» »

Prva samostojna robotska operacija srca

Prva samostojna robotska operacija srca

Slo-Tech - V Milanu je bila opravljena prva samostojna robotska operacija, na 34 let staremu srčnemu bolniku. Operacija je bila kontrolirana iz Bostona, prvič pa se je zgodilo, da je bil robot zmožen sam, brez dodatne pomoči operatorja, dokončati operacijo. Carlo Pappone, avtor robota, je dejal da so prestopili nove meje in da bo mogoče v prihodnosti na tak način možno do sofisticiranega kirurškega znanja dostopati kjerkoli na svetu.

Robot naj bi šel v prodajo že konec meseca.

Vir: Ansa.

66 komentarjev

«
1
2

balocom ::

Tega na men ne bodo počel
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Microsoft ::

Heh, eni imajo robote, pri nas pa niso sposobni nabavit par oblazinjenih desk. Podn za nas, vsekakor pa dober napredek za tujo medicino.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

muzičar ::

Še en korak bližje pogubi. Se spomnite ko smo gledali take filme in smo se smejali? Brali knjige o tem kako roboti prevzemajo oblast in se smejali? Kdo se zdaj smeje? Si predstavljate da med operacijo pride do napake v sistemu?! Še vedno smo ljudje tisti, ki bi morali opravljati vsa dela.

Z-lot ::

Tehnofob. Si predstavljaš, da bi med običajno operacijo g. kirurg storil napako? Verjetnost za kaj takega > napake robota. Sheesh...

balocom ::

@Z-lot: lej, jst prznam da sm linux fan boy, pa nrbi nikul zaupal takemu robotu tut čeb biu na linuxu al pa posebej pisanem OS-u. Nikol iin nikadar. Kaj pa če se robot zamkne za kk'šn milimeter al pa dva?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

Primoz ::

Kaj pa, če se kirurgu roka zatrese ...
There can be no real freedom without the freedom to fail.

Luka Percic ::

" Še vedno smo ljudje tisti, ki bi morali opravljati vsa dela."

Ja sej vemo da je ABS zasužnjil naše življenje.
Da ne govorimo o kalkulatorju!
Le kdo nezna hitreje in bolj natančno zračunat na roke?!
|O

balocom ::

A pol bodo pa roboti raziskave delal?
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

64202 ::

Ja :)
I am NaN, I am a free man!

Matevžk ::

Se absolutno strinjam z Microsoftom.
Tehnofobija je zanimiva reč. Dokler so takeli robotki v eksperimentalni in začetni obratovalni fazi, je dobro. So tudi dragi, a v njih imajo njihovi ustvarjalci svojo dušo. Saj gre za denar, ampak na vse se pomisli, vse je podvojeno ... ko bodo čez deset let bolnice te mašine kupovale pri Najboljšem sosedu -- takrat zaženite paniko ...
lp, Matevžk

kriko1 ::

Zakon!

Jaz pa bi prej zaupal temu robotu kot pa tistemu kirurgu ki mi je *khm* »sešil« koleno v izolski bolnišnici (slabo).

Microsoft ::

Tako je. Nekateri imamo izkusnje z zelo slabo izvedenimi operacijami.:|


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

muzičar ::

Ja boščki. Sem kitarist, glasbi se posvečam več kot čimerkoli drugem in sem sam doživel slabo operacijo na pavcu leve roke (rastrgana vez). Saj za robotom bo še vedno oseba. Se mi zdi čudno rečt da je to v eksperimentalnem obdobju, če bodo naslednji mesec začeli s prodajo.

Povejte mi ali je Einstein postal genij zato ker je računal na kalkulator. Pa saj vidim sošolce non-stop tisti kalkulator. 9x7 gre računat na kalkulator. Jej super dajmo poneumljat ljudi, jej dajejmo jim potuho super nižajmo sposobnost naših možganov. Drugače sem imel v mislih dela kot so npr.: gradbena, bolniška ect. Še vedno je človek tisti, ki ima večjo pamet in boljše sposobnost razmišljanja kot robot. Robot samo dela to kar mu rečemo z visoko hitrostjo procesiranja.

BigWhale ::

Ja, clovek pa dela to kar mu recemo s precejkrat nizjo hitrostjo... ;>

Nejc Pintar ::

@muzičar: V einsteinovih teorijah je vse skupaj bore malo številk.:\
Lahko je biti prvi, če si edini!

muzičar ::

H3h človek pa dela to kar m urečemo h3h... Aja kaj pa naša presoja. Predstavljaj si da na robotu nekaj odpove in se mu začne roka premikati s skalpelom v roki, pride do kratkega stika se mu zmeša ect.

Koliko jih je in koliko jih ni ni važno važno je to da ni imel kalkulatorja.

Ne mah saj imate prav jaz sem tehnofob in roboti MORAJO opravljati vsa precizna in pomembna dela. Pa naj se še kdo pritožuje da imamo krizo z nezaposlenimi. Hja to pa je način kako rešiti ane namesto da bi nudili izobrazbo tistim, ki jim le ta ni dostopna dajmo miljarde za elektronke in železo tako da bo vse lepo in prav.

Izstopam iz debate, ker se nima smisla o tem pregovarjat. Ne na tem nivoju.

Thomas ::

Tehnofobi ... trepetajte v svoji grozi!

You ain't seen nothing yet! :P
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::


Ne mah saj imate prav jaz sem tehnofob in roboti MORAJO opravljati vsa precizna in pomembna dela. Pa naj se še kdo pritožuje da imamo krizo z nezaposlenimi.


Naj to razumem tako, da bi recimo ti prepustil prčkanje po lastnem srcu nekomu, ki je ravno prišel z zavoda ?

Živimo v kapitalizmu, kjer je pač normalno, da izbira trga opravi svoje in da se z nečem ukvarja tisti, ki se je pokazal kot optimalen za to. Če je to robot, pač naj bo robot.

Tiste s "kratkimi stiki" so pa sploh cvetke. A živ človek pa ne more fasat "kratkega stika" ? Ne more ime slab dan, teden ali leto ?
Se mu ne more strga ali preprosto je*at za vse skupaj ?

Robot je lahko redundančen, ravno tako kot je to lahko recimo človeško telo. V nasprotju s človekom pa imaš pri robotu pod nadzorom vse njegove spremenljivke. Karkoli "crkne", lahko popraviš ali zamenjaš in sčassoma izboljšaš.

Če ti crkne ena roka, jo lahko preprosto nadomestiš z drugo, ki bo ( vo kvirih proizvodnih toleranc) povsem enaka prejšnji.
Top class kirurga ne mroeš kar tako zamenjat. Lahko ga nadomesti kdo drug, vendar rezultat ne bo enak...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Nejc Pintar ::

muzičar kako da se upaš z avtomobilom vozit? Delajo jih roboti, tudi sami avtomobili so vsebolj robotski.

Tehnofobi so čudna rasa.:)
Lahko je biti prvi, če si edini!

Izi ::

Pa naj se še kdo pritožuje da imamo krizo z nezaposlenimi

Kaj pa če bi robot namesto tebe hodil v službo, ti bi pa ležal brezdelno doma.
Prej ali slej ljudem ne bo več potrebno delati, ker bodo vsa dela opravili roboti.

Seveda se postavi novo eksistenčno vpračanje.
Kakšen smisel bomo sploh še imeli ljudje, da obstajamo?
Kaj bomo počeli, da nam ne bo dolgčas?
Zakaj bi sploh še hodili v šole in se izobraževali?
Napredek, ljudi se bo počasi ustavil, razvijali se bodo samo še roboti.

Kam bo to na koncu pripeljalo je verjetno jasno.
Po moje je v daljni prihodnosti vojna med roboti in ljudmi neizbežna.
In potem se bo vse spet začelo znova.
Vse v vesolju se vrti v krogu in se ponavlja.

Ampak to je še tako oddaljeno, da to ni naša skrb...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Ziga Dolhar ::

> Po moje je v daljni prihodnosti vojna med roboti in ljudmi neizbežna.

Pomoje je supernoviranje Sonca takisto neizbežno. Al pa propad v pritlikavko. Either.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Izi ::

Pomoje je supernoviranje Sonca takisto neizbežno. Al pa propad v pritlikavko. Either.

Tudi to, ampak to pride na vrsto čez nekaj milijard let.

Do takrat se lahko človeštvo še milijonkrat povspne do vrhunca in se nato skoraj iztrebi in začne spet v jamah.

In ni vrag, da v teh milijon ciklih enkrat ne bi uspeli priti tudi do kakšnega novega osončja.

Je pa resda bolj verjetno da enostavno izginemo :(

muzičar ::

No izi je povedal kar jaz na žalost ob tej uri nisem znal. Hvala. Nisem tehnofob dokler je tehnologija uporabljena v namen zbiranja informacij. Ko pa le ta začne izpodrivat nas ljudi potem se pa res postavi vprašanje kdaj bo vojna med roboti in ljudimi. Ali nimamo več nobene cene? Saj s tem same sebe pomanjšujemo.

Kar se tiče pri avtomobilih hja tu je res bolj prikladen robot. Čeprav firme, ki so dale nase so včasih naredile ročno tak avto kot ga sedaj naredijo roboti.

Thomas ::

> Čeprav firme, ki so dale nase so včasih naredile ročno tak avto kot ga sedaj naredijo roboti.

Slabše avtomobile. Slabše.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

muzičar ::

Mah kje pa poglej MG - glih danes sem gledal oddajo a MG is born. To so bili na roke narejeni tako precizno da ni za verjet. Potem so Lamborghini, Ferrari, Porsche, Aston Martin, Jaguar ect. nekaj od teh še vedno dobro večino vsega naredijo ročno seveda traja dalj časa ampak vseeno...

Thomas ::

Ja, ja. Na roke jih zidajo, to bo! Posebej precizne dele motorja.

Pozabi, nakladajo mau!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Izi ::

muzičar, nažalost je vesolje sestavljeno tako, da so ključne stvari neizbežne.
Čim starejši si bolj ti postaja jasno, da upiranje ne pomaga in je nekatere zadeve potrebno prepustiti, da tečejo tako "kot je predvideno".
Upiranje samo oteži zadeve, ki se prej ali slej vseeno zgodijo.

Sami sebe (ljudje) že tako dobro poznamo, da se da prihodnost precej natančno predvideti.

Najbolj zanesljiv in neizbežen pa je ravno konec.
Na koncu vse umre.
Od najmanjših delčkov prek ljudi in planetov do celotnih ozvezdij.
Vse se konča zato, da se spet lahko začne znova.

Malo me je zaneslo... :8)

Hotel sem povedati, da nima smisla, da se upiraš tehnologiji in prihodu robotov.
Raje uživaj in izkoristi čin več, kar ti je trenutno na voljo.

muzičar ::

Veš moj hobi je avto-moto tako da ne poslušam neke čenče ampak gledam dejstva iz raznih virov. Noja od leta 1997 (malo pred združitvijo italijanov z nemci) je Lamborghini zamenjal "stilista" in postal popolnoma modernizirana fabrka. Medtem ko Ferrari ostaja v kategoriji ročno izdelanih avtomobilov. Kako je s Porche-jom ne vem več se bom pa pozanimal.

edit: seveda bom užival samo vem pa da me ne bo operiral robot :D saj že uživam. Haha ko bojo roboti znali pit pivo s takim užitkom kot ga mi takrat se bo končala naša "zgodba":D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: muzičar ()

hokuto ::

Za napredek (v pomenu izboljšave stanja, ne samega uvajanja novosti brez pozitivnega učinka), tako splošen kot tudi specifično tehnologije same, je tehnofobija škodljiva prav toliko kot nekritična tehnofilija, fanatičnih pripadnikov katere je na tej "tech" strani seveda več. Je pa tudi res, da nekritična tehnofilija predstavlja precej večji riziko, saj gre lahko pri nekritičnem uvajanju nove tehnologije kaj hudo narobe, medtem ko tehnofobija načeloma stremi k statusu quo, ki je kakorkoli slabo ga že ocenjujemo vseeno boljši od katastrofe.
doke!

Opkow ::

Dozivis hudo poskodbo. Ce te ne operirajo v roku 12 ur, bos zanesljivo umrl. Najblizji zdravnik, ki je sposoben opravit komplicirano operacijo je trenutno v Svici. Da bi te prepeljali v Svico, se ti lahko zdravstveno stanje se dodatno poslabsa. V KC-ju v Ljubljani imajo moderno napravo za robotsko operacijo...

Pustimo to, da pri nas niso sposobni nabavt niti mize in ostale malenkosti.

Bi ti raje zanesljivo umrl... ?

Bass0 ::

Razvoj temelji na poskusu in napaki. Onemogočiti razvoj omenjene tehnologije zato, da robot ne bi pomotoma malo preveč porezal enega pacienta, lahko pomeni izgubljena možnost za preživetje v milijonih nujnih primerov v prihodnosti.

To sem nekdaj tu že omenil, ampak poglejte si dokumentarec o Nikoli Tesli. Edison, njegov odkriti tekmec in zagovornik enosmernega toka pri prenosu električne energije na daljavo, je trdil, da izmenični tok, ki ga je zagovarjal Tesla, ubija. V ta namen je pred množicami pobijal pse z izmeničnim tokom. Ki je danes življenjski nektar (skoraj) celega sveta.

Ljudje bi morali zapreči potencial svojih možganov in jih nameniti razvoju znanosti, humanističnih ved, filozofije in duhovnosti, namesto da izgubljajo čas na delovnih mestih, ki so jim roboti bolje kos. Problem je samo v tem, da danes v večini družb človek, ki ne "dela", ne more preživeti, ker ga družba ne podpira. Materialistični svet, v katerem živimo, nam je spreobrnil vrednote: naš dolg družbi predstavljajo materialna dejanja, saj je človeško delo temelj njenega obstoja. Če bo stroj v dovoljnji meri nadomestil človeško delo, si bo družba lahko privoščila korenito spremembo - družbeni dolg posameznika bo postal duhovne narave, kar bo sprožilo ogromen kvalitativen napredek človeške družbe (in s tem človeštva).

V luči takih argumentov pozdravljam vsakršen napredek, soroden temu iz novice.

wacko ::

Pa saj vidim sošolce non-stop tisti kalkulator. 9x7 gre računat na kalkulator. Jej super dajmo poneumljat ljudi, jej dajejmo jim potuho super nižajmo sposobnost naših možganov.


Ti moraš biti pa že pravi mentalni retardiranec, ko si se spravil uporabljat osebni računalnik.

BoLhCa ::

Človek je enostavno prepametn in seveda preneumn za obstoj:\

G-man ::

Tehnofobi, kar umrite od strahu ;)

Kako se upate sploh z avti peljat, pa z letali, ki jih pilotira povečini avtopilot, pa še napravam, ki jih že po defaultu uporabljajo v medicini?

Heh, sem mami, medicinski sestri omenil, da so naredili prvo robotsko operacijo srca. Komentar: "Mouči, mouči, kdu ti bo ver'val." :D :D :D Mislim, da bomo kmalu začeli živet znanstveno fantastiko. Dobesedno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-man ()

keber ::

Boljše novice, kot je tale, že dolgo ni bilo.

Potem se pa najdejo eni, ki ne marajo tega. Saj ne moreš verjeti :\

Thomas ::

Kar jest ne maram pri tem je to, da nekdo iz Bostona še mora voditi tega robota. Bi rajš vidu, če bi ga računalnik kar sam.

Next step!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

muzičar ::

Važno da sem tehnofob jaz. ki sem razstavil svoj prvi računalnik pri 5 letih in jih razstavljam od takrat naprej (seveda z namenom popravila). Tehnologija je dobra stvar dokler ne izpodrine doloćenih življneskih navad/vrednot. Nekdo je napisal da bi morali dati dela kjer so roboti bolj sposobni robotom da bi s tem dosegli razvoj filozofije, humanističnih ved ect. Kolikšen je odstotek ljudi, ki se bo ukvarjal s tem medtem ko bo robot opravljal njegovo delo? Misliš da bo lahko fizički radnik pripomogel k razvoju filozofije in ostalih ved? Milsim da ne.

Ker smo že glih pri gradbeništvu. Sepravi robot bo opravljajl delo z lahkoto. V redu tukaj ne bo zgubilo službe veliko ljudi, ker nekdo mu bo pa ja moral dat načrt - okej sepravi fizički radniki bojo postali svetovalci? No ja mislim da je možno samo vseeno svetujejo lahko v eni uri debatirajo v dveh voula načrt je narejen zdaj pa še ene 4 nadzornike in je. Hmm kam phnemo pa ostale. No ja saj bojo preživeli.

Vidim da je to neizbežno. Morate priznat da sprva nam ne bo najbolj luštno, ker dejstvo je da se nam bo življenje rahlo obrnilo na glavo tako da se bomo morali prilagodit - ko se bomo bo zelo lepo do takrat bo pa veliko ljudi malo "zmedenih".

Skratka dobro jutro vsem :))

Vlady ::

Ja, ja. Na roke jih zidajo, to bo! Posebej precizne dele motorja.


Ja tudi precizne dele motorja delajo na roke na stružnicah in ob delovni mizi pripete z primežem. Kak misliš, da včasih niso na roke delal tega? Tudi danes delajo to na roke najboljši mehaniki, ki se seveda spoznajo. Najboiljše motorje se dela ročno, saj lahko mehaniki točno naredijo unikat. In vsak tak unikat ima v sebi tisoče ur dela in ravno zaradi tega je potem avtomobil ali samo motor toliko drag, da si ga ti preprosto ne moreš privoščiti. >:D Saj deli v avtomobilu niso tako mahjni (še posebej ne pri trilitrski mašini), da jih nebi mogel na roke narediti kak strugar ali obdelovalec kovin. Saj recimo ko dobijo material v fabriko, ga razrežejo s pomočjo robotov, ker gre hitreje, samo potem poteka delo ročno z uporabo el. orodij seveda. Isto recimo Akrapovič. Večino izpiha naredijo ročno, zato so tako dragi, ampak unikatni in kvalitetni. Saj pri robotskem sestavljanju avtomoblov ne pride do ne vem kakšne slabše kvalitete, samo tam ni kontrole na vsakem modelu. Tam ne gledajo vsakega dela, ki pride iz tekočega traku, ampak samo vsakega stotega ali tisočega. Vmes so lahko statistično gledani slabši deli. Tudi roboti imajo odstopanja. Če pa ti sam ročno narediš dele, imaš prvič kontrolo na VSEH delih ki jih narediš + tega da še za tabo ponavadi vsaj še 10 delavcev prekontrolira tvoje remek delo. Temu se reče kontrola kakovosti. In bolj kot se avtomatizacija razvija bolj v fabrikah manj kontrolirajo. Včasih so recimo v Revozu v novem mestu kontrolirali vsak 10-del, danes je ta meja na 100. Se pravi 10x manj kontrole. Respa, da vsak avto ko je sestavljen opravi določene teste, vsak 100-ti pa še dodatne teste.

Recimo motorna kolesa. Yamaha, Honda, Suzuki,.... tam delajo še vedno pol delov ročno. Pride recimo cela serija motorjev, ki imajo napako. In to je napaka človeškega faktorja, ne robotov. Je pa res, da zadnje 10 let je vse manj napak pri teh firmah, saj se tudi te avtomatizirajo. Tudi mercedes in BMW še vedno na roke delata pokrove in bloke motorjev, zato sta znamki sinonim za kakovost. Tak avto drži 20-let in več. Bi rad videl enega Forda ali pa kakega Renaulta tolko časa, razen če ga boš vozil samo v nedeljo k maši in ga imel skoz in skoz v garaži, ter ga pral vsak teden. Tu imam v mislih vsakodnevno uporabo (vožnjo do službe,....). Sem videl BMW-ja (bencinski motor), ki je imel več kot 500.000km. Resda je imel nekaj servisov na samem agregatu, vendar je imel še vedno originalne dele, menjali so samo tesnila, jermene, mogoče kak ležaj...

Je pa recimo izdelava mikročipov v domeni robotv. Torej tu je kontrola kakovosti na vsakem primerku, vsaj pregledajo vsak čip, ali dela ali ne. Če ne dela ga zavržejo oz. reciklirajo in naredijo novega. Saj tak test vzame mogoče par sekund časa. In tam je delo narejeno s strani robotov veliko kvalitetnejše kot pri recimo avtomobilih.

Pa nisem sedaj tehnofob ali proti avtomatizaciji ali robotizaciji. Verjetno bi sam šel na operacijo pod robota, saj je enaka možnost da me za**be robot ali človek. Samo treba je imeti kontrolo kakovosti nad roboti, pa so nam lahko velik pripomoček pri delu. :D
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

bzp ::

Clovesko (fizicno) delo je passe. Eni se tega zavedamo, drugi nam boste pa se par let polena pod noge metal pa udrihal po robotih. Rajs vidm da me robot operira kokr pa kirurg k je mogoce prejsn dan bil na fantovsni / ga je lihkar zena pustila / ni zadovoln s placo / sploh ni sposobn / namest pod roke gleda anastezicarki v dekolte. Cist cloveske napake, k se dogajajo vsak dan na vseh delovnih mestih. Tist da se mu strga ravn v temu trenutku je pa lih tolk mozn kokr da dobro narejen robot odpove, torej tvegam v obeh primerih. Samo v enem manj. Precej manj. Zato tud rajs Toyoto kupm, za isti dnar, najmanj tveganja da je kaj narobe narejeno. Pustmo unikatne avtomobile, tist je zgodba zase, pa tud tm roboti ze ogromn nardijo, pa vedno vec bodo. Sam potlej ne bodo vec tolk opevani, ker bomo isti performance (narejen s pomocjo robotov) lahko vsi kupl/dobil.

Thomas ::

Mi gre pa vseeno neločevanje med roboti in stroji na daljinsko upravljanje nekoliko na jetra. Ker tukaj imamo slednjega. To ni taprav robot, ki bi IMO moral biti avtonomen.

Je pa seveda s stališča napredka koristen tudi ta, ki znanje enega kirurga porabi na drugem koncu sveta. Prihranek na času je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Torej, najprej imamo eno dobro. Z drugega konca sveta, vrhovni kirurg teleoperira.

Večje dobro bi bilo, da imamo v vsaki bolnišnici/ambulanti robote, ki sami znajo operirati karkoli, bolje od človeka.

Še večje dobro bi bilo, da so operacije nepotrebne, saj so bila stanja, ki bi jih zahtevala, vnaprej preprečena.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

keber ::

Glede ročno izdelanih avtomobilov, sprašujem "poznavalce":

A ti ročno izdelani motorji tudi zlahka zdržijo pol milijona kilometorov kot strojno izdelani kolegi?

Bass0 ::

Mimogrede, a obstaja kak forum (v slovenščini, angleščini, italijanščini...), kjer se da o takih stvareh resno pogovarjat? Medsebojno zajebavanje, kot ga berem na tem forumu (bo že moderator rešil), me ne zanima.

Vesel bom PM-jev.

Nejc Pintar ::

Znanost in Tehnologija@Slo-Tech

Tam so moderatorji veliko bolj strogi.;)
Lahko je biti prvi, če si edini!

Boeing ::

keber: še več, ne samo pol milijona :)

"Problem" robotizacije je, po mojem mnenju, Kitajska. Dokler bojo kitajci delali fizična dela po 10 centov ali manj na uro, tako dolgo kakršnokoli ročno delo pri nas ne bo cenjeno preprosto zato, ker je že sedaj predrago.

Edina rešitev je, da zaposliš robota, ki pa dela za bistveno manj kot 10 centov na uro, hitreje in veliko bolj natančno, ne gre nikoli na bolniško (če pa že, je ponavadi še isti dan "zdrav") in dela točno tisto, kar se od njega zahteva in nič drugega. Pa še čik-pavz ne rabi.

Ko bo kitajski (malezijski, bangladeški, indijski...) delavec stal $10 na uro ali več, takrat se bo pokazala prava vrednost ročnega dela. Do takrat - ne oz. bojo ročno opravljena dela salamensko draga.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Tear_DR0P ::

hecn mi je kako eni primerjate robote in ljudi, ter trdite, da je človek bolj zanesljiv, mene bi bilo sram, pol pa še zraven neumne argumente
normalno da je zanesljivost večja, če vsak del pregleda 10 ljudi, kot če na 100 delov 1 pregleda 1 človek in cena je višja zarad tega, ne zarad kvalitete ročnega dela in unikatnosti. Unikatnega motorja nočeš, če si kej šparovn. Robot je zanesljiv, dost bolj kot človek, se pa da njegovo zanesljivost večat al pa manjšat. Če želiš prodajat cenenno robo, nastaviš (narediš) robota na manjšo natančnost, če želiš večjo precizbostm daš super natančnost, sam pol je včasih že cena robota previsoka.

Jaz bi velik rajš vidu, da me operira robot, raje kot da me na daljavo operira kirurg in oboje skupaj še raje, kot sploh kirurg. Aja a zato medicinci ne bodo mel dela - tud prodajni avtomati so ga vzel trgovkam, smola za mojo mat.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

CWIZO ::

Pomoje bo treba mal družbo preuredit, če bomo hotl da bodo roboti delal za nas. Folk pač ne morem od lufta žvet.

So pa zlo qul takale zadeve, sam kot so pred mano menil, to bi mogu software opererat ne clovek ... sam smo se mal prevec zeleni za kaj takega zaenkrat.

Thomas: pa delajo motorje na roko ves.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Pyr0Beast ::

Operacijski sistem dobi nov pomen :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Daedalus ::

A ti ročno izdelani motorji tudi zlahka zdržijo pol milijona kilometorov kot strojno izdelani kolegi?

Pri obojih je najpomembnejša kvaliteta materiala in obdelave. Pa ročno izdelan motor, no ne me basat. A pol ročno režejo (verjetno z žago?) zadeve kot so bati? Ležajne kroglice pilijo v šraufštoku, al kako? Fedre za odmične gredi ročno navijajo? Krmilno elektroniko lotajo na roke skup? Elektromotorje za bencin pumpe tud ročno navijajo? Dajte no, eno je ročno naredit motor z vsemi pritiklinami v celoti, drugo pa je dele "iz škatle" skup zložit.

Je pa res, da zadnje 10 let je vse manj napak pri teh firmah, saj se tudi te avtomatizirajo.

Sicer pa si je Vlady s tem sam dal gol:D Pa glede bloka motorja - zadeva se vliva iz enega kosa, tu ni nekega ročnega dela zraven. Edino, če jih na roke polirajo>:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Veliki Britaniji so z roboti prvič operirali oko in rezultati so fenomenalni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
167022 (5497) zmaugy
»

Operacije z robotom samo še z doplačilom

Oddelek: Loža
141763 (1357) BlaY0
»

Vojaki imajo radi robote

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
273807 (3194) Matevžk
»

Prva samostojna robotska operacija srca (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
669076 (7870) G-man

Več podobnih tem