» »

Življenska doba monitorja

Življenska doba monitorja

«
1
2

twom ::

Kje bi našel kakšen verodostojen podatek o življenski dobi monitorjev (back lite)?
A izdelovalci specificirajo ta podatek (konkretno me zanima za Dell U2410)?

Lp,
Peter

2f4u ::

Jutro,

dobro vprašanje. Ne vem.

Torej sam uporabljam samo ali HP, Philips ali Dell monitorje, od 21 do 24; tudi 27 sem imel. Kako definiraš žiljensko dobo? Sprememba kvalitete slike ali popolna odpoved?

Življenska doba, imam enega 19W DELL starega že 12 let in dela tip top / kot sekundarni dela recimo 2uri na dan, morda več! Ostale menjam po potrebi. Kvalitete slike razen morda vpadni kot in el.poraba nisem zaznal!

Han ::

Odvisno od uporabe. Po izkušnjah sodeč začnejo po 5-10 letih odpovedovati kondenzatorji, ki jih lahko zamenjaš...

Spajky ::

.. če nimaš vse na prednapetostni, ponavadi trajajo manj >:D ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

hojnikb ::

razn če kupiš čungalunga varjante, bo prej stvar obsolite, predn bo odpovedala...
#brezpodpisa

Dr_M ::

Monitor nikoli ni obsolEte.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

seveda je.
Še vedno furaš 1024x768 gare ?

preko vga ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

Ne, je pa pri meni se v uporabi 1280x1024 17" LCD. Je pa ta monitor zamenjal star CRT, ki je crknil.
Tako da ne, ponavadi monitorji prej crknejo, predno so zastareli.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

cojss ::

Pri monitorjih in tv-jih je za backlight pomemben podatek čas, po katerem pade svetilnost na polovico specificirane vrednosti za novo.

Dell U2410 uporablja CCFL osvetlitev, kateri se svetilnost s časom uporabe zmanjšuje in doseže polovično vrednost nekje med 25.000 in 50.000 urami. Za primerjavo, plasme imajo ta čas nekje 3x, projektorji pa 10x krajši.

LED osvetlitvi pa svetilnost načeloma ne upada in je enaka skozi celotno življensko dobo do okrog 100.000 ur.

Dr_M ::

25.000ur je ogromno.
Jest sem par let nazaj nabavil 3 leta star monitor (Eizo, ki je bil uporabljen v eni firmi) in ima stevec delovnih ur. Ko sem ga dobil, je imel okoli 5000, po dobrih dveh letih pri meni, jih ima skoraj 6600. Se pravi, ce je worst case 25.000, je se kar nekaj fore.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

Mah, okol življenske dobe se sekirat je bolj taka. Če ti služi kruh, nebo problem kupit drugega, ko ta izven garancije odleti :)
#brezpodpisa

The Player ::

cojss je izjavil:

Pri monitorjih in tv-jih je za backlight pomemben podatek čas, po katerem pade svetilnost na polovico specificirane vrednosti za novo.

Dell U2410 uporablja CCFL osvetlitev, kateri se svetilnost s časom uporabe zmanjšuje in doseže polovično vrednost nekje med 25.000 in 50.000 urami. Za primerjavo, plasme imajo ta čas nekje 3x, projektorji pa 10x krajši.




Kako pa je z upadanjem svetilnosti, če monitor poganjaš na nižji svetilnosti?

Npr. moj Nec 20WGX2 pro ima po karakteristikah 470cd/m2 in sem naknadno zmanjšal svetilnost v nastavitvah za 50%, ker sem ugotovil, da je čisto presvetel.

Uporabljam, ga pa cirka 6 let se mi zdi in mi še vedno dobro služi :)

gddr85 ::

če je manjša svetilnost nej bi se menda tud življenska doba mal povečala, sicer imajo pa danes skor vsi paneli led osvetlitev, kolker vem, ccfl je stara roba

fujtajksel ::

Monitorji v principu živijo dolgo. Ampak Dell U3011 mi je odletel znotraj garancije. Dobil refurbished zamenjavo, ni bilo treba dat na servis ampak sem pokvarjenega odposlal po prejemu nadomestnega... Ampak občutek ni najboljši, ker elektronika včasih dela podobne kratkotrajne horizontalne motnje kot so bile takrat pri okvari.
CCFL backlight najbrž res sčasoma zbledi, ampak se vsaj za nekatere dobijo nadomestne.

Dr_M ::

Pri dobrih monitorjih, CCFL ni problematicen.
Na mizi imam 3 monitorje in niti eden nima LED osvetlitve, ker te svinjarije ne morem gledat.
Kar se pa svetlosti tice, sta pa dva 30% in eden na 40.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

gddr85 ::

in kaka svinjarija je to?

DarwiN ::

Meni sta dva CCFL Samsunga crknila po štirih letih. Ker sta bila prižgana 24/7 (ponoči kak screen saver) .Enega sem dal popravit in je par mesecev kasneje ponovno izdihnnil. Zdajle pa imam tretjega že štiri leta in je tudi začel nekoliko mežikat na trenutke.. Tko da ja, "LCDji" 4-5 let, LED pa mogoče 6 let, ob hard core uporabi. In nekje takšne cifre sem slišal tudi od TV serviserjev, ki imajo jasno ponavadi opravka ravno s temi produkti, ki imajo dost kilometrine.

Ampak povprečen monitor je prižgan koliko? 6 ur? Potemtakem bi lahko zgornje številke kratko malo podvojil.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Dr_M ::

gddr85 je izjavil:

in kaka svinjarija je to?



LED osvetlitev.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

gddr85 ::

s tem mi nisi nič povedal btw

nikolahodin ::

moj hp lp2475w ima 21600 backlight hours pa deluje še zmeraj lepo. Kupljen je bil leta 2009

Zgodovina sprememb…

Glugy ::

Jz mam Syncmaster 225mw analog (Samsung) pa bo zdej počas 10 let star monitor pa dela k urca.

pegasus ::

Imam en flattron L2010p, ki je, sodeč po guglih, star prek 13 let. Trdi, da ima na lampi že prek 21000h in je kljub max svetilnosti pretežno neuporaben v svetlem prostoru, v temnem pa je ok. Tudi barve so zelo blede. Nevem, kakšen je bil, ko je bil nov, a v primerjavi z današnjimi novimi izgleda že kar bedno.

Olórin ::

twom je izjavil:

Kje bi našel kakšen verodostojen podatek o življenski dobi monitorjev (back lite)?
A izdelovalci specificirajo ta podatek (konkretno me zanima za Dell U2410)?

Lp,
Peter


točnih podatkov ni, bi pa povprečen monitor, ki je prižgan 24/7 moral zdržati do 5 let. Če je prižgan po 8 ur dnevno pa bi moral zdržati 10 let vsaj. Je pa res, da po teh 10 letih bo slika že dokaj slaba.

Vsaj takšne so moje izkušnje.

DarwiN ::

Glugy je izjavil:

Jz mam Syncmaster 225mw analog (Samsung) pa bo zdej počas 10 let star monitor pa dela k urca.

TN zaslon s spranimi barvami in 1680 x 1050 resolucijo.. Medtem pa dobiš za 140€ novo 24tko FHD z IPS panelom, ali 27tko za 190€.

Sej res da dokler si navajen, te ne moti veliko, ampak tudi ribe v akvariju ne moti, da je zaprta v omejen prostor. Enostavno ne moreš pogrešat nečesa, kar še nikoli nisi izkusil, a ne. (ok, sej vem, da si že videl večji monitor:D)

Kakorkoli, it's time! 8-)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

radmannsdorf ::

Glugy je izjavil:

Jz mam Syncmaster 225mw analog (Samsung) pa bo zdej počas 10 let star monitor pa dela k urca.

jaz podobna doba, le da je 228bw mode. dela ko rakEta :)

M.B. ::

Sam imam 2 Samsung SyncMaster 940B 19'. Kdaj sem ga kupil nevem več. Zadaj pa piše da so bili izdelani maja 2006.
Svetilnost imam na minimumu, ker mi je drugače presvetlo. Vmes je že 3x crknil kondenzator pa smo menjali, stane namreč par centov. Drugače pa delata oba kakih 6+ vsak dan vsaj.

Bi že menjal pa nočeta crknit pa še vsi novi imajo neke čudne razmerje so ful široki, kar je malo neumno glede na to da rabiš višino pri monitorju. Meni je razmerje 3/4 še najboljše.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Arctander ::

Meni je na enem od prenosnikov (ThinkPad X61s) po 8 letih backlight postal tako švoh, da se zunaj tudi na oblačen dan ne vidi več nič. Nekje do 5 let je bilo ok, potem se je svetilnost začela zmanjševati. Ima CCFL backlight.

Drug prenosnik ima LCD backlight in je po 5 letih še vedno ok.

Dr_M ::

Kaksen pa je LCD backlight? 8-O
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

settler ::

Se ve, da je mislil LED :)

M.B. ::

Verjetno ne LED oz. tisto kar je blo pred LED. Sam tud nimam LED backlighta nekaj visokofrekfenčnega je noter.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

čuhalev ::

Arctander je izjavil:

Meni je na enem od prenosnikov (ThinkPad X61s) po 8 letih backlight postal tako švoh, da se zunaj tudi na oblačen dan ne vidi več nič.


Pri mojem je enako :8). Star je 7 let in sedaj se na sončni svetlobi komaj še kaj vidi. Je pa res, da ima že 4 leta in pol obratovalnih ur. :D

Arctander ::

Dr_M je izjavil:

Kaksen pa je LCD backlight? 8-O


Pardon, LED seveda.

IgorM ::

HP LP2465
total hours: 63800
backlight: 13356

brez težav, brez da bi opazil spremembe na kvaliteti slike.

nikolahodin ::

IgorM je izjavil:

HP LP2465
total hours: 63800
backlight: 13356

brez težav, brez da bi opazil spremembe na kvaliteti slike.


Ti bo še naslednjih backlight: 13356 ur lepo deloval.

Glugy ::

DarwiN je izjavil:

Glugy je izjavil:

Jz mam Syncmaster 225mw analog (Samsung) pa bo zdej počas 10 let star monitor pa dela k urca.

TN zaslon s spranimi barvami in 1680 x 1050 resolucijo.. Medtem pa dobiš za 140€ novo 24tko FHD z IPS panelom, ali 27tko za 190€.

Sej res da dokler si navajen, te ne moti veliko, ampak tudi ribe v akvariju ne moti, da je zaprta v omejen prostor. Enostavno ne moreš pogrešat nečesa, kar še nikoli nisi izkusil, a ne. (ok, sej vem, da si že videl večji monitor:D)

Kakorkoli, it's time! 8-)


TN
+
TN (Twisted Nematic) is the most common technology and also the oldest. The main advantage is that it provides the shortest response times, making them good for gaming"
"and draw less power than competing technologies."

-
"The drawbacks to the technology is the color shifts that occur at wider viewing angles. There are large differences in quality between different products, but the lower-end ones will exhibit color shift even at moderate angle changes. A TN-based display can usually be identified through these color distortions when viewing the picture from above or from the sides."

IPS

The main advantages with IPS monitors is that the technology offer noticeably better color reproduction as well as much better viewing angles. The downside used to be a difficulty to emphasize blacks, which in turn meant problems with the contrast. IPS panels were also very expensive and slow in the beginning.

Super-IPS

Now the manufacturers have started producing so-called Super-IPS (S-IPS) panels at reasonable prices. Response times have crept down considerably and the contrast is much better. In addition, color display and the options to calibrate the colors are superior to the other panel types. IPS panels keep colors constant, even in sharp angles.


Tud TN je za neki dobr. Za najkrajši odzivni čas in igranje iger :) Drgač pa na IPS ne bi šel zarad velikega odzivnega časa. Če že bi šel na super-ips ki sicer ima daljši odzivni čas kot TN ampak ne spet tok zlo, in ima boljši kontrast in barve. Samo ta pa verjetn stane več kot bi bil jz pripravljen odštet. TN FTW!!!

gddr85 ::

vmes imaš še va zaslone, ki so skoraj tako dobri kot ips, z malo slabšim vidnim kotom in večjo črnino

St753 ::

DarwiN je izjavil:

.. Medtem pa dobiš za 140€ novo 24tko FHD z IPS panelom, ...

Kje? Ravno iščem nov monitor.

Dr_M ::

gddr85 je izjavil:

vmes imaš še va zaslone, ki so skoraj tako dobri kot ips, z malo slabšim vidnim kotom in večjo črnino



Zame so PVA monitorji precej boljsi kot IPS.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

opeter ::

@justdoit:

Zelo solidna zadeva za to ceno:
https://www.mimovrste.com/monitorji/lg-...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

St753 ::

opeter je izjavil:

@justdoit:

Zelo solidna zadeva za to ceno:
https://www.mimovrste.com/monitorji/lg-...

Hvala, bom pogledal.

Glugy ::

Dr_M je izjavil:

gddr85 je izjavil:

vmes imaš še va zaslone, ki so skoraj tako dobri kot ips, z malo slabšim vidnim kotom in večjo črnino



Zame so PVA monitorji precej boljsi kot IPS.


VA – MVA and PVA

Further developments have led to MVA and PVA, where the manufacturers are trying to find a technique that would combine the advantages of both TN and IPS. MVA panels offer good viewing angles and generally better blacks and contrast than either TN or IPS panels. Their response times also look good on paper, but unfortunately not in the real world

Even if the response time for white to black is low, it is often considerably higher between two dark tones, leading to Ghosting effects. Another weakness is the color reproduction, which in itself is better than TN but not as good as IPS. PVA panels are in many ways similar to MVA, but have even better blacks and great contrast. The problem with ghosting remains, however.

Zakaj so ti mva boljši? mislm ghosting effects mi ne diši ravno dobr? pa še tist očitek da je odzivni čas dobr samo na papirju v praksi pa ne (žal ne vem zakaj).
Glede na vse opisano se mi zdi super ips najboljša izbira. Imaš dobr odzivni čas, nimaš ghosting efekt, imaš super barve. No če pa gledam direkt sam odzivni čas pa TN še zmer premaga vse. Kakšno tabelco odzivnih časov bi zlo rad vidu+zakaj pravjo pri MVA da je odzivni čas dobr sam na papirju in če je glede odzivnega časa podobno z PVA. No čeprav glede na to da imata oba VA ghosting efekt je mogoče tud mal brezveze sploh razmišljat o njiju.

Dr_M ::

Zakaj so ti mva boljši?


Ghosting je opazen na zelo starih PVA monitorjih, na novejsih S-PVA pa ne vec.
Crna je skoraj crna, na IPS kvecjemu "siva", mnogo manj ligh bleedinga in bolj enakomenrna osvetlitev, predvsem je pa lazje zadet pravo svetilnost, pa vsaj pri meni PVA mnogo manj obremenjuje oci.
Ze vec let uporabljam PVA oz S-PVA v kombinaciji z IPS monitorji in take so moje ugotovitve.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Glugy ::

Zdej me zanima primerjava med Super-IPS v primerjavi z S-PVA. Sam kolikor sem razbral imaš ti navaden IPS.

Dr_M ::

En IPS monitor je Dell U2410 (H-IPS), drugi je Dell 2209WA.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Glugy ::

O madona..kaj je pa zdej H-IPS zaena reč...
Ok sčekiral:
The pixel orientation gives H-IPS a higher contrast ratio than S-IPS. The contrast ratio is the difference between the whitest white and the darkest dark that a screen can possibly display. Keep in mind the contrast-ratio is a variable statistic, because manufacturers have different ways of measuring this quantity, and they usually take the brightest area they can possibly find on the screen.

As you move your head to the side, the display will not lose much contrast. H-IPS panels with high viewing angles, which range up to 178 degrees, are available.

TN panels beingthe most common ones in the market by far. These panels are inferior to H-IPS/S-IPS, save for a few features. Their viewing angles and contrast ratios are much lower than those of H-IPS/S-IPS. The color palette available is not as exhaustive either. TN panels are 6-bit, compared with 8-bit S-IPS/H-IPS, and they are not able to display as many colors. They have to emulate their palette.

However, in terms of response times, TN panels are the fastest. The response time is a measure of how long it takes for a pixel to change in color. At low response times, the user will experience a blurring effect as the pixels change value or color. TN panel response times of as low as 2 ms are common - some are even down to just 1ms. TN panels might be better for gaming if a person wants to use them for split-second on-line FPS gaming.

Torej H-IPS je podobn S-IPS-u s to razliko da ima večji vidni kot brez pačenja, boljše kontrastno razmerje. Čeprav je pa res da merjenje kontrastnega razmerja ni standardizirano in vsak proizvajalec meri po svoje.
Na drugi strani je TN veliko slabši pri vidnem kotu in kontranstnem razmerju. Paleta barv ni obširna in ima samo 6 bit v primerjavi z 8 bit pri H in S IPS-ju, in ni zmožen prikazati veliko barv. Paleto morajo posnemati.
Je pa TN še vedno najboljši pri odzivnem času ki znaša samo 2ms. Če je odzivni čas prevelik pride do ghosting efekta / zameglitve tam kjer se morajo barve prehitro spremeniti.
In ja za igranje iger (vsaj v tistih kjer vsaka ms šteje) je TN še vedno boljša izbira. Za filme in vse ostalo pa verjetno H-IPS čeprav vseen mora imet dost dober odzivni čas da ni potem na kakšnem akcijskem filmu tega ghosting efekta. Ima pa super barve.
Torej ja...težko bi se odpovedal dobremu odzivnemu času. Ne vem pa če bi hotu imet dva monitorja vsakega za svojo opravilo. Se mi zdi mal overkill. Če bi imel H-IPS odzivni čas 2ms za razumno ceno bi verjetno kupu. Do takrat pa se mi ne mudi z novim monitorjem. Sam me pa vseen zanimajo pač trendi in razlike med različnimi monitorji pa tehnologijami. Zanimivo res da odzivni čas niso še podelal pri H-IPS-ju do konca. Oziroma vsaj kolikor berem tud pri nobeni drugi tehnologiji. TN-a noben ne premaga pri odzivnem času.

Dr_M ::

Priporocam ti, da si ogledas v zivo.
Ghosting se recimo jasno opazi pri ~20ms, pod 10ms pa na oko ne vec. Pri mojmu Eizotu S-PVA 16ms se rahlo opazi v igrah, ubistvu pa ni motece, na Dellu u2410 pa ghostinga ni.

Jest kadarkoli razkiram odzivni cas za boljso sliko. Kar se tega tice, razlika kot noc in dan.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Glugy ::

Aja jz pa kar se tega tiče ravno obratno. Rajš reskiram barve k pa odzivni čas. Ker res vsaka ms šteje. H-IPS je verjetn po odzivnem času sicer še najbližje TN od vseh tehnologij. Ja verjetn res ne bi škodl če bi šel pogledat v živo. Sam more bit na zaslonu res kej akcijskega drgač se tak ne bo opazila razlika v odzivnem času. Aja pa še to je..jz mogoče ne bom loču med 2 ms pa 5 ms sam verjetn pa da se mi bo poznal en mal pr hitrih igrah. Sicer ni nujno da se bom tega zavedal sam logično gledano se pozna.
Edino da bi imel posebi še en zaslon to bi mogoče šlo. Drgač pa k bojo naredil boljše barve pri istem odzivnem času za primeren denar takoj kupm.

Dr_M ::

Da nisi ti slucajno zamesal z input lagom?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Glugy ::

Ne mislil sem napisat da odzivni čas monitorja vpliva tudi na reakcijski čas za tistih par ms v hitrih spremembah slike. Sam sem pomotoma napisal odzivni čas. Ne nisem zamešal tega dvojga. Reakcijski čas ni tle stvar debate. Razen tega da če prej vidš spremembo na monitorju lahko prej reagiraš nanjo. Reakcijski čas je itak nekonstanten in je brezveze da bi se na nanj opiral. Samo odzivni čas monitorja sem izbrskal ker to šteje.

Dr_M ::

Sprememba na monitorju je itak mnogo krajsa, kot input lag. Fora je samo v tem, da lahko pusti sledi v obliki ghostinga ali pa ne, ce je dovolj hiter. Drugega ni.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Vse o LCD od A-Ž (strani: 1 2 3 4165 166 167 168 )

Oddelek: Kaj kupiti
8372980857 (45693) hariscorale
»

Išče se 17" laptop z IPS matriko

Oddelek: Kaj kupiti
434748 (3605) dope1337
»

nakup očesu prijaznega LCD monitorja

Oddelek: Kaj kupiti
445524 (3989) adisitko69
»

LCD TV 32" ali LCD monitor 27"

Oddelek: Kaj kupiti
264186 (3569) Gizoman

Več podobnih tem