» »

Težava z diskom

Težava z diskom

SkIDiver ::

Posedujem Asus CUSL2-C osnovno ploščo. Nabor je Intel 815EP.

Na plošči imam dva IDE kanala. Prvi je modre barve drugi pa črne. Na prvega sem priklopil pod master maxtorjev 160GB disk. Pod slave pa maxtorjev 40GB disk. Na drugi kanal pa CD-RW enoto.
Ko sem zadevo pognal in skušal namestit na 160GB disk windowse zadeva zmrzne med nalaganjem datotek za namestitev windows še preden priden do trenutka, ko ustvarim particijo kamor se OS namesti.
Če 40GB disk odstranim pa zadeva deluje normalno.

Nato sem poskušal namestit na 40GB disk Linux distribucijo Pingo. Disk sem priklopil enako kot prej pod slave na prvi IDE kanal. Zadeva se sicer požene vendar, ko preišče diske ugotovi, da 40GB disk ni OK in zadeva obstane.
Nato zadevo spremenim. Zamenjam 40GB disk in CD-RW. Sedaj je CD-RW slave na prvem IDE kanalu in 40GB disk master na drugem IDE kanalu. Sedaj sem na 40GB disk lahko namestil Pingo vendar ob rebootu ne zažene GRUB-a, ki se je namestil na 160GB disk in samo izpiše GRUB in zadeva obstane(zadevo sreči popravim z ukazom FIXMBR v Recoveryconsol).

Ob vsem tem sem poskusil tudi z PowerMax diagnostičnim programom za Maxtorjeve diske v fazi, ko sta bila oba diska na prvem IDE kanalu in sicer 160GB kot master in 40GB kot slave. Program se zažene vendar pri skeniranju za obstoječe pogone obstoji in se ne premakne nikamor. Ko en disk odklopim pa zadeva dela. Nisem pa probal, če bi zadeva delovala, če bi bil vsak disk na svojem IDE kanalu.

Ob vsem tem me zanima, če se komu sanja zakaj ne deluje, če sta oba diska na enem IDE kanalu? Tudi če grem v BIOS mi pod naprave pokaže 160GB disk kot Maxtor[model] 40GB disk pa prikaže kot |a|t|r|2|0|0||||, vseskupaj neko skrapucalo. Če priklopim samo 40GB disk pa pokaže lepo Maxtor[model].
Sklepam, da je problem v 40GB disku ali pa v IDE kanalu na plošči. Skratka ni mi jasno. Prej sem imel na prvem IDE kanalu pod master 40GB disk in pod slave pa Seagate 10GB disk in je zadeva delala brezhibno!
Bios je predzadnja izdaja. Zadnja pa je beta, ki pa je nisem še preizkusil.

Skratka vaša mnenja, ideje, predlogi, .... so dobrodošla zakaj imam težave. Pa upam, da nisem predolgo in prezakomplicirano napisal.

~Speed ::

master in slave sta medsebojno odvisna. V večini primerov master ne bo delal, če ima slave probleme sam s sabo (in obratno).

ta mali disk je na poti v digitalni pekel (ne v nebesa, maxtorji tja nimajo dostopa, namreč), zgleda.

da boš siguren zdiagnosticirej samo ta mali maxtor, sam njega priklopi kot master najprej in potem tudi kot slave.
Če ne bo šlo skozi ok, potem veš, da je tle problem (ali v kablih ali na disku)

See?
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

SkIDiver ::

Sem 40GB diagnosticiral samega in je blo vse OK. Sem naredu tud low level format pa je blo isto.

Nekako sva s kolegom ugotovla, da je vrjetno šlo vezje oz ne dela OK za slave, ker ma on enako težavo z 60GB maxtorjem. Pod master dela OK tako men kot njemu.

Ni mi pa jasno zakaj se GRUB ni zagnal, ker je bil nameščen na 160GB disk?

~Speed ::

Ja no, potem bo nekaj s kabli narobe. Al kakšno vezje misliš tle?

Hmm.
Ma ti je grub kakšno napako ven vrgel, recimo error 17?
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

SkIDiver ::

GRUB ni ničesar vn vrgu. Samo spisalo se je GRUB in _ je utripala. To je blo vse.

Glede diska! Enega sem dal na en IDE kanal drugega na drugega in na disketo namestil powermax programček. Zadevo sem pognal in dela OK. Če dodam cd-rw na drugi IDE kanal pod slave(na master je 40GB disk), pa ta disk ne funkcionira več.

Sedaj sem disk odstranil ven in je težava rešena. Ampak mam že novo. Na koncu 160GB diska sem pustil 23GB za linux distribucijo pingo. Ampak nekako ne morem razdelit tistih 23GB praznega diska, da bi lahko namestil gor linux.
Probal sem z avtomatsko razdelitvijo pa zadeva javi napako, da ni mogoče tega storit. Potem se lotil ročno in naredim root in /home pa konec. Ne morem več dodat swap-a. Zbrišem home in dodam swap pa potem ne morem dodat /home.
Popizdu sem že v celoti dans ob tem PC-ju. ~Speed, če mi lahko pomagaš okoli tega bom zelo vesel.
Zastavil pa sem si nekako v stilu cca 1gb swapa(naj bi blo rami*2), 10gb root, 8gb home, 3gb, če je vrjanta /junk (za ostale zadeve) in potem na koncu še 2gb oz kolikor ostane za FAT32, da bom izmenjaval fajle med XP-ji in Pingotom. Pred tem pa mam ostali disk ponucan že z XP-ji in ostalimi logičnimi pogoni.

~Speed ::

Glede master/slave zadeve, probi z novimi kabli. Če vse ok dela, ostane le še matična. Ne vem, konektorji morda...

Pojma pa nimam zakaj ti ne pusti linux avto skonfigurirat particije. Pingota nism nikol uporablal, red hata, debiana in ubuntuja sm do sedaj in ni blo problema, nikoli.
Ne vem, probi na kakšnemu forumu za podporo tega linuxa.

ti nism dost pomagal, sorry...

dodano:
aja, probi v win kreirat posebi particijo za tistih 23GB placa. Mord ti bo linux potem razdelil to particijo sam...
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: ~Speed ()

SkIDiver ::

Kako pa naj jo kreiram? Primary, extended,...?

Drugače pa pingo temelji na RedHat-u.

~Speed ::

ma ne, ne rabiš jo kreirat kot primarno. Kr kot logično jo daj.
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

SkIDiver ::

Bom probu pa sporočim.

Lahko sam na kratko kaj morm ustvart? Torej nucam root, /home, swap. Kaj je z boot? Treba ustvart al ne? Lahko ustvarm priklopno točko s poljubnim imenom? Namreč, rad bi se sam poigral s tem.

[EDIT]:

Takole je sedaj stanje na mojem disku. Na tole ne morem spravt pingota. Ustvarm lahko pa sam primarno particijo. Trenutno pa je neuporabljen prostor kot se vidi na sliki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

~Speed ::

ma tisti ne-določen prostor (22.78GB) uporabi, ali zdej in naredi novo particijo, ali potem v linuxu.

Za particije boš rabu naredit tko:
klik >>

maš se pravi 22GB+ placa, torej bo dovolj.
Prečekirej tudi linke na zgornjem linku.

Lepo da boš naredu ročno. Prvič gre mal na trdo LOL, potem bš raztural dej.

Sam ahti da ne sformatiraš win particije ej. jst sm to naredu, ko sm pred leti prvič red hata instaliru... LOL
~~~~~~~~
www.resevanje-podatkov.net | www.icteam.info

SkIDiver ::

OK. Torej particija je ustrezna. Ampak jz po nobenem načinu ne morem ustvart več kot dveh priklopnih točk. Zdej pa ne vem. Al jz delam kj narobe al kaj. Mislm sej sem 1x že namestil pingota na disk, da sem sam ustvaru particije sam sem to delal na 10GB disku, ki je bil popolnoma prazen. Tule me pa pr 12GB ostanka zjbava, ko ustvarm dve priklopni točki, da ne more ustvart particije češ, da ni dovolj prostora! Skratka več kot dve priklopni točki mu ne dišita. Ustvaru sem / in /home pa konc. Sm poskušal še swap pa ni več hotu. Zbrišem /home in naredim swap. Potem poskušam dodat /home pa isto kot prej;((
Bom se jutr podal v tole branje na linku in če mi ne rata pristane PC pri sosedovih na dovozu!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Premestitev Linux sistema

Oddelek: Operacijski sistemi
111322 (1125) Highlander
»

Iz Linuxa v Windows -> MBR (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624230 (3565) WarMaker
»

Noob wants to install Linux :)

Oddelek: Operacijski sistemi
211714 (1326) CCfly
»

ATA 100 vs. ATA 66

Oddelek: Pomoč in nasveti
151799 (1518) Tr0n
»

Problemi pri inštalaciji linux RH 7.3

Oddelek: Operacijski sistemi
12830 (689) shock

Več podobnih tem