» »

slovenska zastava

slovenska zastava

Tic ::

Ali lahko na hišo obesiš slovensko zastavo in ti visi tam čez celo leto? Al je to dovoljeno samo ob določenih praznikih?

Nisem Plemeniti, samo radovednost :)
persona civitas ;>

ReBi ::

zakaj ne?

hamax ::

sem potegnu iz neta 300 strani dolg uradni list RS, pa to ni omenjen not.

Gandalfar ::

Potem si pa zelo slabo gledal:

Sprejet zakon



Naslov: Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi /ZGZH/
(Ur.l. RS, št. 67/1994, 14/1999 Odl.US: U-I-296/94)

Vajenc ::

Nič ne piše, da je kaznivo, če primerna zastava plapola skozi okno celo leto. Tako, da verjetno lahko. J.Joras jo ima po mojem skozi celo poletno sezono ;).

hamax ::

ja ampak on je problematicen ker:
4. člen
(izobešanje tuje zastave)
(1) Zastave tujih držav se lahko izobesijo tako, da so javno vidne ob uradnih ali delovnih obiskih šefov držav, uradnih delegacij ali uradnih predstavnikov zakonodajnih, sodnih ali izvršilnih organov tujih držav, ob mednarodnih srečanjih in mednarodnih športnih ali drugih javnih prireditvah ali javnih shodih z mednarodno udeležbo ter pred hoteli in drugimi objekti, kjer se z izobešanjem označuje njihova namembnost.
(2) Zastave tujih držav se lahko izobesijo samo, če se s tem ne krni ugleda Republike Slovenije ali tuje države, smiselno na krajih in na način, kot ga določa predpis, ki ureja izobešanje zastave Republike Slovenije.


verjetno majo hrvati podoben zakon in zato mu ne dovolijo izobešat zastave.
ce pa je joras na hrvaskem ali v sloveniji pa je ze drugo vprasanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

Vajenc ::

On živi na meji, tam veljajo verjetno drugi zakoni.

btw: njegova hiša spada pod piranski kataster, samo naši politiki so bili prepočasni, takrat ko bi bilo treba to teorijo in prej prakso dokazovat in izvajat. Pa nočem odpirat neko debato o tem, ker je mi navadni državljani itak ne moremo rešiti.

kekz ::

Najbolj butasto v zakonu je, da se simbolov ne sme uporabljati v komercialne namene (za označevanje idelkov ipd.). In potem se pojdimo neko prepoznavnost. Italijani stancajo svoje zastave na vse makarone, v Ameriki dobiš celo gate v barvi zastave ... Potem pa jamramo, da našo zastavo označujejo za rusko ali slovaško. Saj je skoraj ne smemo pokazati svetu.

Joras stanuje v hiši z naslovom Sečovlje 1.

Tic ::

Bom drugače uprašal.

Ali me lahko kdo preganja, če obesim zastavo in jo pustim. Še vedno nimam jasnega odg.


Tic
persona civitas ;>

Preseren ::

Ne.

Dovolj jasno?

P.

delfinus ::

Ne ne more te.

opeter ::

Preganjali te ne bodo, lahko pa ti zažgejo celo bajto skupaj z zastavo :\
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Vajenc ::

Opeter ?

Tic ::

Hvala za info.

lp
persona civitas ;>

Firebat ::

V najslabšem primeru, ti lahko kakšna mularija pobere zastavo :D.

MTm2H37rqt7B ::

Zastava se obesa (privatno) samo ob praznikih (drzavnih) za katere je to predpisano. Zastave so obsen e vedno na parlamentu ipd... sej vse pise v zakonu o zastavi,himni ipd...

Pimoz ::

Zastava po mojem mnenju predstavlja simbol, ki je vreden vsega spoštovanja. (ko ga zagledaš ti mora 'vzdrhteti srce')
če pa ej zastava obešena 24/7 je pa to bolano....ker nima več istega učinka kot naprimer ob kakšnem dnevu državnosti itd.

mtosev ::

Jaz nevidim da bi blo kaj narobe če ma obešeno zastavo 365 dni.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Gandalfar ::

Razen tega da se nespostljivo vede do drzavnega simbola?

darkolord ::

A Slovenci smo samo na praznike?

mare_ ::

Gandalfar, zakaj bi pa to bilo nespoštljivo?

Stepni Volk ::

Če imaš zastavo izpostavljano atmosferskim vplivom 24/7 vse dni v letu... bo material in barve počasi odpovedale... in takrat lahko nastopi problem.
Tako kot, če bi državne simbole zanemarjal.

A po drugi strani, a aretirajo vse pijane pevce Zdravljice, ki maličijo melodijo, harmonijo in tekst?

hamax ::

ker jo uporablas namest zavese :D
hec

zakaj pa bi meu zastavo obeseno 365?

Sandoval ::

Kaznivo je, če je zastava v neustreznem stanju(zbledela, raztrgana, ipd.).
Sicer pa ne vem, kaj bi bilo žaljivega pri petju Zdravljice, pač pesem kot pesem.
Bolj se mi zdi bedno, ker v šoli govorijo, da je slovenska himna le Prešernovo delo, a pozabljajo na to, da je uglasbena s strani Premrla.
Podobno kot tudi za evropsko himno trdijo, da je to oda radosti in jo pojemo celo z besedilom; v resnici pa je evropska himna priredba dela melodije Betthovnove simfonije(ne vem katere). Avor priredb je Herberta von Karajana, ki je spisal priredbe za pihalni in simfonični orkester ter klavir.
Tako, da evropska himna nima besedila, ampak le melodijo.
Pa oprostite za totalni offtopic.
Kr3nU_X JAZZ-WA Sandoval

reptilia ::

obesi zastavo, če pa pridejo uradne osebe pa jim vrži v obraz da se ne sramuješ in da si ponosen na to da si slovenec.... pol boš pa videu kaj bo... pomoje ti nebodo kaj takega nardili kakšen opozorilo al pa kaj, če bo seveda do srečanja z uradnimi osebami sploh prišlo
Forgive your enemies, but never forget their names.

opeter ::

Tisti z zažigom sem mislil v primeru, da stanuje na slovensko-hrvaški meji... nacionalizem, pač. :|
Drugače pa, to mi je zbodlo v oči:

Kaznivo je, če je zastava v neustreznem stanju(zbledela, raztrgana, ipd.).


Koliko ustoanov poznam tukaj v svojem okolju, ki imajo take zastave... zbledele totalka. Hah, če se samo zamislim, da bi lahko prijavil te ustanove, institucije, itn. Če bi se dalo služiti s prijavo, bi dandanes bil že milijonar. :\
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

begy ::

Kaj pa menite o tem, da bi bilo treba zamenjatibarvo in grb Slo zastave?
hehehe

Vajenc ::

Bi bilo potrebno pred več kot 10 leti, sedaj je prepozno.

gzibret ::

Sem glih bil na Portugalskem. Tam ima vsaka druga bajta izobešeno zastavo. Pa na Švedskem je ista situacija.

Zastavo IMO lahko imaš izobešeno 24/7/365 samo je eno določilo v zakonu, da zastava ne sme biti raztrgana , umazana ali obledela. Drugače sploh ni problema.

Mislim, da se SLovenci kar malo sramujemo izobešanja zastave. IMO neupravičeno.
Vse je za neki dobr!

opeter ::

Če pa je grafično... :\ lahko bi bil boljši. Recimo če že pravijo, da imamo isti vrstni red barv kot rusi, pa zastava/grb je podobna Slovaški zastavi (nekateri so pač slepi :\), potem je čas za zamenjavo. Sicer sem mogoče jaz SLEP, ampak ne vidim podobnosti med Triglavom in zvezdicami ter med slovaškim dvojnim križem in hribčkom...

Zakaj se ne uporablja npr. zelena-modra-bela kombinacija? Kot so imeli drese naši vrli slovenski nogometaši pred nekaj leti na svetovnem prvenstvu.

Primer

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Nejc Pintar ::

Tole so pa kot zastave kakšne banana republike.

opeter ::

Saj nismo banana republika? V parlamentu imamo opice...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hamax ::

tale spodna bi bla z mal predelave prou solidna.

mtosev ::



UGLY.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

McHusch ::

Čakajte, a vi bi menjali zastavo, zato da bi nas DRUGI prepoznali? Zaradi DRUGIH?

Zelene v zastavi pa ne rabimo, ker nismo Republika Ljubljana. ;>

Stajerc ::

Kako bi se sploh lahko poistovetili vsi z neko novo zastavo sedaj v tem trenutku naše zgodovine ki ni prelomna in niti ni nobene potrebe po spremebah in zastava nebi odražala nobenih sprememb ali imela sploh kakega globjega pomena.

In še soglasje dosečt bi blo praktično nemogoče in če sploh kdo v parlamentu to omeni bi ga morali popljuvati saj so teme in problemi z veliko večjo magnitudo in pomebnostjo na jedilniku ne pa neko preseravanje vrjetno 4 letno in iskanje konsenza glede takih banalnih stvari ki so v bistvu že urejene.

Zastava je kaka je in takšna bo še naprej. So jo poskušali že nekaj modificirat v preteklosti ampak je bilo vse početje jalovo tako da je praktično tudi sedaj že v naprej obsojeno na neuspeh.

Če jo hočete spremenit pa si izmislite svojo in izvedite kako revolucijo ali državni udar pa bo nova zastava do takrat pa ta naša trobojnica pač niti ne rabi zamenjave. Če bi jo bi bila zamenjana kako desetletje nazaj. Pa ne glejte na zastavo kot neko reklamno sredstvo ali nogometni dres katerega si kar si lepo izmisliš in je to to. Danes zelena jutri vijolična...
Have a nice day.

opeter ::

Zelene v zastavi pa ne rabimo, ker nismo Republika Ljubljana. ;>


Ahahaha :D :D :P
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Timmah ::

Zelene v zastavi pa ne rabimo, ker nismo Republika Ljubljana. ;>

tocn to >:D
donde esta francesca

poweroff ::

On živi na meji, tam veljajo verjetno drugi zakoni.

VERJETNO, ja.

Nič verjetno - zakoni enotno veljajo v CELI državi.

BTW: v ex Yugi je bilo izobešanje države ob državnih praznikih celo obvezno. Na srečo tega določila sedaj ni več.
sudo poweroff

opeter ::

Ampak kje je točna meja med Slovenijo in Hrvaško? :\ Če j niti naši vrli zunanji minister ne ve definirati? Kje stanuje Joško Joras - v Sloveniji, na Hrvaškem ali na "meji"? :D
Ker če so "na meji" drugi zakoni... :\
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

reptilia ::

najlepša... pa še Haider bi nas napadu

Forgive your enemies, but never forget their names.

mtosev ::



:D :D :D :D :D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

thramos ::

Zelene v zastavi pa ne rabimo, ker nismo Republika Ljubljana. ;>


Doh. Le kako se lokalpatrioti počutte, ko reprezentanca igra v zelenih barvah? >:D

Tic ::

mtosev: Presenečaš ;)
persona civitas ;>

danielka84 ::

tale tretja je prav lepa in mnogo boljsa kot sedanja. Mogoce se samo ene par povdarjenih crt manjka.
modra-nebo
bela-sneg-brezmadeznost
zelene-zelena drzava v smislu lepote drzave=zeleni gozdovi...

referendum za zamenjavo zastave?:))


Kaj pa ce nosis majico z zvezdo jugoslavije, to ni kaznivo? mel sem jo parkrat gor, pa sem tud srecal kaksnega modrega, pa nic haska8-)

zee ::

zastava je prav fajn ... mislim, da imamo v naši državi dosti večje težave, kot je prepoznavnost zastave ... s primerno stimulacijo raziskav, inovacij, turizma bi lahko dosegli bistveno več kot z zamenjavo zastave.

zastava kot je, je prav fajn ... zanima me samo, zakaj jo je dovoljeno izobešati samo na določene dni v letu in ne vseskozi., ampak to je že off-topic.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

BCSman ::

kaj zastava od stare jugoslavije z zvezdo na sredini še obstaja? (zaradi ločitve srbije in črne gore mislim)
če ne obstaja več, verjetno je ni kaznivo kazat v javnosti ali je?

Nejc Pintar ::

V časih ko folk nosi po majicah zastave katerih porekla niti ne vejo, mislim da ni preveč krize z jugoslovansko zastavo.
Lahko je biti prvi, če si edini!

Tic ::

V časih ko folk nosi po majicah zastave katerih porekla niti ne vejo, mislim da ni preveč krize z jugoslovansko zastavo.

Ja, z Jamajkino zastavo res ne boš zabredel v težave. Nasprotno z zastavo (magari srbska ali slično), ki lahko pri nekaterih ljudeh vzburi center za nestrpnost in rasizem. Problems? There you go.
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska zastava (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Loža
1117252231 (31383) D3m
»

Nova slovenska zastava in grb (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23335850 (31041) Ziga Dolhar
»

Obešate Slovensko zastavo ob praznikih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
595979 (5167) Damjan Jagar
»

Ali ste za spremembo zastave in grba?

Oddelek: Loža
342580 (2264) siegmund

Več podobnih tem