» »

Kam segajo začetki slovenske samostojnosti?

Kam segajo začetki slovenske samostojnosti?

KWAN ::

Zanima me torej, kam segajo začetki slovenske samostojnosti.

Pa kje so glani razlogi zakaj nikoli, razen seveda sedaj, nismo bili dovolj močni ali odločni, da bi jo ohranili.

sparklyslo ::

>>Pa kje so glani razlogi zakaj nikoli, razen seveda sedaj, nismo bili dovolj močni ali odločni, da bi jo ohranili.

Majhen narod, z "veliki" sosedami. Italija, Avstro-Ogrska, Nemčija; mnogo večje države z večjo populacijo in seveda gospodarko in politično-vojaško močjo. Pa tudi malo "smole" in naivnosti (prva in druga Jugoslavija).

TESKAn ::

+ljudje, ki so prepričani, da je bolje živet pod tujim gospodarjem, kot nekaj naredit za svobodo. Ker je ta druga pot težja in marsikdo tudi izgubi življenje, nekateri raje konformistično kimajo tujcem.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Daliborg ::

kot so ti ze povedali, je bolje bilo drzavi biti pod okriljem drugih drzav, kot pa da bi se sama postavila na noge aka lazje rect mami za jurja kot pa da ga gres sam zasluzit . Je pa res da Slovenija kot republika nikoli ni imela samostojnosti temvec je bilo vecinoma le "navidezno", saj je RS od L1991 menjala sistem, ki naj bi se po zakonih menjal max. do 8 let., vec kot 13 let + ...se pravi da se ni dokoncnega sistema pri nas, ker se dandanes zivimo kot nam drugi recejo in menjamo zakone na vsake pol leta. Se pravi ni samostojnosti in je tudi nikoli
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

poweroff ::

Morda začetki segajo v leto 1974, ko je Jugoslavija sprejela novo ustavo, ki je povečala samostojnost republik.

Bolj resen mejnik je verjetno Majniška deklaracija in 8. maja 1989.

Morda kot zanimivost lahko omenim, da je besedilo te deklaracije nastajalo v naši dnevni sobi. Med avtorji je bil namreč tudi moj oče. Takrat sem bil v osnovni šoli, spominjam pa se, da so debatirali pozno v noč. No, morda so imeli več sestankov, vem pa da je eden zagotovo potekal pri nas. Me prav zanima kaj je takrat UDBA počela, koliko so bili sploh tehnično opremljeni...
sudo poweroff

Bob Rock ::

Pa kje so glani razlogi zakaj nikoli, razen seveda sedaj, nismo bili dovolj močni ali odločni, da bi jo ohranili.


kaj sedaj? kakor hitro smo sli na svoje, smo zaceli siliti pod tuje okrilje (EU).
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen

BigWhale ::

Sprasujem se, ce slovenec, ki je v evropi, ni vec slovenec? Je Bruselj nas drugi Beograd?

SavoKovac ::

Dejanske začetke lahko iščeš v dobi vzpona nacoinalizma kot družbenega trenda.

Marsikaj so francozi s svojimi idejami, vplivom prispevali (ilirske province), še prej Trubar, Dalmatin in klapa. Se je moral razviti jezik, slovnica.

Potem so bila v Yugi trenja, ker je šlo preveč denarja za vojsko, za pomoč nerazvitim. Denar se je sproti tiskal, da je filal proračun - zvito. :D
SH jezik v vojski, trans-republiško služenje vojaškega roka, enopartijski režim, protikomunistični trendi v svetu.

So to bli dokaj dobri razlogi za samostojnost.

V EU se da dokaj dobro živeti, če se znajdeš, si koristen, ustrežljiv. Problem je, da se skušajo(se bodo skušali) znajti tut čehi, slovaki, madžari, poljaki in tisti, ki še pridejo.

Bruselj je lahko podoben Beogradu na ta način, da se je treba prilagajati vodilni direktivi. Sicer manj kulturni, šolski itd lahko pa pride čas, ko bo ustanovljena "Army of EU"...in takrat lokalni warlordi ne bodo meli kaj za piskat.

Zgodovina sprememb…

DavidJ ::

Jaz bi rekel, da so prve težnje po malo večji avtonomiji priplavale na površje leta 1848 v programu Zedinjena Slovenija. Sicer še vedno pod okriljem takratne Avstrije, vendar je to po mojem eden izmed prvih dokumentov, ki okvirno začrta nacionalno mejo.

Prve resne želje po lastni državi pa verjetno šeleo proti koncu osemdesetih prejšnjega mileniuma.

Mileniuma. 8-)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

DavidJ ::

"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razpad Jugoslavije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10117938 (13342) Martin Krpan
»

Dokumentarec o razpadu Jugoslavije

Oddelek: Sedem umetnosti
143885 (3237) cebelar123
»

Dan samostojnosti

Oddelek: Loža
6936 (819) Bananovec
»

Kaj bi se zgodilio, če bi se del Slovenije želel priključiti sosednji državi? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16323321 (19580) Karaya 52
»

Pravljica

Oddelek: Loža
491901 (1501) ||_^_||

Več podobnih tem