» »

(NE)znanje angleščine - šole

(NE)znanje angleščine - šole

Oxford ::

Odpiram novo, da ne bom mešal štren v tej temi.

Zadeva pa je naslednja:
ker sem zadnja leta bolj intenzivno (večkrat tedensko) v stiku s tujci, opažam, da nas večinoma prekašajo v znanju angleškega jezika (govorim o Skandinavcih in Nemcih). Že dalj časa se sprašujem, kaj je razlog za slednje napačen pristop v šolah.
Slovenci smo dobri pri izgovorjavi angleških besedil - vsaj meni se je večkrat pripetilo, da so me vprašalo, če sem se slučajno šolal v Kanadi (?) - toda največji problem je poznavanje besed. Pri tem mislim predvsem na abstraktne pojme, katerih so jih polna ekonomska in tehnična besedila.

Vsaj po moje sem približno zadel razloge za slabo poznavanje angleškega jezika. Od osemdesetih - ko sem jaz obiskoval osnovno šolo - se zadeva očitno ni popravila. Na TV sem večkrat opazil, da mularija ni sposobna skupaj spraviti par lepih in pravilnih stavkov.


Se motim? Je stanje danes ob pomoči interneta, televizije, Torrentov (nanizanke, filmi itd.):\, boljše kot mislim?

EDIT: popravljen naslov
  • spremenil: Oxford ()

Super Sonic ::

To, da naj bi Nemci v splošnem bolje (kot mi) govorili Angleški jezik je smešno. Je pa res, da lahko naletiš na določeno skupino ljudi, ki obvlada jezik. Skandinavci so čisto druga pesem, ker ljudje tam zelo dobro govorijo angleško.

"Vsaj po moje sem približno zadel razloge za slabo poznavanje angleškega jezika. Od osemdesetih - ko sem jaz obiskoval osnovno šolo - se zadeva očitno ni popravila. Na TV sem večkrat opazil, da mularija ni sposobna skupaj spraviti par lepih in pravilnih stavkov."

Ja kar se pa tiče našega naroda... se strinjam s teboj. Problem je v učiteljih, ki ne znajo učiti. Teh je čedalje več, saj tistih pravih ljudi-učiteljev skoraj ni več, so samo še ljudje, ki po levi strani učijo in po desni strani komaj čakajo, da zazvoni in lahko spizdijo domov. Učitelj mora imeti v prvi vrsti svoje delo rad, takšnih učiteljev pa danes skoraj ne poznam.

Včasih je tudi samo znanje učitelja vprašljivo.Tako se je zgodilo, da je sestra v prvem letniku zdravstvene šole spoznala, kako kruto lahko vse skupaj izpade, če je učitelj v osnovni zanič, tisti v srednji pa psihič.

Zakaj bi kdor koli ob takšni navezi lahko gojil simpatije do jezika? Pa še ena stvar. Tisto, kar tudi opažam je to, da je pri nas veliko ljudi, ki se dobesedno napiflajo jezik. Dobesedno požrejo knjigo. Če par let sigurno ne znajo nič.

Načelno je pa pri nas cel sistem šolanja v ku***.Moje mnenje.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Looney ::

Pri nas v razredu (2. letnik gimnazije) je nekaj ljudi, ki imajo grozne težave z angleščino, ker je v osnovni šoli izgledalo njihovo spraševanje (za oceno!!!) tako, da je vsak izmed njih prebral par stavkov in potem jih je učitelj na podlagi branja daj oceno. Le redko se je zgodilo, da jih je vprašal še kaj iz redne snovi. Pri nas je bila zgodba drugačna. Mi smo se v osnovni šoli veliko pogovarjali med poukom (včasih v slovenščini, včasih v angleščini) in nam je to zelo koristilo. Moram reči, da nima nihče od nas težav z angleščino.

Seveda pa zelo koristi, če gledaš filme brez podnapisov in če bereš angleške knjige. Poleg tega ne smeš imeti odpora do jezika.

Tako, da se ne strinjam, da današnja mladina ne zna govoriti angleško. Nekateri znajo, nekateri ne. Po mojem mnenju se to ni dosti spremenilo.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

LapD ::

Tako je, v "moderni" dobi filmov in nanizank je najboljše prav to, da jih gledaš brez podnapisov. Branje angleških knjig je zelo koristno ampak kaj takega marsikomu ne pade niti na pamet. Kako tujci bolje govorijo je pa težko rečt. Seveda so primerki, ki obvladajo in so primerki, ki se ravno tako lomijo kot nek dijak v prvem letniku, ki se bori za 2. Jst še vseeno mislim, da je znanje tujih jezikov bolj prirojeno kot ne oziroma z piflanjem ne boš prišel daleč, razen tega da boš imel dobre ocene v šoli. Znanje je potrebno vseskozi nadgrajevati in če nekaj časa izgubiš stik z tem jezikom boš težko prišel nazaj. Seveda je verjetno velika večina sposobna se v tujini zmenit za osnovne življenjske potrebščine za kaj več je pa treba graditi besedni zaklad. Noben te ne do postrani gledal, če boš mešal slovnico in mislim da je ravno to problem naših šol. Preveč povdarka na slovnici in premalo na literaturi.

Saladin ::

Prakse fali.
Nemščino in angleščino razumem v nulo. AMpak ko jezik leta in leta praktično ne uporabljaš (aktiven pogovor), boš pač komaj kaj zjecljal.
AMpak to se hitro popravi - že če teden dni aktivno uporabljaš jezik, bo razlika dramatična.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

CWIZO ::

Kot so ze rekel. Eni znajo eni pa pac ne. Jest recimo v gimnaziji nisem pri anglescini naredil prakticno nic pa sem maturo naredil s 5, en sosolec pa se je skoz boril za dvojko. Mors bit mal nadarjen tut pomoje.
S punco in njenim bratom smo se recimo spospobni skoz pogovarjat v anglescini brez kakih vecjih problemov.

More te zanimat pa mors pol kej delat na tem. Ce sam v razredu poslusas prfokso se bos bl mal naucu. Mors gledat TV, brat knjige, jt v tujo drzavo kjer si prisiljen govorit v anglescini (se najbolje v anglijo, avstralijo, novo zelandijo, ZDA, ...).
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

grex ::

Jaz mislim, da so samo učitelji zanič. Vsak, ki se gre za 3 tedne učit v Veliko Britanijo, se bo zelo popravil v vsem.
Mogoče tudi ne potujemo dovolj pogosto, samo v to dvomim.
Vokabular si pridobiš pa z igranjem FRPjk, pustolovščin, nekaj verjetno tudi z GTA :)

Sba ::

V srednji šoli od angleščine nisem odnesel skoraj nič. Zahtevnost je bila malo nad tisto z osnovne šole. Pa vendar sem se čudil, da so nekateri imeli probleme z njo.

Glede profesorice ne morem kaj veliko povedati, saj ne poznam drugih. Enkrat smo imeli za zamenjavo nekega študenta (če se ne motim) in mi je njegov način dela bolj ugajal. Naša profesorica je večino časa govorila slovensko, v angleščini pa le tiste besede ki smo jih morali znat. (To je verjetno počela, da so jo drugi razumeli)

Zase bi rekel, da sem pač talentiran za angleščino. Veliko sem se je naučil s televizije, preko glasbe ... Z razumebvanjem nimam problemov, problem se pa pojavi z govorjenjem. Začuda začnem nekoliko jecljati, nerazločno govoriti (preveč hitim) in nekako ne najdem pravih besed ... Problem se verjetno pojavlja, ker nikjer ne vadim govorjenja angleščine.
Enkrat v daljni prihodnosti, bi rad obiskal kašen tečaj angleščine, ali pa še kak drug jezik.

Me pa preseneča kako po televiziji politiki/poslovneži komaj govorijo angleško, a jo govorijo pravilno in z bogatim besednim zakladom.
Those that claim that they're not showing off are drowning in denial!

Pyr0Beast ::

Od kar sem vstopil v srednjo šolo, se je moje znanje angleščine in slovenščine znižalo za nekaj stopenj, zasluga gre najbrž učiteljem.
Nekje na sredi drugega letnika sem nekako začel jeclati, in nato se mi je čedalje bolj začelo zatikati pri branju. No, vsaj razumem, kaj se dogaja, če ne drugega.
Najbrž je pa imela tudi profesorica anglce v OŠ kaj pri tem >manjkalo mi je 0.5 točke do 5.
-- Jah gregor, če bi se malce bolj potrudil in sodeloval bi mogoče pisal 5. Od takrat sem zasovražil profesoricao, šolo in vse skupaj, na koncu je bilo tako, da sem komaj zdelal angleščino, in takrat sem jo znal, res znal.
Štos je v tem, da ni nobeden pisal več kot 3.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

klemen22 ::

Načelno je pa pri nas cel sistem šolanja v ku***.Moje mnenje.

BI lahko argumentiral kakšno stvar kdaj?? Sistem šolski je dober. Za tiste ki smo delavni in kolikor toliko resni je popolnoma zadovoljiv. Lahko pa se uvede šolnine kakšen milijonček na leto pa verjemi da se bodo tudi programi temu prilagodili. Sistem šolanja je pri nas takšen da praktično do magisterija prideš z minimalnimi stroški in je zagotovljeno vsem tudi najrevnejšim v obliki štipendij, pomoči ipd. kar je odličen sistem saj imajo vsi iste šanse. Da ne govorimo naprej o študiju ki je še vedno precej dostopen širši množici. In zdej ti Sonic upraši se če ne klatiš neumnosti s takimi izjavami kot sem jih citiral.
Glede angleščine pa tako: popolnoma odvisno od osnovnošolskega profesorja koliko ljudi ima nadalje težave z angleščino. Ponavadi je tako da se nekateri učitelji preveč posvetijo slovnici in potem jasno da šepa besedni zaklad inu kar je precej pomembno tvorba stavkov. Najti je potrebno neko mejo kar je zelo težko.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Zeberdee ::

Solal sem se na Malti, kjer sem spoznal še nekaj - najlepšo izgovorjavo imajo Rusi (to so večinoma iz privatnih šol), Špancev ne razumeš 20% ampak so v vseh testih razumljivosti in pisanja najboljši. Slovenci pa obvladamo čase - ker nas z njimi drkajo že od 4. razreda osnovne šole.

Trololololo1 ::

Nevem zakaj nekateri za svoje neznanje krivite profesorje. Če snov prešpricaš je 100% ne boš dobro razumel. Samo večino ljudi se angleško uči od 4 razreda in celo OŠ in srednjo šolo. V tem času tudi zamenjaš par profesorjev, tk da se ne morš zgovarjat na profesorje.

Tear_DR0P ::

jst sm mel v osnovni šoli jebeno težkega učitelja angleščine - slava mu in naj počiva v miru, do konca osmega razreda ga nisem maral, danes mi je pa žal, da s enisem takrat še bolj potrudi, ker se v srednji šoli nisem čisto nič in sem anglo pisal samo 4

in ja klemen naš šolski sistem je v kurcu, jaz bi raje imel več pouka, boljšega pouka
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

blue ::

Eni učitelji res res res nimajo pojma.
Sošolc v srednji šoli reče učiteljici za anglo: "go home ya byatch" . Ona se samo nasmehne, ker ni imela pojma kaj ji je rekel.

Teta je šla z neko turistično skupino v London pa je bla ena učiteljica angleščine z njimi, ki cel čas ko je bila v Londonu ni rekla besede v Angleščini ( a mogoče ni imela pojma ? ), še narobno karto za subway si je kupila.

Soseda učiteljica angleščine. Sem bil pri njej (popravlal pc). Vidim, da je nakaj na testu popravila narobe... Ji povem. Ona meni nazaj. Tega se pa še nismo učili. WTF ??

Eni učitelji so mimo..

Jst sm zelo srečen, sm v času mature imel zelo vredu profesorje angleščine... Sicer bi blo lahko usodno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blue ()

Trololololo1 ::

Eni učitelji res res res nimajo pojma. Sošolc v srednji šoli reče učiteljici za anglo: "go home ya byatch" . Ona se samo nasmehne, ker ni imela pojma kaj ji je rekel.


Mogoče pa ni prav izgovoril oz. se ji je smejalo, ko je poštudrala kak morjo bit šele starši neumni, če je že sin tak zarukanc. Kaj bi pa po tvojem mogla prof. nardit? Pri zarukanih starših z zarukanimi sinovi in hčerkami neopravičene ure in ukori ne pomagajo. Do zdaj še nisem videl, da bi se metalo kretene iz šol, ker so pač nori. Drugače pa je vsak prof moral dolgo hodit v šolo in žalostno, da majo nekateri kreteni takšen odnos do njih.
Problem v Sloveniji je samo ta, da je šola zastonj. Ko bo enkrat treba šolo plačat se bo pa procent kretenov v razredu zmanjšal in pol bodo specialci ("go home ya byatch") pometali ceste in kosili travo.

snow ::

Meni je super gledat angleško govoreči film z angleškimi podnapisi.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

CWIZO ::

to je tut zlo dobra metoda ucenja ja. Poslusa ce pa kaj ne razumes pa preberes podnapis.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Trololololo1 ::

Jaz vem, da se učim, ko gledam nadaljevanke(sg1, atlantis, prisonbreak, lost itd.) Za nekatere je to zapravljanje časa, za mene pa ponavljanje angleščine.

ddeben ::

Tk bom reku...obstaja vec vrst ucencev ampak med njimi sta recmo glavna:
tisti ki res obvladajo a.k.a. so se jo ucil prek tvja, filmov, u soli ze u prvem razredu, itd....
tisti ki se dobesedno piflajo jezik...ga vprasas za pravila nekega casa, ti zna povedat k pesmica, pade pa vse u qrac k pride do same rabe casa v praksi...in takih je vec in vedno vec jih bo, ker ucitelji
1) nimajo pojma
2) ne znajo razlagat
3)znanje obdrzijo zase, ces sj mors sam to pa to vedet pa nic drugega

In taki ucenci so tud najhujsi.....mu reces na nacin k so se ucil v soli...mal obrnes stavek, pa ze ne ve ka more nardit....tema....posledica so pa potem taksni profesorji k ga je prej eden se omenu....da se tega niso kao ucil....

Malo je profesorjev, ki z duso razlozijo snov, se potegujejo za tebe, ti dajo mal vec sans da prides do tistega pravega....malo jih je pa zato ker so mel isto situacijo ko so se solali, itak pa majo sluzbo zagotovljeno npr. na gimnaziji kamor folk najbolj rine in tudi bo rinil.J*be se njim.... Itak ce se bos prtozu da ti nekaj ne pase pr profesorju bos na koncu ti gresni kozel....:\

Tko, da sistem je res malo u qurcu....ampak to je spet moje razmisljanje....:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ddeben ()

balocom ::

offtopic:
Najbrž je pa imela tudi profesorica anglce v OŠ kaj pri tem >manjkalo mi je 0.5 točke do 5.

>:D Kaj je že una?>:D Valenta?>:D :D ;(( ;(

Sicer sm meu jst enga psihota za ANG v OŠ, pa sm mu po ocenah "tam srednja 2-ka", zdej mam pa bp 3 anglco v srednji.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Oxford ::

Dajmo se malo vrniti na temo!


@Super Sonic: Skandinavci so čisto druga pesem, ker ljudje tam zelo dobro govorijo angleško

Zakaj je tako?

Očitno je njihov šolski sistem na področju tujih jezikov malo bolj dorečen kot naš. Marsikdo bi rekel, da jim zelo pomaga podobnost jezikov (vsi skandinavski - razen finščine - sodijo tako kot angleščina pod germanske jezike). Toda iz lastnih izkušenj vem, da mi je recimo danščina popolnoma nerazumljiva - pa razumen nemško in angleško.

Naši vrli šolniki bi se morali enkrat zapeljati na strokovno ekskurzijo na Švedsko in preplonkati njihov učni program ter tudi pristop k poučevanju. ;((

Pyr0Beast ::

@balocom
Ja, valenta je bla, še vedno me zmrazi, ko jo vidim. :&
Si bil v istem klasu ? C?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

balocom ::

1 let maljša generacija (če ne več). Jst pomislt ne morem nanjo, kaj šele da bi jo vidu:| (pa tut moja mat je ne more glih vidt)
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Pyr0Beast ::

Lepo, lepo, potem si zdej 3. letnik.


Vsem želim veliko sreče pri učenju tujih jezikov. :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dva tuja jezika v osnovni šoli (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6910038 (8224) Scaramouche
»

Zakaj se večina maturantov najbolj boji slovenščine ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
11924968 (18893) m0LN4r
»

Čudni pristopi profesorice

Oddelek: Šola
4311033 (9330) T0RN4D0
»

2 tuji jezik obvezen v OŠ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
857713 (5515) overlord_tm
»

Srednješolska slovenščina - književnost in pranje možganov... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
1387736 (6116) root987

Več podobnih tem