» »

LILO Bootloader?

LILO Bootloader?

RiNC ::

Stvar je taksna. Rad bi sprobal malo Linux, in sicer imam doma Mandrake 9.1 na 3cdjih.
Na tem podrocju sem cisti zacetnik, se pa izobrazujem ze cela dva dni 8-O (berem dokumentacijo in HowToje).
Vendar pa o tem nisem nasel nikjer nic kaj ekstra napisanega.

Torej prosil bi vas za eno pomoc ob instalaciji.

V racunalniku imam:
1. hdd 120Gb (20Gb - WinXP, 100Gb - ostala sara)
v Racku:
2. hdd 20Gb
ali
3. hdd 10Gb

Sedaj bi pa rad na 10Gb disk instaliral Linux.
Problem je tak, da vseh treh diskov ne morem met naenkrat v pcju (se dvd in cd-rw).

Rad bi naslednje ce se da:
1. ko bosta v pcju 120 in 20 disk se mi zazene normalni win boot
(nobenega sledu o Linuxu)
2. ko bosta v pcju 120 in 10 disk se mi zazene LILO Bootloader kjer bi si lahko izbiral med WinXP oz. Linux sistemom

Ce ne gre, mi se vedno ostane da grem vsakokret v BIOS in si tam izberem, samo ... to ni glih higijensko.

Aja pa se to, ali mi bo med instalacijo Linux sam dolocil svoje particije na disku ali moram to jaz narediti prej sam?
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!
  • spremenil: RiNC ()

root987 ::

Particije lahko nastaviš sam prej, vendar boš moral med inštalacijo še ibrati kam namestiti linux :). V tvojem primeru(in glede na to da si začetnik), bi bilo verjetno najbolje na lilo naložiš na disketo, in ko nameravaš uporabljati linux, ob zagonu uporabiš disketo za zagon linuxa.

IMHO se ve. Lahko pa poskusiš tudi kaj drugega, a kako to narediti za(enkrat disk prisoten, drugič pa bo lilo delu: "Ku ku disk, kje si?? Ni ga! Mama! :D") to, ne vem. Morda kdo drug ve.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

RiNC ::

Sem tud sam tako razmislal:

V BIOSu nastavim
first boot device: floppy drive
second boot device: 120Gb hdd

LILO na disketo

Ko je Linux disk prisoten dam not tudi disketo, drugac pa ne.

Samo bo to delovalo in ali mi ne bo povozlo kaj boota od Winsov???

ank ::

Če boš imel lilo na disketi, ti lilo sploh ne bo pisal po zagonskem sektorju na disku z windowsi in ti ne bo mogel pokvariti boota.>:D

Aspirinix ::

Praviš, da maš disk 120GB? Pa se ti zdi škoda s primarca dol dati par giga za linuxa. Daj sprosti ene 5GB (če boš z njim delal dalj časa pa kakih 10), pa bo.S tem rešiš problem z "disk je/ni prisoten". Če pa želiš sistem okoli nositi in ga uporabljati pa tako ali tako naletiš na probleme konkretnih razsežnosti in se raje splača imeti sistem stacionaren. Tisti plac na rackih pa ponucaj za kakšen film ali muziko. Tako raje ostani pri namestitvi na primarca.

Mogoče bo problem samo z zagonom, ker ne vem če bo potegnil tako daleč (visoka številka začetnega sektorja). Sprobaš lahko čist izi. Nabavi si W98 zagonsko, da se ne boš matral z XP cdjem. Če se stvar sfiži samo daj notri to disketo, bootni z nje, zaženeš v DOS in vtipkaš "fdisk/mbr". Xpji se ti potem zopet normalno nalagajo.

Mandrake? NAmestitev je čist enostavna, po moje te skozi namestitev vodi lepše kot to naredjo Xpji. Priporočam pa ti, da si prazno particjo pripraviš prej( kakšen Partition Magic). Ne formatiraj je, le izdelaj si jo. Formatiranje opravi linux sam, ker lahko zbiraš med več vrstami datotečnega zapisa.
Vsekakor naredi zagonsko disketo. Ko boš sistem pognal pa še vedno lahko LILOta namestiš. Samo iz izkušenj LILO deluje zelo lepo, tak, da si ga lahko prilagodiš svojim potrebam in ga namestiš kar na MBR. Predvsem je tu čas čakanja na izbiro OS in pa Privzeti OS. Če boš se le učil nastavi, privzete Polkne, čas pa nastavi na tam okoli 10s ali celo malo manj. Tako pri zagonu kište nimaš preveč čakanja tudi če te ni poleg.
Ja, tisto prazno particijo v DiskDruidu ( linuxov program za razdelitev diskov in particioniranje) si tisto prazno particijo razdeli v dve: eno za sistem "/", drugo pa za "swap" - izmenjalni prostor (virtulni ram). Priporočena količina swapa je 2xRAM. Ostalo je root particija.

NAmeščaš prvič?

jlpktnst ::

1.) če si se premislil in boš dal na 120 giga disk linux-> delaj kot aspirin priporoča, le da mogoče poizkusiš grub (meni je bolj všeč, vendar za lilo ne vem, sem nazadnje videl 5 let staro verzijo. Priporočam ti da si pri inštalaciji VSE POZORNO PREBEREŠ. Če kaj ni jasno prekini pa raje vprašaj preden si vse uničiš.
2.) na disketi bo lilo čisto zdrav, vendar z diskete boota dolgo (tolk da celo prebere, minuto, dve?

filesystem:ext3
root particija je enako / particija (in pomeni korenska:)

Če boš na roke diske izbiral je tu linux poimenovanje particij (seveda če še ne poznaš):
/dev/hdxy -> x je a,b,c,d in pomeni a=>pri master, b=>pri slave, c=>sec master, d=>sec slave
-> y je cifra od 1 naprej. 1-4 primarne particije, od 5 naprej logične (če imaš več particij)

swap = swap file le da je particija (fiksna velikost, ne more ti celega sistema požret, čeprav je to tudi v winsih rešeno).

vsak normalen linux mora imet / in swap particijo, lahko pa jim ima več:)

-
kakšno sranje sem napisal.
Ti raje vprašaj specifično če kaj ni jasno.

LP

RiNC ::

Insatliral sem na 10Gb disk in se ze bicam. :'( Sami problemi.

No saj ni tak hudo.
Disk razdelil na particije (kapaciteta tu neki):
/ - 5,5Gb
/home - 3,5Gb
/swap - 500Mb

Zalomlo se mi je pri LILOtu in sicer je stvar taka da me med instalacijo ni nic vprasalo (sem ful pozorno vse spremlal in bral ker je blo to za mene prvic). Samo mi je instaliralo na disk, o kaki disketi ne duha ne sluha. Torej povozlo mi je boot na hda in brez 10Gb diska racunalnik samo zasteka ker isce LILOta ki je ocitno na hdb.

Torej ce obnovim boot kot je Aspirinix napisal:
Nabavi si W98 zagonsko, da se ne boš matral z XP cdjem. Če se stvar sfiži samo daj notri to disketo, bootni z nje, zaženeš v DOS in vtipkaš "fdisk/mbr". Xpji se ti potem zopet normalno nalagajo.

Ok, kako pa pol zbootam Linux???
Ali se da kje pol v Linuxu napravit LILOta na disketo, tako kot bi jaz rabo?

jlpktnst ::

ja mandrake:(, meni na suse čist ql vse je delalo (8.1, za 9ko ne vem), z grubom

man lilo (če ni dovolj mogoče info lilo)
- ne ljubi se mi brat to zate ker me glava boli, sori:( upam da kaj piše
če ne pa net: www.tldp.org ali www.google.com pa howto make linux boot floppy

nekak se ga že da instalirat

Gleda na to da imaš mdk ko naj bi bil user-friendly poglej na tisti kontrol center (saj je nekaj takega ne?)-tam nekje MORA bit procedura za kreiranje boot disket.

Pa mimogrede, jaz lahk vedno svojga susa s cdja bootam (opcija boot installed os), poglej če gre to pri tebi tudi, bi bilo najhitreje in najenostavneje.

ps. mogoče ti je naredu kak backup mbrja?

LP

ank ::

LILO boot disketa se naredi takole (copy from http://www.gentoo.org/doc/en/gentoo-x86-install.xml)

LILO Bootdisks

Important: Don't forget to insert a floppy in your floppydrive before proceeding.

If you are using LILO, it is also a good idea to make a bootdisk:

Code listing 24.2: Making a Bootdisk

# dd if=/boot/your_kernel of=/dev/fd0
(This will only work if your kernel is smaller than 1.4MB)



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

lilo boot loader problem

Oddelek: Operacijski sistemi
151829 (1461) Michael7
»

Linux boot

Oddelek: Operacijski sistemi
121413 (1196) Brane2
»

Linux RH7.1 newbie help!

Oddelek: Programska oprema
391596 (1297) lordgreg
»

HOW TO: Poleg WIN2k se RedHat?

Oddelek: Operacijski sistemi
201817 (1643) twosocks
»

Particije in Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
191649 (1451) kuntek

Več podobnih tem