» »

zivljenjska doba LCD-jev?

zivljenjska doba LCD-jev?

aleksej2 ::

Zanima me, kako dolgo zivljensko dobo imajo LCD-ji? Ali cez cas predvsem slika postane manj kvaliteta (beri blede, ne tako ostra, itd)? Nekje sem zasledil, da naj bi bila zivljenska doba LCD-jev krajsa od CTR-jev.

No, sem bolj laik glede tega, zato me zanima mnenje koga, ki se bolj spozna. Rab bi pac vedel, kako dolgo zivljensko dobo lahko pricakujem za svojega 193p+.

cryptozaver ::

Iz izkusenj:
DELL laptop, star eno leto, precej 'kilometrov', 1400 X 1050 resolucija, pa se je ze opazno 'zapekel' spodnji taskbar.

BigHugo ::

Compaqov notebook Evo N800V, star cca. 3,5 leta, resolucija 1400×1050, v uporabi približno 10 ur / dan. Slika še vedno enaka, kot takrat, ko je bil nov.

cryptozaver: ne vem no, ali je Dell res tako nekvaliteten ali pa ti vidiš več, kot ostali.

aleksej2: mislim, da je življenska doba backlighta okrog 20.000 ur (novejši LCDji imajo še več). Torej kar brez skrbi. Prej ti bo monitor zastarel, kot pa spustil dušo.
LP BigHugo

Stepni Volk ::

LCD monitorji imajo življenjsko dobo okoi 50,000 ur. To je skoraj 6 let neprestanega dela.
Kar pomeni, da imajo še enkrat daljšo življenjsko dobo v primerjavi s CRTji. Če ga vklopiš vsak dan za cca. 14 ur bo zdržal 10 let. Čez toliko časa pa lahko pričakujemo še boljše rezultate in predvsem nove tehnologije.

LCD TVji imajo še daljšo življenjsko dobo: 60 - 80'000 ur.

aleksej2 ::

Ok, dela 50.000 ur...kako je pa s kvaliteto slike? A je pri recimo 40.000 urah dela ista kot na zacetku?

Banananjam ::

Ne, sliak bo vedno enaka. Razen če se pojavijo mrtvi piksli. Pa tudi lampa počasi zgublja svojo svetilnost, ampak itak ne boš imel na 100% ampak na kašnih 70%, tako, da to ne bo problem (aja imam Hyundai q17, star skoraj 3 leta, brez težav, slika kot pri novem).

BluPhenix ::

Že zaradi same lastnosti tehnologije LCD mora slika ostati stalno enaka. Pri CRTjih je problem, ko se fosfor znuca, top dekalibrira, pride motna slika. Pri LCDjih bi pa morala ostati stalno enaka, saj tekoči kristali dekujejo vedno enako.

Tudi št. pikslov je stalno enako. Torej mora ostati ostrina stalno enaka. Če se bi recimo pokvarili LCD elementi (v teoriji seveda), torej če se nebi več pravilno orientirali glede na napetost, bi se spremenile le BARVE, ne pa ostrina. Edina resna "grožnja" je smrt pikslov. Kar pa se zgodi precej poredko v kolikor jih ni bilo že pri novem, oz. se niso pojavili v prvih tednih uporabe. Skratka pri LCDjih lahko pride le do deterioracije barv, ostrine ne.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Spajky ::

"consumer" LCD monitor = pod 200kSit : življ.doba back light manjša od 10.000 ur; dejanski prikaz barv 16-bit (z vklopljeno "prosojnostjo").

Drugače pa rok trajanja od skoraj nič do skoraj neskončnosti; običajno pri "moderni" elektroniki zadeve začnejo zezat kmalu po poteku garancije ... Murpy na delu, velja za vse ind.proizvode zadnjih let, na žalost ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

aleksej2 ::

V pol leta zaenkrat se nisem dobil mrtvega piksa. Upam, da tako ostane. Glede dolžine back lighta je pa vsak od vas rekel drugace. Eden 10.000, drugi okrog 20.000, tretji pa 50.000 ur.

BluPhenix ::

Viewsonic, vse novejše serije: 50.000 ur

Nekaj takega pravijo tudi za Samsunge in večino ostalih proizvajalcev.

Tako da spajky, ne vem od kje tebi take informacije.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Življenska doba monitorja (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
517785 (5767) dela
»

se še dobi navadne žarnice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8625489 (10255) čuhalev
»

19-letna žarnica

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
254609 (2716) techfreak :)
»

Nakup LCD ali plazma TV

Oddelek: Kaj kupiti
399496 (5938) Leks
»

LCD ali CRT pri ločjivosti 1600x1200

Oddelek: Kaj kupiti
282505 (2066) Brane2

Več podobnih tem