» »

Obtočna črpalka in bojler

Obtočna črpalka in bojler

Meto ::

Pozdrav,

pri centralni kurjavi sem zamenjal bojler sanitarne vode in pri tem se mi je pojavil en manjši problem.
Prej sem imel na bojlerju montiran termostat, ki je črpalki (grundfos) sporočil, kdaj naj se zažene in kdaj ne.

Zanima me, kako zvezati črpalko, da bo delala tudi brez termostata na bojlerju, ker imam manjši problem, saj ne dobim termostata z ustrezno dolžino merilne sonde. (nekje sem slišal, da naj bi zvezal nulo in fazo na črpalki - torej povežem oba kabla ki nista ozemljitev?).

Ali pa je v oklepaju napisano samo buča, ki se naj je nebi izvajalo?

lep pozdrav izpod mrzlega tuša.
Šola je za neumne.

andHoc ::

Glej na pumpi ni nobene znanosti, imaš samo 3 kontakte

1. Faza
2. Nula
3. Zemlja

In ko sta priklopljeni nula in zemlja, se vsakič ko se na faznem vodniku pojavi napetost zadeva dela, ko je pa ni pa zadeva ne dela. Prej ti je črpalko vklapljal termostat (deloval je kot stikalo).

p.s. V kolikor črpalko rabiš kot obtočno črpalko za toplo vodo, se pravi da ti zaradi tega topla voda hitreje priteče iz pip, potem ne uporabi termostata temveč timer ki recimo vsako uro parkrat za par minut vklopi črpalko.

LP
...vse je relativno...

Meto ::

ok, bom poskusil s timerjem

hvala
Šola je za neumne.

andHoc ::

Glej zdej ne vem o kateri črpalki govoriš.

1. Če govoriš o črpalki ki prečrpava vodo iz kotla v bojler in ogreva toplo vodo, potem zadevo MORAŠ vezati preko termostata. (načeloma bi lahko tudi brez in bi zadeva vodo grela na toliko kot je voda topla v kotlu, kar pa je preveč)

2. Če govoriš o črpalki ki skos črpa toplo vodo po sisemu v hiši, da le ta hitreje priteče iz pipe potem si leto lahko zvežeš na timer.

LP
...vse je relativno...

-JM- ::

Da si sposodim to staro temo...
Torej po enem defektu v vasi, ko ni bilo cel dan vode mi več ne deluje obtočna črpalka za toplo vodo. Kot kaže je od takrat v sistemu zrak, ki se ga nikakor ne morem znebiti. Črpalko (grundfos 15-14 B80) sem odvil in očisti, sicer deluje ampak ne požene vode, sliši se šumenje in je bolj glasna kot po navadi. Želel bi torej potrditev ali je res lahko zrak v sistemu težava za nedelovanje črpalke in kako to odpraviti ?

telexdell ::

-JM- je izjavil:

Da si sposodim to staro temo...
Torej po enem defektu v vasi, ko ni bilo cel dan vode mi več ne deluje obtočna črpalka za toplo vodo. Kot kaže je od takrat v sistemu zrak, ki se ga nikakor ne morem znebiti. Črpalko (grundfos 15-14 B80) sem odvil in očisti, sicer deluje ampak ne požene vode, sliši se šumenje in je bolj glasna kot po navadi. Želel bi torej potrditev ali je res lahko zrak v sistemu težava za nedelovanje črpalke in kako to odpraviti ?

Na črpalki imaš vijak. Medtem, ko črpalka deluje odvij vijak, da ven priteče nekaj vode. Pol bi moralo delati.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

-JM- ::

Črpalka je ta: https://www.instal.si/web_prospekti/220...
Na njej kolko vem ni vijaka za odzračevanje

starfotr ::

fujtajksel ::

Glavo črpalke lahko odviješ. Odprto lahko za kratek čas prižgeš in vidiš če se rotor vrti (pogon je magnetni). Moja se je ustavila, ker se je nabralo precej kamna, je po čiščenju kamna spet ok.

Če crkne menda ni treba odmontirat cele črpalke, lahko zamenjaš le glavo z rotorjem, so združljive menda celo med različnimi firmami. Teh Grundfosovih menda ni več, vsaj ne direktno zamenljivih z enako dolžino in priključki.

robo125 ::

fujtajksel je izjavil:

Glavo črpalke lahko odviješ. Odprto lahko za kratek čas prižgeš in vidiš če se rotor vrti (pogon je magnetni). Moja se je ustavila, ker se je nabralo precej kamna, je po čiščenju kamna spet ok.

Če crkne menda ni treba odmontirat cele črpalke, lahko zamenjaš le glavo z rotorjem, so združljive menda celo med različnimi firmami. Teh Grundfosovih menda ni več, vsaj ne direktno zamenljivih z enako dolžino in priključki.



Jaz ne razumem zakaj je črpalka (v videu) na povratni strani. Kje lahko preberem (v čim krajši obliki) kaj več. Samo ker me zanima.

tony1 ::

Možno je tudi, da je črpalka povsem mehansko odpovedala, rotor je običajno plastičen in po vseh teh desetletjih lahko razpade ali pa ostane cel in samo odstopi od kovinske osi. Elektromotor tako os še vedno vrti, rotor črpalke pa ostane pri miru in ne poganja vode.

Rešitev je menjava črpalke z novo (rabljene ne priporočam, ker več kot kakšno sezono po murphyju ne bo delala...).

-JM- ::

Črpalko sem ponovno odvil in probal na suho-rotor se vrti. Tudi pri delovanju se sliši šumenje, ampak bolj glasno kot po navadi, ko je skoraj neslišna. Sem že mislil, da je problem zamašen cirkulacijski vod, ampak imam montirani ventil levo in desno od črpalke in če odprem oba ventila (pri odviti črpalki), priteče voda iz bojlerja in iz cirkulacijskega voda. V vodi pa je res veliko "mikro" mehurčkov, ker ko jo natočiš je povsem bela in se v njej vidijo ti mehurčki, ki sčasoma izginejo. Ti mehurčki so tudi v hladni vodi, ker očitno nekje že pri črpanju vode pride zrak v sistem.
Še vedno sumim na zrak v sistemu, ampak da bila črpalka tako občutljiva, da zaradi tega ne bi uspela poriniti vode naprej, je težko verjeti.

fujtajksel ::

> Jaz ne razumem zakaj je črpalka (v videu) na povratni strani.

Vodo v direktnem vodu poganja tlak vodovodnega omrežja, njen pretok reguliraš z ventilom pipe ko je odprt, črpalke ne rabiš in bi pretok celo motila. Ampak ko je pipa zaprta voda ne teče, niti če imaš povratni vod, no lahko bi bilo malo termosifonskega kroženja. Črpalka na povratnem vodu poganja kroženje ko je pipa zaprta.

Če imaš nastavitev hitrosti, daj na najnižjo, ponavadi dovolj, tudi s timerjem je ok če dela četrt ure na uro. Cevi ponavadi niso dovolj izolirane in ta cirkulacija dejansko precej ogreva hišo, voda v bojlerju se precej ohladi če bojler dela samo na nizko el tarifo. Poglej če je kje (zraven holandcev za cevi) vijak za odzračevanje.

> rotor je običajno plastičen in po vseh teh desetletjih lahko razpade ali pa ostane cel in samo odstopi od kovinske osi. Elektromotor tako os še vedno vrti, rotor črpalke pa ostane pri miru in ne poganja vode.

Ta rotor je pretežno kovinska polkrogla, najbrž permanentni magnet, brez žic na rotor, ni izrazite osi oz ga samo igla drži v pravem položaju, stator mu vrti magnetno polje. Tisto kar je plastike ni izpostavljeno.

robo125 ::

fujtajksel je izjavil:

> Jaz ne razumem zakaj je črpalka (v videu) na povratni strani.

Vodo v direktnem vodu poganja tlak vodovodnega omrežja, njen pretok reguliraš z ventilom pipe ko je odprt, črpalke ne rabiš in bi pretok celo motila. Ampak ko je pipa zaprta voda ne teče, niti če imaš povratni vod, no lahko bi bilo malo termosifonskega kroženja. Črpalka na povratnem vodu poganja kroženje ko je pipa zaprta.


Voda iz omrežja torej pride direkt v bojler (v videu ni vrisano)? In bojler mora biti namenski za to - 1. vhod iz omrežja, 2. izhod na pipo in 3. povratni vhod ?

-JM- ::

""Voda iz omrežja torej pride direkt v bojler (v videu ni vrisano)? In bojler mora biti namenski za to - 1. vhod iz omrežja, 2. izhod na pipo in 3. povratni vhod ? ""

Točno tako kot si napisal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: -JM- ()

-JM- ::

-JM- je izjavil:

Črpalko sem ponovno odvil in probal na suho-rotor se vrti. Tudi pri delovanju se sliši šumenje, ampak bolj glasno kot po navadi, ko je skoraj neslišna. Sem že mislil, da je problem zamašen cirkulacijski vod, ampak imam montirani ventil levo in desno od črpalke in če odprem oba ventila (pri odviti črpalki), priteče voda iz bojlerja in iz cirkulacijskega voda. V vodi pa je res veliko "mikro" mehurčkov, ker ko jo natočiš je povsem bela in se v njej vidijo ti mehurčki, ki sčasoma izginejo. Ti mehurčki so tudi v hladni vodi, ker očitno nekje že pri črpanju vode pride zrak v sistem.
Še vedno sumim na zrak v sistemu, ampak da bila črpalka tako občutljiva, da zaradi tega ne bi uspela poriniti vode naprej, je težko verjeti.


Sem končno uspel zrihtati, da deluje. V cirkulacijskem vodu (cevi) je bilo preveč zraka, ki ga črpalka ni uspela poriniti naprej, posledično pa tudi vode ne, zato sem moral spustiti kar nekaj litrov vode iz tega voda - skozi črpalko in je zadeva začela delovati...

BCSman ::

Zanima me kaj pomenijo cifre na obtočni črpalki, recimo https://www.shoppster.si/p/0673101
FERRO obtočna črpalka 25-40 180 0201W
180 je višina, kaj pa 25-40
Stara defektna Grundfos je 20-35.
Za občasno uporabo so tudi kake noname cenejše ok?

fikus_ ::

20 nazivna velikost, 40 pretok
Rabiš nekaj takšnega (preveri če bo res prava)
https://www.lontech.si/crpalke_za_hisne...

Imaš malo čudno velikost, zato visoka cena.

https://tapro.si/imp-pumps-obtocna-crpa...
https://www.multistore.si/izdelek/obtoc...
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

BCSman ::

Zadnja dva linka ki si prilepil je pretok višji, je to vseeno ok? Pa zadnji je tudi velikost 25 namesto 20. Za 180 še nisem ziher, moram zmerit ker na črpalki te cifre ne piše kolikor se spomnim.



Poleg tega moram menjat tudi oba ventila, zgoraj in spodaj, ker je en zariban, drugi pušča. So v teh časih kaki sodobnejši ali naj iščem identična?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BCSman ()

fikus_ ::

Vidim, da so še jeklene cevi, tako da če boš menjal ventila, zamenjaj komplet ventilov s krogličnimi in ta del daš narediti na novo iz bakrenih cevi, ker bo težko prilagoditi vse zadeve, da bo vse pasalo skupaj. Potem nisi omejen z velikostjo črpalke in vzameš 25-40/180 s tvoje povezave.

Kroglični ventil z ročko
https://www.instal.si/index.php?c=256
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

BCSman ::

Ok tnx. Zanima me še če morda veš ali je tu pri toplotni črpalki smiselno namontirat magnetni filter, ker še pri vseh sem dosedaj videl da jih imajo. A ga bo za namontirat na vrhu, namesto tistega filtra z ventilom z rdečim ročajem? Sicer spodaj je z modrim ročajem še en filter, nekdo mi je celo trdil da se smatra kot magnetni?


Recimo da bi nabavil kaj takega?
https://tersus.si/izdelek/magnetno-cikl...

fikus_ ::

To pa ne poznam toliko, da bi ti lahko konkretno svetoval.

Kovinskih magnetnih delcev verjetno ni v sistemu, koliko pa ostalo očisti ta filter, pa ne vem.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 475 76 77 78 )

Oddelek: Loža
3858556069 (6570) edi123
»

nova plinska peč - napaka?

Oddelek: Loža
456998 (2830) Parrko
»

Odzracevanje radijatorjev

Oddelek: Loža
423566 (2084) Furbo
»

Centralno ogrevanje in ventili

Oddelek: Loža
183787 (2373) rapigator
»

Montaža kotla na drva poleg obstoječega sistema na kurilca

Oddelek: Loža
3611622 (8385) gorjanc

Več podobnih tem