» »

[Zračno hlajenje] Hlajenje Chipseta

[Zračno hlajenje] Hlajenje Chipseta

«
1
2

Gaber ::

Halo, mam eno vprašanje:

Na Asus A8N je stock ventilatorčič ki hladi nF4 chipset blazno glasen... Zadeva je sicer mala ampak šiba na 8000 obratov:| ...
Zanima me a mislte da bi blo dost samo pasivno hlajenje? Da snamem vent in montiram sink (cool pc ma zalman & revoltec), po potrebi montiram nad vse to še en 8cm ventilator, pa ga dam bolj "potiham" :D ...
Druga varianta je pa da enostavno probam na kabel med mali ventilatorčič in plato vklopit regulator in mu znižat hitrost (in glasnost)?
Kaj bi blo boljše?

Aja, pa še ključno vprašanje, kako vse to vpliva na garancijo?

Hvala :)
  • spremenil: sid911 ()

Racunalnik ::

Tukaj se tudi jest pridruzujem k vprasanju,kajti ta mala psina je pa res glasna in sem ze sam studiral o regulatorju ampak je to nek cuden vent ze na pogled in se mi zdi da se nebi startal ce bi mu zmanjsal voltazo na polovico,tak bolj cuden vent je to,ze ce ga zabremzas se takoj ustavi brez upiranja.

Nevem pa ce obstaja kaksen adapter za vecji vent in da bi potem tistega mel na regulatorju.

Zgodovina sprememb…

Kaufmann ::

Pomoje bi zalman moral zadostovat, drugače pa kaj bakrenega. Fajn je da vsaj malo piha po njem.
ni podatka

Racunalnik ::

Kje ga pa pri nas prodajajo in kolk stane?Mislis da bi zadostoval ker tisti chipset s kr greje.

mato22 ::


Gaber ::

V Mlacomu ga tut dobiš, stane manj kot jurja...

Sam mene vseeno zanima preden karkol prešraufavam kako je z garancijo pr teh stvareh?

...sicer načelno če mi kej crkne lahk še vedno original našraufam gor in rečem waznt me!!!

TommyBoy ::

Abit NF-7s,Barton 2080@2500,Radeon 9800se (saphir)@softtmod,Samsung TCCD DDR500

Gaber ::

Glede na to da sm se zdele kr dobr finančno spucal za nove komponente vodno ne pride v poštev...

Sm pa (delno) rešil problem hrupa, z enim manjšim uporom med ventom -plato sem spustu vrtljaje na 6250... Mal bolš je...

Racunalnik ::

Pa je to tocna ta model pri mlacomu pod jurja,ZM-NB47J?
Mogoce ga bom kupil samo upam da bo to dost odvajalo toploto ker pac nima ventilatorja.

Kaj pa si mogoce gledal z prilozenimi programi ce se da utisat vent?Ker jest bi ga dal recimo prek regulatorja samo res nevem ce se bi sploh zavrtu na 5-7 voltov.

Gaber ::

Evo c/p iz cenika od Mlacoma:

HLADILNIKI VEZNIH ČIPOVIJ
ZALMAN ZM-NB32J 840sit
ZALMAN ZM-NB47J 960sit

Kar se pa tiče regulatorja pa najbolš da probaš... Jst sm dal upor vmes pa mi laufa lepo konstantno na 6250 rpm...

cojss ::

Kako pa je sploh pritrjen ta hladilnik. A je mogoče prilepljen, ali ga držijo samo vmeti. Ker tudi sam razmišljam, da bi ga zamenjal za pasivnega Zalmana, ki ga bi hladil 12cm vent na stranici, v glavnem namenjen grafični kartici. To bi verjetno moralo zadostovati?

urke710 ::

Končno sem našel forum, kjer so ljudje z istimi težavami kot jih imam jaz.
Res je ta ventilator na nF4 čipstu obupen.
Ko sem iskal po slo internetnih štacunah, s čim bi ga zamenjal sem našel naslednjo zadevo:


Ker, pa se vent prav tako vrti pri 6k rpm, sem mislil, da bi vmes dal potencoimeter:

...in RPM nastavil na nekje 3000, da bi zmanjšal hrup.


Problem pa je v tem, ker ne vem, koliko se čipset greje(stopinje celzija?). Torej, če je kakšen strokovnjak, ki bi to vedel, naj prosim obelodani svojo genijalnost :)

LP, Uroš
d.i.g.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Boki_ ::

Najbolj zanesljiv senzor je prst, seveda če je hladilnik pravilno pritrjen. Potipaj in boš vidu.
I'm back

urke710 ::

Zgoraj ste nekateri napisali, da bi kupili samo rebra. c ccc

Nicht gut. Na eni čejntehovi plati z nF4 ultra naborom so gori samo rebra pa ni uredu, tako da vam odsvetujem.
Test čejnteha

Danes popoldne pa sem se poglobil, kako bom inštaliral Thermalright-ov HS in sem ugotovil da če ga bom dal gor, ne bom mogel dati noter druge grafične(če se mi bo kdaj slučajno zahotelo :) ). Ker ta izdelek nima pravih namestitvenih delov in bi ga moral namestit postrani.

Torej ostane samo še ena kulturna varjanta:


KLIK

PS: Ni varjante da bi jest z roko občutil kolk je vent vroč. :\
d.i.g.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Gaber ::

A kej veš kako tak poseg vpliva na garancijo?

Drugač pa jst sm znižu obrate stock venta na 6k pa se ne dere več tok, pa tut kakšnih problemov zaenkrat še ni blo videt (knock on wood)...

...sam pomoje bi bla pa rebra + en 80mm vent na stranici dost?!

urke710 ::

Jest sem tut zdej zinzal na 6k ampak je se vedno najglasnejsi v celi kisti;( , pa zdi se mi da sem dobu slab primerek, ker skos neki skrta.
Glede garancije so mi pa v Mlacomu, kjer sem kupu comp, odgovorili tako:

Ventilator lahko zamenjate tudi sami. Original ventilator je potrebno shraniti za primer reklamacije. Če se pri zamenjavi ventilatorja poškoduje os. plošča izgubite garancijo. Za zamenjavo ventilatorja se lahko zglasite pri nas v servisu, kjer vam bomo zamenjali ventilator še isti dan. Cene za zamenjavo je 2000Sit.

Torej za pol ure dela lahko prisparas 2k.:D

Ce se bos odlocil za zamenjavo, kaj bos dal gor?

LP, Uros
d.i.g.

steev ::

Verjetn, da nau su zarad enga ventilatorja na servis, ali pač.

Pa ne se reklamirat... :D
:|

Gaber ::

Fino, zelo liberalno od mljakoma, hehe... No ja, če se kej skuri lahko še vedno montiram nazaj ventilatorčič in nesem nazaj (waznt me!)...

...drugač sm pa čekiral tuki, precej folka se odloča za zalmana in je baje ok, vsekakor pa najcenej&najtišja varianta...

Glede na to da mam fino prepihano ohišje bom vrjetno izbral kar tega...

...in ne, zarad tega res ne bom hodu na servis, hihi:) ...

misso ::

Ali nima mlakon v trgovini napisano da vam pri nas kupljene komponente brezplačno vgradimo:8)

Tako da tukaj kupilš hladilnik in oni morejo brez doplačila namontirati gor>:D , in čakaš 2 dni da dobiš računalnik drugače dela za rečmo 30 minut da lahko v miro pokadiš in spiješ kavo :\

QuickShot ::

Ja in potem imaš tako kvalitetno namontirano, da bo računalnik laufal cele dve uri preden se bo pregrel in crknil, ne hvala, še moja babica ima več pojma o računalnikih kot tisti cepci pri mlacomu.

misso ::

Sej maš potem kao garancijo zaradi nestrokovne motntaže :D

pol ti bodo pa rekli da je šla matična zaradi pregrevanja, oziroma bodo rekli da nisi strokovno namestil hladilnik za cipset, pol pa zelo zalostno pogledaš dol in iz žepa potegneš račun da so ti ga tukaj namontirali :D (to bi bilo treba slikat kakšne oči bi naredil serviser8-O )

Vem to da najbolše narediš če sam namontireš.

igor0203 ::

Mene pa zanima, če bi mi TALE hladilnik pasu na mojo plato? Ker NB blok je namreč čist ob AGP reži in imam na gf6800gt NV5 hladilnik in zdej ne vem, če bi mi pol pasal? Da ne bi blo pol premal placa in bi mi NV5 zadeu ob chipset??

urke710 ::

Bolje da vzameš kr Zalman ZM-NB47J, ker ima eno tlorisno mero manjšo. Pa kokr sem jest počekirov tvojo situacijo, sploh nimaš problema, ker grafa itak zaseda en slot, ane? Če bi bla pa rebra slučajno napoti, pa ji obrneš tako da eno vrsto odrežeš(tam kjer so rebra krajša po celi dolžini) in mislim da se ne bo prov grozno poznalo.


Za moj problem, sem se pa odloču in bom dal gor kr te rebra od zalmana in probal na stran privit en 60×60mm vent ki ga mam doma od nekega starega compa, in seveda še en 92mm vent na stanico ohišja.

Pa ne takih stvari kupt pri cool pc ker majo tu mač predrago. Jest sem jih vzel tuki.

LP,Uroš
d.i.g.

urke710 ::

Opa igor0203, sem se mal zmotu. Nisem upošteval da je ta cooler tko velik.

Lej, ti morš to sam pogledat kakšne so dimenzije HS-ja in pol poglej če ti bo pasal.
Sej zdej vidš, kolk je še placa med tem stock HS-jem in NV5, ane? Pomoje če bi uno plastiko pri ventilatorju mal s kakšno "fleksarco" odbrusil, če bi šlo ravno na tesno, ne bi blo nič narobe. Še HS bi dobu mal zraka :))
d.i.g.

Proximus ::

Moram povedat da mam z hladilnikom chipseta na Asus A8N SLI Deluxe plati iste probleme. Ker mam na stranici 120 mm vent ki piha direktno na grafično in chipset sem ventilator na chipsetu povezal na krmilnik od Zalmana ZM-MFC1 in ga dal na minimum. Razlika kar se tiče hrupa je očitna, temperatura pa se ne poviša niti za stopinjo verjetno zaradi ventilatora na stranici.
Stvari so takšne ob normalnem delovanju. Verjetno bi ob polni obremenitvi bile razlike, vendar ne bistvene.

Proximus ::

Število obratrov 3200 temperatura ob normalnem delovanju (download + brskanje po netu ...), je 32 stopinj celzija. Zadeva pa je povsem tiho, edino kar se čuje je piskanje skundarnega diska, ki je malo starejši, pa Maxtor je.:)

_Dejan_ ::

jst sem na moji DFI LANParty NF3 250Gb zamenjal originalni hladilnik z hladilnikom od Epox 8RDA ki je malo večji in bolj raven(sem ga pobrusil).

P.S. Na teh novih platah je problem montirat hladilnike(ne sme bit previsok) ker imajo NB preblizu AGP reže.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _Dejan_ ()

Proximus ::

Pri Asus A8N SLI Deluxe, ni tega problema, ker je hladilnik med obema režama, pa ni AGP ampak
PCI Express. Fora je v tem da ne sme bit hladilnk preširok, da imaš pol še možnost namestitve druge grafične, pa tudi s prvo se lahko ovira, če imaš na grafični, kak vlki pasivni hladilnik.
Sn pa vido da ima Gigabytova to foro da je hladilnik chipseta direkt za PCI-E režo, tam pa
potem res mora bit nizki hladilnik.

Racunalnik ::

Urke nimas slab ventilator ker meni tudi vcasih praska pa razpada pa tuli pa nevem kaj se vse.
Sam se zaenkrat nevem kako ga bom menjal,ali z adrugi vent+hladilnik ali mogoce vse na vodno pa je,ker tko k mal probam tist vent ali njegov hladilnik je kr vroc chipset in nevem kolk bi bil vroc ce bi delal z pol manjsimi vrtlaji.

RiNC ::

Ker je že tukaj toliko govora o Zalmanovi hladilni rebri bom kar tukaj vprašal, da ne odpiram nove teme...

A mi lahko kdo PROSIM pove kakšne so mere spodne ploskve ki pride na čip???
Na netu so sicer dimenzije 37x37 (širina x dolžina).
Ker pa spodaj ploskev ki pride na čip ni kvadratna me zanima za koliko je ožja???

Rebro bi rad montiral na R9000pro kjer je GPU širok cca 33mm. A bo šlo???

Prosim za pomoč tistih ki imajo stvar kje pri roki...
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

Gaber ::

Jst nej bi ga dobil ta teden, pa ti sporočim :)) ...

urke710 ::

Ti sporocim, takoj ko mi ga dostavijo...0:)
d.i.g.

_Dejan_ ::

Zalman ZM-NB32J ima spodnjo površino 25x37mm
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

RiNC ::

_Dejan_: Hvala za dimenzije!

Sem še enkrat premeril GPU in ugotovil da je 27x27mm, tako da bo tale zalmanova rebra kar vredu, tisti nepokriti 1mm na vsaki strani res ne bo vplival - se GPU tak najbol greje na sredini (jedro)!!!

Hvala še enkrat! :))
CURIOSITY did not kill the cat...
...it was the BUS!

urke710 ::

Evo. Končno sem dobil zalmanova rebra. Takoj sem se lotil dela. Ker sem prvič šaril po računalniku si sploh nisem mislil, da je toliko dela z vsemi žicami, uf!

Najprej sem mislil na rebra samo obesti 60mm vent:


Pa sem videl, da se to preveč trese in ker so rebra pritrjena samo na vzemteh, sem se odloču da bom na hitro naredu en nosilec, in gor dal mal večji vent( cca70mm), ki je prvotno hladil 1.2GHz AMD Thuderbird-a, ki pa je "upokojen", he he.

No, in rezultat izgleda takole:


Res, da ni ne vem kako očem prijazno in da mi onemogoča inštalcijo drugih PCI kartic, ampak na dotik so rebra hladna, da, ne topla ampak hladna in to pri 1700rpm!!!
Verjetno bom kasneje vent dal v stranico, ali pa bom vse skupaj dal pod vodo.
d.i.g.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Gaber ::

To da se sink ne greje ni nujno dobro znamenje, lahk je tut zarad slabega stika med sinkom&chipom in posledično slabe toplotne prevodnosti... Jst sm ga tut montiru, in takoj k sm zalaufu komp se je sink začel pošteno gret... No ja, temperatura je pa ista kot z original kulerjem, zato skrbi 120ka na stranici...

Blažena tišina, hehe :) ...

grex ::

Gglede na to, da imam isti problem - ventilator hrešči tako, da me mačka, ki se trenutno goni, sploh ni motila - me zanima, kako se vam je ta zalman obnesu.

Ker ta termallake tud kul (a je glasen?) zgleda pa razmišljam kaj bi bilo boljše.

Lp, Grex

Gaber ::

Jst sm z zalmanom zadovoljen, temperatura pr dolgotrajni maximalni obremenitvi (torture test - prime) ni nikol presegla 42° kar je pomoje ok... Mam pa, kot sem že napisal, približno nad sinkom montiran en 120mm ventilator...

urke710 ::

eEeemmm, katera temperatura, točno!, ti ni presegla 42 stopinj?
ker moj asus nima tipala za temp na čipsetu :|
d.i.g.

Gaber ::

Nekje sem zasledil da ga ma, sam zdele ne vem kje... V glavnem če maš speedfan, temp3 naj bi bil chipset...
...nisem zihr no, ampak to je tut edina temperatura ki se je spreminjala k sm reguliral ventilator in kasneje ko sm dal gor sink?!... bo treba pisat na asus da razjasnijo kje točno na tej plati so/niso senzorji...

Hux ::

Hm instaliraj Probe program od asusa tam pise chipset temperatura. No mislim MB temp kar predvidevam da je ta chipset. Okol 32 do 33 je pri orginalnem ventu 8000-8800rmp.
Predvidevam da ta rebra od zalmana in en 80mm 2000rmp vent zadostuje. Edini problem trenutno je kak ga pritrdit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

Hux ::

Hm cudno. Moj ventilator na Asus plati kljub da se vrti pri 8000 obratih ni tak glasni vec. Oz se otisa cez cas. Kaj te vem ko se masina zagreje mogoce? Ko vklopim kako uro kr solidno deluje glasno celo frekvence zvoka spreminja potem pa neha brumat in v tisino padne. Zdaj recimo je masina enako glasna morda celo tisja kot je bila prej z starim setupom. Pa ja sem 100% da se se vrti in ne nisem naglusen postal :D.
Zakaj je to tako a se zmesca prompeler sej je vse vkup kr solidno toplo :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

N-E-O ::

Ellow.. js sm si na northbridge namontiral zalmanova hladilna rebra.. pa bi rad zdej pogledu kako je tam s temperaturo..
če se mi pregreva..

kje npr. v speed fanu lahko to pogledam (tam so namreč podatki o 4 temp. temp1, temp2, temp3, temp1..
kera je zdej za chipset?
Follow the white rabbit.

Jochaan ::

In ker model bolj hladi od Zalman-a :
ZM-NB47J
ZM-NB32J

ker glede na ceno je moder dražji.
Asus P6T V2 Deluxe, 850W, Intel i7 920 2,66Ghz
Corsair DDR3 2x 4 GB, WD 500GB SATA
Sapphire Radeon HD 5770 1 GB

Grimlord ::

47 je včeji od 32

Sam mam 32J pa hladi vredi. ;) (pa že ta zgleda neki vlki, kaj bi šele blo če bi mel gor 47J :D )
Iz malenkosti nastane popolnost in popolnost ni malenkost.

N-E-O ::

ja js mam tud 32-ko, čeprav je 47-ka novejša in samo za 100sit dražja..
sam včeri še tega nism vedu in sm si kupu tisto ko je bla na zalogi (32) :D
Follow the white rabbit.

Jochaan ::

ker mi zadne čase vent na bridgu mal ruži, pa sem študiral da bi novga kupu, če bi bil pa še "skoraj" pasiven bi blo še pa bolš :D
Asus P6T V2 Deluxe, 850W, Intel i7 920 2,66Ghz
Corsair DDR3 2x 4 GB, WD 500GB SATA
Sapphire Radeon HD 5770 1 GB

Hux ::

Hja cudno spreminja frekvence. Vcasih malo ruzi vcasih cist nic. Jaz vdarim po kisti gor ce ruzi pa neha drugace pa bom tudi nabavo tega ampak potem ko dobim dnar da se XP120 nabavim.

Keyser Soze ::

A se ne grejejo sedanji nabori malo manj kot prejšnje generacije? Pač se določene naloge selijo v sam CPU?

Hux ::

Sej zato se ravno bol greje :D. Vprasljivo je ce bi prezivela plata brez reber in ventilatorja.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Zračno hlajenje] Kateri hladilnik za Socket A (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
9417868 (14991) Wofk
»

nforce 4 chipset brez ventilatorja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
121272 (1094) borisk
»

Vprasanje glede ventilatroja za chipset na maticni plosci?

Oddelek: Pomoč in nasveti
111154 (1038) Pouh
»

Tiho in hladno

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
272426 (1332) drr
»

AMD 3000 Box- 6000 RPM?!?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
171516 (1197) BogyX

Več podobnih tem