaj ni takih extremov :D Drugače se ne rečem da ni možno :D
No Comment...

NBA => I LOVE this Game

edge540 ::

>>Hja, jaz sem svojega powerbooka ze uporabljal pri -25. Se je kar poznalo, da ga matra mraz.

Tebe pa ni matral mraz ko si tipkal?:D Meni prsti odpadejo:P

jype ::

Sem vajen zime, pa powerbook ma kar dobro poštimano gretje tipkovnice :)

antonija ::

A ekran pri takih nizkih temperaturah se vedno dobro dela?:\
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

jype ::

Jaz v tričetrt ure nisem opazil anomalij.

Potem me je pa že tolk zeblo v rit, da sem spokal.

antonija ::

Zato sprasujem ker pri kalkulatorjih se ekran "upocasni" takoj ko se temperatura malo zniza...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Tear_DR0P ::

tudi pri mobilcih ma ekran težave

moj mac je pa pokljal na mrazu, po mojem sicer samo plastika, ampak je blo slišat - pa hecn je, ko je spodnji del topu, ekran ima pa temperaturo okolice
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

jype ::

Jaz sem samo kopiral slikce iz flash kartic (hvala bogu da ima OS X pošteno ukazno lupino :), tako da se na ekranu ni kaj dosti dogajalo. Vsekakor je možno, da je upočasnil...

Dr_M ::

nizke teperature majo negativen efekt na vse baterije, se posebno na litijeve.
en konkreten primer, fotr ma eno starejso sony kamero z info lithium baterijo, ki dokaj natancno kaze cas do izpraznitve. 1x jo je uzel sabo na smucisce in tisti dan je blo cca -10°. ko se je baterija ohladila (pred tem je bila napolnjena na 100%), se je cas zmanjsal za polovico. ko se je baterije spet ogrela na normalno temperaturo, je delal normalno.

kar se pa tice li ion in li poly, je pa edina omembe vredna razlika, da je li ion trda, li poly pa mehka, torej jo lahko oblikujes po potrebi. ostale razlike so zanemarljive.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

SmeskoSnezak ::

pa človek božji, saj nisn dal teme v ložo. :|

povejte mi, a je možno da "popraviš" baterijo, da bi spet bolje delovala oz. dlje?
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

Odvisno, kako je bila "pokvarjena".

Praviloma ne.

Dr_M> kar se pa tice li ion in li poly, je pa edina omembe vredna razlika, da je li ion trda, li poly pa mehka, torej jo lahko oblikujes po potrebi. ostale razlike so zanemarljive.

Teža! V teži je pomembna razlika.

SmeskoSnezak ::

Torej teoretično se da? Kako pa? Namreč, da bi baterija delovala dlje (zdaj deluje tri dni , če mobitel dokaj pogosto uporablam).
@ Pusti soncu v srce... @

jype ::

Temu se reče "cell conditioning". Vsako individualno celico izprazniš točno do meje in jo potem napolniš točno do meje. To parkrat ponoviš.

Seveda na litijevih celicah to nima učinka, razen, ko so nove (pri novih je kapaciteta manjša od nazivne, dokler ne opraviš par ciklov polnenja in praznenja).

SmeskoSnezak ::

Torej če povzamem za Li-Ion.

Mobitel moram uporabljati. Ne smem ga pustit na soncu. Polnit ga moram čimbolj pogosto in ne pustiti, da spraznim čisto. Če ne uporablam, treba dat nekam na hladno. Še kaj?
@ Pusti soncu v srce... @
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stop charging aplikacija (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
547369 (6105) ncc2000
»

generična baterija za mobitel

Oddelek: Mobilne tehnologije
203607 (3290) šernk
»

Baterija pri prenosnikih

Oddelek: Pomoč in nasveti
161880 (1328) k4vz0024
»

Microsoft: baterije niso problem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4813139 (11056) Bor H
»

Prvo polnjnje GSM-a - zakaj 16 ur?

Oddelek: Loža
264606 (3765) boych

Več podobnih tem