» »

Pomoč pri prehodu na linux

Pomoč pri prehodu na linux

««
6 / 20
»»

Ed004 ::

maš prav je bilo brez presledka (sem še nov v linuxu)

napiše pa:

auto lo
iface lo inet loopback
address 127.0.0.1
netmask 255.0.0.0


iface eth0 inet dhcp

auto eth1
iface eth1 inet dhcp

auto eth2
iface eth2 inet dhcp

auto ath0
iface ath0 inet dhcp

auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp


auto eth0

roscha ::

Tistile IP pripada APIPA (Automatic Private IP Addressing), z drugo besedo DHCP strežnik ni bil najden.

Problem: Zjeban ...network/interfaces

PRED:
iface eth0 inet dhcp

mora bit:
auto eth0
in ne na koncu

Popravi. to je to.

in potem poženi: /etc/init.d/networking restart

LP!

Daedalus ::

Jap, tazadnji K/Ubuntu ma zgleda res foo network nastavljanje...

Pravilno bi blo takole (kot rocha pravi):

auto lo
iface lo inet loopback
address 127.0.0.1
netmask 255.0.0.0

auto eth0
iface eth0 inet dhcp

Če maš samo eno mrežno, lahko vse ostale vnose zakomentiraš tak, da daš # pred vnos - s tem dopoveš računalo, da jih ignorira:

#auto eth1
#iface eth1 inet dhcp

#auto eth2
#iface eth2 inet dhcp

#auto ath0
#iface ath0 inet dhcp

#auto wlan0
#iface wlan0 inet dhcp

Al pa jih pobrišeš...ath0 in wifi0 sta za wireless mrežne, če jih nimaš, ne rabiš teh vnosov. Eth1 bi bla druga mrežna, eth2 tretja...če jih nimaš, teh vnosov ne rabiš.

Pa sporoči, če zdaj dela:>
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Ed004 ::

ma nič ne dela, vse ne neki čudnega :(
včeraj sem še formatiral disk s gpart, da bo disk ja "čist". potem dam live CD v računalo, lepo se zažene in net presenetljivo začne delat (dodeli pravilni IP.....).
OK, grem poinštalirati na harddisk, postopek lepo steče. ko je končal z inštalacijo napiše, da vzamem CD ven in pritisnem enter. že tu se je zataknilo, ker CD ni hotel ven ?!
OK, hard restart, sistem se postavi ampak net NE DELA VEČ! probam tisto, kar sta mi svetovala zgoraj in se nič ne zgodi, ni povezave oz. mi spet dodeli en čudn IP. Kar pa je še zanimivo v zavihku DNS pa mi je napisal prave DNS od T-2.

Imam pa (starejše računalo namenjeno samo za Linux - rad bi se naučil in navadil nanj in potem ga dokončno zamenjal za winse): IBM 300 GL, 433 Mhz. S3 Trio 64 3D integrirano grafo, 512 MB RAMa, LG Flatron L1710S monitor (kar bo tudi še ena težava za nastaviti resolucijo).

Če ne bo šlo naprej mi svatujte katera distribucija še pride v poštev za začetnika (računalo je samo za to namenjeno in ni problem ga večkrat sformatirati)?

LP

ps. ko sem probal liveCD Knoppix in Frispire mi je resolucija bila OK (11280x1024).

camx ::

CD bi ti moglo samo izvrčt.
Kar se pa DNS serverja in IPja tiče je po defaultu nastavljeno da avtomatsko dobi.

'FireSTORM' ::

jaz mam ra0 za wireless :P
Those penguins.... They sure aint normal....

roscha ::

Tazadnji (NE BETA!) Kubuntu sem šel iz firbca inštalirat pod Vmware.
Deluje kot ura. No vsaj DHCP part. Tako da mi ni čisto jasno kakšne probleme ima Ed004.
Tudi /network/interfaces je povsem regularen (Ok, par eth-jev je viška, pa to ni problem)

Ed004 ::

Včeri zvečer sem klical še 2x na T-2 in smo končno ugotovili kaj je problem.
Namreč (tako so mi poveali na HD), če se OS na novi inštalira (po formatiranju diska) in imaš DHCP potem moraš počakati do 24 ur po inštalaciji, da ti dodeli dinamični IP (ker je baje zasičen z IP-ji ?!)
Zdaj pa čakam, da pridem domov iz službe, pa vam javim kaj se dogaja.

LP

kriko1 ::

Ja, a sedaj vsakič ko zmanjka elektrike, potem moraš čakat spet 24 ur da se ti poveže. :\ Ful praktično.

SasoS ::

to ni res

kriko1 ::

Vem da ni, samo zakaj ko sformatiraš potem moraš čakat 24 ur da ti spet dobi ip če imaš dhcp (povezava se vzpostavi prek rač.)?

Ed004 ::

nisem stručko, ne vem tako so mi povedali včeraj na hel desku od T-2. :\
meni se tudi ne zdi logično.

roscha ::

Logično je v le enem primeru. T-2 dovoli 2 hkratni povezavi, lease time na DHCPju pa imajo 24 ur. Torej:
Imaš povezana 2 računalnika.... Izklopiš PC stevilka 2 in namesto njega priklopiš PC numero 3 (Linux). V tem primeru NE dobiš novega IPja prej kot v 24 urah.
V win mogoče kaj pomaga ipconfig /release, Linux pa to počne tako ali tako sam od sebe...

LP!

'FireSTORM' ::

ni to kao tako da tvoj PC "zbode" DHCP serv da mu dodeli IP naslov?
ali DHCP kar tako neumno "stresa" IPje okoli ko jih pač kdo ujame jih ujame
Those penguins.... They sure aint normal....

R33D3M33R ::

Kako se že da Thunderbird v tray? Preizkusil sem alltray, vendar ne deluje tako kot bi moral.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Ed004 ::

Evo končno na Linuxu :D
AMPAK sedaj pa imam "malo " težavco z monitojrem oz. resolucijo. Ne znam nastaviti višjo resolucijo (sedaj je "screen size" 832x624 in so črke in ikone ogromne.
Imam pa IBM celeron 433 MhZ/128 cache, S3 Trio 64 3D integrirano grafično, 512 MB RAMa in HDD 80 GB.

Mi kdo pomaga probat nastavit na kako normalno resolucijo?

Tnx

ps. sicer sem že poskušal ampak, nič " ne prime", vedno se po restartu postavi na staro stanje?!

pss. res sem moral počakati dobrih 15-20 ur, da sem se lahko priklopilna net oz. da mi je DHCP dodelil IP.

roscha ::

Mnja. Malo bo potrebo telovadit po /etc/X11/xorg.conf in po tem seveda reštartat X-server.

V sekciji MONITOR popravi vnose za

HorizSync in VertResfresh. Sam imam HS: 28-64 in VR 43-60 pa mi lepo špila 1240x1024

Oglej si še sekcijo SCREEN če sploh imaš možnosti za 1240x1024. Če jih nimaš jih dodaj.



LP!

Ed004 ::

Pozabil sem omenit, da ima LG Flatron L1710S.

Ko odprem /etc/X11/xorg.conf je sledeče:

Section "Monitor"
Identifier "monitor1"
VendorName "Plug'n Play"
ModelName "L1710S "
HorizSync 30-83
VertRefresh 56-75

# Monitor preferred modeline (60.0 Hz vsync, 64.0 kHz hsync, ratio 5/4)
ModeLine "1280x1024" 108 1280 1328 1440 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync

# TV fullscreen mode or DVD fullscreen output.
# 768x576 @ 79 Hz, 50 kHz hsync
ModeLine "768x576" 50.00 768 832 846 1000 576 590 595 630

# 768x576 @ 100 Hz, 61.6 kHz hsync
ModeLine "768x576" 63.07 768 800 960 1024 576 578 590 616
EndSection

Pod sekcijo SCREEN pa:

Section "Screen"
Identifier "screen1"
Device "device1"
Monitor "monitor1"
DefaultColorDepth 24

Subsection "Display"
Depth 8
Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection

Pod Subsection Display pa napiše:

Subsection "Display"
Depth 15
Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection

Subsection "Display"
Depth 16
Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection

Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "640x480" "480x360" "320x240"
EndSubsection
EndSection

Kaj naj bi spremenil. Preveč se ne upam čarati, da se mi ne sesuje, zato bi rad nesvet.

hvala

roscha ::

Zanekrat samo zakomentiraj (spredaj postavi #) tiste tri Modeline vrtice...

In seveda restartaj X-e.

Če te pa paranoja daje, da se ti bo vse skup usulo.. Prekopiraj trenutni xorg.conf v xorg.original recimo in v primeru peesdarije samo prekopiraš nazaj in je. Niso to butasti Winsi in še bol butast registry.

tintorel ::

Imam LG L1752S in delujejo ta nastavitev:
ModeLine "1280x1024" 108 1280 1344 1456 1688 1024 1025 1028 1066 +hsync +vsync

karafeka ::

Katero verzijo xorga pa uporabljate?

Jaz sem se lahko na stari verziji 6.9 lahko po mili volji igral z modelini, zdaj ko imam pa 7.2 (modularno verzijo) pa mi noben modeline ne zagrabi več.

Ed004 ::

Pri meni je verjetno težava zaradi grafične (S3). Pokaže mi vse možne resolucije, lahko jih izberem ampak, ko dam test se spet vrne na 800x600; enako po restartu X-serverja.
Probal sem tudi z live CD-jem na drugem računalu (skoraj nova mašina) in tam ni nobenega problema nastaviti resolucijo oz. screen size, tako da bom verjetno nainštaliral še Linux na novo mašino pa bom imel dual boot. Ni druge 8-)

LP

Looney ::

Hm. Imam isto težavo. Nastavljena resolucija mi je sicer ok, ampak frekvence osveževanja pa nikakor ne morem ohranit. Nastavim, restartam, je spet čudna.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

karafeka ::

Jaz sem osveževanje, ko sem še imel crtja, štelal z xvidtune. Tam si nastaviš osveževanje, potem ti izpiše modeline, tega vneseš v xorg.conf in restartaš X server. Je pa nekaj teh modeline kalkulatorjev tudi na internetu.

Verjetno pa velja poskusiti tudi z izključitvijo EDID in DCCMode (kar pomeni, da monitor ne pošlje svojih podatkov, ampak lahko potem ročno vse nastaviš oz. modelini).

'FireSTORM' ::

Ed004
kakšen maš pa Driver v xorg.conf?
oz. si namestil šoferja za tvojo grafo kajne?

ker tako kot ti praviš sem mel iste težave dokler nisem namestil šoferjev za grafiko
Those penguins.... They sure aint normal....

Ed004 ::

@FireSTORM
posebej nisem inštaliral šoferja za grafo (iščem na netu, pa najdem samo za winse :(
na Intelovi strani tudi ne najdem (imam Intel 82371 AB/EB PCI Bus Master ID Controller) šoferja za Linux.

bom še malo iskal, pa bom videl kaj bo.

LP.

'FireSTORM' ::

Section "Device"
Identifier "VESA Framebuffer"
Driver "sis"
#VideoRam 4096
# Insert Clocks lines here if appropriate
EndSection

#bla bla bla
#bla bla bla

Section "Screen"
Identifier "Screen 1"
Device "VESA Framebuffer"
Monitor "My Monitor"

#bla bla bla
....

Poglej tam Driver
prej je bil pri meni vesa
jaz mam MSI integrirano grafično
guglal sem za driverje kot zmešan
nakar sem spustil besedo driver in ugovotvil da je potrebno spremeniti samo Driver parameter iz "vesa" na "sis" in je vse lepo delalo...


edit: pozabil, to je del moje xorg.conf datoteke ki sem jo spreminjal še pa još

edit2: no pa da še jaz nekaj vprašam, ta VideoRam je vrednost v Kilo?
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

Quikee ::

no pa da še jaz nekaj vprašam, ta VideoRam je vrednost v Kilo?

Da (probaj dat 4 namesto 4096 pa boš videl kaj se zgodi =) ).

'FireSTORM' ::

I think I'll pass :)

edit: no saj lahko
lahko dam -4096 če hočeš
ker je itak zakomentirano :P
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

Ed004 ::

Evo končno mi je uspelo priti malo dlje od samega začetka. Poštimal resolucijo, naložil par programov.... ampak ustavilo se je pri inštalaciji jave :| Iščem po raznih forumih ampak mi nekako ne ratuje. Dolloadal sem javo (jre-1_5_0_09-linux-i586-rpm.bin) ampak ne znam kako naprej. mi lahko kdo pomaga, prosim.

LP

ps. ne pozabit, da sem šele začetnik v linuxu 0:)
pss. ne znam tudi nastaviti domače omrežje - imam 3 mašine: prenosnik (XP), "velika mašina" (vista) in "mala" mašina (Linux) in 1 printer vezan na "veliko" mašino in bi ga rad povezal tudi na Linux mašino pa ne znam 8-) .

kriko1 ::

Nima tvoja distribucija jave v repozitoriju?
Če nima potem pribl. takole namestiš:
http://forums.suselinuxsupport.de/index...

Ed004 ::

Imam Mandrivo 2007; imam dodane vse repozitorije (po navodilih na urpmi easy); če napišem java mi ne pokaže nič :( ; sem probal po tvojih navodih vendar ne gre.
v shellu napišem:

$ rpm -Uvh jre-6-linux-i586-rpm.bin

in se nič ne zgodi

potem napišem:

Desktop]# rpm -Uvh jre-1_5_0_09-linux-i586-rpm
error: open of jre-1_5_0_09-linux-i586-rpm failed: No such file or directory

in kao ne najde fajla, čeprav je na desktopu ?!?!?!

kriko1 ::

Ti poskušaš namestit namestit .bin datoteko z rpm, kar pa ne gre.
#sh javaxxxxx.bin

pa poglej kaj ti izpiše (kakšne so opcije...).

Še enkrat si poglej tale post (quote):
http://forums.suselinuxsupport.de/index...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

Ed004 ::

žal ne gre. zgleda, da še nisem "ready" za Linux :(

havla vseeno

LP

karafeka ::

Za printanje na Okenski tiskalnik rabiš najprej sambo, potem pa še cups. Ta ima spletni vmesnik, v katerem si nastaviš gonilnike, mesto tiskalnika itd.

Looney ::

Kaj ko bi najprej razpakiral tisti .bin fajl? Ali našel enega, ki ni .bin?
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Ed004 ::

tudi to sem naredil, dobil rpm fajl, desni klik na njega in klik na "Open with Software Insatller". In OK se poinštalira. Odprem Firefox, kliknem na stran z javo in še vedno piše, da ni jave?!?!?:\ Enako za flash plugin.

Meni v bistvu ni jasno, oz. ne vem kako se inštalirajo programi. Potegnem dol z neta, razpakiram (avtomatično z Ark) in kaj potem?! Kljub navodilom za inštalacijo se ponavadi ne znajdem.

LP

Looney ::

Mogoče ti bo tole kaj pomagalo. Drugače pa moj nasvet: get Ubuntu. Simpl za uporabo in dovolj ljudi, ki ga poznajo in bi ti znali pomagati.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

kekz ::

V plugin direktoriju moraš narediti plugine. Za javo:
plugins/libjavaplugin_oji.so -> /usr/lib/java/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so

Paziti moraš, da imaš binarno kompatibilne programe. Oboji morajo biti 32 bit ali oboji 64 bit. Mešano ne bo delovalo. Zdi se mi, da flash plugin obstaja samo 32 bit (vsaj original od adobe), zato imam jaz na 64 bitnem stroju vse te programe 32 bit (kljub 64 bitnemu linuxu).

karafeka ::

Pusti ubuntu, inštaliraj si gentoo. Tam se boš samo pri inštalaciji naučil več, kot pa pri enoletni uporabi ubuntuja. Njihov forum je pa eden izmed največjih in najobsežnejših.

A ne, Looney? ;) Vsak svojega konja hvali.

PS: Gentoo ima veliko boljši inštalacijski upravljalnik (portage). Tile RPMji v ostalih distribucijah nimajo za pašteto. Zavedat pa se moraš, da ti bo vse skupaj vzelo še kar veliko časa.

Ed004 ::

@Looney:
KUbuntu sem že imel na mašini, ampak mi nikakor ni ratalo poštimat resolucije za razliko od Mandrive, kjer je vse šlo bp. zato sem tudi misli, da bo OK. ampak vidim, da ne bo tako.

@kekz:
žal jaz ne vem kaj bi naj pomenilo :
"V plugin direktoriju moraš narediti plugine. Za javo:
plugins/libjavaplugin_oji.so -> /usr/lib/java/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so"

- v katerem plugin direktoriju?
- plugins/libjavaplugin_oji.so prekopiram v /usr/lib/java/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so ?!?!

žel vidim, da ne bo šlo.

Hvala za pomoč. Bom probal še enkrat (K)Ubuntu, pa če ne bo šlo pa moram nazaj na winse :(

LP

ps. mislim, da je za nas začetnike zalo težko, kljub temu da je veliko napisano na raznih forumih. v nekaterih primerih pač ne gre naprej in bi rabili res "step by step" razlago.

Ed004 ::

@karafeka:

ma mi je vseeno katera distribucija, samo da je začetnikom bolj prijazna.
malo osnov linuxa imam, pa literaturo sem si sprintal, ampak včasih pa res ne vem kaj naj naredim. zavedam se pa, da ne bo šlo v enem dnevu ali tednu. :D

LP

roscha ::

plugins/libjavaplugin_oji.so prekopiram v ....

ne, pač pa rečeš:

ln -s /home/uporabnik/.mozilla/plugins/libjava_bla bla /usr/lib/java/plugin.......


in s tem kreiraš samo simboličen link do plug-ina. Gornje velja lokalno za "uporabnika"
V globalu pa lahko za vse uporabnike narediš enako stvar:

ln -s /usr/lib/mozilla-firefox/libjavaplugin_oji.so /usr/lib/java/plugin......

Aja mozilla in mozilla-firefox nadomesti z direktorijem, ki ga imaš v uporabi. Nekatere distre imajo eno, druge drugo....


Bo šlo?

karafeka ::

Gentoo ni namenjen začetnikom, to je prvo kar moraš vedet (kar pa ni ovira, da si ga ne namesti tudi začetnik, vendar bo (mogoče) rabil malo več časa.) Moraš tudi vedet, da gentoo temelji na inštalaciji izvorne kode progarmov, kar pomeni, da boš pri vsaki inštalaciji programa moral počakati nekaj časa (odvisno od velikosti kode), vendar imaš potem hitrejši in samo tvojemu računalniku prikrojen sistem. Če se držiš navodil na gentoo.org za inštalcijo, skoraj ne more iti kaj narobe, razen če imaš kakšno eksotično opremo. Jaz vsakemu, ki ga linux zanima in ne bo obupal pri prvem problemu priporočam gentoo.

kriko1 ::

@karafeka:
Imam eno vprašanje glede gentoo, ali portage stegne dol source in skompajla ter namesti ali obstaja tudi kaka binary verzija teh paketov za nameščanje?
Gentoo me nekako mika, samo se mi ne zdi prijetno ko za vsak update ti potem more kompajlat celo zadevo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

karafeka ::

Večji programi (kot so firefox, openoffice) imajo tudi binarno verzijo.
Sicer pa si lahko tule pogledaš http://packages.gentoo.org/, če te zanima kak določen program (vsi, ki imajo na koncu imena bin, so binarne verzije).

Ed004 ::

@roscha:

ja je šlo :D

ampak je zdaj še ena težava ;((
ko mi odpre stran, ki zahteva javo je vse bp. mi pa napiše da manjka še en plugin - "Unknown Plugin (application/x-shockwave-flash). kliknem manual install, odpre mi stran od adoba...

plugin sem že prej manestil (brez problema :D ) ko v terminalu zaženem inštalacijo mi napiše:

rpm -Uvh flash-plugin-9.0.31.0-release.i386.rpm
Preparing... ########################################### [100%]
package flash-plugin-9.0.31.0-release is already installed

kako prepričam firefox (2.0), da je program inštaliran?

tnx

karafeka ::

Ed004
A firefox si ponovno zagnal?
drguače pa morata biti v ~/.mozilla/plugins/
tile dve datoteki

flashplayer.xpt
libflashplayer.so

~ je tvoj domači imenik.

roscha ::

Ed:

Jebeš flash.rpm
Stegni dol zatarano verzijo, odtaraj in sledi navodilom karafeke. (kam skopirat oz odtarat
)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roscha ()

Ed004 ::

ja firefox sem ponovno zagnal.

sem poiskal omenjena 2 fajla, najde pa samo libflashplayer.so v:

file:///usr/lib/flash-plugin/libflashplayer.so

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ed004 ()
««
6 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960117720 (33394) RedDrake
»

Kako instalirat NVIDIA-driverje v Ubuntu? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
505007 (3936) r5r
»

Ubuntu 8.04 frekvenca osveževanja in resolucija

Oddelek: Operacijski sistemi
192246 (1879) c0ck4m0u53
»

Samba porti

Oddelek: Omrežja in internet
341669 (1365) hruske
»

Gentoo install (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
524923 (4343) HerrBaron

Več podobnih tem