» »

Okrogla miza: Informacijska družba po MID-u?

Okrogla miza: Informacijska družba po MID-u?

Kiberpipa - Društvo Polituss v sodelovanju z Kiberpipo pripravlja okroglo mizo z naslovom "Informacijska družba po MID-u?", ki bo potekala v torek, 30. novembra, ob 17.00 v Kiberpipi.

O stanju informacijske družbe v Sloveniji in vzporedno s tem tudi ukinitvi Ministrstva za informacijsko družbo bodo razpravljali:

- predstavnik bivšega ministrstva: dr. Pavel Gantar, ex. minister za ID
- predstavnika SDS: mag. Matjaž Janša, odbor za promet in informacijsko družbo in dr. Gregor Virant,
kandidat za ministra za javno upravo
- predstavnika civilne družbe: Špela Kučan, Ljudmila.org in Andraž Tori, Kiberpipa
- pedstavnika strokovne javnosti: dr. Andrej A. Lukšič, politolog, FDV, dr. Franc Trček, sociolog, FDV

Vabljeni!

127 komentarjev

«
1
2 3

Gigabit ::

Kaj se majo pa o tem za pogovarjat? Ljudje bodo kupoval računala, se vezal na net, deskal po webu, itd... in? Še dobr da ne odprejo oddaje "Ovčja paša po Kekcu", bi melo približno enako mero smisla.
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

minmax ::

gigabit: in potem bodo delavci v tovarnah sami nove hladilnike nacrtval, v solah bodo racunalniki sami od sebe zaceli bolje poucevati in profesorji ne bodo imeli vec dela, avtoceste se bodo zgradile iz ciste radosti do zivljenja in vse mujote in slovake bo treba nazaj poslat, racunalnike bo stara mama evolucija naucila bit imune na viruse in vsi proizvajalci virusov bodo propadli, papirji v drzavni upravi bodo zaradi razodejta o visji resnici sami skocili v digitalno obliko in se ponudili pravim ljudem v upravljanje in izmaknili tistim, ki jih hocejo zlorabit in naenkrat bo drzavni aparat pol manjsi... aja pa, da ne pozabim na svizca! Ta se namreč sam zavije v čokolado.

kilergas ::

Ko se bo svicez sam zvil,bo tist hitro delo zgubi ce nebo svizce hitreje zvil.:D

Gigabit ::

"aja pa, da ne pozabim na svizca! Ta se namreč sam zavije v čokolado."

Tega nebi vedel. Vem pa, da svizec za zavijanje Milke ne rabi nobenega računalnika. Pa tud če bi se svizec že odločil za računalniško avtomatizacijo, ne vem kaj majo o tem za razpravljat eni ministri, sociologi in neki "civilisti".
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

SavoKovac ::

Globoko smo zabredli v informacijsko odvisnost.
Sam se verjetno ne bodo o tem pogovarjali...

Gigabit ::

"Globoko smo zabredli v informacijsko odvisnost.
Sam se verjetno ne bodo o tem pogovarjali..."

Tud o temu se ne splača vrtet goflje. Ker če se posamezniku ne zdi vredn streznit, ga tud ena oddaja ne bo. Mogoče bi le kakšn nasvet staršem prav prišel, da bi znal popazit na svoje otroke kako se razvijajo.
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

upirna ::

Mal ste zašli s teme.:\

Osebno mislilim, da je bil MID itak eno samo sranje in je imela informacijska družba bolj malo od tega. Če pogledamo kaj so naredili v zadnjem mandatu? Nič pretresljivega. Javna uprava še vedno porabi miljone za nepotrebno programsko opremo, znanje ljudi se ni prtresljivo spremenilo, število interneih prilkjučkov za gospodinjstva še vedno ni visoko (to ni krivda Telekoma ampak države), javna uprave še vedno ni v celoti e...

Edina dobra stvar je bla razpis za najboljše odprtokodne projekte.
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Tear_DR0P ::

Heh okrogla miza ne bo ravno oddaja. Novica je namenjena takšnim ki nas to zanima. Predvsem take ki nas zanima kaj se bo dogajalo z informatiko, ko MID-a ne bo več, kdo jo bo upravljal, in približno kako jo namerava. Zaradi ignorantskega odnosa prebivalcev (to je mimogrede največji interes vsake vlade) je država v kurcu kot je.
Gigabit ti pa si ali še nedorasel otrok al pa prvo plus ignorant. Pa to ni mišljeno kot žalitev, da ne boš slučajno užaljen.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Gigabit ::

"Osebno mislilim, da je bil MID itak eno samo sranje in je imela informacijska družba bolj malo od tega. Če pogledamo kaj so naredili v zadnjem mandatu? Nič pretresljivega. Javna uprava še vedno porabi miljone za nepotrebno programsko opremo, znanje ljudi se ni prtresljivo spremenilo, število interneih prilkjučkov za gospodinjstva še vedno ni visoko (to ni krivda Telekoma ampak države), javna uprave še vedno ni v celoti e..."

Problem v šolstvu ni pomankanje razpoložljivih računal, ampak trenutna ureditev (sami programi, urniki, koncept, itd). V šolah so od nekdaj in še zmer učijo profesorji, računalnike pa se rabi edino pri pouku informatike, pa pri kompleksnem načrtovanju in manipuliranju (autocad, photo, ipd.). Problem (za nizko znanje in ostalo) pri nas je šolstvo samo, ne pa informatika. Kr pa se tiče informatike same v gospodinjstvih, pa so edini problem za večjo nerazširjenost CENE! Najprej cena za sam računalnik in pol še za net, nekdo z nizko plačo si ne more tega privoščit pa če nardijo tisoč oddaj o informatiki.

"Heh okrogla miza ne bo ravno oddaja. Novica je namenjena takšnim ki nas to zanima. Predvsem take ki nas zanima kaj se bo dogajalo z informatiko, ko MID-a ne bo več, kdo jo bo upravljal, in približno kako jo namerava."
Zastopm da tisti k že tko bl mal vejo, morjo tud take oddaje vidt. Kdo bo upravljal kaj? Internet? Sigurno nihče v Sloveniji, prej bo tu v poštev prišla kaka Amerika.

"Zaradi ignorantskega odnosa prebivalcev (to je mimogrede največji interes vsake vlade) je država v kurcu kot je."
Zarad večjega razširjenja računal ne bo nč lažje življenje Slovenca. Najprej se morjo pobrigat za plače, pa mogoč še cene, pol jih bo pa več kupoval računalnike, tud brez takih bedastih oddaj.

"Gigabit ti pa si ali še nedorasel otrok al pa prvo plus ignorant. Pa to ni mišljeno kot žalitev, da ne boš slučajno užaljen."
Nimam kej bit užaljen, če ne zastopš kar govorim.
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

poweroff ::

Gre za vprašanje, ali država sploh razume informacijsko tehnologijo, ali razume kaj nam ta prinaša (+ in -), ali razume kam vlagati, itd. Gre za to kakšno politiko bo imela država do IT-ja. In če njeni predstavniki ne razumejo kaj je to pdprta koda, kaj je to antivirus, itd., potem težko pričakujemo da bo država naredila kaj pametnega na tem področju.

Na MID so se v tem času že seznanili z vsemi problemi ITja - v kolikor teh stvari niso vedeli že prej. Zato je na mestu vprašanje, ali se bo nova garnitura začela učiti od začetka. Vprašanje je tudi ali ima nova vlada glede IT sploh kakšne prioritete, ali pa se bo končalo pri nakupu toliko in toliko licenc od Microsofta in bo zadeva zaključena.
sudo poweroff

poweroff ::

Gigabit - če so problem cene... potem se da to rešiti tako, da bo država nakupila in zastonj razdelila veliko računalniške opreme, ne?

No, to idejo je že imel Soroš, in ideja je padla na tem, da ni dovolj samo imeti tehnologijo, pač pa je problem nekje drugje. Kje, ti bodo pa sociologi povedali. 8-)

Sicer pa, vsakič, ko se sprehajam z laptopom po Ljubljani, sem prav navdušen, ker so cene Wi-Fi naprav postale dostopne. Ljudje so jih kupili, česar pa niso kupili je pa znanje in pamet. Tega pač ni mogoče kupiti.>:D
sudo poweroff

Ziga Dolhar ::

Matthai -- vprašanje je tudi, čemu bi nekdo "zaprl" svoj wlan in ostalim "preprečil" zastonj dostop do neta.

[Spreglej tu dostop do omreženih datotek.]
https://dolhar.si/

iration ::

Me zanima, kakšno mnenje o bivšem MIDu ima MinMax, ker za ostale predstavnike "civilne" družbe vemo, da zelo pogrešajo MID, pa Gantarja, pa Ropa, pa oh in sploh vse njihove :D

Strokovna javnost pa prihaja s komunistične trdnjave imenovane FDV ... ROFL, kakšna farsa.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Bakunin ::

Cak....a ni Jansa studiral obramboslovja na FDV ? >:D

Gigabit ::

"Gigabit - če so problem cene... potem se da to rešiti tako, da bo država nakupila in zastonj razdelila veliko računalniške opreme, ne?"
Matthai brez zamere, sam prazno slamo mlatiš. Kaj bo boljš, če država porazdeli kakih 100 ali 1000 računal od dnarja davkoplačevalcev? Nič, ker je pr nas približn 2 miljona ljudi. Če pa povišajo plače, zmanjšajo davke, jih bo pa tud dost več kupil računalo in se vezal na net.

"No, to idejo je že imel Soroš, in ideja je padla na tem, da ni dovolj samo imeti tehnologijo, pač pa je problem nekje drugje. Kje, ti bodo pa sociologi povedali."
Seveda ni problem v tehnologiji, problem je v vladi sami. Se prav, problem je v tistih ljudeh, ki vodjo našo državo. Pa informatika nima nič pri tem, to bi si že marsikater posameznik ali podjetje privoščlo, če bi bili lažji pogoji (višje plače, nižji davki). Pa nimajo sociologi kaj druzga za nakladat. Tehnologija pa itak sama pride iz tujine, ne pa iz naših firm.
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

iration ::

j, če ne ločiš študentov od predavateljev pa tud prou :))
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Keyser Soze ::

Hm, zanimiva druščina. Niti ne. Močno dvomim, da ima zadeva kakšen pomen.


O čem bolj podrobno pa bi se pogovarjali? Kakšen program kje ali vsaj smernice kam bo tekla debata???

P.S.: Polituss mi že zveni preveč politično. Še eno društvo pokvarjenih verjetno. In pa strokovnjaki SDS?? Jp, pomoje bo debata zelo v prid demokracije naravnana...:|

Thomas ::

Hehe ... hehe ... ... ajt pejte se solit, no.

Sej že un Giga vse povedal, kar mene "teži", no.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

No ja, boljš dialog kot ne. To vsekakor. Samo če ne bo eno nonstop teženje, kaj da bo zdej, ko MIDa ne bo več, pa bo ... bla bla.. Hočem reči, da ne bo vse zelo enostransko. Pogled z leve opozicije, nasprotniki pa le pro forma tam.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gigabit ::

"Samo če ne bo eno nonstop teženje, kaj da bo zdej, ko MIDa ne bo več"
Moje mnenje je, da ne rabmo še ene info. družbe. Že ta ni mela nobene pametne funkcije, razen naslajanja nad dnarjem davkoplačevalcev. Za računala v šolah pa naj poskrbi samo ministrstvo za šolstvo, kaj je sploh treba komplicirat.
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

Bakunin ::

j, če ne ločiš študentov od predavateljev pa tud prou


Check history of JJ.

minmax ::

iration: ja z mid sem veliko delal in se pogovarjal. definitivno niso popolni - predvsem pri telekomu so billi premlačni, pa tisto evas so tudi pustili vnemar in še marsikater greh bi se našel, ampak vseeno so bili edini, ki so štekali zakaj se v ITju gre.

mislim, da bo pomanjkanje mida kar zevalo. imeli so uvid v veliko stvari, ki jih druga ministrstva niso zapopadla. pa pusti gantarje, rope in druge politike. (nekateri) midovi operativci so bili dejansko ljudje, ki so štekali zadeve okoli ITja... pa naj gre to za zakon o pogojnem dostopu, odprto družbo, odprto kodo, programske patente, nadomestila pri kupovanju novih CDjev, pisanje strategije uporabe OK v drzavni upravi (ki je bila celo tako dobro narejena, da so jo povzele še druge države), štekali so kako bi morala zgledati euprava, pa jih na žalost niso dovolj poslušali, pa odzvali so se na predlog EU direktive o retenciji prometnih podatkov (codenamed "Veliki brat":) in še kaj... hej, a si imel kako drugo ministrstvo, ki bi se tule na slo-techu oglašalo, ko je beseda nanesla na kako stvar iz njihovih področij dela? (toliko o tem, da so razumeli kaj pomeni odprta družba in, da ni treba vedno komunicirati striktno preko novinarjev in PR sporočil)

gantarj a pa edino toliko poznam in cenim, da teh ljudi ni zadušil, kar bi kak bolj avtoritativen minister znal. srčno upam, da bodo novi premie in njegova ekipa imeli dovolj uvida v to področje, da bodo ohranili in nadaljevali stvari, ki jih je začel MiD, se naučili največ na midovih napakah in popravili stvari, ki jih mid ni naredil dobro - in se ne zaslepili ob misli, da je vse kar slovenija potrebuje privatizacija telekoma in potem se bo vse samo uredilo.

In namen te okrogle mize je potipat utrip, kaj in koliko vedo o problematiki in jih morda na samem začetku opozoriti na nekatere stvari...

iration: sem ti v redu odgovoril?

Gigabit ::

"in se ne zaslepili ob misli, da je vse kar slovenija potrebuje privatizacija telekoma in potem se bo vse samo uredilo."
Če razmišljaš kako drugač, razmišljaš napačno. Dejansko je sto procentna privatizacija vse kar rabmo. Potem pa seveda konkurenco in stvari se bodo uravnovesle in dale ljudem pošteno možnost izbire. Ne pa gradit neke informacijske družbe, ki bodo blebetale nekaj v tri dni o neki prihodnosti, pa kaki civilist propagira o neki odprti kodi, da ti že slabo rata. To so dejansko bedarije in so odveč ravn tko kot spam.
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

iration ::

Dobro, MinMax, čez tebe se nič ne pritožujem. Ne vem pa, kje so bili Lukšiči, Kučani in Trčki ko so imeli oblast zadnjih 12 let ... in od kod njihovo nenadno zanimanje za informatiko.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

MIDadmin ::

minmax: thx. se mi pa zdi, da si ti tudi precej redek tic... :)

Sicer pa je znova bilo navedenih cel kup povsem napacnih trditev (npr. o odgovornosti MID za e-upravo, pa racunalnikih v solah ipd.) pa sem ze utrujen od razlaganja. Je ze v redu.

Naj navedem le se, da je na delu, ki se mu je reklo podrocje za aplikacije, 14 ljudi trenutno ukvarjalo z okrog 150 projekti. To kar je navajal minmax (npr. data retention, razpisi za odprto kodo, nadmestila etc.) so po 1 projekt each... Pa smo arhiviral zadeve, ki so ze bile zakljucene.

Definitvno smo delali entuziasticno, marsikaj bi sedaj naredili drugace, vseeno pa se mi zdi, da je inf. druzba bistveno vec kot le racunalniki, e-uprava in davkarija.

Moj nick je sedaj malce passe, ampak ga bom verjetno se vedno uporabljal za topice, ki bodo cez kako leto ali se prej prisli na povrsje. Prisli pa bodo, prisli pa bodo... >:D (kaj vse se kuje v Bruslju bomo pa vsi skupaj se videli press)

Gandalfar ::

iration: ljudmila.org ti ni dovolj IT?

mathjazz ::

Sam sem podobnega mnenja kot minmax. Spoštujem delo MID-ovih strokovnjakov in njihovo prizadevnost, ki smo jo lahko občutili iz prve roke tudi na S-T.

Sem pa po drugi strani mnenja, da MID-a nismo nikoli zares potrebovali. Področje s katerim se je ukvarjal, je bilo preozko, čeprav bi lahko bilo mnogo širše. Vanj bi se lahko uvrstilo celotno računalništvo v šolstvu, oskrba z zastonjkarskimi enciklopedijami in drugimi bukvami [wikipedija ipd.] in seveda še cel kup drugih stvari. Seveda pa bi to lahko hitro pomenilo, da MID postane eno največjih ministrstev, kar pa bi bilo za povprečnega Slovenca nesprejemljivo.

Zato soglašam s fragmentacijo MID-a na druga ministrstva in tudi z ustanovitvijo ministrstva za javno upravo.
www.getfirefox.com

Daedalus ::

>P.S.: Polituss mi že zveni preveč politično. Še eno društvo pokvarjenih verjetno. In pa strokovnjaki SDS?? Jp, pomoje bo debata zelo v prid demokracije naravnana...

Ah daj no, to je le društvo wannabe pomembnih študentov FDV-ja, ki občasno organizira kako okroglo mizo al pa seminar, pa še to bolj kot ne v anonimnosti. Se nekako ne znajo spromovirat in so tudi pretežno neškodljivi.

Se mi pa zdi, da bosta na tej okrogli mizi itak edina s kaj pojma o vsej zadevi predstavnika civilne družbe. Vsi ostali so, (mogoče z izjemo Gantarja) precej mim... Nekak smešna druščina bo tole.0:) Sicer na žalost ne morem it poslušat, upam pa, da bo kje kakšno poročilo za prebrat.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

iration ::

Kaj je z ljudmilo? Nima veze z ničemer, upam da tudi ne s kakim MIDom.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

minmax ::

gigabit: ah, ko bi bilo res tako enostavno...

linuxdady ::

Gigabit, ima me, da bi rekel: "Gigabit, ti si cepec!"

Najbrž si malo premlad, da bi se spomnil ukrepov vlade Milke Planinc, ki je prepovedala uvoz računalnikov (Takrat so bile "špica" Mavrice). Hvala bogu sem bil državljansko neposlušen in sinu eno prišvercal iz Celovca. Ta sin se danes preživlja z znanjem računalništva, ki si ga je pridobil sam, kljub takrat odklonilnemu odnosu države. Iz njegove generacije danes nasploh prihaja vodilni strokovni kader na področju informacijske tehnologije.

Torej! Odnos države do IT je ključnega pomena za razvoj družbe, ki je v tej državi organizirana. Ukinitev ministrstva, ki pokriva to področje kot nekaj nepotrebnega in nepomembnega, pa se mi res ne zdi prav obetavno.

kopernik ::

MID bi moral forsirati predvsem to, da ima država strateški interes, da omreži vse državljane. To pomeni, da zgradi infrastrukturo na način kot so ceste, železnice, električno omrežje, itd. To bi bila zame prioriteta številka ena. Podatkovni kabli v vsako vas (ali pa vsaj v večino njih).

Keyser Soze ::

He, Deadalus. Prva stvar na katero sem pomislil ob odprtju Politussove strani je bila "Listje", in mi je postalo slabo. Mi je pa že ime takoj znalo povedati, da je nekaj na tem wannabe.

Slišal pa še nisem za njih.

poweroff ::

No, vidim, da se bom moral prav vsesti in napisati en pošten odgovor...

Kot prvo - MID seveda ni ne vem kakšno super ministrstvo, ki bi bilo redno izključno hvale. Delali so pač napake, ampak delali so tudi dobre stvari. Največja napaka, ki jim jo zamerim je ta, da niso "razsuli" monopola Telekoma in da niso bolj zaropotali ob neučinkovitosti ATRPja. Velik plus pa je njihovo ravnanje ob programskih patentih - naj spomnim, da so aktivno lobirali, da bi bila Slovenija v Bruslju proti (Mulc iz ministrstva za gospodarstvo ni storil nič), pa tudi ob uredbi za nadomestilo za CDje (DVDje, fotokopije,...) so bili zelo aktivni. Če vas spet malo spomnim - Urad za intelektualno lastnino je pripravil neko blesavo uredbo, zganila se je civilna družba (na Slo-Techu smo imeli eno obširno novico o tem) in takoj naslednji dan so se na MIDu zganili in povedali svoje. Spet - če bi bilo to kakšno drugo ministrstvo najbrž ne bi storili nič. To MIDovcem štejem v velik plus.


Na splošno pa gre tudi za vprašanje naših državnih prioritet. Zakaj ne bi ukinili ministrstva za obrambo? MEni osebno bi bilo še najmanj žal za takšnim ministrstvom, itak so z njim same težave (problem zaposlovanja, porabi ogromno denarja, afere v zvezi z Morisom,...). Ergo - ukinimo ga.

No, tukaj boste nekateri takoj planili na noge, da to pa ne, da je to pač "državotvorno" ministrstvo. In točno v tem je problem. Zakaj pa MID ne more biti državotvorno ministrstvo? Kaj ni ravno informacijska tehnologija prihodnost? Kaj ne rabimo okrog ITja kakšen strateški premislek? Ne mi reči, da so zadeve v ITju enostavne, in da jih lahko prepustimo trgu. Odprta koda je recimo že taka zadeva, ki rabi strateški premislek. Ali pa monopoli. Microsoft so dolgo časa "prepuščali trgu", in kaj se je zgodilo. Celo v ZDA, zibelki kapitalizma so proti njemu uvedli protimonopolni postopek... poglejte pa si kakšne spore sta imela EU in Microsoft glede zbiraja osebnih podatkov (in ja, tudi glede monopola).

Gigabit: Seveda ni problem v tehnologiji, problem je v vladi sami. Se prav, problem je v tistih ljudeh, ki vodjo našo državo.
Aleluja! Točno tako. Problem je v ljudeh. Pa poglejmo konkreten primer. EU sforsira Direktivo o programskih patentih. V Slovenijo pride navodilo, da naj gremo direktivo podpreti. Predsednik vlade seveda NIMA pojma o tehnologiji in o vprašanju patentov in seveda povpraša kdo bi o tem kaj vedel. Nekdo se spomni, da imamo urad za intelektualno lastnino (ki pa čisto slučajno precej dobro sodeluje z raznimi korporacijami). Torej vprašajo kaj naj storimo. Pri uradu malce pomislijo in rečejo: ja ZA smo, a ne? (V zadevo se itak noben ne poglobi). In predsednik vlade reče da smo za.
No, če bi imel predsednik vlade MID, bi imel na enem kupu zbrane strokovnjake, ki bi zadeve spremljali in mu takoj znali napisati nekajstransko strokovno mnenje o zadevi. Točno za to gre. Da mora vlada imeti strokovnjake, ki ji hudijo "support" pri njenih odločitvah. Nova vlada očitno takega tima strokovnjakov ne potrebuje. Zdaj mi pa TI povej: ali so sami taki strokovnjaki, ali pa se jim za to področje preprosto jeb****?!? Če je pa Janša pred desetletjem ali več malo šmuglal z računalniki pri MikroAdi pa to zame ni ravno kakšno veliko strokovnjaštvo. Sicer se pa podpišem tudi pod linuxdaddyev post.

Gigabit: Če pa povišajo plače, zmanjšajo davke, jih bo pa tud dost več kupil računalo in se vezal na net.
Aha, in s tem se bomo nenadoma razvili? Glej, zdaj ti bom povedal kot triletnemu otroku: tehnologija je nujen predpogoj - ampak imeti moraš še znanje, in tudi v virtualnem svetu se srečujejo ljudje, torej se oblikujejo skupnosti. In tukaj imajo sociologi veliko za povedati. Računalničarji so strokovnjaki za kable in programje, ko pa je govora o človeških interakcijah pa imajo sociologi kaj za povedat. Pa tudi pravniki. Sicer kakšen nadobuden računalničar pri Monitorju včasih napiše kakšno kolumno, kjer se dotakne družbenih vidikov ITja, samo to ni to. Se vidi, da mu manjka znanja - kar ni nič narobe, saj se ni učil za sociologa ali pravnika, pač pa za računalničarja. Pojdi si brati zgodovino... kakšnih 20 let nazaj, ko so nekateri (računalničarji, pa tudi sociologi) bluzili, da država na internetu nima kaj početi, da ima internet svoja lastna pravila, itd... no, konec 1990-tih so se začeli zbujati in čez nekaj let se bodo dokončno streznili. Na internetu se dogaja isto kot v realnem svetu - veljajo ista pravila obnašanja, teženja,... razlika je le v tem, da je internet kibersvet, navaden svet je pa fizičen.

Gigabit: Dejansko je sto procentna privatizacija vse kar rabmo. Potem pa seveda konkurenco in stvari se bodo uravnovesle in dale ljudem pošteno možnost izbire. Ne pa gradit neke informacijske družbe, ki bodo blebetale nekaj v tri dni o neki prihodnosti, pa kaki civilist propagira o neki odprti kodi, da ti že slabo rata. To so dejansko bedarije in so odveč ravn tko kot spam.
Aja, 1005 privatizacija je dovolj? Pa konkurenca? Glej no glej. Se prai samo še Siol prodamo, pa bo stvar rešena. Ker konkurenco imamo - vsaj na papirju. Fantje iz Siola so to že danes sposobni dokazati v obsežnem izvedenskem mnenju. Uporabniki so pa tudi zadovoljni, saj imajo poceni ADSL s katerim dolvlečejo filme in muziko. Torej je vse OK, ne?
No, jaz mislim, da se je včasih treba vprašati o prihodnosti. Sicer se ti zgodi to, kar se nam zdaj dogaja - naši računalniki so tarča številnih virusov, spama, dogajajo se množične kršitve copyrighta in glasbena industrija izvaja razne drastične preiskave proti uporabnikom. Mogoče tega ne bi bilo v taki meri, če bi se pred nekaj leti kdo kaj vprašal o prihodnosti.
Ti si verjetno misliš, da to da imamo toliko virusov in črvov pač tako je in tako mora biti. Tako kot si boš čez 10 let mislil, da to, da se ne da kopirati filmov in CDjev pač tako je in tako mora biti. No, pa prvi primer ti svetujem da si prebereš od Andersona Why Information Security is Hard - An Economic Perspective, v drugem primeru pa si breberi kaj od "Trusted Computing" (recimo tudi od Andersona Cryptography and Competition Policy - Issues with Trusted Computing ali pa Trusted Computing FAQ, pa boš videl, da stvari niso samoumevne in se ne dogajajo kar tako. No ja, mogoče boš pa imel problem, ker sta oba teksta rahlo sociološko obarvana...

iration: Dobro, MinMax, čez tebe se nič ne pritožujem. Ne vem pa, kje so bili Lukšiči, Kučani in Trčki ko so imeli oblast zadnjih 12 let ... in od kod njihovo nenadno zanimanje za informatiko.
Ti sploh veš kaj govoriš? Konkretno za Trčka - je malo premlad, da bi imel Oblast... in tudi sicer če bi ga poznal ne bi napisal take bedarije, ker se z ITjem ukvarja že precej časa. Samo če ga TI ne poznaš je to tvoj in ne njegov problem. Glede Špele Kučan pa - madona, zdaj se pa človek ne bo mogel niti pisati tako kot biši predsednik države, da ga ne bi takoj napadli? Sicer je res, da je Špela v sorodu z Milanom, ampak Špela se z ITjem ukvarja že vsaj 10 let. Špela namreč dela na Ljudmili - surprise, surprise, kaj?
Koliko denarja ima Ljudmila (nič) in kaj nudi civilni družbi (vsakemu posamezniku, ki izpolnjuje MINIMALNE zahteve zastonj prostor na serverju in dostop do neta) pa verjetno sam veš (če pa ne veš, pa dosti žalostno, da potem pišeš bedarije). Če bi res obstajal Kučanov klan, bi imela Ljudmila zlate serverje - pa jih žal nima.
Po isti logiki, bi lahko jaz zapisal, da je mag. Matjaž Janša ziher kakšen "janšističen desničar" (sploh je pa sumljivo to, da se piše enako kot Janez Janša, hehe). Pa včeraj sem poslušal Viranta na TV, ko je razlagal kako s steklenimi vrati doseči transparentnost dravne uprave... zanimivo, zdaj bomo imeli ministra, ki se bo ukvarjal s tem kje bodo stala steklena in kje navadna vrata...

No, če nekako zaključim. MID je vsekakor storil nekaj napak, vendar je predstavljal dobro osnovo za to, da se država začne ukvarjati s prihodnostjo. Tako pa bomo namesto MIDa dobili ministrstvo, ki se bo ukvarjalo z državno upravo. Torej (malce zlobno rečeno) - namesto s prihodnostjo se bo birokracija začela ukvarjati sama s sabo. No, to pa je vsekakor en pomemben strateški premik nove vlade.
sudo poweroff

poweroff ::

Keyser Soze: Prva stvar na katero sem pomislil ob odprtju Politussove strani je bila "Listje", in mi je postalo slabo.
Aha, zadeve sicer ne poznaš, ti je pa zbudila neko slabo asociacijo in si jo zato javno popljuval? Ja, dobra argumentacija, ni kaj...:D
sudo poweroff

Tear_DR0P ::

No sej so vam že mathjazz, linuxdady, minmax in MIDadmin precej razložl, sam PIZDA ljudje kaj ste neumni. Prokleti slovenci zabiti. Če ma moj sosed kej od nečesa, je bolš da nima, sfukimo ga, pa nej ma en drug če jst ne morm met ne pa da ma sosed.
Normalno privatizacija Telekoma to je super zadeva. Poglej špance, ko so vse privatiziral. Pa kdo pr nas ma dost keša da bi telekom kupu?? Kak nemški telekom ga bo in kaj bomo mi mel od tega? Privatizacija ni vredu, to je koncentracija kapitala v ene roke.
Tko kot vam je Matthai napisu, dej neki v privat roke, pol pa plačuj zato da lahko uporabljaš, bravo. Na prihodnost pa sploh ne študirat, sam jamrat kok nam je hudo, pa kok nimamo dost denarja, zato bomo še to kar mamo rajš kr prodal.
Ko tele poste berem, mi je jasno da MID rabimo, pa še kako rabimo. Pa tud tale okrogla miza je a must go, čeprav nimam niti cajta, niti ne morem v LJ danes. (Dej če kdo gre nej napiše povzetek dogajanja in ga nej sporoči).
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

kopernik ::

MID mogoce potrebujemo, ja, vendar se mi zdi, da je prioriteta st. 1, omrezenje cimvecjega stevila slovencev. Ce lahko zmecemo milijarde v avtoceste, jih lahko tudi v podatkovne kable. Bo mogoce bolj koristno.

Veseli me, da so se pri MIDu ukvarjali s stotinami projektov, kot pravita matthai in MIDadmin. Vendar, ko sem nekaj let nazaj poslusal g. Gantarja (enkrat takrat, ko je postal minister), je izpostavil naslednje prioritete: eDohodnina, eUprava in se nekaj drugih (vendar se najbolj spomnim prvih dveh), kar je bilo meni zgreseno. Dobro je, da se uredi ta podrocja, vendar mislim, da je prva prioriteta nekje drugje.

mathjazz ::

Zanimivo da Polituss ne ve, koga je povabil na debato. Grega Virant (ki ni clan SDS!, niti kaksne druge stranke) je kandidat za ministra in ne poslanec, torej tudi ne more biti del odbora. In MMG, omenjeni odbor sploh ne obstaja.

Torej vsaj tri očitne napaka tako na kupu.
www.getfirefox.com

iration ::

Cela okrogla miza je ena velika farsa. Kakšen jok in stok za en drek.

Linuxdady, IT sektor se lahko v državi razvija tudi brez MIDa. Mogoče bi kakšen primer lahko najdel že pri nas v Evropi?
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Gigabit ::

"gigabit: ah, ko bi bilo res tako enostavno..."
Stvari so preproste, če se jh ne komplicira.

"Najbrž si malo premlad, da bi se spomnil ukrepov vlade Milke Planinc, ki je prepovedala uvoz računalnikov (Takrat so bile "špica" Mavrice). Hvala bogu sem bil državljansko neposlušen in sinu eno prišvercal iz Celovca. Ta sin se danes preživlja z znanjem računalništva, ki si ga je pridobil sam, kljub takrat odklonilnemu odnosu države. Iz njegove generacije danes nasploh prihaja vodilni strokovni kader na področju informacijske tehnologije."
Zdaj mamo demokracijo in če je ta sto procentna, nam tega ne morjo več zabrant. Meje so danes odprte. To je menda samo po seb umevno, tko da je tukaj brez veze naštevat neprijetne dogodke zgodovine, ker nimajo nobene veze s tem primerom v današnjem času.

"Torej! Odnos države do IT je ključnega pomena za razvoj družbe, ki je v tej državi organizirana. Ukinitev ministrstva, ki pokriva to področje kot nekaj nepotrebnega in nepomembnega, pa se mi res ne zdi prav obetavno."
Kot sm rekel, men se zdi uveljavljanje info. družbe nekaj podobnega, kot uveljavljanje družbe za pašo ovc (po Kekcu). Da bo ustanovljena strokovna družba, k bo znala povedat kak in kje se pase ovce, pa kako vse to poteka. Kot da sami kmeti tega ne bi znali in jim prej ne bi šlo.

"EU sforsira Direktivo o programskih patentih. V Slovenijo pride navodilo, da naj gremo direktivo podpreti. Predsednik vlade seveda NIMA pojma o tehnologiji in o vprašanju patentov in seveda povpraša kdo bi o tem kaj vedel. Nekdo se spomni, da imamo urad za intelektualno lastnino (ki pa čisto slučajno precej dobro sodeluje z raznimi korporacijami). Torej vprašajo kaj naj storimo. Pri uradu malce pomislijo in rečejo: ja ZA smo, a ne? (V zadevo se itak noben ne poglobi). In predsednik vlade reče da smo za."
Ah joj Matthai, zaradi enega glasu vsakih 10 let na področju informatike bomo pa zdaj ustanovil družbo, ki jo bodo davkoplačevalci moral vzdrževat s svojim dnarjem le zato, da naslednjič ne bomo spet zgrešili pri kakem podobnem glasovanju, kot so patenti. Res si hecen.

"Aha, in s tem se bomo nenadoma razvili? Glej, zdaj ti bom povedal kot triletnemu otroku: tehnologija je nujen predpogoj - ampak imeti moraš še znanje, in tudi v virtualnem svetu se srečujejo ljudje, torej se oblikujejo skupnosti."
Ti kar bluzi svoje pravljice kakemu tri letnemu otroku, ker ti bo mogoč edin ta še nasedel. Še enkrat povem, pa upam da boš tokrat dojel - tehnologija pride sama iz tujine, ne pa iz slovenskih firm! Torej rabjo kvečjem info. družbo le tiste države, iz katerih pride tud tehnologija, ne pa le prazno besedičenje katero stane davkoplačevalce svojga pridelanga denarja. Znanje računalniško pa si vsak pridobi sam, al v šoli informatike al pa iz hobija, tako kot do zdaj. Neka info. družba nima tukaj ne pri enem, ne pri drugem kaj praskat in je zato totalno nepotrebna. Kar pa se tiče povezave interneta z realnim lajfom, pa bi mogoč moral sam preverit, da nis že kaki hud odvisnik.

"Aja, 1005 privatizacija je dovolj? Pa konkurenca? Glej no glej. Se prai samo še Siol prodamo, pa bo stvar rešena."
Točno tako. Kakšnega diktatorstva iz strani države, kot ga ti predlagaš, pa res ne rabmo. Sem za 100% demokracijo in nč druzga. Ti pa se le zgleda bolj nagibaš k vzpostavitvi Velikega Brata... nekaj, kar sicer pravš da si proti, a v realni debati dokažeš ravno nasprotno.

"No, jaz mislim, da se je včasih treba vprašati o prihodnosti. Sicer se ti zgodi to, kar se nam zdaj dogaja - naši računalniki so tarča številnih virusov, spama, dogajajo se množične kršitve copyrighta in glasbena industrija izvaja razne drastične preiskave proti uporabnikom. Mogoče tega ne bi bilo v taki meri, če bi se pred nekaj leti kdo kaj vprašal o prihodnosti."
Ne, niso samo naši računalniki tarča virusov in spama ter copyright kršitev. To se dogaja, verjel al ne, po celem SVETU! Pri tem nima kaka info. družba kaj za ukrepat, pač pa pri virusih sami razvijalci operacijskih sistemov, v drugem primeru pa sodišča.

"Ti si verjetno misliš, da to da imamo toliko virusov in črvov pač tako je in tako mora biti."
Ni res. Jz mislim, da mamo tolk virusov in črvov zato, ker majo eni otroc preveč časa, da jih spišejo. Te bodo lahko še vedno pisal, pa če mamo 10 info. družb skupaj.

Skratka Matthai, še enkrat, še več prazne slame si namlatil. Tokrat kr zajeten kup.
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

WhiteAngel ::

Gigabit:
Em... kaj? Zakaj si pa slabe volje, saj ti nihče nič noče. Vsak je povedal le svoje mnenje, ki ga je poskušal konkretno podkrepiti. Nekaj pa mi pravi, da so tvoji argumenti napisani bolj iz jeze, kot pa, da bi bila to konstruktivna mnenja.

MID-a pa itak ni več. Vprašanje je le, kako infromacijsko tehnologijo naprej združiti z ostalimi ministrstvi/upravo/sploh s čimer koli. O tem pa naj bi govorili danes na predavanju. Torej, se vidimo?

Gigabit ::

"Em... kaj? Zakaj si pa slabe volje, saj ti nihče nič noče. Vsak je povedal le svoje mnenje, ki ga je poskušal konkretno podkrepiti. Nekaj pa mi pravi, da so tvoji argumenti napisani bolj iz jeze, kot pa, da bi bila to konstruktivna mnenja."
Nisem slabe volje. Jezi me pa kvečjem to, da ljudje ne zastopjo najbol osnovnih stvari. Ampak me spet ne jezi tolko, da bi svoje argumente pisal v jezi. Te sem napisal zato, da nekatere poučim o stvari ali dveh. Ne vem pa zakaj se ti vtikaš vame in ne rajš v same argumente, se mogoč le ti počutiš ogroženga oz. poraženga? Vsaj tko zgleda sodeč po tem kr si do zdaj napisal. Najbolj primitiven poskus zjebanja sogovornika, ne da bi sploh govoril o temi sami, ampak o samem sogovorniku s katerim se ne strinjaš. To so pa res že precej otročje zadeve.

"MID-a pa itak ni več. Vprašanje je le, kako infromacijsko tehnologijo naprej združiti z ostalimi ministrstvi/upravo/sploh s čimer koli. O tem pa naj bi govorili danes na predavanju. Torej, se vidimo?"
To sploh ni vprašanje, to je bedarija brez smisla.
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

poweroff ::

Ah, Gigabit, sem spisal precej dolg odgovor na tvoje bluzenje, vendar mi je vmes potekla seja in je šel odgovor v franže...
Na kratko - če misliš, da je IT nekaj, na kar bo država dala mnenje enkrat na 10 let, si dovolj povedal o sebi. Si mogoče opazil, da se ravno SEDAJ sprejema blazno veliko zakonodaje?
Sicer pa - po isti logiki ukinimo ministrstvo za obrambo.... vojne so v povprečju na 40 let ali več, se pravi vsaj ene 20 let ne rabimo vojske.

Potem pa si najprej proglej kaj je to informacijska družba, nato pa bluzi. To nikako ni samo tehnologija. Gre za nekaj več - bančništvo, komunikacija, marketing, trgovine. Nova ekonomija, ja tudi nova družba. Novo pravo. Itd. Zadeve o katerih prodajalci IT opreme nimajo pojma in ga tudi ne morejo imeti. To vse kaže na povezanost interneta z realnim svetom - samo če ti tega ne vidiš nisem jaz odvisnik, pač pa si ti slep.
Predvsem pa so določene stvari, o katerih ne bi smeli odločati samo proizvajalci opreme ali pa neuki posamezniki, ali pa še huje - razni strokovnjaki, ki jih IBM in Microsoft vozita na "strokovne" ekskurzije v eksotične kraje.
Tebi se zdi samoumevno, da danes kupiš avto, ki ima varnostni pas in airbag - ni pa samoumevno, d akupiš računalnik, ki je odporen na viruse in črve. Le zakaj?
Preberi si knjigo Unsafe at any speed in ti bo jasno, da varnost tudi v avtomobilski industriji ni bila pomembna, dokler... no, preberi si.

Aja, pa nikjer nisem trdil, da sem proti prodaji Telekoma, trdim pa, da sama prodaja ne bo rešila ničesar. Rabimo še protimonopolne ukrepe - pa imamo spet intervencijo države. Kakšnio bodo ti ujrepi pa verjetno ne bodo odločali kmetje - se pravi uporabniki, Microsoft pa tudi ne. To mora narediti politika. Ki seveda rabi imeti znanje o predmetu odločanja. MID je nudil tak background.

Samo še tole:
Pri tem nima kaka info. družba kaj za ukrepat, pač pa pri virusih sami razvijalci operacijskih sistemov, v drugem primeru pa sodišča.
Aja, sodišča? Kako pa? Na podlagi česa?
Aja, zakona. Kdo bo pa pripravil zakon in ga sprejel? Politiki sami? Menda rabijo neko službo, nek team strokovnjakov, ki bo povezal tehnologijo in pravo, ne? No, tak team je bil MID. Če bo imela nova vlada kakšen drugačen team, bom to pozdravil. Bojim se, da ga ne bo imela.

Pa še tole:
Jz mislim, da mamo tolk virusov in črvov zato, ker majo eni otroc preveč časa, da jih spišejo.
Torej dajmo povečat represijo nad otroci in virusov ne bo več?!?!?
Če bi imel kaj družboslovnega znanja, bi hitro ugotovil, da: je sploh vprašanje, če viruse pišejo otroci; b) je vprašanje zakaj jih pišejo in zakaj svoj čas investirajo v pisanje tega, namesto kam drugam; c) zakaj se virusi sploh širijo (odgovornost Microsofta); d) kdo ima od tega posredno in neposredno korist, itd. Skratka - tale stavek je pravi biser tvojega razmišljanja in kaže na to, da nimaš pojma o informacijski družbi.

Verjetno ti gre MID na živce - lahko povsem upravičeno, tudi meni so se nekajkrat zamerili - samo pojem MID in informacijska družba sta dve ločeni stvari. In če se sociologi in pravniki ukvarjajo z informacijsko družbo to ne pomeni da bluzijo. Če jih ti ne razumeš je problem v tebi ne ne pri njih.

Problem bo, če bodo politiki razmišljali tako kot ti. Potem bomo potrošniki res postali lahek plen korporacij, pričakujem pa tudi nerazumno povečanje represije nad navadnimi uporabniki, ki ne spoštujejo avtorskih pravic ali otroci, ki se igrajo z virusi.

Potem se bodo pa lahko razni komentatorji v Monitorju le čudili kam neki gre ta svet... Kakšen sociolog, ekonomist ali pravnik, ki se poleg svoje stroke spozn aše na IT se pa sploh ne čudi.
Zanimivo kako računalničarji vedo vse o pravu in družbi na internetu... in seveda so oni edini, ki "smejo" o tem kaj vedeti in odločati.
sudo poweroff

ahac ::

Da bo ustanovljena strokovna družba, k bo znala povedat kak in kje se pase ovce, pa kako vse to poteka. Kot da sami kmeti tega ne bi znali in jim prej ne bi šlo.

In kdo pravi, da je ta kmečki način paše za bajto najboljši?
Mislm, da ja jasno, da slovenski kmetje niso konkurenčni tujim.. in razloge za to je treba strokovno raziskat in kmetom predlagat ali pa jih zakonsko prisilit, da začnejo malo bolj premišljeno in organizirano past ovce.
Torej ja.. strokovna služba za pašo ovc bi bila nujna, če bi izgledalo, kot da so ovce pomembne za razvoj države v prihodnosti.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Gigabit ::

"Na kratko - če misliš, da je IT nekaj, na kar bo država dala mnenje enkrat na 10 let, si dovolj povedal o sebi. Si mogoče opazil, da se ravno SEDAJ sprejema blazno veliko zakonodaje?"
U tem nism kaj dost povedal o sebi, sem pa dost povedal o bedasti ideji pri vtikanju politike v informatiko. Stvari se resda spreminjajo, ampak le svetovno gledano in ena Slovenija ne bo mela pri tem kakega bitnega vpliva, pa četud ne zamudi kakih glasovanj na tem področju.

"Sicer pa - po isti logiki ukinimo ministrstvo za obrambo.... vojne so v povprečju na 40 let ali več, se pravi vsaj ene 20 let ne rabimo vojske."
Mešaš hruške z jabki. Če ukinemo obrambo, nas lahko kdo napade in enostavno okupira državo, čeprav bi zdaj tud to blo bolj težko ko smo že v natu. Pri informatiki pa ni niti desetinko tolikšnih skrbi, ampak le navadno preseravanje na račun davkoplačevalcev.

"Potem pa si najprej proglej kaj je to informacijska družba, nato pa bluzi. To nikako ni samo tehnologija. Gre za nekaj več - bančništvo, komunikacija, marketing, trgovine."
Nikol nisem rekel, da je info. družba tehnologija, zato mi ne polagej svojih besed v usta. Kr pa se tiče bančništva, trgovin in ostale šare, se bodo pa podjetja že sama pobrigala, da jim bodo zadeve čimbl tekle. Ti mar misliš, da zato rabjo eno forsiranje iz strani info. družbe? Spet mlatiš prazno slamo.

"Zadeve o katerih prodajalci IT opreme nimajo pojma in ga tudi ne morejo imeti. To vse kaže na povezanost interneta z realnim svetom - samo če ti tega ne vidiš nisem jaz odvisnik, pač pa si ti slep."
IT prodajalci kr uspešno sledijo svetovnim trendom brez info. družbe in temu primerno tud uspešno nabavljajo tehnologijo iz tujine in jo nam nudijo naprodaj. Slep si tukaj edino ti.

"Predvsem pa so določene stvari, o katerih ne bi smeli odločati samo proizvajalci opreme ali pa neuki posamezniki, ali pa še huje - razni strokovnjaki, ki jih IBM in Microsoft vozita na "strokovne" ekskurzije v eksotične kraje."
Aha, o stvareh neb smel odločat "neuki posamezniki". Veliki Brat torej?

"Tebi se zdi samoumevno, da danes kupiš avto, ki ima varnostni pas in airbag - ni pa samoumevno, d akupiš računalnik, ki je odporen na viruse in črve. Le zakaj?
Preberi si knjigo Unsafe at any speed in ti bo jasno, da varnost tudi v avtomobilski industriji ni bila pomembna, dokler... no, preberi si."

Zato, ker se varnostn pas in airbag enkrat nardi in je v avtu za zmer. Če bi pa kaj mel pojma o računalništvu, bi pa tud vedel, da se virusi sproti delajo novi glede na nove lukne v sistemih in programih. Te lukne pa se ne da vnaprej zamašit, tko kot se da namestit airbag.
Sicer je pa čudno, da nimamo že avtomobilske družbe v naši vladi, da bi nam svetval kako se s temi airbagi, varnostnimi pasi, servo volani in meglenkami v megli streže. Bi blo nekak podobno kot ta bedasta ideja za info družbo. Samo poglej kako so avti danes pomembni, vsi šefi se vozjo z njimi, celo ministri. Dogajajo se prometne nesreče, če pa ustanovimo avto. družbo, se pa ne bodo več. Tko kot v računalnikih ne bo več virusov pa črvov. LOL!

"Aja, pa nikjer nisem trdil, da sem proti prodaji Telekoma, trdim pa, da sama prodaja ne bo rešila ničesar. Rabimo še protimonopolne ukrepe - pa imamo spet intervencijo države. Kakšnio bodo ti ujrepi pa verjetno ne bodo odločali kmetje - se pravi uporabniki, Microsoft pa tudi ne. To mora narediti politika. Ki seveda rabi imeti znanje o predmetu odločanja. MID je nudil tak background."
Monopol je le rezultat uspešnosti ene firme. Vsak konkurent se lahko pojavi, k bo ponudil boljšo rešitev od monopolista in ga tako vrgel iz vodstva. To, da se stvar obdrži v monopolu, le dokazuje uspešnost in znanje neke firme. Se prav, vse kar mora država poskrbet je, da se ohran zdrava konkurenca. To pa že omogoča demokracija sama po seb.

"Aja, zakona. Kdo bo pa pripravil zakon in ga sprejel? Politiki sami? Menda rabijo neko službo, nek team strokovnjakov, ki bo povezal tehnologijo in pravo, ne?"
Ne. V službi so zato, da se poučijo osnovne zadeve o vseh stvareh v naši državi. Ni jim treba bit nek IT expert, dost je da sledijo bolj razvitim državam pri njihovih korakih.

"Torej dajmo povečat represijo nad otroci in virusov ne bo več?!?!?
Če bi imel kaj družboslovnega znanja, bi hitro ugotovil, da: je sploh vprašanje, če viruse pišejo otroci; b) je vprašanje zakaj jih pišejo in zakaj svoj čas investirajo v pisanje tega, namesto kam drugam; c) zakaj se virusi sploh širijo (odgovornost Microsofta); d) kdo ima od tega posredno in neposredno korist, itd. Skratka - tale stavek je pravi biser tvojega razmišljanja in kaže na to, da nimaš pojma o informacijski družbi."

Nisem nikjer omenil represije, navedel sm ti le razlog za te stvari. Malo poglej zgodovino arestov piscev virusov in črvov, do zdaj so bli skor vsi mladoletniki. Virusi se širjo zato, ker so tko narjeni. Spet kažeš svoje neznanje iz informatike. Čas pa zabijejo v te bedarije zato, ker so zafrustrirani nad lajfom in se čutijo dolžni škodit tistim, od katerih se čutjo ogrožene - torej od družbe same. Korist pa od tega nima nihče. In ja, moj stavek je biser, ker je v njem blo povzeto vse tole naknadno razlaganje teb zdaj, pa nisi razumel.

"Problem bo, če bodo politiki razmišljali tako kot ti. Potem bomo potrošniki res postali lahek plen korporacij, pričakujem pa tudi nerazumno povečanje represije nad navadnimi uporabniki, ki ne spoštujejo avtorskih pravic ali otroci, ki se igrajo z virusi."
Potrošniki bodo postali plen tistga, kerga bodo sami izbral. Na potrošnikih pa je, da se pozanimajo kaj kupujejo predn stvar kupjo, se prav vse je odvisno od njihove pameti. Represije nad uporabniki pa tud ne bo, če ne bo vlada tega odobrila. Ne vem kak si ti to predstavljaš izvedbo na lastno pest kake korporacije.

"Zanimivo kako računalničarji vedo vse o pravu in družbi na internetu... in seveda so oni edini, ki "smejo" o tem kaj vedeti in odločati."
Meni je zanimivo, da zgledaš še dokaj razgledan, ko pa pridemo do računalništva in informatike pa začneš mlatit prazno slamo po dolgem in počez.

"In kdo pravi, da je ta kmečki način paše za bajto najboljši?
Mislm, da ja jasno, da slovenski kmetje niso konkurenčni tujim.. in razloge za to je treba strokovno raziskat in kmetom predlagat ali pa jih zakonsko prisilit, da začnejo malo bolj premišljeno in organizirano past ovce.
Torej ja.. strokovna služba za pašo ovc bi bila nujna, če bi izgledalo, kot da so ovce pomembne za razvoj države v prihodnosti."

Tole je pa definitvno najbolša izjava do zdaj! LOL!
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

ahac ::

To, da ima Telekom monopol je samo znanje in nima veze z tem, da ni sploh hotel povezat ostalih operaterjev(*) v omrežje? Ta je pa huda.

* vsaj tistih za mednarodne pogovore, ampak nekje je treba začet



No.. katera država na svetu je najbolj razvita na področju interneta?
Južna Koreja. Zdej pa malo pogooglaj in si preberi kako so to dosegli in kaj vse je tam naredila država.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Gigabit ::

"To, da ima Telekom monopol je samo znanje in nima veze z tem, da ni sploh hotel povezat ostalih operaterjev(*) v omrežje? Ta je pa huda."
Bolj pomembno vprašanje je, kako jim je uspel izrečt sankcije zopr Telekom brez info. družbe. AJA! Saj mamo urad za varstvo konkurence! No evo, kaj bi še rad?
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-

ahac ::

... ki ne dela nič, ker nima pojma o stvari.


To ni dovolj. Sej sem reku.. preberi si kako je Koreja dosegla, da so daleč pred ostalim svetom. Boš vidu, da je država naredila marsikaj in ne samo privatizirala Telekom.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Gigabit ::

"To ni dovolj. Sej sem reku.. preberi si kako je Koreja dosegla, da so daleč pred ostalim svetom. Boš vidu, da je država naredila marsikaj in ne samo privatizirala Telekom."
Kaj pa bi blo zate dovolj? Kar pa se Koreje tiče in tvojga mnenja, da je nad ostalim svetom pa upam, da se hecaš. Trenutno je še zmer Amerika nad ostalim svetom, čeprov majo mogoč v Koreji več hekerčkov.
http://poptech.blogspot.com/2005/01/firefox-new-religion.html
schnecke.bombcar.com/random/kernelpanic.jpg , www.hinterlands.org/kp.jpg
Linux r0x!!!!!!!!111111oneone -> http://logo.cafepress.com/3/504443.jpg <-
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Netransparentno ustanovljen Slovenski Internetni forum

Oddelek: Omrežja in internet
205513 (4573) AndrejO
»

Okrogla miza: Informacijska družba po MID-u? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostalo
1279090 (9090) kopernik
»

SDS želi spremeniti ministrstva

Oddelek: Problemi človeštva
313058 (2216) Trubadur
»

MID vabi na e-klepet: Internet &#8211; iluzija varnosti in zasebnosti?

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
112629 (2629) Thomas
»

Vlada razrešila Podobnika!

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
402779 (2779) Boeing

Več podobnih tem