» »

ntfs in linux?

ntfs in linux?

1
2
3

christooss ::

Kako pa si naredil?

Za grafiko pa uporabi search po ubuntuforums.org
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Volk| ::

su
cd /boot/grub
vi menu.lst

nato pa popravki v editoru ki ga obvladam že iz službe :D
V malenkostih se je razlikovalo. Pač treba sprobat.

vseeno vam hvala
_______________________________________________________
Izobražen je tisti človek, ki ve, kje bo našel tisto, česar ne ve.

cryptozaver ::

Ce obvladas vi pol mors obvladat pa ziher tut nekaj *nix-a???

Volk| ::

haa?
nix?!
sorry
Kak namig bi mi koristil da ohranim svoje okice:'(

ToniT ::

nix - Unix like systems.
Hotel je povedati, da si bo treba malo pogledati kak linux HowTo.

Volk| ::

Gledam. iščem, guglam,bskam..pa nič. Nekaj sem sicer videl za spremembo Hz pa tam ne gre spremenit.
Tak da bi najraje glas ljudstva:D

cryptozaver ::

Pravzaprav sem hotu rect da ce pozna vi (vi - text editor) pozna tudi nekaj unixa. Zakaj bi ga sicer uporabljal??? Za pisat dopise mogoce?

Kar nekaj zlo dobrih *nix-asev poznam (mlajsih) ki vi sploh ne uporablja.

Ampak kot vidim je zacetnik (nic slabega) tko da... dejmo ga mal sparat ce ne se bo vrnu v M$ svet :D

christooss ::

Ja okice ti bomo že ohranil :)

Samo povej katero grafično.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

Drgač pa kokr sem rekel uporabiš Search po Ubuntuforums.org
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Volk| ::

"drugace se bo vrnil v svet MS"
hehe, kaj vi vsi mate linux?
Ocitno ste preziveli:))

no, danes mi je uspelo najt drajverj za MSI RX300 (chip ATI X300 se)
(pilote_ati_radeon_v4.3.0_8.14.13_2304.rpm)

En mi je reko da je instalacija tako:
rpm -ivh pilote_ati_radeon_v4.3.0_8.14.13_2304.rpm
Sem sprobal pa ne gre. fajl sem skopiral na namizje.Ga treba kam drugam?
pa zakaj mi ne pusti kopirat?
sem v root-u in ko dam ukaz mv mi javi da nimam pravic
ce sem pa root!

babylon9 ::

ker se drugi delajo sam norca iz tebe ti predlagam tole ctivo http://ubuntuguide.org/,
razsvetli tako mlado kot staro ..

christooss ::

Al pa bi pogledal TOLE temo in bi notr našel TALE link.

Glede rpmjev

ukaz je

takle

Babylon kdo pa se dela norca?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Volk| ::

Včeraj sem porabil pol dneva ko sem si hotel vse zorganizirat in lepo naredit. Najprej razdelit disk na novo, inštalirat XP nato pa še linux(kubuntu).
In čeprav sem ta linux že mel gor mi je pri inštalaciji crknil vedno na istem mestu.
slika

Sem probal na vse načine.Še celo Xp sem inštaliral na FAT32 ker sem mislil da zato ne more zapisat v boot. Zdi se mi da je ravno tam crknil.

Punca mi je rekla da najprej naj namestim linux pa pol xp.
Na forumi sem bral da to glih ni dobra ideja. Samo nikjer ne piše zakaj ne?!

No, rezultat je seveda da mi zdaj ne gre gor linux ker vedno crkne!!!
KO pa crkne pa ne gre več niti XP. Še dobro da imam image.

christooss ::

A si preveru iso z md5sumom?

Ker je gotov s cdjem neki narobe
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Volk| ::

Ne, nisem preveril. Sicer pa je prvič šla inštalacija skoz. Zdaj ko sem ponovno hotel naložit je crknilo.Tak da mora bit cd ok.

Volk| ::

No, dokončno sem obupal.
Sem si prinesel novi cd z linuxom. Namestim....dela!
Iz prve!
Ok, fuknem dol vse, formatiram in ...još jednom, da vidim ali gre zdaj.
ma kurčev linux je crknil kot vsi ostali na 25% (slika)

Kot da je cd samo za enkratno uporabo.
nič čudnega da winsi prevladujejo.

pa vprašaš pol bataljona zakaj....noben ne ve. Bom pač ostal na winsih!
Živel microsoft!!:D

Brane2 ::

Par pripomb z moje strani:

- kar se dokumentacije raznih zadev v Linux tiče, bi ti dal (v večjem delu) prav. Določene stvari so kriminalno slabo dokumentirane, sploh pa za začetnika.


- če te zaje*ava nekaj že prii instalaciji, bi znalao biti da je stvojo mašino nekaj narobe. Ne nujno direkt v HW, lahko je recimo prastari BIOS ali kaj v tem stilu.

- napačno se lotevaš instalacije Linuxa. Stvar ni monolitna, kot so recimo Winsi, ampak je mozaik, sestavljen iz maljona kockic. Ker so kockice iz različnih virov, je nemogoče preizkusti vse možne interakcije z vsemi razpoložljivimi kombinacijami strojev in jasno je, da so lahko kje težave.
Ko v Linuxu kaj ne gre, ti skorajda nikoli čisto nič ne poomaga ponovljena instalacija, razen če si mazohist. Tudi če stvar 10.000-krat ponoviš, se boš prej naveličal ti kot stroj.

-Ubuntu nisem probal, a po tem kar o njem slišim, mogoče ni najbolj primerna instalacija za reševanje takih problemov. Cela "fora" Ubuntuja je, da je pocukran Debian- da torej folku omogoča avtomatsko inštalacijo brez preveč razmišljanja.

Tako kot povsod drugje, kjer se zanašajo na avtomatizme, si v pi*di, ko ti odpovejo, sploh če 99.5% folku delajo. Če nima noben drug takih težav kot jih imaš ti, ne moreš pričakovati, da ti bodo kar stresli odgovor.

Probaj kako drugo, bolj "hands-on" distribucijo, denimo Gentoo ali Debian.

Sicer pa, če ti WInsi delajo in si zadovoljen, zakaj bi zgubljal čas z Linuxom ? :\
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

christooss ::

Zaenkrat deluje linux na principu iskanja. Iskanja helpa iskanja reševanja težav. S preprostim searchom po ubuntuforums.org

installation stops :\

sem najdu tole povezavo

Na njej so rešil problem.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

christooss ::

Piše tud da včasih pomaga pečenje na nižji hitrosti npr. 2x
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

hruske ::

Lahko bi recimo pogledal kje se ustavi in zakaj, to storis tako, da preklopis konzolo.

Ko se ustavi, stisnes alt in desno puscico al pa levo, pa bo nekje pisalo kaj ta moment pocne.
Rad imam tole državico. <3

Gandalfar ::

Volk|: sem ti ze reku da posliki tretjo pa cetrto konzolo pa nam jo prilepi.

Volk| ::

Sem vam napisal da novi cd ki ga na novo posnamem DELA. Naslednja inštalacija z istim cd-jem pa crkne.Snemam pri malih hitrostih. Sicer pa če bi blo to narobe mi prvič ne bi šlo.
cHRü$tooß:
Glede onega linka...tam težave niso rešli le razpravljajo o njej!

Linux pa si nameščam zato da se bom malo učil ker ga do zdaj nisem nikoli sprobal.

Gandalfar:
Ja, res si reko na naredim sliko. Sory, pozabil sem. Zdaj pa nimam več volje nameščat ker mi crkne boot in mi ne zažene niti winsov pol. Te pa moram formatirat in nameščat nazaj image. Saj ni dost dela pa vseen.

No, pa mi predlagajte kak drug linux ne tega kubuntuja! takega ki dela.

Pa še nekaj! Pri zadnji inštalaciji (ko mi je uspela prva) me ni jebal ko sem vnesel root geslo. reko je da ni pravo. Čeprav je bilo.Bilo je pravzaprav edino ki sem ga vnesel.
Je še tu kaka fora ali spet "samo linux težava"?

Gandalfar ::

pa probaj se Fedora Core 4

ceprov pomojem bo tebi na koncu kaksna obskurna distribucija se najboljse delala, kaksen Slax recimo.

gfighter ::

Mogoče ti bo všeč tale? Jaz sem bil zelo zadovoljen z njim ko sem ga uporabljal za desktop.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gfighter ()

cryptozaver ::

Za beginerja definitivno CentOS. V bistvu je klon RedHat Enterprise in dela kar zlo dobr. Manj je buggy kor Fedora. Al pa SuSe 9.3.

Nevem kaj zacetnika napadate s Slackom in Debianom. Sej sem par postov nazaj ze reku da bo spi*du nazaj k M$!!!

IMHO. Sicer pa probat ni greh.

SkIDiver ::

Jz bi tud prosu za pomoč. Sicer mam že nameščen Pingo 3.0 ampak s GNOME namizjem. Zadevo si imam namen ponovno naložit in uporabit KDE. Nekako mi je bolj pri srcu:)

Pomoč pa nucam okoli "particioniranja". Zadevo bom namestil na 4.3 GB disk. Kako in kaj sedaj tu? Swap, ....... Kaj je čemu namenjeno, v kakem vrstnem redu, kako veliko?

Disk kjer so nameščeni windowsi ima primarno in razširjeno particijo v okviru katere imam ustvarjene logične pogone, da mi podatki ostanejo v primeru sesutja windowsov(za enkrat še nisem prišel do tega samo človek nikoli ne ve). Je kj podobnega mogoče v unixu? Več "particij"...? Kako gredo ti heci tu?
Skratka, če mi lahko razložite okoli delitve diska pri unixu.

PS: Upam, da sem se pravilno izrazu, unix. Če se nism pa povejte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

Gandalfar ::

Ne kompliciraj. Pri tako malem disku itak nimas kaj praskat.

vse lepo vrzi na /
samo za swap si vzami recimo 256Mb particijo

SkIDiver ::

Gandalfar. Ne mislim komplicirat. Rad bi vedel.
Zadevo bom kasneje naložil na večji disk (40GB) in tudi na prenosnika. Tu me tudi zanima kako uštimam simbiozo med XP-ji in unixom!

Gandalfar ::

Tam pa se manj kompliciraj :)

To z deljenjem particij je smiselno samo za strezniske sisteme pa se to samo za tiste, ki velijo komunicirajo z zunanjim svetom prek raznih servisov.

Zato imas recimo /var/mail na svoji particiji, da ce ti pride prevec mailov v sistem, ti ne zafila celega diska (pa to ne tistih, ki jih iz svojega Pop3 downloadas ampak tistih, ki ti na ta postni streznik priletijo). Potem imas recimo /usr/, ki je kao lahko shared in se ga zato da na svojo particijo.

Ampak to so vse zgodovinski razlogi, ki se tebe ne ticejo in ti jih v tvojem end-user desktopu ni treba upostevat. Pravzapav nasprotno, ni jih smiselno!

Edina smiselna zadeva je, da imas / in /home na dveh particijah. Podobno kot c: in d:. Tako, da lahko / vedno zbrises in ti tvoji podatki se vsi ostanejo. Ampak pri 4.3Gb disku je tudi ta delitev nesmiselna, ker ne ves koliko tocno ti bo Pingo zasedle in bos zgubljal dragoceni prostor za /home.

V primeru 40Gb diska pa se ti ze splaca dat ene 6Gb za / in ostalo za /home. Ampak ostalih particij (poleg malo swapa seveda) pa ne rabis.

Zgodovina sprememb…

babylon9 ::

naucte se ze enkrat da sistem date na eno particijo, dokumente shranjujete na drugo particijo, naredite s tar backup
omejite backup na kose po 2Gb, zapecete na dvd in to je to.

SkIDiver ::

To se mi že bolj dopade. Kaj pa je z ext3, ext2?

Na prenosniku ne bi rad povozu xp-jev! Zato bo najbolje, da razdelim disk po svoje.

cryptozaver ::

ext3 definitivno.

Namig: ce bos delal dual boot si naredi backup MBR. Skor vsak beginer kaj slucajno zaj... tko da pol ni panike.

Zgodovina sprememb…

Volk| ::

S čim delaš backup MBR?
Kako?

BigWhale ::

dd if=/dev/hda of=my_mbr_backup bs=512 count=1

Nekaj v tem stilu bi moralo zadostovati.

cryptozaver ::

Ja saj, ampak ce se nima delujocega linuxa bo pa mal tezi a ne. Posl mejl sm gor ti bom UL ene win toolse.

Volk| ::

kaj naj?
Lahko slovensko, prosim!:D

cryptozaver ::

Ce mi prilepis svoj elektronski naslov, ti bom poslal preprosto orodje delujoce v okolju Windows. S pomocjo tega orodja bos lahko naredil arhiv svojega MBR (master boot recorda). To je del diska (na zatetku) kamor se zapise grub. To je pa zaganjalnik. OK :D

KoKi ::

mbr je master boot record, ce pravi ce mas nastavljen boot loader za linux se ti bo prvi linux zagnal in obratno. ce pa nimas nobenega nastavljenega pa se ti izpse bolj sodobna verzija: "ni sistema. vsavite drug disk in pritisnite karkoli". ce pa mas mbr za winse pa se ti napise sodobna verzija: "prosimo pofakajte minuto". :\
# hackable

SkIDiver ::

Imam še eno vprašanje.

Na NTFS particiji imam mp3 datoteke. Zanima me, če jih lahko pri delu v linux okolju berem, se pravi poslušam, brez posledic izgube ali poškodbe mp3-jev?

Phil ::

Lahko. Dela BP, je pa particija seveda read only.
LP

SkIDiver ::

Noo pa smo tam.

Kako je z swap in ext3, ..... Kako si morajo sledit na disku? Je pomembno al vseeno? Na disku pa bo sam unix domoval. Uporabil bom Pingo distribucijo. Kako uredim simbiozo, da bo z diska na katerem imam mp3-je (NTFS) bral mp3-je in mogoče tudi kak film?

Phil ::

Kot root vpiši v konzolo:
mkdir /mnt/WIN/
mount /dev/hdxx /mnt/WIN/ -t ntfs
Podatke potem dobiš v /mnt/WIN/.
Oznako (ntfs)particije poglej v "raziskovalcu strojne opreme" (ali nekaj podobnega, Pingo ima to zraven), oznake gredo hda1,hda2,...,hdb1,...
Ko bo stvar delala dodaj vrstico mount v /etc/fstab da se bo disk ob zagonu priklopil sam.
Glede razporeditve je pa vseeno.
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phil ()

SkIDiver ::

Sem naložu zadevo. Vse lepo in prav. Disk sem razparticioniral in se namesti lepo gor. Ko pa se logiram pa nastane problem. Napiše mi obvestilo, kliknem v redu in vrže zadevo vn nazaj na login. Potem pa sporoči, da je moj login session trajal manj kot 10 sekund in da je možnost za napako, da je ostalo premalo praznega prostora na disku. Razdelil pa sem disk na /boot (102 MB), / (3.6 GB), swap (259 MB) in /home (115 MB).

Kaj je resničen problem tu in mogoča rešitev? Pingo pa je na disku sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

BigWhale ::

> Kako si morajo sledit na disku? Je pomembno al vseeno?

Dandanes to ni vec tako pomembno.

SkIDiver ::

No zadeva sedaj dela kot mora.

Me pa zjbava tole, da bi bral mp3 datoteke z NTFS. Disk ni nikjer vidn! Pingota sem namestil tako, da sem odklopil štrom disku z Windowsi, ki je priklopljen kot master in namestil pingota na disk, ki je priklopljen kot slave. Ko sem ga naložil sem priklopil disk z Windowsi nazaj in zagnal Pingota. zdej pa ni vidn disk od Windowsov kateri hrani mp3-je. Kater OS se mi zažene pa zberem v biosu kater disk se boota prvi.

cman lahko pomagaš kaj naj storim?

Brane2 ::

Na IDE-ju načeloma nikoli ne smeš odklopit masterja s kabla, še manj pa, ko je računalnik prižgan.

Na kablu torej ne sme biti samo slave, sploh pa nikoli ne sme biti odklopljen disk, ki je na koncu kabla.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

SkIDiver ::

Ja vidm da bo tale šola drago stala.
Zdej pa se ne more bootat v windowse. Ko bi se moral začet nalagat samo spiše "PRESS KEY TO REBOOT". Storim in nardi reboot. Je kakšna vrjanta, da se zadeva poštima?

Phil ::

Če bi rad popravil samo MBR na disku windowsev potem vstavi cd od win pojdi v repair console in napiši fixmbr. Če je disk vredu bi tole moglo delat.

Varianta je tudi da vstaviš cd linuxa greš v rescue mode in vpišeš:
chroot /mnt/sysimage
sbin/grub-install /dev/hda1 (v biosu potem nastaviš zagon iz primary master diska)
Pa bi moral dobiti meni kaj hočeš pognati...

SkIDiver ::

Je težava ta, da je šlo 40GB podatkov adijo. Cel disk 40GB je pobrisan. Znoru bom.

Ales ::

Če nisi preveč pisal po disku, se da podatke tudi rešit...
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Grub error 22

Oddelek: Operacijski sistemi
141722 (1368) Anteus
»

Kako instalirati Linux in xp?

Oddelek: Operacijski sistemi
62243 (2164) Blinder
»

GRUB

Oddelek: Operacijski sistemi
121746 (1485) ank
»

[ Linux ] Tezave z bootloaderjem

Oddelek: Operacijski sistemi
332011 (1739) Volk|
»

Iz Linuxa v Windows -> MBR (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624230 (3565) WarMaker

Več podobnih tem