» »

Neskončnost

Neskončnost

««
«
1 / 10
»»

Fizikalko ::

Že velikokrat sem se, predvsem v fizikalnih vodah, srečal z njo, pa nikakor ne najdem niti enega (!) realnega primera, dokaza zanjo.

Skratka, da ne bluzim preveč, sem (vse bolj) zapriseženi non-believer, kar se tiče neskončnosti. Pir za vsakega, ki mi da primer neskončnosti, ki dejansko obstaja.
  • razdelilo iz: OwcA ()

Maria ::

Fizikalko

> Skratka, da ne bluzim preveč, sem (vse bolj) zapriseženi non-believer, kar se tiče neskončnosti. Pir za vsakega, ki mi da primer neskončnosti, ki dejansko obstaja.

Zelo korektno napisan stavek. Čestitam.

Maria

WarpedGone ::

matematičn koncept neskončnosti dejansko obstaja.

kot fizik veš, da se splača natančn izražat, sploh če ponujaš pivo:D
Zbogom in hvala za vse ribe

Saladin ::

Je nedokazljiva - se strinjam.
Kaj več pa ne moreš z gotovostjo trditi.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

_marko ::

Eden redkih forumov (na svetu???), kjer večina ne verjame v neskončnost. :)


off topic:
Pa še eno vprašanje za fizike: a so vas kdaj naučili kje je meja za najvišjo možno temperaturo?
Torej, že potem ko atom razpade...
A smo jo že določili? Jo je možno določiti?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Matev ::

v neskončnost kaže vsaka x ali y os v vsakem grafu pri fiziki ali pri matematiki

tonic ::

če obstaja neskončnost, potem obstaja tudi nič

oz. jaz bi to dvoje enačil: neskončnost = nič

sedaj pa, kako dokazat nekaj kar je neskončno, je dokaj relativna interpretacija, katero si lahko vsak posameznik predstavlja drugače

je pa dokazljiva. definitivno, ampak v drugačnih dimenzijah, kot pa trenutnim, nam "razumljivih"... pred kakšnim fizikalnem, matematičnem... področju, bi jaz vso stvar skušal dokazat prej na energetskem nivoju oz. na osnovi nečesa takšnega kar nam danes še ni razumljivo, čez nekaj časa pa bomo "prešli" na takšen nivo, da nam bo samoumevno

Thomas ::

Ja, kaj pa če bomo "prešli na tak nivo", da nam bo jasno, da neskončnosti ni?

A dopuščaš?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

lymph ::

Kako lahko v naših mind mapah obstaja nek koncept o nečem, ki je out of this world.
"Belief is immune to counter example."

Thomas ::

Komot. Možnih kombinacij v jeziku je več, kot je situacij v svetu.

Tako, da imamo lahko tudi take, ki lepo štrlijo čez. Ne pomenijo nič, kar bi v realnem svetu obstajalo.

Hkrati v realnem svetu je marsikaj, kar ni v naših glavah opisano z jezikom.

Mau se overlapa, inkluzije pa ni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Komot narišeš pokrajino, ki je ni nikjer na Zemlji, pa nikjer izven nje. Ali opišeš v pravljici. Komot.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Komot so pa tudi (ne)zemeljske pokrajine, ki niso še nikjer narisane.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Saladin ::

če obstaja neskončnost, potem obstaja tudi nič

oz. jaz bi to dvoje enačil: neskončnost = nič


To je pa tak bul...

Daj malo razmisli - neskončnost pomeni nekaj vseobsegajočega - kako je potem sploh mesta za nič? Da ne omenjam, da sta si vseobsegajočnost in nič v popolnom nasprotju.

klik
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

tonic ::

se strinjam Thomas, mogoče bomo prešli na "napačen" nivo

ampak zakaj, pravijo legende, beremo v pravljicah o letečih preprogah, so indijanci gledali skozi orlove oči, zakaj so baje enega tipa zapisali v "ginesovo knjigo" rekordov, ker je lebdel nad vodo toliko pa toliko časa...

torej, mogoče so pa nekateri že "prešli" na "višji" nivo oz. do nekega "spoznanja" katerega koristijo

mogoče bi s takšnim "spoznanjem" delal "neskončne" stvari, lahko da se s "spoznanjem" zožajo, zmanjšajo... možnosti početja, kaj bo (bi bilo), če bi prišli(o) do "spoznanja" celotno človeštvo? do samouničenja (?) zaradi početja neskončnega oz. vsega

ampak mislim da tole ni tema za znanost in tehnologijo... ampak za abstrakno razmišljanje bistva oz. še več, naprej, kaj bo, če bo...

Adrijan0 ::

Kdo je že biu tist k je reku:
Samo 2 reči sta neskončni: vesolje in človekova neumnost, ampak za prvo nisem prepričan.
Sej je bla neka taka fora? al kako že gre?

Fizikalko ::

No, zaenkrat ne podelim niti kapljice...

Kak resen predlog, mogoče?

Fizikalko ::

Maria, še posebej velja apel zate. Da mi razbiješ tole moje verovanje...

gzibret ::

Evo neskončnost. Obrneš se kamorkoli (na Zemlji seveda) in greš naravnost. Kdaj prideš do konca? :D
Vse je za neki dobr!

kekz ::

To bi bila periodičnost, saj se ti ista pot stalno ponavlja :D

V neskončnost jaz tudi ne verjamem.
A ni to fino, ko nastaviš enačbe in potem zavržeš vse rešitve, ki so 0 (take nas ponavadi ne zanimajo), neskončne ali imaginarne.
Naj se kar matematiki matrajo z vsemi rešitvami. ;)

Maria ::

Evo Fizikalko

Predstavljaj si, da si na realni osi med 0 in 1. 1 so predstavniki čistega moškega principa, 0 predstavniki čistega ženskega principa.

Bog ve: Moški princip je lahko delno okužen z ženskim principom, ne more pa v končnosti biti povsem ženski princip. Ampak to ve le Bog in nihče drug.

Sedaj pa zgodba: se poda Thomas (1) na pot do 0 tako, da so koraki vedno polovica med izhodiščem in končno točko in si zada nalogo, da bo enkrat že postal Tomika. In Bog mu da ves čas za to, da to stori, ne pove pa mu seveda, da to ne gre (glej zgornji aksiom). In nekoč nekje Thomas spozna, kaj je to neskončnost.;)

Maria

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Maria ()

Fizikalko ::

Ah, daj no. Spet nek konstrukt. Daj REALEN primer, če moreš. Če neskončnost obstaja (kot zagovarjaš v temi o tisti neskončni množici mas), daj kak primer. Fizikalen, ne matematičen. Papir (teorija) namreč marsikaj prenese. Praksa je bolj selektivna.

Barakuda1 ::

O.k.

Pa dajmo postavit zahtevo in vprašanje obrnjeno.

Bomo dobili konkreten "Fizikalen, ne matematičen" dokaz za talšno trditev?

Maria ::

Fizikalko

Ob trditvi, da se vesolje širi in ob poznavanju definicije valovne funkcije za npr. elektrone v tvojem telesu, se vsakič znova v vsakem trenutku vedno bolj pojavljaš v določenem delu v neskončnosti, če je to koncept, ki ga realni svet dovoljuje. Ali ga? Ne vem in ne trdim, da ga.

Moje stališče pa je: če nečesa ne vem in ne znam dokazati, sem do tega apriori odprta in dovoljujem možnost obstoja, dokler ni nasprotnih dokazov. In tako ravnam povsod, tudi, ko gre za neskončnost v realnem.

Maria

kekz ::

"neskončnost v realnem"

Pa je kakšna hipoteza, kako bi to sploh lahko nastalo?
Oz. drugače vprašam, ali si zna kdo predstavljati (ali vsaj pomisliti), kako bi to lahko nastalo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

snow ::

Neskončnost navzdol (neskončna deljivost) v realnem svetu bi bila možna, če ne bi obstajala Planckova dožina. In z njo Planckov čas.

Plus vse ostale Planckove enote.

Vse te kažejo na neobstoj neskončnosti v realnem svetu.

Lahko pa nekdo pove eno neskončno deljivo fizikalno količino in me razsvetli?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

> Lahko pa nekdo pove eno neskončno deljivo fizikalno količino in me razsvetli?

Še dobrih 100 let nazaj, je Mach (velika avtoriteta) trdil, da ni atomov in molekul. Da je snov neskončno deljiva.

Še 50 let nazaj, so tako mislili za prostor in čas, praktično vsi.

Zdaj je pa precej zmanjkalo robe.

Kar pravi Maria, da "se morda Vesolje razteza v nesončnost", je pa tako, da tista neskončnost prav tako ni garantirana. Ni več kot up nekaterih, da bi nekoč pa volumen lahko bil neskončen.

Po neskončnem času, ne jprej.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

Ko je en ravno temperaturo omenjal: Temperature v naravi ni. Je spet ena kolicina, ki jo "merimo" za lepsi dan. Temperatura je nacelno sorazmerna energiji delcev snovi, kateri merimo temperaturo. Tako lahko pomojem dolocis zgornjo mejo ko pogruntas zgornjo mejo ***hitrosti delcev (in s tem njihovo energijo).

Neskoncnost je pa pomojem tolk realna kot bozicek in dedek mraz (pa se easter bunny in tooth fairy za americane). Ni ga heroja na svetu ki zna dokazat da nastetih likov ni v vesolju, hkrati pa vsi dobro vejo (brez dokazov) da dejansko ne obstajajo.

Zakaj za vraga morata potem bit neskoncnost in bog izjemi? (za katere pa nekateri zaprmej vejo da obstajata, ceprav bozicek pa ne*)

*razen v reklami za coca-colo.

EDIT:***
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

kekz ::

"hkrati pa vsi dobro vejo (brez dokazov) da dejansko ne obstajajo"

Aha, torej je neobstoj neskončnosti AKSIOM >:D :D

_marko ::

antonija:
->Temperature v naravi ni.

Ja, to že. Ampak iz energije oz hitrosti delcev pa lahko potem izračunaš najvišjo možno T. Tako za zanimivost me je zanimalo.
Torej tega noben ni računal?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

antonija ::

Jst se nisem racunal, za druge pa ne vem:)

Neskoncnost je pravljica tako kot dedek mraz, bezicek, tooth fairy,... Rabimo jo pa zato, da lahko nasi mozgani premeljejo dolocene uganke in dajo smiselno resitev. Dedka mraza, bozicka in tooth fairy se uporablja sicer vecinoma pri mlajsi populaciji, ampak princip je enak: froce nategujes s pravljicami. Isto je z neskoncnostjo in (pomojem) tudi z bogom.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Sam tolk rečem, da maksimalna relativistična temperatura je pod 10^50 K, kokr sem na hitro zračunal. Detajli zvečer.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Matev ::

na koliko odsekov lahko razdelimo določeno razdaljo...

ne govorim o materiji
ampak zgolj o razdalji med točko A in B

odgovor: verjetno na poljubno mnogo

in kaj je tu lahko poljubno

Matev ::

ali pa na koliko različnih mestih lahko začenemo pot če štartamo nekje med točko A in točko B

verjetno spet na poljubni točki med njima

če je točk med A in B končno potem je svet digitalen in se tudi samo premikamo z nekakšnim poteznim (poskakojočim) gibanjem

Fizikalko ::

In točno tako je, ne boš verjel.

Fizikalko ::

>>odgovor: verjetno na poljubno mnogo

Še zdaleč ne.

Roadkill ::

To govorimo o števni neskončnosti, ali o neštevni neskončnosti? :)
Ü

pirat ::

Trditve o neskončnosti je neskončno težko dokazati.

Bo OK?

kekz ::

"odgovor: verjetno na poljubno mnogo"

Tako pravi matematika. Fizika še zdaleč ne. Kar vprašaj strička Maxa (Plancka) :D

Nejc Pintar ::

Neskončnosti ni, prav tako ne neskončne deljivosti. V eno smer nas omejuje Planck, v drugo količina mase/energije v vesolju.
Lahko je biti prvi, če si edini!

MadMicka ::

Neskončnost je relativna. Za mravljo npr. je Jadransko morje neskončno veliko. Gre pač za število, ki je za nekoga nerazumljiva. V absolutnem smislu pa neskočnost ne more obstajati. Niti vesolje ne more biti neskončno veliko. Takoj, ko nekdo trdi, da se vesolje bodisi širi, bodisi krči, bodisi je kontanstno, je že končno.

Sergio ::

Mah, tukej si ljudje tako hitro začnemo nasprotovat, da je kar čudno.

Imamo neskončno vesolje, recimo.

Notri imamo lahko končno ali neskončno energije.

Če bi imeli končno energije, bi bilo vesolje pitch black.

Če bi imeli neskončno energije, pa ne bi bilo življenja. ;-)

Ful naivno, ampak tko pač gledam na to. Neskončnost je konstrukt ki ga prenese papir.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

antonija ::

Neskoncnost ni relativna. Ce je nekaj zelo zelo zelo veliko je se vedno zelo zelo zelo dalec od neskoncnosti. Neskoncno ne pomeno veliko stevilko. Neskoncnost sploh ne pomeni stevilko. Tako kot morje ni neskoncno veliko za mravljo, tako tudi snovi ne moremo deliti na neskoncno majhne delce, tako tudi delcev v vesolju ni neskoncno ampak samo zelo zelo zelo (ampak res ful) veliko.

Takoj ko ima nekaj stevilko ni vec neskoncno, pa ni vazno kako velika je stevilka.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Saladin ::

Takoj ko ima nekaj stevilko ni vec neskoncn

To pa ni res.
Nekaj ima lahko začetek, pa če nima konca je še vedno neskončno.
Tudi skoraj povsem omejen sistem z zelo malim oknom proti neskončnosti je še vedno neskončen sistem.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

_marko ::

->Ce je nekaj zelo zelo zelo veliko je se vedno zelo zelo zelo dalec od neskoncnosti.

NE, je neskončno daleč od neskončnosti.

Drugače pa mislim, da vsi vedo zakaj se gre.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Aja, kar se tiče najvišje temperature. Planckova se ji reče in je 1,4*10^32 Kelvina.

To je temperatura, ki jo je imelo Vesolje v prvem Planckovem času, pa jo imajo tudi črne luknje tik preden izparijo.

Samo da izparela ni še nobena, je Vesolje še daleč premlado.

Vsako današnjo črno luknjo bolj hladi svetloba oddaljenih zvezd, kot greje lastna Hawkingova radiacija.

Ja, prav je napisan zgornji odstavek, preberite ga znova!

Kako pa potem dobimo 10(slabih 50) K?

Tako, da vso energijo Vesolja našopamo v en elektron in pozitron. Tako dobljena relativistična energija ustreza tej temperaturi.

Seveda pa to ne gre skozi filtre kvantne mehanike in je ta temperatura "samo teoretična".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Sicer pa, Kelvinova skala stinks. Ko zamrzneš kos mesa na skoraj 0 K, se protoni in nevtroni v atomskih jedrih v tej zmrzlini še vedno drenjajo s hitrostjo 1/4 c. Kar ustreza 100000+ °K.

Toliko kot zdaj v naših telesih. Atomska jedra so vroča, atomi pa kar precej mrzli, če se že gremo.

Če se ne gremo, potem je tudi govorjenje o Planckovi temperaturi mau brez veze, ker merimo z njo juho subatomskih delcev.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

SavoKovac ::

Vesolje je morebiti končno (recimo masa).
Prostorsko ni nujno, da je omejeno.
Morda se odgovor na to najde po Adamsovem vrtincu totalne perspektive.
Vzameš majhen delček in iz njega ekstrapoliarš verodostojno celoto.

Matematični modeli potrebujejo veličino imenovano neskončno, saj brez nje govorimo zgolj o številsko približni vedi.
Fizikom je vseeno. Oni brez slabe vesti krajšajo pi^2 in g in počnejo še hujše packarije. >:D

Fizikalko ::

Uh, hude bedastoče kvasiš. Resno. Vsakršno beblanje matematikov čez približke fizikov so hudo nepoznavanje materije. In teoretiziranje brez potrebe. Od takih matematikov ne bi svet imel nič. Ampak nič. K sreči je večina drugačna, dovolj pametna, da fiziko kot tako poznajo vsaj promil.

SmeskoSnezak ::

Evo realen primer, Fizikalko. Ne obstaja dokaz, da je vesolje prostorsko končno. Lahko rečemo, da je vesolje neskončno. To je realno v tem trenutku, saj ni dokaza o tem, da je vesolje končno. Zato si mi zdaj pir dolžen. Če pa v "najinem življenskem ciklu" dokažejo, da je vesolje prostorsko končno, ti plačam dva pira. :)

dodano: zbrisal vse nadalne poste, naj bo to edini post o mojem razmišljanju, pa naj ostane.
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

Fizikalko ::

Uh, ti si pa res "znanstvenik". Za pir mi moraš dokazat, da je vesolje neskončno.

To je enako, kot če bi npr. trdil, da sigurno obstajajo vesoljci ali čarovnice, ker ni dokaza, da ne obstajajo.

Resno, oglašajte se z resnejšimi predlogi. To NI Loža.

Zgodovina sprememb…

««
«
1 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprava neskončnosti

Oddelek: Znanost in tehnologija
264634 (3349) Double_J
»

Cantor, Russell ... Teorija množic. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1439264 (7745) Odin
»

Vprašanje neskončnosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
696240 (4967) Thomas
»

Filozofija Znanosti

Oddelek: Znanost in tehnologija
192131 (1753) Thomas
»

Neskončno... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
617178 (6092) Gh0st

Več podobnih tem