» »

Spletne strani v volilni kampanji 2004

Spletne strani v volilni kampanji 2004

Slo-Tech - Na parlamentarnih volitvah 2004 je kandidiralo 26 političnih strank, strankarskih list in neodvisnih kandidatov in večina jih je v času volilne kampanje imela svoje spletne strani.

Njihove spletne strani smo si ogledali, vendar tokrat ne njihove vsebine in oblike, pač pa njihove tehnološke in varnostne vidike.

Večina, kar 17 jih teče pod odprtokodnim spletnim strežnikom Apache, ostalih 5 pa pod Microsoftovim IIS-jem. Večina strežnikov je v internet vključena preko Siolovega omrežja, nekoliko bolj pa sta zastopana še Voljatel in Netsi.net. Štirje gostujejo v tujini.

Z izjemo ene spletne strani, politične stranke svojih obiskovalcev ne informirajo z izjavo o zasebnosti, smo pa med njimi našli tudi dve, ki sta odpirali pop-up okna (pri čemer se je pri eni skušala izvesti ActiveX skripta, ki na računalnik obiskovalca namesti orodno vrstico), ena spletna stran je skušala predvajati glasbo (zaradi česar skuša obiskovalcu naložiti poseben programski dodatek), ena spletna stran za sledenje uporabnikov uporablja spletne hrošče, eno pa smo celo našli v ORDB bazi, kjer se nahajajo IP naslovi, ki jih je mogoče zlorabiti za pošiljanje nezaželjene elektronske pošte (spam).

Glede na to, da večina spletnih strani gostuje na komercialnih strežnikih, kakšne posebne analize varnostnih lukenj nismo delali. Smo pa kljub temu pobrskali po bazi Zone-H in našli eno spletno stran, ki je bila pred časom tarča uspešnega hekerskega napada.

Ogledali smo si tudi ali so stranke registrirale svoje ime na vseh spletnih domenah (večinoma niso) in vse podatke, vključno z zaslonskimi posnetki uredili. Sicer pa podatki govorijo sami zase. Klik!

16 komentarjev

Microsoft ::

A zdej se ze lahka menmo o volitvah al ste na STju se kar 'pod' volilnim molkom?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Sergio ::

Microsoft: vprasaj se, do kdaj je, recimo, Pop TV, uposteval volilni molk, in odgovor se ti bo ponudil kar sam.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Marjan ::

Heh, najpomembnejše stvari v novici pa manjkajo:

> smo testirali...

Kdo??

Pa bodite specifični na katerih straneh je kaka napaka. A nej zdej bralec novice vse sam pregleduje?!

Matthai poskušaj biti bolj natančen prosim :)

mchaber ::

Ehm kaj ima varnost strani SDS veze s tem, da je bilo na dan volilnega molka poslanih nekaj tisoč smsov, ki kršijo volilni molk?
.

Trubadur ::


Ehm kaj ima varnost strani SDS veze s tem, da je bilo na dan volilnega molka poslanih nekaj tisoč smsov, ki kršijo volilni molk?


agree...
Berite Thomasa!

poweroff ::

MArjan - kdo, piše nekako v prvi vrstici.

Konkretno katera stran ima kaj, pa na vsaki strani posebej.

Aja, klikniti moraš na PDF.

Glede SDS, sem bil pa malo v dilemi.. ampak, ker sem za one iz SMS, ki so pošiljali spam to napisal, se mi je zdelo da bi mogoče to z SDS spadalo zraven.
sudo poweroff

Marjan ::

> Aja, klikniti moraš na PDF.

Aha, nisem opazil tistega "Klik!", ali ga pa prej sploh ni bilo. Drugič dajte bolj opazno povezavo na bistven del novice.

Sem prebral pdf... no ja, nič posebnega. Opazil sem samo, da se slika SDS strani ne ujema z dejansko. Pripomba gre pa tudi na pristranske Opombe pri nekaterih strankah.

Arthur ::

off:
poglejte si stran od SNS-a, na desni spodaj je ena slikca, na kateri Jelinčič razlaga, kam bi se Belokranjci lahko hodili kopat. :8)

darh ::

Matthai... klik! z linkom okoli je nezaželjena stvar ki predvsem kaže na pomanjkanje domišlije avtorja. Brez skrbi, če boš vtaknil kako besedico ali dve v povezavo namesto klika, te ne bo nič bolelo - Klik!
Excuses are useless! Results are priceless!

Skrat ::

Marjan: screenshoti spletnih strani strank so bili shranjeni pred volitvami, natancneje v petek, 1. oktobra in odrazajo stanje, kakrsno je bilo takrat.
Free software is a matter of liberty, not price.

CaqKa ::

em.. nimam besed.. mislim mathaii.. eh nebom rajši..

kriza skratka...

poweroff ::

Marjan: slike so bile narejene pred volitvami, kot pravi Skrat, razen slike LDS, ki takrat ni bila dosegljiva.

Glede pristranskih opomb me pa zanima katere konkretno so pristranske? Saj vse odražajo dejansko stanje...

xbite - vzeto na znanje. 8-)

Sicer je pa moja ideja, da bi se nekaj takega lahko delalo za vse stranke in za vse volitve, poleg tega bi lahko ocenjevali tudi uporabnost spletnih strani strank, samo tam je bolj problem, ker so ocene bolj subjektivne.
sudo poweroff

Krofojed ::

Uporabnost je ocenila denimo Delova priloga Informacijska tehnologija (zadevo so zastavili kar resno - vec ocenjevalcev, vec kategorij ...). Najbolje sta se odrezali ZLSD in se ena (se ne spomnim, katera), najslabse pa, ce se ne motim, SMS.

poweroff ::

Ja, samo tisto bi se dalo boljš enarediti. Obstajajo kriteriji za ooceno usabilitya, potem pa se naredi tako, da oceni več ljudi v anketi, plus eksperti, itd.. v glavnem, precej obsežen projekt je to. Bi bilo pa zanimivo to delat... ok, naslednje volitve (upam,d a ne bodo predčasne, sicer spet ne bo časa). :D
sudo poweroff

Ziga Dolhar ::

Še kakšno leto nazaj je nekdo iz vodstva Slotecha vodil izrazito misijo proti kakršnimkoli političnim temam ...
https://dolhar.si/

ahac ::

Tisti sms-i naj bi prišli prepozno (torej v času volilnega molka) zaradi preobremenitve strežnika za sms-e pri Simobilu.
Se pa strinjam, da to nima veze z internetnimi stranmi.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Za vse, ki rabite dober webspace PHP, CGI, ipd (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Izdelava spletišč
376286835 (10127) hariscorale
»

Nov vrhunec digitalne transformacije v slovenskem zdravstvu: do podatkov zdravstveneg (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
18342176 (28533) SeMiNeSanja
»

Primerjava dveh koalicijskih pogodb (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
9828508 (19424) vidz81
»

Varnost nekaterih spletnih trgovin

Oddelek: Omrežja in internet
442990 (1910) BigWhale
»

Gostovanje

Oddelek: Izdelava spletišč
411708 (1185) kopernik

Več podobnih tem