» »

Noob wants to install Linux :)

Noob wants to install Linux :)

Origa ::

Lp,

No v glavnem bi si rad namestil operacijski sistem Linux!! Kot sem zvedel, je ena distrbucija za začetnike Mandrake 10.1, katero bom tudi namestil. Sedaj me pa nekaj zanima pri delitvi diska...Takšno je sedaj stanje pri diskih:
DISK1:
-particija z Winsi XP(NTFS) -62GB neporabljenega prostora
-particija brez Winsov(NTFS) -52GB neporabljenega prostora
DISK2:
-particija brez Winsov(FAT32) -58GB neporabljenega prostora
Za delanje particij uporabljam Partition Magic 8.0! Zdej bi pa vas prosil, da mi poveste koliko particij kakšnih tipov je potrebnih za namestitev Linuxa Mandrake 10.1!!

Hvala,
origa
Enjoy!!

moj_nick ::

Resize-aj poljubno Windows particijo in ustvari eno Linux particijo, večjo kot 10GB. Glede na to, da imaš veliko prostora, pa lahko narediš kar 30GB.
110111001001010001010000

Origa ::

Kakšnega tipa naj izdelam particijo..? Jih je več na izbiro...a nej Linux Ext2, Linux Ext3, Linux Swap ali Unformatted.......kolk sem bral, da rabš eno particijo, pol ti pa tk sam Linux nardi Boot pa Swap...zdej me pa zanima kakšnega tipa nej naredim to eno particijo..!??

Thx
Enjoy!!

Goldee ::

rabis swap particijo ki jo linux rabi kot navidezni pomnilnik potem pa po zelji ustvarjas :))
predlagau pa bi ti red hat linux-e-so najboljsi iz roda linux :))

mej se
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

karafeka ::

1. pravilo:

Zbriši Windowse...

moj_nick ::

Gornja dva posta bolje, da kar ignoriraš.

Za tip particije ni važno, ker jo bo installer na novo formatiral. Le swap ne izberi, da ne bo kakšnih nepredvidenih problemov.
110111001001010001010000

gpg ::

Naredi en izmenjalni razdelek (swap particijo) recimo v velikosti pomnilnika (RAMa) in en poljubno velik (vsaj 2GB) korenski (root) razdelek tipa Ext3.

Tudi druge razdelitve (npr. /home, /var posebej) in datotečni sistemi (ReiserFS, XFS, JFS) imajo svoje prednosti, a za prvo namestitev bo to dovolj dobra osnova.

Mimogrede: razdelke lahko izdeluješ tudi med namestitvijo.

Glej še:
- Priprava na namestitev Mandrake Linuxa
- Namestitev Mandrake Linuxa

Origa ::

Kot sem bral nej ne bi bila swap particija večja od 128mb....to pomen da morem za 512MB rama narest štiri swap particije po 128MB al kaj....a tej razdelim uni disk 2 FAT32 particijo na štiri swap particije in eno Linux Ext3...al kako???
Enjoy!!

Gapi ::

Omejitev na 128 Mb swap particijo ni več že lep cajt. Ti naredi swap particijo 2x večjo kot imaš rama. Se pravi če maš 512 Mb rama pol naredi 1024 Mb veliko particijo. To particijo si lahko windowsi in linux delita med seboj za izmenjalo datoteko. Med HOW-TOji je en dokument na to temo. tako da veselo branje. Za root particijo maš za popolno inštalacijo 10 Gb več ko dovolj. Če pa misliš z linuxom tudi kaj potankat pa naredi še eno večjo particijo. Jest osebno mam tri particije. Eno /boot ki je velika 250 MB, pol mam eno 12Gb / particijo in eno 20Gb /podatki particijo.
No person is rich enough,to buy back his past.

CCfly ::

Joj komplicirate. Resizaj particijo da boš imel kakšnih 20GB placa. Ne določi tipa particije temveč pusti 20GB kot prazen prostor. Ko boš nameščal Mandrake ti bo ta sam predlagal kako porazdeliti teh 20GB diska. Samo glej da ne boš prehitro klikal in rekel naj vzame kar cel disk :)
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Origa ::

Ja mal sem še vprašu okol...in sem naredu eno Ext3 particijo -30GB in eno Swap particijo 500MB, kar nej bi blo dovolj pri normalni uporabi Linuxa.....????? A zdej dam pa med namestitvijo tam ko si izbereš particijo Existing Parition?????
Neki še...zdej, ko sem tko naredu, ko mam na master disku Winse, na slave-u pa bom mel Linuxe, mi bo bootalo Winse rajt....??? K nej zdej dam v unga slave jumperja not nazaj in mi bo pol pri zagonu dalo na izbiiro ali winse ali linux???

Thx
Enjoy!!

CCfly ::

kar nej bi blo dovolj pri normalni uporabi Linuxa.....?????
Več kot dovolj.

A zdej dam pa med namestitvijo tam ko si izbereš particijo Existing Parition?????
Da.

K nej zdej dam v unga slave jumperja not nazaj in mi bo pol pri zagonu dalo na izbiiro ali winse ali linux???
Če boš spreminjal jumperje, boš moral popravljati grub, ker se zamenjajo oznake diskov. Ne delaj tega. Izbiro glede tega, kateri OS bo prvi lahko nastavljaš v bootloaderju imenovanem grub. Če te Mandrake slučajno vpraša kaj narediti pri bootloaderju (celotne nastavitve ne poznam na pamet), izberi naj ga da v MBR.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Origa ::

In na kjero particijo namestim bootloaderja al kako...???
Enjoy!!

CCfly ::

Vse ti bo povedal installer. Daj ga v primary master disk in sicer v MBR. Nisem prepičan ali to Mandrake naredi sam ali te povpraša.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Origa ::

Ja a nej ga dam tam ko mam Winse(NTFS particijo) gor al tam ko mam Linuxe(na Ext3 particijo)?
Enjoy!!

CCfly ::

Bootloader gre v tvojem primeru na prvi disk (kjer so Windowsi). Se pravi /dev/hda MBR.
/dev/hda pomeni prvi disk na IDE kanalu
/dev/hdb
/dev/hdc
/dev/hdd ...
/dev/sda so SCSI diski in po novem tudi SATA diski
/dev/sdb ...
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Origa ::

Ja najbrž si to mislu....
http://doc.mandrakelinux.com/MandrakeLi...
In Čeprav nimam Winsov na tem slave disku, kjer sem naredu particije za Linuxe, mi bo naštimalo GRUB/LILO tko, da bo namestilo Windows na drugem disku...????
Enjoy!!

gpg ::

V MBR pač shrani podatke o tem, kje je Linux in kje Windows (na katerem disku v katerem razdelku).

Aja pa še to: Če si želiš izmenjevati podatke z Windows, je najbolje, da narediš še razdelek FAT32, saj Linux načeloma ne zna pisati v datotečni sistem NTFS.

moj_nick ::

Ko boš pognal računalnik, ti bo najprej zagnal grub, ki bo na master disku v mbr-ju. Grub ve, kje imaš ti Windowse in kje Linux in te bo bootnil tja, kamor boš hotel.

Čeprav se bo inštaliral na master disk, bo tvoj Windows nedotaknjen.
110111001001010001010000

MasterMind ::

Glede RAM-a in Swapa. A Swap je lahk večji od 1 GB? Recimo, kaj če imaš 1 GB RAM-a, koliko swapa narediš?
Gentoo, KDE uporabnik.

moj_nick ::

Swapa imaš lahko kolikor hočeš, ampak se potem pojavi vprašanje, če toliko swapa res rabiš, ker ga med normalno uporabo pri novejših računalnikih niti ne pipne.
110111001001010001010000

CCfly ::

Jaz imam npr.: 512 MB RAM-a + 500 MB swap-a pa imam večinoma praznega, razen če imam prižgana VMware in eclipse hkrati.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu in Win7 Dual Boot

Oddelek: Operacijski sistemi
272042 (1677) Icematxyz
»

[kubuntu] grub ne dela?

Oddelek: Operacijski sistemi
51079 (1011) sverde21
»

particija za linux

Oddelek: Pomoč in nasveti
81418 (1325) baron21
»

Linux filesystem in particije

Oddelek: Operacijski sistemi
181903 (1630) BigWhale
»

LILO Bootloader?

Oddelek: Operacijski sistemi
81341 (1211) ank

Več podobnih tem