» »

particija za linux

particija za linux

Lizard ::

pred kratkim sem instaliral XP na edino particijo-c.
zdaj bi zelel naredit se eno, ker v kratkem nameravam nalozit linux, pa me zanima, kater format (NTFS...) naj dam itd...
a se pol avtomatsko zazene "program" ob zagonu, kater OS naj naloada al moras to sam poskrbet?
Pijani gost se kar nekaj časa trudi na zobotrebec natakniti čevapčič. Natakar ga nekaj časa opazuje, nato pa pristopi, vzame zobotrebec in nanj natakne čevapčič: 'Vidite gospod, povsem preprosto!' 'Seveda, ko sem ga pa že jaz utrudil.'

sidney ::

linux ima svoj datotecen zapis in vec razlicnih particij. Ce bos nalagal kako distribucijo kot je suse, potem je najbolje, da prepustis linux instalaciji, da ti sama doloci particije. normalno sta to 2 particiji / in swap .... lahko tudi po zelji dodajas, ce rabis seveda. no glede zagona: linux ti nalozi boot manager (grub, lilo...) in ti doda windowse v zagonski meni. tako, da ob zagonu izbiras kaj bos nalagal linux ali winse ....
Marjan streli !!!! Lisice so Mici zagrable !!!!

~Speed ::

C: particijo razdeli, recimo pusti za linux ene 20GB. Potem instalirej linux na ta prazen prostor/novo particijo.
Pazi, da ob instalaciji ne sformatiraš C: particije ej.

Da, ob zagonu sistema ti da GRUB na izbiro al zaženeš win$hit al linux. Po defoltu ti zažene linux.

good luck.
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

poweroff ::

Izbiro operacijskega sistema ob zagonu ti omogoča GRUB (oz. Lilo - samo ta je zastarel).

Ta programček se ti namesti na zagonski sektor diska (tim. MBR) in je zelo majhen. Se ne namešča na C: ali katerokoli drugo particijo.

Ubuntu Linux ti GRUB namesti samodejno, ter vanj vpiše tudi Windowse, ki jih zazna.

Iz Windowsov Linux particij en vidiš. Iz Linuxa pa Windows particije lahko vidiš (lahko pa jih tudi skriješ). Na FAT particije boš lahko tudi pisal, na NTFS pa ne, pač pa samo bral iz njih.

Linux ima sicer svoje particije, navadno ext3. Pa swap je dobro imeti na ločeni particiji (ene 2 Gb veliki).
sudo poweroff

Lizard ::

swap?
seprav moram zdejle ko mam le C: naredit se 2 novi particiji? ena za linux, eno za swap? WTF je potreben swap?
Pijani gost se kar nekaj časa trudi na zobotrebec natakniti čevapčič. Natakar ga nekaj časa opazuje, nato pa pristopi, vzame zobotrebec in nanj natakne čevapčič: 'Vidite gospod, povsem preprosto!' 'Seveda, ko sem ga pa že jaz utrudil.'

cyber_killer ::

swap deluje kot navidezni pomnilnik, lahko ga dolocis ob instalaciji ali pa to izbiro odkljukas.Npr ce imas vsaj 512mb rama ti ni potrebno delati swap particije, ker je 512mb rama dovolj za normalno delo v linux OS.

~Speed ::

ma ne, bo instal sistem sam razdelil prazen prostor al pa particijo (ne c:), ki jo boš določil.

Spet, pazi da ne sformatiraš c: particije. Jst sm se že tko nategnu, so šli podatki k vragu (bli so prepisani)...
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

poweroff ::

Ti moraš samo pripraviti eno particijo za Linux. V Linuxu pa med nameščanjem lahko narediš particije kot hočeš. V postopku namestitve se ti namreč zažene razdeljevalec diskov (partitioner).

Linux sicer ne rabi nujno swap particije, je pa koristno če jo imaš. Tudi če imaš 2Gb RAM-a.

V bistvu se ti splača narediti še posebno particijo za /home. Na /home se namreč shranjujejo uporabniške nastavitve. Če sistem povoziš ali daš gor drugo različico Linuxa, boš po ponovni namestitvi ohranil vse nastavitve, ker vse ostane na /home.

Ampak to so že bolj detajli...
sudo poweroff

baron21 ::

Živijo! Sem pred odločitvijo, če naj namestim Linux na računalnik pa se mi ob branju prejšnjih postov postavlja vprašanje glede velikosti diska. Imam namreč prenosnik z 40GB diska in sicer C=7GB, zasedeno pa 5,2 GB, disk D=33GB, zasedeno trenutno 4 GB. Torej je smiselno nameščati poleg XP še Linux? Za sedanje delo mi 40GB disk zadostuje, saj več kot 20GB na disku D ne potrebujem. XP bi seveda rad obdržal, čeprav samo zaradi nekaj programov, ki jih potrebujem. Hvala za odgovore!
baron21


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu in Win7 Dual Boot

Oddelek: Operacijski sistemi
272045 (1680) Icematxyz
»

Težava z diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
101239 (1177) SkIDiver
»

ntfs in linux? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1006507 (5051) SkIDiver
»

Noob wants to install Linux :)

Oddelek: Operacijski sistemi
211728 (1340) CCfly
»

LILO Bootloader?

Oddelek: Operacijski sistemi
81346 (1216) ank

Več podobnih tem