» »

Podrazanje inpulzov in alternativa!

Podrazanje inpulzov in alternativa!

mozetic8 ::

S 1.8 so na telekomu podrazali impulze iz 1.02 sit (nočna) na 3 sit (celodnevna), ker nimam moznosti asdl-a in kablsekga interneta razmisljam o alternativi... Na simobilu sem zasledil GPRS za neomejeno uporabo (15000 sit na mesec) in zadeva naj bi zmogla tudi do 200 kb/s, v kolikor mas GSM z EDGE tehnologijo. Ker bi moral za to tudi nekaj investirat me zanima kako zadeva v praksi deluje predvsem me zanima kako je realno s hitrostjo, dvomim da deluje zadeva realno pri 200kb/s in pa kako je kaj s pingi!

Utk ::

Jaz sem tudi razmišljal o Simobilovem internetu. 100 mega stane jurja, če bi s dial-upom stalno vleku s polno hitrostjo bi za 100 mega rabil skoraj 6 ur, kar pa stane več kot jurja. Začetni strošek je pa 9 jurjev, če že imaš režo v računalniku za tisto karto. Sem kaj spregledal? (se kar bojim da sem:( )

Utk ::

Aja, hitrost je pa v vsakem primeru večja kot pri dial-upu.
Edino fora je še pri tem če so tisto biti ali bajti...povsod piše strogo B in ne b, tako da...

Mitch ::

Kolikor vem ponuja Mobitel poleg GPRSja tudi UMTS tehnologijo. Edge pa ponuja Simobil. Teoretična hitrost GPRSja je 53Kb/s t.j. približno kot najhitrejši analogni modemi (v teoriji seveda). V praksi pa je ta hitrost mnogo nižja. Sam sem dosegel prek GPRSja le dober kilobajt na sekundo. Vsekakor premalo za normalno brskanje... Po drugi strani pa UMTS in Edge nudita občutno višje hitrosti prenosa seveda tudi za mnogo višjo ceno. Spominjam se, da so v reviji Monitor primerjali hitrosti prenosa podatkov prek UMTS-ja in Edge-a v Ljubljani in okolici. Bom malo pogledal in nato sporočil...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mitch ()

Utk ::

Čak malo, edge pri simobilu je minimalno dražji (naročnino v bistvu cenejša), ali sem kaj spregledal? Navaden gprs je 5 jurjev za 100 mega, edge pa 5 jurjev za 500 mega, samo na začetku je tista karta od edge dražja. UMTS pri mobitelu je pa res ful drag. Ali ni tako?

PROTOTIP ::

- zadeva naj bi zmogla tudi do 200 kb/s, v kolikor mas GSM z EDGE tehnologijo

Pokritost z EDGE je le v dokaj urbanih področjih, ne bom pa z zagotovostjo trdil, da ni v tvojem kraju. Vsekakor moraš prvo poskusit, pa boš videl. Gprs je v primerjavi z analognimi modemi kar precejšna pohitritev, vsaj kakor sem jaz preizkušal in sem dobil hitrost 4 - 5 kb/s, kar solidno za surfanje, medtem ko analogni šopajo tam nekje 1-2 kb/s. Menda je paket brez omejitev 15 jurjev. Če si več kot 3 ure na dan gor, se ti kar izplača.

CCfly ::

Teoretična hitrost GPRSja je 53Kb/s t.j. približno kot najhitrejši analogni modemi (v teoriji seveda).
Kbit.

Gprs je v primerjavi z analognimi modemi kar precejšna pohitritev, vsaj kakor sem jaz preizkušal in sem dobil hitrost 4 - 5 kb/s, kar solidno za surfanje, medtem ko analogni šopajo tam nekje 1-2 kb/s.
Analogni modemi 56 kbps brez problemov dosežejo hitrosti 4-6 kb/s.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

PROTOTIP ::

Kolikor jaz vem, ti vsi ISP ponudniki od arnesa, volje idr. omogočijo največ 16Kbit povezavo, vem pa, da zmore analog modem 56Kbit povezavo. Vsaj pri men oz. kolikor sem poznal ljudi s tem modemom jim je delal s 16Kbit torej največ 2 kB/s. Lahko pa, da drugje omogočajo hitrejše analogne povezave. :\

Utk ::

Ne, kar lepo z 56kb dela, če je dobra linija. Samo od tega je odvisno.

Mr_Globus ::

Upam da bo wimax čimprej... daj daj daj

poweroff ::

OK, to je "PR crap", hvalisanje, ampak vseeno dovolj informativno.
Baje bo cena za 1 Mb paket 5 k SIT.

Incotel bo ponudil WiMax

Novomeško podjetje Incotel je začelo z izgradnjo prvega brezžičnega širokopasovnega WiMAX omrežja v Sloveniji, ki je obenem eno prvih v Evropi. Pilotski projekt WiMAX je Incotel začel izvajati v Ljubljani, kjer je že priključil prve testne uporabnike. Od Agencije za pošto in elektronske komunikacije je pridobil dovoljenje za uporabo nadzorovanega frekvenčnega spektra, ki zagotavlja lokalni dostop (WLL) do končnih uporabnikov tako za širokopasovni dostop do interneta (do 10 Mbps) kot tudi za klasično in IP telefonijo.

Brezžični širokopasovni dostop do interneta bo uporabnikom na voljo predvidoma jeseni. Do takrat bo Incotel postavil prvih 40 lokaciji po Sloveniji, in sicer po urbanih središčih in nekaterih ruralnih predelih zunaj Ljubljane, kjer je pokritost s širokopasovnimi priključki na internet slabša. Končni cilj je zagotoviti signal na 150 lokacijah in tako z brezžičnim signalom pokriti večji del Slovenije.

Uporabnikom bo Incotel po konkurenčnih cenah ponudil hitrost prenosa podatkov od enega do desetih megabitov na sekundo. Brezžična tehnologija bo omogočila enako hitrost prenosa v obe smeri, torej tako v smeri k uporabniku kot tudi do uporabnika (simetrični prenos). Za uporabo brezžičnega širokopasovnega dostopa pa bo uporabnik potreboval le manjšo anteno, katere montažo bo uredil Incotel.

Brezžična tehnologija WiMAX pa poleg širokopasovnega dostopa do interneta oziroma prenosa podatkov omogoča tudi klasično in IP telefonijo. Tako bo lahko Incotel uporabnikom istočasno ponudil dostop do interneta in možnost telefonskih pogovorov preko klasičnih ali IP telefonskih aparatov.

Po dolgem čakanju so v novomeškem podjetju uspeli s Telekomom Slovenije d.d. skleniti medomrežno povezavo in zaključujejo s pripravami na trženje novih storitev za fizične in poslovne uporabnike. Na podlagi medomrežne povezave bodo uporabnikom ponudili izbiro in predizbiro operaterja za klice v tujino ter klasično notranjo telefonijo, poslovnim uporabnikom pa še brezplačne (080) in komercialne (090) telefonske številke, VPN korporativna podatkovna in govorna omrežja z zasebnim oštevilčenjem, gostovanje strežnikov ter mnoge druge aplikativne storitve.

Za večje poslovne uporabnike na področju Ljubljane so v Incotelu pripravili ponudbo direktnih povezav do lastnega telekomunikacijskega centra - navidezna zasebna podatkovna in govorna omrežja z ali brez zasebnega oštevilčenja (VPN). Tako lahko nekatere uporabnike že direktno povezujejo v Incotelovo omrežje, in sicer tam, kjer je omogočena optična povezava do njihovega telekomunikacijskega centra. Tem uporabnikom lahko ponudijo cenejše mednarodne klice pa tudi cenejši notranji telefonski promet.
sudo poweroff

mozetic8 ::

Hvala za odgovore, kot se mi je zdelo kar se gprs tice nikakor ne dosega teoreticnih hitrosti, tudi Edge verjetno v okolici nove gorice se ne deluje, tako da edina varjanta WiMax?!? Kdaj bo??
Se mi kar zdi 3 leta nc pol pa bodo vsi naenkrat prisli ADSL, wimax pa se kejr kabl po moznosti!!
Ne vzdrzim da nebi telekoma se mal popljuvu, kar se teh usisvis impulzov tice! Namrec prejsni mesec sem bil na netu 409 ur..kar je z neomejenim paketom navrglo 28k, potem mi pa frend rece se mi zdi da so neki na telekomu podrazal, grem pogledat pa me skor kap zadane. Kjeri judi to lepo na potihem oni podrazajo za 3x(recimo na siol.net na kr eni podstrani, mislim da bi to morali napisati cez celo stran), nevedoc bi net uporablju "normalno", dokler me nebi na koncu mesca zadela kap!! Plačat bi mogu cirka 77 k, ej zdej pa povejte a je to normalno. Ej fak za ta dnar najamem stanovaje pa kupim ADSL, ja0, ja0 sam res niso normalni....

PROTOTIP ::

Se strinjam. To kar se dogaja, je nenormalno. ;( To sem že tolikokrat napisal, pa do sedaj sem dobival le začudene odgovore, v stilu - kaj bi se sekiral zate, saj meni ni treba plačat.
Pa da ne boš mislil, da so pri si-mobilu kakšni normalni ljudje. Predprejšnji mesec so mi dve položnici poslal. Ko sem prvo plačal, me je naslednji dan pričakala še ena položnica za isto vsoto. In ker nimam potrdila, bom najbrž moral plačat dve položnici za en mesec. Pri položnici za prejšnji mesec sem pa opazil, da so podražili gprs. Enota je sedaj 8 sit. Včasih je bil 1 kilobyte 1 tolar, zdaj pa je en kilobit 1 tolar, tak da pol nanese 1 kilobyte 8 sit. Tak da moraš bit precej pazljiv s tem si-mobilom, ker jim gre za nohte, če razumeš.

PROTOTIP ::

Ne, kar lepo z 56kb dela, če je dobra linija. Samo od tega je odvisno.


Ne, tako je bilo včasih. Pred kakimi 2 leti so to ukinli. Mi je pravil kolega, da mu je pred leti delal na 32.000 pol se mu je pa upočasnil na 16.000. Pa ne boš zdej reku, da se mu je linija poslabšala. 8-O

Tovaris Stalin ::

@mozetic8

Čisto običajen download z gprs-om:



Edina slabost gprs-a so visoki pingi(najmanj 400ms) in majhni upload(do 3kB/s)



btw: to stvar mam že od novembra in sem zelo zadovoljen, zato mi lahko verjameš

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Jaz sem lani v Izoli surfal z 14400 bps. Sem bil že precej slabe volje po parih dneh, pa pokličem na Telekom da je slaba linija. In so rekli, da je 14.400 čisto OK.

???

Grem gledat zakon o elektronskih komunikacijah in vidim da je 14.400 tim "univerzalna storitev", toliko kolikor morajo zagotav ljati. Več jim ni treba. In pač niso.

"Lahko si kupite ISDN".

Na srečo je tam še kabelski ponudnik...
sudo poweroff

PROTOTIP ::

"Lahko si kupite ISDN".

Evo to sem pozabil dodat v svoj prejšnji odgovor, kot eden izmed razlogov, zakaj ni več 56k. A zdej so pa celo na 14400 upočasnil? Prokleti §{@@[]łŁłŁß¤¤ ;(

PROTOTIP ::

15 ksit na mesec :\ Sej bi še jest vzel, pa kaj veš, mogoč bom spet kakšno podvojeno položnico moral plačat. Ko meni poteče aneks, z užitkom letim k drugemu operaterju, pa si naj pol vtaknejo v rit svoje akcije. ;(

Mitch ::

@Tovariš Stalin
"Čisto običajen download z gprs-om:"


Kot je razvidno iz slike tebi vleče prek GPRSja 8 kilobajtov/s. To je približno 65,5 Kb/s, kar pa že presega v teoriji maksimalno GPRS hitrost. V decemberski številki Monitorja (12/2004) so naredili test prenosa podatkov prek GPRSja, UMTSja in Edge-a v Ljubljani in prišli do naslednje tabele:



Pri njih je bil prenos od 1,5 do 3,5 kilobajta na sekundo. In to skoraj v središču Ljubljane...

Če koga zanima celoten članek, mu ga lahko pošljem v pdf obliki.

LP, Mitch

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mitch ()

Utk ::

Pa moraš sploh imet mobitel za to stvar pri simobilu? Kaj ne deluje čist brez? Kaj pa še kakšno naročnino, razen te za internet?

Tovaris Stalin ::

@Mitch:
To kar sem dal je najmanjša hitrost, gre pa do 115.2kbit/s(14.4kB/s). Nimam edge-a, samo navadni gprs unlimited od Simobila, telefon se t610@bluetooth in živim na podeželju(iz tega lahko vidiš, da nimam možnosti ne za adsl; ne za kabel).


@CrniE:
Lahko imaš telefon(mora imeti modem)+bluetooth/IrDA/kabel oz. PCMCIA Simobil Vodafone Mobile connect card

Mitch ::

@Tovariš Stalin

Kot kaže imaš prav. Maksimalna teoretična hitrost GPRSja je dejansko 171.2 Kb/s (pri uporabi osmih časovnih oknih) in ne 53 Kb/s kot sem prej navedel. To hitrost (53 Kb/s) uporablja Mobitel kot maksimalno v svojem omrežju. Simobil pa se je kot kaže veliko bolj približal teoretični maksimalni hitrosti. Torej, če povzamem: GPRS pri Mobitelu je skoraj neuporaben, pri Simobilu pa več kot zadovoljivo hiter. Pa ne me linčat zaradi te izjave ...:D

LP, Mitch


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

T.Neomej.Klicni vs. T.Isdn vs. M.Inst.Paket

Oddelek: Omrežja in internet
192690 (2347) jerriho
»

Incotel in WiMax

Oddelek: Omrežja in internet
324035 (2595) Spajky
»

Modri ADSL (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
12619104 (8547) Nejc Pintar
»

Internet v rovtah=) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
736547 (4346) Duke Nukem
»

Bo skype nadomestil stacionarene telefone?

Oddelek: Loža
193101 (2494) Tear_DR0P

Več podobnih tem