» »

iTunes popularnejši od P2P

iTunes popularnejši od P2P

več strani - Rezultati raziskave, ki jo je izvedlo podjetje The NPD Group, kažejo, da je Applov iTunes popularnejši od večine P2P-sistemov. V letošnjem marcu je približno 1,7 milijona ameriških gospodinjstev preneslo prek sistema iTunes vsaj eno pesem, s čimer se uvršča na drugo mesto. Na prvem mestu je sicer še vedno program WinMX, ki ga je uporabilo 2,1 milijona gospodinjstev. Kazaa in iMesh zaostajata za iTunes, ostali plačljivi servisi, kot sta naprimer Napster in RealPlayer, sledijo nedaleč zadaj. Skupno je marca štiri odstotke vseh ameriških gospodinjstev z dostopom do interneta uporabilo plačljivi sistem za prenos glasbe. PCWorld in News.com.

108 komentarjev

«
1
2 3

darkolord ::

Kazaa, iMesh in taki niso negelalne alternative... V original novici pa je omenjen tudi LimeWire...

Drugace pa, na mulo so pa kar pozabli? :D Verjetno bi jim prevec grafe pokvarila...

poweroff ::

To bi nas celo utegnilo navesti na misel, da bi s pametnim pristopom (enostaven nakup, nizka cena glasbe), problem glasbenega piratstva hitro lahko drastično zmanjšali.

Ampak to bi nam kaj povedalo predvsem o založbah in njihovi nesposobnosti, zato raje nehajmo razmišljati...
sudo poweroff

B-D_ ::

Skratka dokaz, da je še vedno večina uporabnikov interneta debilov, ki nasedejo hypu, čeprav imajo pred nosom brezplačne rešitve. (p2p omrežja, torrenti, asta-killer.com, ipd)

Žalostno vendar resnično. Toda po svoje tud dobr, zaradi takih kekcev informiran folk brezplačno dobiva vedno nove in izboljšane vsebine. Way to go bungholes :D

Kami ::

Kaj pa bearshare?

alesrosina ::

B-D_: ce bi pa teb en avto spizdu, bi bil pa najlb glasn a ne .....

anyway, way to go, edin skoda ker nas se vedno zanemarjajo, ceprav smo ze 1 leto v EU ...

christooss ::

Enako nej nardijo za filme. Pol bo pa super to

Sej nekej že razvijajo.

A kdo slučajno ve kolk bi bla cena enega filma?
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

BluPhenix ::

B-D_ ej moram reči da imaš prav. Še dobro da so nekateri ljudje pametni in da ne sledijo ostali čredi.

Ej če ti resnično tako razmišljaš lahko rečem le: ohjoj, plemenite misli.

Mi poveš kje živiš, veš rabim en avto oziroma stanovanje za ene 2 tedna, pa se mi ga ne da kupovati/plačevati najemnine. Zakaj bi nasedal Hypu in kupoval avte, če sem bolj pameten in ga lahko dobim zastonj, ker sem boljše informiran.

Drugače pa on topic: če bi bili iTunes dosegljivi po celem svetu bi verjetno imeli še malo višje številke. Ok sej pri nas tudi obstaja zabavaj.se, vendar so komadi predragi. iTunes ima boljše cene in so boljše založeni, jaz vem da bi kaj kupil pri njih.

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

Naslov novice in nadaljne besedilo sta si v nasprotju.
https://dolhar.si/

B-D_ ::

Ni problema... ti zrihtaj fotokopirec za avtomobile, pa ti ga za kak pirček še sam zapeljem gor na fotokopirca, da si boš naredil kopijo mojega avtomobila. :D

Ako pa ne veš, da file sharing deluje na principu kopiranja, potem pa sorry... z n00bi se mi ne da debatirati o tehnologiji. :P

christooss ::

Ja prevod je iz PCworld. Na news.com je pa pravilno

iTunes more popular than many P2P sites
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Gandalfar ::

BluPhenix:

zabavaj.se - 240 sit
itunes us - 99 us centov - 195 sit
itunes gb - 0.79 funta - 280 sit
itunes irska, nemcija, .. - 99 eur centov - 240 sit


ne vidim neke bistveno drugacne cene. Pa prosim, ne se obesat na te preracunane tolarje ce so 5 sit+/i off

poweroff ::

B-D: Ni problema... ti zrihtaj fotokopirec za avtomobile, pa ti ga za kak pirček še sam zapeljem gor na fotokopirca, da si boš naredil kopijo mojega avtomobila. :D
Če ti zrihtaš še fotokopirca za avtomobile, ti plačam dva pira. :D
sudo poweroff

Mr_Globus ::

Eh da je piratsvo nelegalno je zame preveč nereazumljivo. Nisem nič ukradu sej sem naredu svojo kopijo (kot pravi B-D_), torej ni etične vprašljicosti. Stvar socializacije pač :\

Poldi112 ::

Vzel si avtorju proti njegovi volji. To je kraja. To razumejo se otroci v vrtcu.
Zabavaj se pri meni odpade, ker nimam windowsev. Itunes ne vem ce je glede tega kaj boljsi. Ampak bi bil vseeno vesel ce bi prisel v slo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigWhale ::

Ljudje se se vedno delajo bolj butaste, kot so (ok, dopuscam tudi moznost, da v resnici so tako butasti) in se pretvarjajo, da je to kar oni delajo v redu...

"Jest se iz tega zelezniskega prehoda ne bom umaknil, pa ce se svet podre!"
"No, to se ne bo, po pa vlak prpelu, pa bo problem resen..."

darkolord ::

Pri zabavaj.se lahko komad poslusas za 1 SIT...

Jebiveter ::

darkolord: A imajo se vedno wmv-je in so IE odvisni? Ja, full boljs od iTunes:\
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Stepni Volk ::

iTunes je še vedno zelo slaba rešitev za nas uporabnike. Za 10 do 12 skladb kolikor jih je običajno na enem albumu plačaš pri iTunes 9.90 oz 11.88 U$ oz EUR.
Glede nato, da je distribucija astronomsko cenejša, in da moraš sam financirati nakup in izdelavo medija, ovitka in zaščito medija... je v bistvu iTunes še večji nateg od nakupa CD albuma.

Ko bo cena 10 centov oz. nižja, takrat lahko govorimo o pametni in kolikor toliko pošteni alternativi.

Za 1 US še vedno dobiš piratski CD v Moskvi, Sarajevu, Istanbulu in širni Aziji.

Enako velja za filme. Cena filma mora biti v "download" verziji nižja od kino vstopnice.

Howg!

AtaStrumf ::

iTunes popularnejši od nekaterih P2P!

Gandalfar ::

Stepni Volk: no, ce kupis cel album ti ga dajo ceneje

darkolord ::

Jebiveter: ja... mene nic ne moti 8-)

Stepni Volk ::

Gandalfar - verjamam, vendar po mojem mnenju še vedno preveč. Primerjaj povprečno plače razvitih in nerazvitih držav...
iTunes imajo smisel za nakup ene same skladbe z albuma, kjer ti vse ostale niso niti najmanj všeč. A je tu spet Catch...
Osebno imam raje cel album. Smo ravno zadnjič o tem debatirali s prijatelji. Album ponavadi kupiš zaradi izvajalca ali le zaradi ene skladbe ali dveh. Na zečteku so ti le ta res všeč, toda s časoma vzljubiš še ostalo (nikoli vsega). Tako si na nek način širiš obzorja :)

Roadkill ::

Najbolj šokantno pri vsem tem je tole:

>NIMATE USTREZNE OPREME ZA UPORABO PRODAJALNE
>
>Na žalost z vašim računalnikom ali s programi na njem ne morete dostopati do prodajalne. Nosilci glasbenih
>avtorskih pravic so namreč zahtevali ustrezno varovanje avtorskih pravic, ki jih za sedaj omogoča le
>naslednja programska oprema:
>
> * operacijski sistem Windows 98 ali novejši,
> * program Windows Media Player 7 ali novejši (prenos)
> * brskalnik Internet Explorer 5 ali novejši (prenos).

Way to go: Win 98, WMP 7.0 in IE 5.0. Ultimate security!
Ü

darkolord ::

Roadkill: ja?

BigWhale ::

Zabavaj.se je pateticno poceni. 1 SIT za eno poslusanje skladbe.

Koliko stane povprecen album? 4000 SIT? Koliko skladb je gor? 10? Na zabavaj.se dobis za 4000 SIT, 4000 razlicnih pesmi, da jih poslusas, vsako po enkrat. Koliksna je to minutaza? Recimo, da je povprecna pesem dolga 3.5 minute. Vsega skupaj 233 ur in nekaj drobiza glasbe.

A to se vam zdi drago?

Ja, se strinjam, lahko bi bili bolj neodvisni od formata. Ampak, dragi pa niso.

BluPhenix ::

Gandalfar: sem slabo seznanjen z novimi cenami, sem mislil da so na iTunes še vedno 70 centov al koliko že.

Ja distribucija je precej bolj poceni, hranjenje pa ni prav več tako poceni in vse kar pride zraven prodaje. Kaj res pričakujete, da bodo trgovine prodajale po takih cenah, da glih pokrijejo stroške?

BigWhale: ja zabavaj.se ni drago za poslušanje na računalniku, problem nastane, ko bi komade rad poslušal kje drugje. Je pa res da tudi z komadi po 240SIT, prideš bolj poceni skozi kot če kupiš CD.

Glede ljudi, ki ne vidijo problemov v kopiranju in nemoralnosti pa smo že veliko predebatirali.

B-D_ : Ni problema... ti zrihtaj fotokopirec za avtomobile, pa ti ga za kak pirček še sam zapeljem gor na fotokopirca, da si boš naredil kopijo mojega avtomobila. :D

No glej ti bi za avto, katerega nisi ti naredil hotel pirček, da jaz naredim kopijo le tega.tega. Zanimivo, avtorjem pa za njihovo delo ne privoščiš pirčka. Očitno si ti še bolj "pohlepen kot oni" ...
Kaj pa če jaz pridem ponoči k tebi v sobo, skopiram tvojo seminarsko, za katero si porabil en mesec in potem dam še drugim sošolcem da si skopirajo, ter vsi oddamo isto seminarsko? In pazi to, ko sem skopiral tvojo seminarsko si ti izgubil možnost dobiti oceno. Raje se na take primerjave oziraj. Pomisli naprej, kar sem ti ponoči skopiral so načrti, ki bi lahko tvojo firmo spravili v sam svetovni vrh, ker pa si folk zadevo kopira ostaneš ti na svetovnem dnu?
Res lepo. Aja, sej jaz nisem naredil nič narobe, ko sem šel stvar kopirat...

Zgodovina sprememb…

B-D_ ::

Blu: pač si n00b, stop crying če si se zajebal in kupoval cdje ali (lol) mp3je. Vzem fotkič ki je sposoben naredit kopijo mojega avta, pa ne rabiš nobenga dovoljenja. :P

BigWhale: Povej to človeku, ki zna še celo uporabiti tiste tri sive celice ki jih za razliko od zajebavaj.me plačnikov vsaj ima in poizkusi zadevo poslušati na mp3 cd playerju ki podpira SAMO mp3.

Ni blema, sej lahko kupi en glup program ki bo konvertiral kupljen komad in bo potem lahko poslušal muzko, ko jo zapeče s kupljenim nerotom na cd...

...ali pa gre na net in si sname mp3 zastonj ter ga s popravljeno verzijo nerota zapeče.

Glede na to da ima človek mp3 cd avtoradio (in ga predvidoma ni dobil samo zato ker so teden pred njegovim rojstnim dnevom nategnili bakico v big bangu, ko so praznili zaloge) tudi ve zakaj se ga uporablja in kako bo spravil komade na svoje medije. Defenitivno v njegovi enačbi ni nobene zajebi.se štacune in razmetavanja denarja. :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: B-D_ ()

BluPhenix ::

Jaz zajebal, ker sem kupoval in še kupujem CDje? NIti malo, ker je bil vsak nakup dobro premišljen in sem z vsakim popolnoma zadovoljen. S tem da sem jaz naredil nekaj kar ti nisi, sem omogočil mojemu najljubšemu avtorju preživetje in zato lahko čakam kaj novega od njega. Kaj si ti naredil za njega? Nič, ker si egoist. [cenzored]

Očitno imaš premalo življenja za sabo (ali slabo izkoriščenega), da bi vedel kaj avtorstvo je in koliko dela stoji za avtorstvom (česarkoli). Mogoče boš stvar razumel, ko boš začel delat kot avtor (če boš kdaj) in uvidel kako je fanj ko ti nekdo ukrade del tvojega dela, brez da bi ti kaj imel od tega. Privoščim ti čim več takih sodelavcev, ki ti bodo kradli ideje in se z njimi postavljali pred šefom, mogoče boš takrat spregledal, mogoče si pa jaz preveč domišljam in se ti to ne bo nikoli posvetilo.

Kaj hodiš na FRI?

Zgodovina sprememb…

Microsoft ::

Baje, da s kupljenim CDjem sploh ne pomagas tolko avtorju, ampak dosti vec zalozbi. Ce mu ze mislis pomagat, potem pejt na nejgov koncert.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Stepni Volk ::

Microsoft - imaš prav. Večina dobička pri CD albumu, gre trgovcem in založbi. Koncerti so bolj direktno sponzorski :)

B-D_ ::

Zagovarjam plačilo za delo in ne plačilo za izkoriščanje zakonov in jokcanje, tko da se pridružujem Microsoftovemu mnenju. Leni kurci, ki naredijo deset komadov in hočejo z enkratno izvedbo v studiju zaslužit miljone, naj pocrkajo od lakote. ;(

Gandalfar ::

Kaj pa ostali, ki bi se samo prezivjali z glasbo. A njihove pa ne downloadas?

Jebiveter ::

BigWhale: Mislim, da se za samo poslusanje bolj splaca najti eno internet radio postajo z 128bit ali vec streamom in glasbo po tvojem okusu, kjer se lahko naposlusas kolikor hoces - zastonj. Veliko jih ima tudi "online glasovanje" kjer lahko predlagas naslednji komad - in velikokrat ga dobis. Vecina "dobrih" tudi nima reklam, poleg tega pa lahko stream snemas na disk in si potem komot izrezes ven kar ti je vsec in shranis v sebi vsecnem formatu (mp3, ogg, whatever).

Koliko je to legalno - ne vem. Verjetno ravno toliko kot je snemanje navadnega radio broadcasta.

Ce si pa zlo zbircen katero skladbo bi poslusal v tocno tistem momentu - jebiga, pa placas. Jest pac ne.
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

B-D_ ::

Gandalfar: Najpogosteje se z glasbo preživljajo DJji, ki pa miksajo svoje plošče katere so kupili natanko v ta namen: da drugi ljudje brezplačno poslušajo njihovo glasbo (vstopnina, najem djja in ostalo ni tu pomembno, ker poslušalec ne plača djju na roko keš in je DJ samo plačan na uro za svoj performans ter ne izkorišča oboževalcev). Njihovi seti niso nikoli na plačljivih CDjih kot jih prodajajo ostale skomercializirane pi* ampak so najpogosteje edino na voljo na internetu. Včasih pa so DJji še srečni, da si njihov oboževalec in ti podarijo kakšen svoj demo CD, na katerem je 80 minut dolg njegov set. Tako glasbo defenitivno downloadam, tistega skomercializiranega šrota pa itaq ne bi še zastonj hotel poslušat. :roll:

Microsoft ::

Ma men so ti seti tudi vsec. DJ Tiësto, Paul Oakenfold, DJ Rush, Judge Jules, ... Gatecrasher, Amnesia, Dutch Dimension, ... Pac trance in techno. V vecini primerov gre za posnetke iz koncertov, ki so mi sploh vsec, ko se slisi se ljudi zadaj.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

Aha, in si kako podprl te avtorje?

Microsoft ::

Jih nisem podpiral ne "prej", ne "sedaj". Pa ne, da "se ni blo priloznosti", sem le tak tip, da ne hodim na koncerte in v kino. Mogoce sem cuden, samo tako je.

Pri 50, ko se mi bo strgalo, pa ni dvoma, da bom sel na Nizozemsko za vsaj en mesec. >:D

In ce bi bil dosti blizu, bi tudi jst kdaj pa kdaj sel. Sploh tole se mi zdi zelo vsecno:



by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

B-D_ ::

Ta dva DVDja pa mam... :D zakon zadevščina. Afkors sem "kupil" originale. ;)

legend ::

Pizda ste eni naivni, tukaj tako zagrizeno govorite o eni podpori avtorjev, da ne vidite dejanskega stanja. Saj nič ne rečem, princip ki ga zagovarjate je že v redu, ampak realnost na žalost ni taka. Poglejte tiste avtorje, ki so najbolj zagrizeni borci proti piratiziranju - a se vam zdi, da jim gre slabo? Kje pa, denarja imajo toliko, kot ga večina od vas nikoli ne bo videla, pa vprašanje, če bodo oni kdaj tako garali za svoj kruh kot boste vi. In vi naivci ta svoj težko prislužen denar zaradi sicer poštenega principa tlačite njim v žep, za nekajkrat precenjeno delo. Je že res tako, da najbolj pošteni najbolj najebejo. Saj sem absolutno za to, da se jim plačuje za vrtenje njihove glasbe na javnih mestih in podobno, od tega bi že lahko prav pošteno živeli. Ampak ne, oni so pohlepne prasice in hočejo izmozgati kar se da, vi pa preplačujete njijhova dela.

Delavci v rudnikih pa cele dneve garajo, si uničijejo telo in tvegajo življenja vsak trenutek svojega dela, in kaj dobijo za to? Kdo pa njim plačuje in uveljavlja ta princip poštenja? OK, rudar je sam en tak simbol za vse, ki 1000x bolj garajo in 100.000x manj zaslužijo od teh vaših ubogih avtorjev.

Svet je tak, da je treba za svojo rit poskrbet kakor veš in znaš, to velja za vse, tudi za avtorje. Zato bi res lahko že nehali s tem osladnim zagovarjanjem pohlepnih bogataškov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: legend ()

CCfly ::

Teh bogataškov je peščica, avtorjev ki rudarijo pa ogromno. In marsikje ravno vsebino teh avtorjev lahko kupiš v ne-DRM formatu, mimo klasičnih založb.

Ta dva DVDja pa mam... :D zakon zadevščina. Afkors sem "kupil" originale. ;)
Ampak čakaj, s tem zanikaš prej izražena načela. Ti vendar ne boš plačeval za tisto, kar je zastonj na muli.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

legend ::

CCFly:

hja, jebiga, to je pa stvar kvalitete in sposobnosti. Verjemi, da skladb enega levega glasbenika nihče tud z neta ne bo dol vlekel. Naj se že enkrat tisti jamrači ozrejo nase, ne pa stalno kriviti ostalih. Če si slab malar ti tud ne bo nič pomagalo, če boš naokoli jokal, da nimaš biznisa.

No, dopuščam pa tud možnost solidnih avtorjev, ki rudarijo. Nekaj takih morda celo prične prodajati svoje delo po realnih vrednostih in pač živijo in služijo nekako bolj realno ocenjeno. Ne pa da muskontarji hočejo, da so že kar privzeto ene zvezde (pohlepni bogataški).

Navsezadnje je pa snemanje z neta tud ene vrste promocija, ki mislim, da se je neuveljavljeni ne bi bralnili. Naj se njihov glas tako razširi med ljudmi, in bojo prišli koncerti in z njimi denar. Poglej Fredija, a misliš da bi se danes vozil naokoli z Audijem, če bi tisto pesem že od vsega začetka avtorsko ščitil na 4000 SIT vrednem CD-ju? Pa ja!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: legend ()

cojss ::

Glede internetnih radiev moram povedati da je kak mesec nazaj nehal "oddajati" en izmed mojih najlubših radiev iz Nemčije ravno zato ker so uvedli dokaj velika plačila za dovoljenja za predvajanje avtorskih del preko interneta. Tako, da samo poslušanje teh zadev je potem čisto legalno, s snemanjem streama je pa verjetno ista stvar kot z navadnimi radii.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cojss ()

poweroff ::

Glej no glej, kakšen socializem se je razpasel po forumu. Izkoriščanje avtorjev, izkoriščanje poslušalcev, bogatenje založb, kapitalistične izkoriščevalske založbe je treba sesuti in jim ukrasti nazaj tisto, kar one nam kradejo.

Glejte no, da ne bo še kakšne revolucije. :D

Samo nekaj me moti. Zakaj potem ne podprete opensourcarjev in jih raje zmerjate s komunisti? Če imate sami take komunistične ideje.


Mislim da je odgovor preprost - večina vas je navadnih tatov, ki svoje početje zavijajo v ideologijo (v katero sicer ne verjamejo), zato da bi ga opravičili in celo izgledali moralni. Ne bo šlo!
sudo poweroff

BigWhale ::

Nekdo mora narest 'radio', ki se bo lahko direktno na zabavaj.se ali pa itunes konektal. Kjerkoli ze bos.

Zabavaj.se JE poceni. Tudi z 240 SIT po komadu je poceni. En CD je v bigbangu tam nekje v povprecju 4000 SIT, pa v povprecju ni na CDju 16 pesmi. Prej manj. Pa ce jih je toliko, so gor ene trije remixi, pa dve karaoke verzije, pa ena instrumental verzija enega hita. Vecina ostalega je pa en poflc, ki ga nardijo zato da CD zapolnijo... ;)

BluPhenix ::

joj, nekateri tukaj kažete tako ignoranco o glasbeni industriji in glasbi, da že peče glava.

Ja res je od CDjev imajo največ založbe. Seveda si avtorji ob izidu novega CDja sami pokrijejo vse stroške (ok, novi bendi snemajo večinoma na lastne stroške) od natisa CDjev, do oglaševanja, do distribucije, do PM. Ne govorim zdej, da gre ves denar za nadaljne promocije, ampak vseeno ga gre kar zajetna količina in brez založb bi poznali zelo malo avtorjev iz zunanjega sveta.

legend: ti očitno misliš, da pač en dan primeš en inštrument v roke, nekaj zaigraš malo zapoješ in že služiš mastne pare, zraven pa tlačiš rudarje. Še vedno se mora veliko bendov zelo potruditi za prodor, veliko bendov za katere ti slišiš prvič ima lahko doma izdanih že več CDjev. NE vem koliko imaš pojma o glasbi nasploh ampak ti povem, da preden postaneš dober glasbenik zahteva veliko dela, na začetku predvsem vaje, pozneje veliko igra tvoj smisel za glasbo, kašpne komade si sposoben ustvarjati, ko se nekako začneš uveljavljati te vsi jeb.... iz vseh strani in veliko bendov omaga na tej stopnji, ker je pritisk za njih prevelik. Kaj misliš da vsi kar pridejo in so slavni? Če gledaš cele dneve le MTV mogoče res kaj takega misliš, ampak ne se bat, tudi za večino bendov na MTV je zadaj dolga zgodba. JA tudi Britney in Aguilera nista kr en dan prišli na MTV in postali slavni, sta se s petjem ukvarjali od malih nog in marsikakšen pritisk dali skozi. Da ne govorimo o ne-mainstream avtorjih, ki si morajo sloves pridobiti izključno z kvaliteto oziroma talentom. Tako da ne bluzi o rudarjih. Oni so sprejeli, da bodo rudarili, lahko bi prijeli za kitaro in ustanovili bend, ne za to, da začneš igrati ni treba da si bogat.

Poglejte tiste avtorje, ki so najbolj zagrizeni borci proti piratiziranju - a se vam zdi, da jim gre slabo?


Pa kaj misliš, da so Metallica kr na enkrat postali slavni? Oziroma da so od vedno? Dej vzami kakšno biorgafijo kakšnega benda in nehaj govoriti kozlarije. Tukaj ni point, da im gre dobro ali slabo (kaj M$ju, IBMu in ostalim gre slabo? oni patentirajo stvari, da zaščitijo "svoje" delo) gre se za pravice. Če se oni odločijo, da hočejo za svojo glasbo prejemati denarno nadomestilo (če se strinjaš ok, če ne ne tikaj naše glasbe), kdo si ti da vpiješ ne jaz pa tega ne bom dal, ker to je splošnodobro. Kaj greš tudi v trgovino in vzameš kilo kruha in rečeš jaz ne bom plačal, ker je to splošno dobro? (in ne tukaj spet sanjarit o tem, da eno je kopija, drugo pa narejeno, ker je glupo (tudi če prideš v trgovino in narediš kopijo kruha izdelovalec kruha ne bo vesel, ker bo ob dobiček)).

Še nekaj, s tem, ko se najbolj slavni borijo za svoje pravice, jih s tem zagotovijo tudi manj ali ne-slavnim. Al mi boste rekli, da pa od bendov, ki niso slavni kupujete komade, oziroma jim plačate za njihovo delo (lahko tudi tako, da poberete komade z neta in jim pošljete 1.000 SIT v kuverti na njihov naslov)?
Stvar je taka, jaz naredim bend in mi nekoč uspe narediti CD, ki bi ga kakšna založba celo založila (ne veste koliko dela je že do sem). Zdej zakaj bi vi meni plačali za moje delo, hmmm .... recimo, ko poslušaš glasbo uživaš, to je dejstvo in jaz trdim, da je prav, da mi za užitek, ki vam ga jaz ponujam, dobim plačilo. Sej tudi prostitutke zahtevajo plačilo za nudeni užitek in to vsakič, ne le prvič. Sej tudi za užitek gledanja televizije plačujete, za dopust, za večino užitkov na tem svetu plačujete. ZAkaj za glasbo (ki je po moje najbolj splošno razširjen užitek) nebi? Zakaj?

legend, koliko uspešnih CDjev si izdal, oziroma imel uspešnih koncertov, da lahko govoriš, da gre za precenjeno delo?

Saj sem absolutno za to, da se jim plačuje za vrtenje njihove glasbe na javnih mestih in podobno, od tega bi že lahko prav pošteno živeli. Ampak ne, oni so pohlepne prasice in hočejo izmozgati kar se da, vi pa preplačujete njijhova dela.


Kaj te kdo sili, da poslušaš njihovo glasbo doma? Pač poslušaj jo le na koncertih in bo, ne vem kje je problem.

Za moje pojme so recimo DJji precenjeni. Kanzianiju za eno uro 1mio sit? Človek pride z eno torbo plošč vklopi slušallke in začne delati. ŠAnk rock, ki imajo podobno ceno pridejo tja, se napravijo imajo tonsko in igrajo več kot eno uro, s tem da jih je 5, pa cel kup roadijev imajo s sabo, ki jih je treba tudi plačati iz tistega keša. Kaj plačaš tukaj performnas ali ime.
Aja za tistega ki ne ve, tudi na koncertu plačate avtorske pravice in sicer preko vstopnine, saj je organizator DOLŽAN avtorju izplačati avtorske pravice za glasbo odigrano v živo (naj bo to DJ, ki premetava tuje komade, ali bend, ki igra svoje). Kaj boste sedaj začeli zahtevati karte brez plačila avtorskih?

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

BluPhenix: jah precenejn, ce si mora s tem denarjem financirat vso opremo, nakupe samplov (!), in mu je to mogoce edina ura, ki jo bo direktno placan v dveh mesecih je pa situacija dosti drugacna.

nodrim ::

mah .. človek naj bo plačan po tem koliko je naredil ... če je en bend za koncert dobil 1 milion in je pol te iste komade s koncerta enkrat posnel na CD, ne vem zakaj bi za ta posnetek zaslužli 10 milijonov ali pa še več ... ?? za vsak koncert naj bo plačan znova, ker znova igra .. ne pa da enkrat odigraš in ti pol kr neki plačujejo ... v ceni CD-ja bi morala bit samo embalaža, promocija in izdelava ..

naj obstaja avtorstvo, itak, da drugi ne kopirajo glasbe in je prodajajo pod svojim imenom .. cena CD-ja ali MP3-ja na netu je čist previsoka glede na vloženo delo za vsako naslednjo kopijo ...

MrStein ::

Poldi112 :
Vzel si avtorju proti njegovi volji. To je kraja. To razumejo se otroci v vrtcu.

Nisi vzel. Ni kraja. Eni pač ne razumejo.

BigWhale:
Zabavaj.se je pateticno poceni. 1 SIT za eno poslusanje skladbe.

Winšit : 50 kSIT
ADSL : 50 kSIT

Komad poslušaš enkrat, potem pa "plati Janez še enkrat".
Pa v avto ne moreš nest. (vsaj brez "krekanja" ne).

Ja, blazno poceni.


BluPhenix:

Ja distribucija je precej bolj poceni, hranjenje pa ni prav več tako poceni in vse kar pride zraven prodaje. Kaj res pričakujete, da bodo trgovine prodajale po takih cenah, da glih pokrijejo stroške?

Ja. In to tudi imamo. Tam kjer je zdrava konkurenca.

Glede ne-poceni hranjenja pa malo realnosti : Shramba za 100 evrov. Se jim povrne, v ... ne vem, 15 minutah ?

No glej ti bi za avto, katerega nisi ti naredil hotel pirček, da jaz naredim kopijo le tega.

Mojega lahko skopiraš zastonj.

Zanimivo, avtorjem pa za njihovo delo ne privoščiš pirčka.
Huh? Kar nekaj milijonov sem jim "dal".

Kaj pa če jaz pridem ponoči k tebi v sobo...

Z Kazzaa ne moreš prit ponoči v razne sobe.
Hit tedna ne moreš primerjat s seminarsko.(posebej, ker ga še vedno veselo prodajajajo, za nezmanjšano ceno, čeprav so ga "ukradli").

Oni so sprejeli, da bodo rudarili

... in židje so sprejeli, da bodo v taborišču.

Legend:
Poglej Fredija, a misliš da bi se danes vozil naokoli z Audijem, če bi tisto pesem že od vsega začetka avtorsko ščitil na 4000 SIT vrednem CD-ju?

Hotel si rečt "...na CD-ju prodajanem za 4000 SIT..." , a ne ? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

legend ::

BluPhenix:

Daj no, povej mi eno področje, za katerega ni treba garati, če hočeš biti v nejm dober? In verjemi, ni jih veliko, ki bi bili plačani bolje kot ti tako povzdigovani glasbeniki, pa čeprav so v špici v svojem fohu in nič manj ne garajo. Zato prosim vas, nehajte že jokat kakšna krivica se vsem godi. Zato, ker ljudje za osebno rabo snemajo z neta komade, ne bo nihče obubožal. Bo pa izgubil nekaj fičnikov, in pohlepen kot je, bo zagnal vik in krik.

Navsezadnje je pa snemanje z neta čist ista pesem, kot če si od prijatelja presnameš CD ali v preteklosti kaseto. In tega ne gre metati v isti koš s krajo materialnih dobrin, pa če bi še rajši. Je pač tako, da je tole avtorstvo ene posebne vrste obrt in mislim, da so njena pravila vsem jasna. Konec koncev bo vedno odločala kvaliteta in z njo pride tudi vse ostalo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raziskava: uporabniki P2P kupijo več avtorskih del

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
3912019 (9993) Manu
»

Apple zavzel prvo mesto med prodajalci glasbe

Oddelek: Novice / Rezultati
135121 (3840) root987
»

Novosti iz Appla

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
235254 (4392) Sba
»

MPAA toži Mediatek in Sigma Design

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
72022 (2022) MrStein
»

Napster se je vrnil

Oddelek: Novice / Ostale najave
322677 (2677) Beat-O

Več podobnih tem