» »

Kater paket Linuxa mi priporocate?

Kater paket Linuxa mi priporocate?

Opkow ::

Od katere firme (SuSe, Caldera, Red Hat) mi priporocate, da si naj kupim Linux za PC sistem... Kater je boljsi za instalacijo in uporabo .. oz kaksna je sploh razlika med njimi? Vzel bi poln paket (professional).

whatson ::

Kot vidim, da si zacetnik, ti priporocam RedHat ali Mandake, kajti ti dve distribuciji sta naboljse podprti in dokaj lahki za uporabo... Sicer so si pa distribucije med seboj zelo podobne... Vsaka ima svoje slabosti in prednosti...

Nevem pa zakaj bi kupoval Linux.. Linux je free OS ... najboljse ga je kar direktno dljat..







whatson.xmix.net

IceIceBaby ::

Jaz bi ti priporočal kar Slackware linux distribucijo ki jo dobiš na netu. Z njim mam najboljše izkušnje, nevem pa, če se ga dobi v kakem paketu.
Potegni z neta al pa kupi cd za 500 sit

PaJo ::

Hm... za zacetnika jaz Slackware nebi priporcal no:(
Ti pa priporovam kakega RH 7.0 ali pa Suse 7.0(ta je malo bolj prirejen evropskim razmeram, recimo ma bolso podporo za ISDN).

Ce slucajno neves kej bi ga dobil ti jaz posnamem, recimo za 500SIT+PTT po cd-ju:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

MitjaM. ::

Al pa winlinux probi, vsaj ce se nisi nikol delu z linuxom zna bit problem instalacija, ker moras najprej particije dolocit itd.
Winlinux pa instaliras direktno iz windowsev, zaženeš jih kot vsako drugo aplikacijo (dvoklik na ikono). Pol pa ko bos ze bolj domac pa ti priporocam redhat distribucijo ker je med lazjimi vsaj za zacetnike..

Se link na
winlinux

miranpozar ::

1. SuSE
2. RedHat

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

simon ::

Nabavi si razlicne distribucije (naj ti jih nekdo zapece, ali pa si jih potegni z neta), preberi si nekaj literature o linuxu (Knjiga v slovenscini, sicer malce stara, ampak zakon Namestitev in zacetek dela ...), nato pa preiskusi vsako distribucijo in ugotovi katera ti najbolj odgovarja. Ko se bos za katero odlocil, pa le kupi celotno verzijo, saj bos s tem podprl razvoj in nahranil lacne hekerje, ki jo sestavljajo.

kuntek ::

Vsi govorite o različnih distribucijah nihče pa ne omeni kakšne so poglavitne razlike med njimi (ne samo instalacija).

whatson ::

Razlike... Vsaka distribucija ima svoje priednosti in slabosti... Zdaj povedat kaj konkretno so razlike je pa tezko.. odvisno je od tega zakaj bos rabil Linux... Najbolje je,da vsako distribucijo stestiras in sam ugotovis kaj je dobro in kaj ne..

whatson

rookie ::

Ce si zacetnik vzemi Red Hat.:|
Boste vidl kaj vm bomo naredil v Braziliji.Ferrari in Schumacher zakon !!!!! 1

Cr00k ::

rookie:ja po moje je bol mandrake...k je na red hatu bazirana dodelana distribucija...z vsem kar beginer rab...

rookie ::

Ubistvu tud lohk.Sam jst k sm prve zinstaleru linuh red hat nism mou kj prevec velikih tezav tko da.No odvisno?;((
Boste vidl kaj vm bomo naredil v Braziliji.Ferrari in Schumacher zakon !!!!! 1

whatson ::

Kar bos instaliral, na to se bos navadil...

Tiger ::

Poskušaj si dobiti Mandrake 7.2, je zelo fleksibilna distribucija, sicer ne ravno za kakšne strežnike, ampak za desktop računalnik je odlična. Med drugim ima tudi KDE 2.0, ki je s konquerorjem (vgrajen web browser) res izredno močna alternativa windows GUI-ju.

JeDo ::

No bom pa še jest eno reku. Sem uporabnik linuxa (slackware) in prisegam pač na to distribucijo, to še ne pomeni da je le-ta najboljša, začel sem z njo in sem z performansami zelo zadovoljen, instalacija, nov kernel in woila, stvar DELA, ti pa povem sledeče, če bo tvoj prvi linux RedHat, boš uporabljal RedHat. Priporočam tudi mogoče TurboLinux, kateri je zeloo cool distribucija, samo da ti povem po pravici, pa nisem uporabnik ...ix sistemov malo časa, da sem po instalaciji kar malo debelo gledal, kje se vse skupaj nahaja in kako je organizirano. Zato pridobi si par distribucij, malo instalacije gor, in dol in boš sam ugotovil, kaj naj bi ti najbolje pasalo.

Glede razlik, le te niso tako ogromne- recimo vse distribucije so dokaj stabilne ipd.. imajo pa drugačno organizacijo drevesa, sicer se pa vsi linuxaši verjetno strinjamo da je SuSe kar verjetno the best U can get! (i preferr slack!!)

lp JeDo
----------------------------------------------------------------------------
<br>

norvalk ::

glede na to, da se redhat nekako odvraca od pravega duha opensource gibanja (o tem tudi linus) ti glede na tvoje "zacetnistvo" dejansko preostane le ena izbira - suse 7.0. lahko pa odlocitev podpres tudi z malo lokal patriotizma - je namrec tudi edina evropska distribucija.



lp

poldi ::

Hmmm ... newem ... i prefer CALDERA ... zacel sem z caldero 1.3, nadaljeval z 2.3, ter 2.4 ....
2.3 & 2.4 sta full izi za instalirat ce mas kolko tolko standardno opremo ... pa ko si skonfiguriras zadevo lahko nadaljni potek instalcije (ko samo se instalira pekidze na disk) igras tetris (Caldera 2.3) ali pa pacman (2.4) 8-)...
jaz nisem mel pri instalaciji nobenih problemov ... pa tudi ostalo konfiguriranje je izi ... je pa tudi ful dobro dokumentirano vse skup ... drugace pa lahko ful puno how-to dokumentov oz FAQ-jev najdes na www.lugos.si ...ti kar priporocam .. sem se marsikaj naucil od tam ..... mnja .... v glavnem ... ne mislim zaliti drugih distribucij ker nimam izkusenj z njimi .... meni osebno pa se caldera zdi cist o.k. za navadnega userja ...
aja .... caldero se da tako kot ostale distribucije dobiti 4 free prek neta (legal) ... samo stos je v tem da potem nimas zraven bukve, nimas zraven free tehnicne podpore z strani distributerja , ......
nullnull

hatch ::

Najlazje za instalirat je brez dvoma winlinux... in ce si ne mislis delat custom linuxa je dovolj dober. (se instalira na dos particijo c:\linux)

RedHat ti odsvetujem... redhat svetuje vecinoma folk, ki drugega ni probal. Instalacija sicer ni zajebana.. samo diski, particije.. samo sranje ce imas se kak OS gor. Da ne govorim o rpmjih, ki podirajo temelje opensource OSa.

Slackware... osebno imam najboljse izkusnje z njim.. instalacija na dos particijo (c:\linux) sama instalacija je dokaj enostavna... za zacetnika znajo bit problem driverji, ker bos moral recompilat kernel (to je car linuxa)

suse.. ne poznam najboljse, je pa najbolj podprta distribucija linuxa.. glede dokumentacije.

mandrake... precej podoben slackwaru po mojih izkusnjah, samo ne vem ce ga lahko instaliras na dos particijo...

Torej, ce mislis ostat na nizkem nivoju uporabe linuxa in distribucije ne mislis menjat... pomojem suse najboljsa varianta. Ce pa mislis zacet na easy, potem pa se kolkortolk resno ukvarjat z linuxom.. si instaliraj winlinux za 1 mesec, da se navadis... potem pa preidi na slackware.

simon ::

RPM-ji nic ne podirajo temeljev odprte kode, he. Samo poenostavijo zadevo. Kaj pa so tgz-ji v slacku drugega kot infantilen sistem distribucije binarnih programov? DEB in RPM sta precej bolj dodelana sistema. In rpm ni RedHatovska zadeva, ceprav so jo pri njih naredili, pac pa je projekt pod GPL licenco in ga zato uporablja vecina distribucij, ki si jih nastel. Edino kar se jim oporeka je to, da se je folk polenil in ne prevaja vec sam programov in tako ne pozna vec svojega sistema.
Glede tega, da je Redhat zanic je pa tako, da ima tako kot vsaka distribucija svoje prednosti in slabosti. Vsak pac hvali tisto distribucijo, ki jo pozna in ponavadi kritizira tisto, ki jo je samo povohal ali pa je slisal kaj slabega o njej

Opkow ::

Vidim, da je kr dost stale okol distribucij ..
Moj glavni namen pri linuxu bo biu to, da bo v moji mrezi bil kot

- web server
- server za izvajanje ASP kode
- en progy ki bo imel isto funkcijo k WinGate pri winsih (ne vem kak se imenuje za linux)
- pa obcasno Q2 al Q3 server

In zdj al SuSe ali Slackware te zadeve podpirata ok ...
Resnic na ljubo sm popoln zacetnik glede tega, in jst bi rad te stiri zgoraj nastete reci cim bolj easy instalerau.

In ce kdo ve kje se da nabavt te distribucije .. Kr bi rabu zraven tud kaksno bukvo, da si lohka mal bol pomagam.. Pa cimvec koristnih progijev na CDju, da mi ne bi blo treba prevec iskat nokol za te progije, k jih mislm uporabljat...

hvala vam za odgovore ...

PaJo ::

Zgoraj nasteto lahko delas z bilokatero distribucijo linuxa:D

Drugace pa ce resnicno rabis bukvo in celotno podporo ti priporocam da si kupis orihinal z knjigo in vsem inavodili vred, dal bos nkej 10 jurjev pa bos mel. KAtero distribucijo pa bos vzel pa je tvoja stvar, ker v bistvu so zdaj ze skoraj vse dokaj prijazne za instalirat na netu pa mas puno howto-jev in si lahko tam preberes skoraj vse.
Ce izbiras med Slackom in Susejem ti priporcam SUseja ce si zacetnik:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

simon ::

Suse in Mandrake bosta zagotovo zadostila tvojim potrebam po programih.
WinGate-ja ti bo nadomestil IP Masquerading, na mandrakejevi strani imas .demo kako se to enostavno naredi.
Tudi delo z Apache-jem je pri mandraku enostavno razlozeno z ASp-jem si verjetno mislil PHP ki je skoraj pri vsaki distribuciji. Za nastavitev kvake je na netu dosti informacij, tule je ena izmed njih.
Tako kot Pajo ti toplo priporocam da kupis cel paket, ce ne pa poglej Lugosove male oglase

andro ::

LInux RedHat 7.0 ti lahko jaz spečem. Redhat 7.0 je preveden tudi v slovenščino.
2 cd za 1000sit.
To have no errors, woud be life without meaning . No strugle no joy!

hatch ::

Za server pa definitivno SLACKWARE... in instaliraj brez x-ov.

Kernel bos moral itak nekajkrat recompilat, da ti bo delalo vse (NAT. IP masq, traffic shaper,...) .. problem v slackwaru je ravno to, da ni univerzalno scompilan kot pri radhatu in vecini ostalih distribucij.. ampak so not samo osnovne stvari.

Btw.. zakaj uporabljas wingate na winsih? Sygate je veliko boljsi in enostavnejsi za uporabo.. pa se proxy ni, ampak je NAT. (network address traslation)

shadow ::

na zacetku sem mel slackware in ga ne priporocam NOBENMU zacetniku nikol sploh ne ... tko kot ostali ti tut jast priporocam distribucijo, ki jo bos mel neki casa in potem MOGOCE zamenu za neki druzga ... namrec sploh ni nujno da jo bos ... jast sm mel gor na zacetku slackware in se mi je zadeva zagnusla tko da pol leta nism sploh linuxa mel in ne ... pol sm dobu caldero 2.3 blo je ql ... sam razni moduli pa to so me fukal ... redhat me je tut nekak razocaru in potem sem odkril .... mandrake ... po mojem mnenju najboljsa distribucija ta trenutek ... 7.2 :) ... zadeva je taka da sem mel namen it nazaj na slackware ko enkrat obvladam zadeve in vse ... ampak ko sm zdej upedenu zadevo tko kot sm hotu (moj prvotni namen je bil prov tak kot tvoj) sm pac vidu da je mandrake cist ql ... in mi vse dela ... bridge, apache, dial-on-demand, firewall, ftp, spili, ... hatch ... ni res da je sam slack namenjen serverjem ... jih je se dost in mas posebne distribucije samo za serverje ... kolkr sm seznanjen ma skor vsaka distribucija posebno "server" distribucijo ... ki je verjetno enakovredna ce ne superiorna slacku ... sam whatever .. killer cesar se bos prvadu na tem bos ostal ... ce si bl lene narave bos verjetno ostou na tistem kar bos instaleru :) ... btw menda lahko tut apache izvaja ASP z pomocjo frontpage server extensions ? ali pa se motim ... sicer je pa tukej PHP :)

pramarko ::

Preden pozabim - glede ASPja: na linuxu ga lohk laufas s HotChilli! serverjem, glede Front Page Extensions pa se mi zdi, da so to sam priboljski za razne posebne efekte, ki ti jih nudi Frontpage. Nisem vedu, da obstajajo tud za Apache.

Jez sem ze pred tremi leti instaliral Linux RH (ne vem vec verzije). Instalacija je se cisto stekla (izjema so bli X Windows), sam pol ko je pa vse skupi laufalo pa nisem vedel kaj in kako. Koako se instalira programe? A je sploh kej uporabnih programov za grafiko (Gimp je cuden - bil) in easy-to-use web programov (ala Dreamweawer 4>:D)? V glavnem... Linux je letel dol, sam zdej me pa spet mal mika...

Kako je kaj s podporo Raidu na Abit KT7 - Raid?
A je najenostavnejsi Linux dost enostaven da ga lahko hudo na Win logiko navajen uporabnik zacne uporablat ne da bi bral navodila (Al sem len!)?

simon ::

Brez da se bos ucil ne bos prisel skozi, kvecjemu s kaksno embeded varianto linuxa za dlancnike npr. Qt (graficni sistem in linux na eni disketi), kjer ti ni potrebno vedeti kaj je v ozadju, z adresarjem pa se nimas kaj bosti. Linux je drugacen sistem kot okna in je predvsem namenjen tistim, ki imajo radi, da je vse pod kontrolo. Gimp je sedaj v verziji 1.2.1 in je zelo,zelo mocno orodje za spletno grafiko, a je 1.2 izsel sele pred mesecem, zato ga nobena distribucija se nima vkljucenega. Pocakaj se kaksen mesece, da pridejo nove distribucije, kjer bo novo jedro 2.4, gimp 1.2, kde 2.1 in podobni bomboncki. Taksnih orodij kot so macromedijini zal ni na linuxu, sta pa dva odlicna textovna html editorja Quanta i n Bluefish. Sicer pa ce rabis enostavno platformo za spletno ustvarjanje, je baje Mac se najboljsa izbira. Redko kateri uporabnik Mac-ov razmislja, da bi zamenjal platformo 0:)

miha ::

Zakaj tolko nakladate o preprostem odgovoru
REDHAT 7.0

Loki ::

Miha kaksen SuSe je se zmerje boljsi za zacetnika.
I left my wallet in El Segundo

roscha ::

Hmm. Zanimivo, Debiana nihce niti omenil ni.. A tolk sux a kaj? Sicer se ne spomnim kje na netu sem zasledil, ampak po eni anketi ga uporablja skoraj 50% ljudekov ostalih 50% pa ostane za ostale distribucije. Enlight me!

LP!

levak ::

Po mojem mnenju je zacetniku najbolje dati slackware pa FAQ in HOWTOje in da se to navadi.ce ti znas slack bos znav tudi redhat in ostalo.Ce se pa navadis na redhat in njegov linuxconf in podobna orodja za confige pisat pa nikoli ne bos vedu kje je napaka in kje si ga polomil.Sam sem zacev z slackware vendat sem po 3h mescih preklopiv na debian, ker sem prevec len da bi vsak program sam prevajov. Debian mi je vsec ker ima apt-get:D pomoje ga tudi zato tolk folka uporabla... no ja vsi moji serverju so na debian-u:D

Matej alias LeVaK@IRCnet

miha ::

Linux ni bil in nikoli ne bo enostaven za uporabnika. Naučiti se moraš linux-sove finte (uporaba konzole), pa je pol čist vseeno katere pakete uporabljaš.

zetko ::

Red hat uzem pomojem še najbol......
Pa kup si še kkšne močne sedative k če ti kej nov delal te bo prjel de bi use skp čez okn vrgu....mene je že :D

pramarko ::

Za kaj se pa uporablja konzola in kaj to sploh je? Predvidevam, da nekaj takega kot command-prompt za winse... Za linux je pa itak toliko ukazov, da si sploh ne zelim vseh znat. A z graficnim vmesnikom ne mores vsega postorit kar ti omogoca ukazna vrstica?

levak ::

Konzola=DOS, Xwin=M$ windows...:D ce tko poenostavmo.. samih ukazo v bash lupini niti ni veliko.. nekako tako kot ce samo command.com nalozis.. pol mas pa se dodatne programe
Matej alias LeVaK@IRCnet

tonic ::

ko že na tako veliko razglabljate o linuxu; za zažetnika vsekakor priporočam RedHat 7.0:
instalirate ga lahko kr na FAT32 particijo (na tisto ko mate instalirane npr. WINSE - neki placa morte seveda met med 1-2GB - naredi vam podobno kot BeOS (IMG fajla en za \ drug pa za SWP))
Instalacija je za uporabnika ZELO prijazna in seveda tudi v Slovenščini (tako kot že verzije pred 7.0).

PS
A ste že brskali z Netscapom iz Linuxa po Slo-Techovi strani: NIČ SE NE VIDI!!! Komaj sem potem naštimav barve v kombinaciji z pravo velikostjo fontov tak da sem vsaj nekaj videl. Fajn bi blo,da bi bila stran LINUX prijaznejša!

zetko ::

Kar se pa netscapa tiče za linux....... Čist u bedu mislm de se ti želodec obrne.....:'(

Cr00k ::

cist ql je netscape u linuxu.....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kateri Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
161493 (1214) MasterMind
»

Linux za začetnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
595516 (4504) BigWhale
»

Red Hat 8.0 ali 7.3

Oddelek: Operacijski sistemi
91047 (968) dr.J
»

buy linux

Oddelek: Programska oprema
141693 (1374) suse80
»

še ena o linuxu

Oddelek: Programska oprema
151636 (1341) Ziga Dolhar

Več podobnih tem