» »

Intel Developer Forum 2005

Intel Developer Forum 2005

AnandTech - Te dni poteka v San Franciscu pod taktirko Intela IDF 2005 (Intel Developer Forum 2005). Šlo naj bi za enega najbolj zanimivih IDF-jev zadnjih petih let (vsaj tako pravi avtor članka na AnandTech), saj je Intel takoj presenetil z napovedjo prihajajočh novih arhitektur mikroprocesorjev imenovanih Woodcrest, Conroe in Merom, ki bodo na voljo v drugi polovici prihodnjega leta.

Gre za 64-bitne procesorje, ki bodo izdelani v 65 nm tehnologiji. Samo Conroe naj bi imel 5-krat višje razmerje zmogljivost/Watt, pri čemer so se pri Intelu zelo potrudili, saj je že podatek, ki ga navaja Intel, da bodo letno uporabniki porabili milijardo dolarjev manj denarja (podatek velja pri 100 milijonih računalnikih) za elektriko, dovolj zgovoren. Prvič, drugič, tretjič.


Srčno upamo, da se optimistične napovedi ne bodo sprevrgle v kaj podobnega temu.

15 komentarjev

TribesMan ::

Vse lepo in prav če je to res... Sam kot bodočega inženirja elektronike me zanima, kako za vraga je možno da intel v zadnjih dveh letih ni uspel odpraviti astronomske porabe na 90nm P4... zdej pa kar naenkrat obljubljajo pol manjšo porabo za vse produkte na 65nm, ki je še bolj zajebana...

Sicer nimam nič proti... hvalabogu če so uspel rešit problem, sam ni mi pa jasno kaj je celo industrijo na 90nm zadrževalo, zdej pa kr out of the blue...

Živi bili pa videli...

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Zheegec ::

Zaradi nižje frekvence bo tudi manjša poraba.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Grey ::

Se še komu zdi, da se bo vojna med AMDjem in Intelom končala tako kot pri nVidii in ATiju? Namreč slednji firmi sta si med seboj zelo enaki danes po performansah njunih produktov...kdove, kaj se bo zgodilo tu.

Ampak Intel je pa izgubil dirko v tem, kdo bo prvi poslal 64-bitni procesor ven. Sedaj je čas za njihov udarec nazaj...upam, da bo čim boljši in močnejši.

Nejc Pintar ::

Kot pristaš AMD-ja lahko samo čestitam, če si Intel ne upa v boj...
Lahko je biti prvi, če si edini!

marjans ::

Grey: Če smo natančni je Intel (vs. AMD) dobil bitko za PRVI 64-bitni proc (Itanium), vendar je bila to za Intel polomija, saj so jih prodali vsegaskupaj zgolj za "enodnevno proizvodnjo". Razlog? Intel je naredil design popolnoma na novo, brez kompatibilnosti za nazaj. Seveda je zaradi tega bil produkt pecej boljši kot x86-64 arhitektura, vendar ... V PC svetu velja, da če zadeva ni komatibilna z vsaj 5 let starim SW, potem nima možnosti uspeha ...

OldSkul ::

Končno lahko pričakujemo dobre izdelke od Intela - vsaj upam, da bo tako.

Boeing ::

Če bo edino, kar bo izdaja teh novih procov sprožila, to, da bo AMD naredil hladnejše procesorje - potem so dosegli cilj. Pri intelu namreč :D
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Looooooka ::

http://www.overclockers.com/articles008...

in to je tisto cesar se AMD boji ker ve da ne more nic narediti...razn tega da zdele dokler ma cas diha in piha kokr se da v upanju povecanja dohodka,ki bo mogoce potem poganjal kksno novo idejo.
In to novo idejo bojo kmalu se kako hudo rabili.
weeeeeeeeeeeee
mi bomo mel pa mrzle procesorje tko da who gives a fuck.

AtaStrumf ::

TribesMan 65 nm še ni nič, tukaj je bolj fora da so na novo naredili arhitekturo, ki bo zaradi več IPC (14 stopenj/4 issue/shared Cache) tiktakala pri nižji frekvenci in tako logično izboljšala razmerje perf/watt. Pravi šok šele prihaja na 45 nm, kjer so baje res porihtal leaking. To pride konc 2007, ko tudi apple dokončno prestopi na x86. Naključje? Po moje ne.

Zanima me kakšen bo 65 nm SOI proces, ki je prvi na katerem sta IBM in AMD sodelovala od samega začetka.

Literatura:

AtaStrumf ::

Looooooka:mi bomo mel pa mrzle procesorje tko da who gives a fuck

Ti, ki si ga ne boš mogel privoščit >:D.

mercutio ::

Loooooka:
"http://www.overclockers.com/articles008...

in to je tisto cesar se AMD boji ker ve da ne more nic narediti...razn tega da zdele dokler ma cas diha in piha kokr se da v upanju povecanja dohodka,ki bo mogoce potem poganjal kksno novo idejo.
In to novo idejo bojo kmalu se kako hudo rabili.
weeeeeeeeeeeee
mi bomo mel pa mrzle procesorje tko da who gives a fuck."

To so zaenkrat še vse špekulacije, poleg tega je članek dne 21.8.2005, se pravi pred IDF-jem, kjer je bilo pod "veliko arhitekturno spremembo" predstavljeno nekaj drugega kot naslednik Itanium-a. Saj ne rečem, mogoče imajo kakšnega asa v rokavu, a za uspešnost IA-64 potrebuješ tudi zadosti hitro izvajanje x86 programov.

TribesMan ::

TribesMan 65 nm še ni nič, tukaj je bolj fora da so na novo naredili arhitekturo, ki bo zaradi več IPC (14 stopenj/4 issue/shared Cache) tiktakala pri nižji frekvenci in tako logično izboljšala razmerje perf/watt. Pravi šok šele prihaja na 45 nm, kjer so baje res porihtal leaking. To pride konc 2007, ko tudi apple dokončno prestopi na x86. Naključje? Po moje ne.


Jest bi rekel da je bolj zanimivo to da vsi spodobni intelovi procesorji izidejo H2'06... Takrat pa vsi vemo kaj se bo zgodilo... Konec 2007 PowerPCjev itaq že dolgo ne bodo vgrajevali v mace... Mislim da bo tist prehod ki ga apple obljublja precej bolj hiter, kot so oni sprva obljubljali. Ker ob Intelovih procesorjih G5 in kompanija prav ubogo izpade.
Developer Powermac x86 v večini testov naseka dual G5 2.5. Kar je še bolj zanimivo je to da je zagonski čas pol krajši... hecno a ne? :>

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

rand ::

http://www.overclockers.com/articles008...


fast code-morphing Descendant of Itanium heh

Zato tudi Apple prehaja na X86 arhitekturo ne? Da bodo lahko potem code-morphali osx na svojih masinah namesto da bi uporabljali nabor ukazov novega über chipa.

xenon74 ::

Ni kaj! Intel ima razvit PR. Eno leto se je govorilo, kako bo Yonah raztural in pometel s konkurenco. Iz zadnjega roadmapa pa je razvidno, da bo v manj kot pol leta zastarel proc.:\. Očitno je Yonah nekaj podobnega kot P4 D, torej dva P-M zlepljena skupaj na isti socket in downclockan - pred časom je bi viden 1.6GHz E.S. brez x86-64 podpore.

Sicer pa so pricurljali ven okvirni podatki o Q206 generaciji:
Merom bo -tokrat baje res pravi dvojedrni proc- mobilec, ki bo delan v 65nm procesu, temeljil bo na obstoječem FSB ter infrastrukturi čipsetov. Okvirno velja, da bo FSB 667MHz, TDP 35W (Press - ampak povprečna poraba bo 12W - Press). Zunanja frekvenca bo segla do 2GHz. L2 cache bo 2x1MB.
Conroe bo desktop dvojedrni proc v 65nm procesu, temeljil bo na - kot Merom - FSB bo 1066, TDP 65W, L2 2x1MB in 2x2MB, frekvence med 2.5-3GHz.
Woodcrest bo server dvojedrni proc v 65nm procesu, temeljil bo na - kot Merom in Conroe - FSB bo 1333, TDP 80W
Clovertown bo server štirijedrni proc v 65nm procesu, temeljil bo na - kot prejšni trije - FSB bo 1066, TDP bo verjetno zelo zelo zelo visok.

Skratka kot pravijo bodo Q206 procesorji popolnoma novi in 30% Clock2Clock hitrejši medtem ko bo okoliško vezje isti šrot kot je zdaj.:\

Amapak baje da so rešili power-leakage problem za 45nm proces - tako da prihodnost bo svetla kljub trenutni temi na koncu tunela. Svetla za koga?|O
http://setiweb.ssl.berkeley.edu/team_display.php?teamid=30319

xenon74 ::

KOF KOF
Ven s scurljali testi za Q106 serijo procesorjev t.j. Yonah in Sossaman.
Preizkusili so različice na 1.5GHz, ki so btw brez podpore EM64T. Vrednsoti Procesorjev z zvezdico je " linearna računalniška napoved zmogljivosti procesorja".
Po mojem mnenju srednja žalost oz. daleč ot tega, da so konkurenčni. Verjetno bo zato Yonah derivate nadomestila Q206 serija procesorjev.

Za informacijo: dvojederni opteron 275 (4 jedra pri 2.2GHz) ima Cinebench 2003 Multithread score 1021
http://setiweb.ssl.berkeley.edu/team_display.php?teamid=30319


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Test Logitech MX Revolution

Oddelek: Novice / Ostale najave
455706 (3097) djordjevic
»

Cene prihajajočih procesorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
588313 (6107) Good Guy
»

nVidia in Dell predstavila Quad SLi

Oddelek: Novice / Grafične kartice
345487 (3891) simnov
»

PS3

Oddelek: Strojna oprema
71309 (1178) BigWhale
»

V ponedeljek se je odvijal WinHEC 2005

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
363321 (2675) CCfly

Več podobnih tem