» »

Kako se izdelujejo taksne strani v ASP?

Kako se izdelujejo taksne strani v ASP?

Microsoft ::

Zanima me, kako oblikovalci naredijo nekaksne nevidne okvirje, kateri potem razdelijo internetno stran. Recimo, kot je na STju, leva stran, desna stran, glava, in potem sredina.

In kako potem sprogramirat te stvari, da ce naredis recimo deset strani, da se potem stvari avtomaticno 'prenesejo' na naslednje strani.

Recimo, nekaj primerov:
Primer 1
Primer 2
Primer 3
Primer 3


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

d0rK ::

Zdej ne vem ... ASPja nc ne poznam .... A ti misls da se stran razdeli z ASPjem al htmljem?
Ker drugace je to narjeno s tabelo. Notri pa vstavljene slike.

Za tisto drugo pa mislm da se uporab CSS.

Microsoft ::

Se prav, da naredis tabelo. Recimo, nekaj takega:



In potem tam, kjer so stevilke, napises neko kodo, ki 'poklice' doloceno vsebino. Al kako?

Pa da bi bilo mozno recimo, ko si na prvi strani, da je gumb recimo bele brave, ko gres na neko drugo stran, pa da imas moznost 'pobarvat' gumb v kaksno drugacno barvo. In ozadnje in tekst.
Skratka, da imas neko osnovo nareto, potem pa koda v ozadju doloce, kaksna bo barva, font, kaj prikazati in kaj ne, ...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Predator ()

d0rK ::

Tko ja .... Jz recimo najprej oblikujem stran v Photoshopu .... Potem pa grem v ImageReady kjer stran narezem na vec kosckov. Nato pa mi ImageReady z sam ustvari tabelo. Sicer je potrebnih se nekaj popravkov ampak to je to.

Kar se pa tice drugega vprasanja je pa takole. Nekaj podobnega smo mi poceli lansko leto pri informatiki.
Pisali smo v Javascriptu. Vsak je naprej naredil neko osnovo. Nekaj kaj je na vseh stran enako.
To se je imenovalo "generator". Nato si pa za vsako stran ustvaril html dokument kjer si poklical to generator.js skripto, ki je naredila osnovo, ter dodal se poljubne elemente.

Je to to, al si meu kej druzga v mislih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

Brilko ::

Rabiš sam eno osnovno datoteko, kjer maš dizajn, noter pa includaš zahtevke strani.

andper ::

Microsoft:
Zanima me, kako oblikovalci naredijo nekaksne nevidne okvirje, kateri potem razdelijo internetno stran.

Včasih so bili najbolj popularni frejmi, potem tabele. Trenutno pa je za razdelitev vsebine na strani aktualna uporaba CSS ( primer - sicer le naključni Googlov zadetek).

Microsoft ::

Ma ja, tisto ko si opisal delo z JavaScript, je to. Am, a to si bil na FRI in VSP programu ali kako?

Drgace pa sem tole o CSS ze zasledil parkat, samo nisem kaj pregelda te zadeve. Videl se tudi, da so v VS.NET neke nastavitve z CSS, kar verjetno pomeni, da lahko v same VS.NET uporabis te stavri. Kar mi je vsec.

Ce bi se ze spravil ucit tale CSS, katera knjiga je kaj vredu za ucenja osnov?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brilko ::

Kaki js, kaj vam je?

d0rK ::

LOL ;) .... Ne, Gimnazija Vic 2. letnik. Bom postopek opisal pozneje al pa jutr. Sori prej ne gre, ker mam zdele nafilano banjo in me klice :-). Sej je cist simpl....

Ti bom sendov eno stran cist narjeno, napis sm mail pa bo. Moj projekt v soli :-).

Microsoft ::

Moj mejl je: mejl

Brilko, kako se pa naredi tisto, kar si ti predlagal, kot resitev?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

njok ::

Naredis datoteko glava.html in das noter zgornji del strani.
Naredis datoteko noga.html in das noter spodnji del strani.
Naredis datoteko vsebina.html in das noter vsebino.
Naredis datoteko index.html in includas glavo, vsebino in nazadnje se nogo.

Kaj zdaj tebe tocno zanima?

Brilko ::

Glej, konkretno za ASP ti nevem povedat v kodi (samo v teoriji), ampak je zagotovo podobno kot npr. v php-ju. Mislil pa sem tak primer kot ga je njok navedel.

Maš nek dizajn v eni datoteki (oz. bolj pregledno je v večih, npr. glava, noga, posebnosti strani... pa sam noter includaš), potem pa glede na zahtevane strani nato includaš še primeren file z vsebino.

Trdi ::

Pa sej po mojem je isto z vsem. S Flashem lahko isto tako narediš. V html vključuješ posamezne dele strani.
Trdota d.o.o.

Skrat ::

Microsoft ce bos uporabljal ASP (nisem opazil, da bi to kje omenil), potem (za zacetek) beri tole. Pa poglej, kaj je rekel njok.

Kar pa se tice cssja, se pa uporablja za oblikovanje in ne za vsebino.
Free software is a matter of liberty, not price.

Microsoft ::

nisem opazil, da bi to kje omenil
V naslovu sem poslusal namignit.;) In ja, ASP.

No, cisto preprosti primer. Ce grete na prakticno katero koli stran od Microdoft, se vam bo na vrhi vedno izrisala ista zadeva. Odvisno od drzave, bo napisalo se drzavo.
Potem spodaj isto.
Na desni strani je prakticno skos enak prostor za linke, le linki in imena so drugacna.

In to bi jaz nekako rad naredil. V bodoce.

Recimo, da ko v VS.NET odpres novo fajl krneki.aspx, da imas nekako razdeljen prostor za glavo, nogo, desno stran, vsebino (pa se kaj).
Sej malo visje sem dal link, kako sem si predstavljal to.

Pa za vsebino bi ze dolocil nekako programsko, kaj naj prikazuje. Mene bolj matra tisto, da razdelis stran na posamezne dele.

Kar sem do sedaj zasledil, bi naj bil css temu namenjen.

Al pa kot primer je ST cisto vredu. Ima glavo, desno stran, levo stran in vsebino. Kamor koli gres, se to ponavlja, le vsebina se sperminja.

No, moja zelja pri tem je, da bi nekako naredil tako, kot je na microsoft.com. Ce gres recimo na windows stran, ti prikaze recimo modro stran za ozadje. Ce gres na office, zeleno. Ce gres na server, oranzno.
Ampak, da bi to programsko dolocil.

Ampak vsebina za enkrat ni problem. Problem je, kako stran razdeliti. Sem skoraj preprican, da je za to css. Kolkikor razumem naslov, ze ta menda pove, da je temu namenjen. Pa tudi VS.NET ima neke natstavitve notri, tako da ga verjtno 'sprejme'.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Skrat ::

Header, footer, menu, besedilo _so_ v mojem razumevanju vsebina. Torej za to, da bos razlicne koscke vsebine sestavil skupaj, bos uporabil include in vec datotek (v katerih je definirana vsebina), kot predlaga njok.

To da bo vsebina na zelenem ali modrem ali rdecem ozadu, bos pa resil s cssji.
Free software is a matter of liberty, not price.

Microsoft ::

Recimo, kle sm zdej naredil en primer: klik

Ko bi takole v VS.NET odpru novo datoteko aspx, bi nekako importu neke nastavitve al kaj takega, da bi ti stran razdelilo (crne crte). In potem bi lahko posameznemu delu reku, kaj naj vsebuje....
Samo najprej je treba razdeliti. Na vseh straneh enako oz. vsaj na tistih, ki si zelis.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Tody ::

MS ti si pa mal trd ane ? Nemoreš v visual basic delat internet strani, la karkoli je že ta program. Odpri dream ali pa FP ali pa notepade in si stran razdeli na frame če ti drugeč ne kapne. Z uporabo php/asp pa določiš kaj se bo notri prikazovalo.

In če nimaš pojma o spletnih straneh (kar ga očitno nimaš ) za ljubega boga spravi se delat eno stran na enkrat... Začni z čem manjšim in nadgrajuj svojo stran...

jeti51 ::

Glej, imaš samo en glavni aspx, ki ima noter recimo eno tabelo. Za vsako celico tabele imaš (v tem istem aspx-u) potem še napisano neko logiko, ki ti v to celico vstavi ustrezo vsebino, da ti recimo includa ustrezen user control (ja, točno to si poglej). Enkrat boš tako v glavno celico includal vsebino, ki bo prikazovala npr. katalog izdelkov, drugič obrazec za login, tretjič spet kaj tretjega.

jeti51 ::

Ja, Tody, on je _malo_ trd, kar je dokazal že v temah o formuli 1 kot JimiBtn in potem še v marsikateri drugi.>:D Ampak to je off topic...

Kar sem hotel povedati, Microsoft, je to, da si najprej dobro razjasni osnovne pojme, kot na primer kaj je ASP, kaj je HTML, kaj je CSS in podobno, čemu je kakšna stvar sploh namenjena. Potem pa, ko znaš osnovne principe, se šele greš učiti, kako željeno stvar implementiraš v neki določeni tehnologiji, ASP .NET in C# v tvojem primeru, ali pa v kakšenm PHP-ju ali JSP-ju.

d0rK ::

Ah Microsoft sm te narobe razumeu. Moja resitev tuki ni nc ...
So ti fantje razlozil kako tece zadeva, pa ceprav ne najbl prjazno :/.

Lp,

d0rK

Ziga Dolhar ::

> Nemoreš v visual basic delat internet strani, la karkoli je že ta program.

Tody, izi.

Jimi je mal svež na tem področju in se mu res čisto vse ne svita, ampak izbral si je kar "solidno" orodje, ki je zanj morda celo premočno [vendar namenjeno točno temu, kar želi doseč].
https://dolhar.si/

Tody ::

No moja leta iskanja najkrajše poti so me pripeljala do enega sklepa da ni najkrajše poti če hočeš narest zadevo tako kot se spodobi. Čitaj CSS čitaj HTML in potem vse ostalo. Nemoreš se samo PHP/ASP naučit da bi gradil spletne strani, preprosto ni mogoče. Mogče jimi obvlada .net samo to nikoli in nikdar ne bo zadosti za eno fajn stran...

Backup22 ::

Microsoft - ne delat v osnovi frejmov!

Naredi tabelo in v sredini (kjer boš imel vsebino) ustrvari iframe!
Več o tem si poglej na googlu!
Iframe je zakon - podaš mu višino in širino in je to to. V meniju pa pol itaq določiš target in se spreminja samo iframe...
//

njok ::

Backup22, to ni resitev, ki jo Microsoft isce. Pa navedel si dve stvari, ki se jih po moznosti izogibamo:
  1. tabele niso namenjene pozicioniranju elementov na strani
  2. iframe elementi lahko povzrocajo tezave (indeksiranje iskalnikov, tezave pri scrollanju, otezeno pregledovanje strani obiskovalcem s posebnimi potrebami (a jih screenreaderji sploh preberejo?))

Brilko ::

Folk, tabele še vedno ruls.

Microsoft ::

Hm, kaj naj recem. Bom se enkrat poskusil nekja spesnit.

Kot prvo, se jaz tega 'razdeljevanja' strani bolj konkretno ne mislim lotiti pred letosnjo jesnejo (ce bo slo vse po nacrtih). Prej se imam za pogledat ASP, ADO, XML, in SQL.

Potem, pa kot sem lahko videl, sta kljucni stvari tu HTML in CSS o katerh sem ze slisal, ampak ne poznam zadeve. Verjetno bo to to, kar pac iscem.
Samo, mislil sem, da obstaja kaka 'enodnevna' resitev, da bi samo na n00b nacin razdelil stran.

Sicer sem ze naredil neko stran v FF in tam je bilo to super nareto. Imas neke crtkane okvirje, ki predstavljajo nekaksne meje. So fiksnih mer. In potem vstavljas stvari notri. In tam notri ostanjo.

Malo prejle sem poizkusil z tabelo. Izgleda kar dobro, samo me zmatra ze pri tem, da bi v tabeli imel prosto izbiro, kam bom recimo postavil nek gumb (sedaj mi vse postavi na sredino in ne posti premikanja vsije ali nizje po tabeli).

Vseeno pa hvala za predloge. Sam zdele pocas prehaja tist mesec, ko je na vrsti sola, tako da ni dosti casa. :/


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

njok ::

Brilko, noben ne pravi, da tabele "ne-vec-ruls". Tabele cisto dobro sluzijo svojemu namenu -- prikazovanju tabelaričnih podatkov. Pri pozicioniranju elementov na strani nimajo nič.

Brilko ::

Noh, v povezavi s css-som so še vedno 1A.

cajac: k bom meu kej cajta, nevem pa kdaj. ;)

njok ::

Ne bom nadaljeval debate v tej temi ker sva off-topic. Meni so stvari jasne, mogoce bom kdaj odprl novo temo za to.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kazalo na spletni strani

Oddelek: Izdelava spletišč
91195 (1075) mte
»

Kako nastavit .ascx fajl, da pravilno prikazan v FF

Oddelek: Programiranje
91173 (1079) darkolord
»

Firefox nad pričakovanji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
576265 (6265) kopernik
»

ASP.NET(jezik C#) vs. PHP (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7710160 (8804) Nerdor
»

Kako izdelati spletno stran na osnovi tabele?

Oddelek: Izdelava spletišč
141933 (1671) Jackass

Več podobnih tem