» »

"Zakaj Linux ni primeren za namizje?"

"Zakaj Linux ni primeren za namizje?"

OSNews - Kot smo že velikokrat opozorili in opazili, tudi na lastni koži, se vse bolj pogosto krešejo mnenja o primernosti Linuxa za namizje. Podobno se sprašuje tudi Ernesto Garbarino, večletni programer in dober poznavalec operacijskih sistemov, ki je svoje mnenje o primernosti Linuxa za namizje predstavil v krajšem članku. Zaključuje, da Linux ima vse potrebne sestavine, ki ga vodijo na namizje, vendar zaenkrat še nobena distribucija ni uspela dokončati sestavljanke povsem uspešno.

Melkijad, moram zdaj Linux zabrisati z namizja?

70 komentarjev

«
1
2

MasterMind ::

Manjka ena glavna "sestavina"! Igre. In ta "sestavina" bo kmalu prišla tudi na Linux. (Doom 3, ET, UT 2003...).:D

madviper ::

A niso nekatere igre že za Linux?
Npr. ET, UT 2003 (za UT 2004 nisem ziher).
Manjka strategj in RTS-ov. Streljačin je in prihajajo.
I'd like to do something crazy!

CaqKa ::

ne ne.. če pocitiram kar je tip v konklužnu napisal, lahko ugotovim da je tip ponovil moje besede izpred kakega pol leta.. namreč linux se sam ne drži popolnoma nobenih standardov.. nima nekega sistema po katerem bi vsi distroji delovali enako.. vsak distro je neka svoja zmešnjava.
We need standards and sage political decisions to prepare a good product ready for widespread distribution. If Linux continues to be driven by students who believe in freedom of choice and anarchy rather than in standards, with companies fighting to become the de facto standard alongside proposing their own proprietary systems we will never get there. I want to see the day when I can walk into a store and be able to purchase a so called "Linux application" that I will be able to install with the ease of any Windows and Mac OS X application.


in dokler ne bodo vsi iz OS komjunitija takega mnenja in se prizadevali da bi nekaj v tej smeri naredili.. tak dolgo lahko na trenutno anketo odgovorite z "Nimam pojma!" ali pa "To se nebo zgodilo nikoli!"

Melkijad, moram zdaj Linux zabrisati z namizja?
ne ni ti treba.. tega nisem nikoli rekel. hotel sem samo novico.. in dalo bi se jo bolje izpelat, sploh če se nebi ossjevci bali dejstev ki jih je gospodič ernesto zelo dobro napisal.. očitno eden redkih ki zna razmišljat malo bolj dolgoročno.

CaqKa ::

aja še nekaj.. tale novica če bi se jo na veliki zvon obešalo.. to je nekaj takega kot je thomas pred časom folding na veliki zvon obešal..
skratka sama zelo dobra kritika in smernice za OS developerje.

CaqKa ::

tole pa lahko date med povezane novice.. zelo on topic: Vedno debelejši in neokretnejši linux?


aja še cvetka ki sem jo zasledil v članku.. Linux ni OS! Zelo logično, zelo res! kot bi se mobitel izrazil :)

BaRtMaN ::

CaqKa: rad bi te le opozoril na eno majhno, a pomembno napako. Ti si napisal, da se Linux ne drži standardov, v članku pa piše, da teh standardov, katerih bi se držal, sploh ni. Torej Linux SE drži standardov, le neobstoječih se res ne more. :>

Microsoft ::

Mogoce je hotel povedati, da bi se distribucije morale poenotiti, da bi lahko na trgu nastopale skupaj, da bi bile kompatibilne, da bi bila prenosljivost med njimi,...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

.:Toto:. ::

Ne razumem zakaj bi moral imet povsod to monotomijo: vsi enako namizje vsi enake programe vsi enak OS. Veliko ljudi uporablja računalnike. Veliko ljudi potrebuje računalnike za opravljanje različnih nalog. Vsak uporabnik ima svoje zelje kako bo uporabljal racunalnik. Veliko računalnikov je namenjenih veliko zelo različnim opravilom. In je zelo veliko različno zmoglivih računalnikov. :\

Res ne razumem zakaj bi moral imeti se en operaciski sistem za povprecnega Janeza? Ce naredis OS tako da pokriva potrebe in zahteve kar najvec uporabnikov hkrati se na koncu zgodi da noben od teh uporabnikov ni zadovoljen z rezultatom. Vsakemu nekaj fali! :)

Moč Linuxa je ravno v tem da je kot "lego kocke" - vsak si lahko vzame poljubne koscke in jih poljubno zlozi skupaj, da dobi na koncu figuro ki si jo zeli/potrebuje! Nikoli ni bil misljen za Janeze(tm) in zakaj bi ga morali narediti za Janeze(tm)?! Janezi ze imajo kar rabijo! Zakaj ne bi imeli naprednejsi uporabniki odlilcno, modularno, prosto orodje za svoje delo? Zakaj vsi enako namizje, ko pa lahko ima Jure na svoji gadni masini KDE z vsemi rozicami, Tine pa blackbox na ubogem P100?

Naj se pusti da se GNU/Linux razvija po svoje: od uporabnikov za uporabnike! Kdor hoce naj ga naredi kompliciranega in preprostega za uporabo (npr komercialne distribucije), ostalim pa naj se pusti preprostega in ucinkovitega!

CaqKa ::

bartman kakorkoli obračaš besedo standard.. problem še vedno ostane >:D

.:tot:. zelo dosti ljudi se pač zavzema za čimvečji delež linuxa na bilokaterem področju.. konkretno tale novica govori o desktopu, in za tam definitvno potrebuješ take zahteve.

ješ ::

linux mi je všeč tak, kot je sedaj (brez standardiziranega grafičnega vmesnika). Lahko pa se vsi, ki sedaj uporabljajo windowse zmenijo in začnejo uporabljati KDE ... jest hočem svoj XFCE.

Sicer pa, standard nastane takrat, ko ga uporablja večina ... naj najboljši zmaga.

Jaka83 ::

Zakaj pa ne bi bilo "standardno", .:Toto:. ?
Saj imaš lahko kljub enakim programom drugačno namizje, kajne? Meni gre recimo na živce, da nekateri gonilniki ne delujejo za vse distroje, da moraš za nameščanje določenih programov porabiti več strani debelo bukvo, da stvar sploh dela, ČE DELA in recimo da internetne strani SPLOH ne izgledajo tako, kot bi morale (koneckoncev dizajnerji včasih z obliko strani sporočajo vsebino ali kaj podobnega). Ravno zdaj se ubadam z Linux Suse in mi je stvar precej všeč, motijo me samo naštete stvari (to z internetnimi stranmi se da še potrpet). Priznam, sem nOOb za Linux, ampak vseeno bi lahko bile stvari standardizirane, ne pa da se potem lovim (loviš) po spletu in zapraviš recimo cel dan za iskanje informacij, ki ti jih ne bi bilo treba (produktivnost trpi).
Samo moje mnenje, drugače pa se počasi selim na Linux (zaenkrat uporabljam WinXP 64-bit in Suse 9.1 na 32-bit).

Fury ::

Dokler bo linux tko razdrobljen, da bos mogu za vsako distribucijo pol programov popravlat in upat da bo delal in dokler bojo mel idejo, da se vse kar se pozene prej na end-user PCju skompajla ne bojo nikol uspel. :)

Nekje je ena meja med flexibilnistjo in kompliciranjem. Linux je kompliciran (kar se navadnega userja tice in kar se tice developerja, ker lahko samo upa da bo njegova stvaritev - recimo unreal - vsem delala ). Je cez windowse to velik bolj konsistentno in ziher. Ceprov se tuki ni. Ampak velik bolj.

CaqKa ::

nekateri res ne razumete teh standardov.. v bistvu se ne gre za prave standarde ampak za neka nenapisana pravilo.. kot recimo da se v winsih vsi programi inštalirajo v program files.. in to vse od win95 naprej... neko nenapisano pravilo ki se ga vseskoz držiš da ti je lažje.. ne pa da moreš za vsak distro na novo poštudirat kje ima ta konf fajl pa oni konf fajl in bla bla jada jada... vsi pravijo kak je registry zanič a noben ne pove da so conf fajli pri linux distrojih razmetanih po vseh živih in neživih dirih...

sgdjkdlsugi4 ::

se strinjam s Totom ... Zakaj bi morali vsi linux OS bit po istem kopitu ?
Tako pa imamo Fedora , Mandrake, kjer uporabnika itak boli k., kje je pot do programa, saj ga je recimo instaliral iz .rpm datoteke, na drugi strani pa gentoo in debian, kjer pa to itak ni potrebno posebej definirati, zahvaljujoc se portage in apt-get sistemu.

Caqka : ti slucajno instaliras vse v Program Files ? Mas tudi najbrz vse pr0n slike v My Pictures, mp3je pa v My Music ? :D

Tudi linux ima posebej direktorije, le poglej si na netu kaj najdes pod /bin , /var , itd .

hruske ::

Sam uporabljam debian ravno zato, ker ni podvržen nekemu podjetu oz. nenadnim spremembam. Je dost konzervativen, da lahko zaupam, da jutri ne bo zadeva cist drugacna. Potem mi je vsec, da so javna skladisca paketkov zelo dobro urejena in mi jih ni potrebno kompajlat.

Aja, pa ne nucaš nameščat nove različice vsakih pol leta, ker so samo novi paketki.

Microsoft ::

Zakaj bi morali vsi linux OS bit po istem kopitu ?

Ce takole razmisljajo razvijalci Linux distribucij, potem bo Microsoft obvladal vecisnki delez kakor dolgo se jim bo to zdelo zabavno. :))


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

CaqKa ::

>>> Caqka : ti slucajno instaliras vse v Program Files ? Mas tudi najbrz vse pr0n slike v My Pictures, mp3je pa v My Music ?

ne. in če bi jih imel tak kaj bi bilo? misliš da bi ti bili ti podatki bolj dostopni?
razporeditev dirov na particiji je pač moja lastna kreacija, za moje potrebe.
ima pa seka muziko v my muzik in svoje *.doc na usb keyu za passwordom, ko je pač začela računalnik uporabljat si je pač dala tja muziko. za nekoga ki prvič uporablja muziko mu pridejo čisto prav diri z napisi kot "moje datoteke" " moji dokumenti" ipd.

eni še kr ne razumete da gre za average joe, desktop userja, ne za nekega advanced userja.

tha_man ::

Se čist strinjam s Caqko. Linux ima kup manjših ali večjih problemov, a daleč največji je ravno nekompatibilnost s samim sabo. To ne pomeni da morajo vse distribucije zgledat isto, morajo pa met vse toliko podobno zasnovo da bodo med sabo binary kompatibilne. Pa da bodo razni konfiguracijski in vsi ostali fajli vedno na ustrezni (in isti) mapi, pa čeprav je ta mapa na različnih mestih v različnih distribucijah. Poleg tega se morajo programi prilagodili looku sistema, ne pa da zgleda vsak po svoje, odvisno od tega s katerim orodjem je narejen.

Btw., tole pišem iz ST Linuxa ;)
(c) 1982 Sinclair Research Ltd

Matev ::

me pa res zanima komu bo teku DOOM3 na linuxu

da ni to tista fora ko ti dela v 300x200 pa z hitrostjo predvajanja diapozitivov v domovih za ostarele

borchi ::

ok, naštejte 5 programov, ki nimajo konfiguracijske datoteke v /etc/ (oz. če se ne instalirajo system-wide, potem pa v ~/.ime_programa).

linux ni med sabo binary kompatible????
l'jga

Tito ::

Matev - če maš slabo grafično ti tudi v winsih ne bo dosti hitreje delovalo! Če pa maš dobro grafično pol maš pa kaj zasran z gonilniki, če ti ker špil tko dela. Vedi pa da OpenGL nikakor ni nativna windows knjižnica ampak izvira iz Linuxa ... Zdej nič ne želim hvalit linuxa, ker ga sam niti ne uporabljam, samo ne se pametnega delat, če zadeve ne poznaš. :\

hatch ::

Default nastavitve (GUI in vse) bi morale bit enake.. drugace je stvar neprimerna za sirso uporabo.
Naprimer jaz lahko svojo mtko naucim uporabljat KDE z default settingi... zamenjam za GNOME in je zgubljena. Ne bo vedla nic vec. In to je problem katerga je resil microsoft.

Naucis se uporabljat ene windose... znas uporabljat vse windowse. In to manjka linuxu. S tem pa je tudi povezan problem enotnega API-ja in gnilosti Xov. (XFree86 je bil zasnovan za "desktop" delo preko 9600bps modemov ne pa za lokalno igranje Dooma3.. in cela zasnova je zgresena kar se tice trenutnih potreb). Da ne govorim o cisto nestandardnih toolkitih ki se kregajo med sabo..
Klik
Poglejte si tam k so 3 razlicni kalkulatorji, vsak narejen s svojim toolkitom.. sranje totalno.

Upam da tale Y window system uspe, ker je zasnovan kot je treba.. in je to kar unix potrebuje.

hatch ::

OpenGL je bil napisan za IRIX btw.

BigWhale ::

Dokler se Linux ne drzi standardov kot so 'MFC'... ALELUJA! ;>

Nehajte ze jamrat in bit pametni... Kdo se kaksnih standardov drzi. MS se drzi 'standardov' samo zato ker pac pokrivajo tako velik del trga, ker si oni zmisljujejo kvazi standarde. Sicer pa. CP852, CP1250, UTF8, ... The only standard thing here is my arse...

Heh ;)

Imagination ::

A mogoče pozabljamo da večina uporabnikov ni tako veščih kot ste "vi"?
--- Če nekaj stvari, ki bi lahko šle narobe, ni šlo narobe, potem bi bilo zanje veliko bolje, če bi šle narobe!

SodVina ::

Zadeva nekompatibilnosti v linux -u je precej nadlezna. nekompatibilnost rpm-jev je za moje pojme totalno zgresena. Sej se da vsako stvar skompaljat iz izvorne kode, samo vecinoma je prekomplicirana za "povprecnega" uporabnika(pogresa se next,next...finish namestitev). Stvari se premalo posplosujejo. Predstavljajte si, da bi kupil program ali igro, ki di tela le v npr. windows 2000. ko zamenjas sistem, stvar postane neuporabna. Ze recimo programi, pisani za suse 8.2, ne delujejo v suse 9. Windows je bil vedno navzdol kompatibilen, kar se tice programja. (no, vsaj od win95 naprej) In pa, res je, namestitev programov na privzete mape. Kar poglejte si linux distrubucije in lokacijo Apache spletne mape.

Sam sem imel ze veliko distribucij linux -a, pa lahko recem, da ima KDE (3.1 in 3.2) veliko hroscev. zadeva se (v primerjavi z windows -i) precej velikokrat sesuje. Sej ne recem, da je windows "bok i batina", ampak cas je, da se tudi linux uporabnike postavi na trdna tla. Dejstvo je, da je linux super za server, za "ready for the desktop", kakor se je izrazil model v clanku, pa je dalec naprej Microsoft.

matjazgu ::

Res je, da so X-windowsi preživeli do danes zaradi ohlapnosti standardov, kjer je lahko vsak naredil vse po svoje. Po drugi strani pa če hočemo, da desktop na linuxu preživi potrebujemo malo bolj stroge standarde, ki se bi jih vsi držali ne glede na distribucijo, knjižnico za UI,... Tisti, ki pravijo, da je raznolikost dobra pa naj probajo delat suport navadnim ljudem, ki bi radi linux uporabljali za čisto vsakodnevna opravila. Zmeda je že v tem, da ima vsaka distribucija svoje konfiguracijske programe z zelo neintuitivnimi imeni (Yast!!!), window manager vsak po svoje skonfiguriran, clipboard še ne dela čisto tako ko bi moral, printanje iz različnih programov ni vedno podprto pa še kaj bi se našlo.

.:Toto:. ::

@Imagination: Da obstaja nek OS, ne pomeni avtomatsko, da ga mora znat z lahkoto uporabljat vsak Joe. MS se zelo trudi v tej smeri, in moram rect da mu uspeva. Ko gledam kako nekateri ljudje delajo z racunalnikom, si mislim le "Kapo dol Microsoftu, da so spackali tak for-idiot sistem". Brez zamere!

Ampak kot pri vsaki stvari, obstaja gornjih 10% uporabnikov, ki vedo vec in hocejo vec. Zanje linux ni kompliciran, je fleksibilen in ni nekompatibilen, temvec pester. Pac vedno bo obstajal treadoff med enostavnostjo in fleksibilnostjo.

Linux bo pristal na desktopu takrat ko bo tajnica-proof; torej ko bo grozno kompliciran pod pokrovom, z kilometerskimi skriptami, ki bodo popravljale rc fajle, uporabnik pa bo lahko le klikal po najbolj enostavnih moznostih. Nobene konzole, lepo vas prosim! Suse je ze dobro v tej smeri.

A ne bi bila resitev z linuxom za desktop precej enostavna? Danes recemo: delali bomo dve vrsti distribucij: za na namizje povprecnega Janeza in vse ostale. Tisti ki se opredelijo, da bodo delali za Janeze, se pridruzijo DesktopLinux zdruzenju. Vsi clani tega zdruzenja sprejmejo splosne smernice in direktive kako bodo gradili: razporeditev datotek, privzeto namizje, format paketkov, nacin distribuiranja paketkov, nabor privzetih programov, toolkit, zgradba menijev, princip upravljanja in konfiguriranja...

hatch ::

Ne bi bila..

Kaj pa aplikacije? Vsaka aplikacija ima svoje fore, svoje shortcute svoje menije? Nobenih standardov...

V windowsih vem.. ce pritisnem alt-F mi bo odprlo File menu.. pa naj bom v explorerju, wordu, photoshopu, mayi, 3dmaxu v notepadu ali pa Cooleditu...

Programerji ki pisejo aplikacije za windowse da brez takih standardizacij ne bo njihova aplikacija uspela. Tisti ki pa pisejo aplikacije za unix sisteme.. pa vejo da so uporabniki tolk pametni da bojo ze pogruntal. Programerje je treba usmerit da se poenotijo.. samo najprej je treba popravit sel window system in window managerje... ter vspostavit enoten toolkit oz. API.

mathjazz ::

> ne ne.. če pocitiram kar je tip v konklužnu napisal, lahko ugotovim da je tip ponovil moje besede izpred kakega pol leta.. namreč linux se sam ne drži popolnoma nobenih standardov.. nima nekega sistema po katerem bi vsi distroji delovali enako.. vsak distro je neka svoja zmešnjava.

Če si Linux ne drži standardov, potem se jih ne drži nihče. Malo poglej k Microsoftu. Članek opozarja na razlike med distributerji, ki pa so dejansko ponekod prevelike, vendar to še zdaleč ne pomeni, da se Linux ne drži standardov. In v končni fazi: če bo na koncu 500 popolnoma različnih distribucij, s tem ne bo nič narobe. Uporabnik se bo navadil na eno (najbolj specializirano za desktop) in jo bo uporabljal.

> Melkijad, moram zdaj Linux zabrisati z namizja?
ne ni ti treba.. tega nisem nikoli rekel. hotel sem samo novico.. in dalo bi se jo bolje izpelat, sploh če se nebi ossjevci bali dejstev ki jih je gospodič ernesto zelo dobro napisal.. očitno eden redkih ki zna razmišljat malo bolj dolgoročno.

Hahaha, a sem rekel, da si ti Melkijad? ;)

Prepričan pa sem, da bi se dalo novico boljše izpeljat, tako kot vsako novico, ki je kadarkoli in kjerkoli obstajala.

Vedeti pa moramo, da je to le eden izmed člankov. Obstaja jih ne milijone in eni argumentirajo to, drugi pa nasprotno stališče. In ko prebereš enega, si rečeš, hejhou, saj ma prav. In ko prebereš ravno nasprotnega, si lahko rečeš, saj ima prav.

Predvolilna kampanija pa to ;)
www.getfirefox.com

mathjazz ::

> nekateri res ne razumete teh standardov.. v bistvu se ne gre za prave standarde ampak za neka nenapisana pravilo.. kot recimo da se v winsih vsi programi inštalirajo v program files.. in to vse od win95 naprej... neko nenapisano pravilo ki se ga vseskoz držiš da ti je lažje.. ne pa da moreš za vsak distro na novo poštudirat kje ima ta konf fajl pa oni konf fajl in bla bla jada jada... vsi pravijo kak je registry zanič a noben ne pove da so conf fajli pri linux distrojih razmetanih po vseh živih in neživih dirih...

Saj pravim, verjamem da škripa, včasih me prav razjezi. Ampak to je slab primer. Vsak distro ima namreč userjeve nastavitve v home directoryju.

Na srečo je takih slabih primerov več kot v Windows ...
www.getfirefox.com

Kostko ::

me pa res zanima komu bo teku DOOM3 na linuxu. da ni to tista fora ko ti dela v 300x200 pa z hitrostjo predvajanja diapozitivov v domovih za ostarele

Ne bljuzi, OpenGL igre delajo na Linuxu celo malenkost hitreje kot na Windowsih... ;)

Glede enotnega APIja - če pogledate KDE API, ugotovite da je zadeva res zelo zelo dobro povezana. Medsebojna komunikacija aplikacij uporablja DCOP, za plugine pa KParts. In tako se lahko aplikacije odlično povezujejo in souporabljajo dele drugih aplikacij. Primer take uporabe je recimo KIMProxy/KIMIface (interface za povezavo IM aplikacij preko DCOP-a) v prihajajočem KDE 3.3. Je pa res, da je to samo KDE in da to ne velja za veliko programov in drugih window managerjev. Glede XFree-ja, le-ta je že zelo zastarel in s časom ga bo upam nadomestil veliko boljši xorg (ki se dejansko celo razvija).

To, da so config fajli na različnih lokacijah pri različnih distribucijah je res lahko zoprno, samo ponavadi se vse najde v /etc. Ko se navadiš na eno distribucijo pač to uporabljaš...

Za take standarde (glede grafičnih vmesnikov itd...) o katerih govorite recimo skrbi Freedesktop.org.

Sej se da vsako stvar skompaljat iz izvorne kode, samo vecinoma je prekomplicirana za "povprecnega" uporabnika
emerge imeebuilda ? prezakomplicirano ? če pa ebuilda ni, pa se ga naredi oz. poda request na bugs.gentoo.org in ga bo nekdo naredil namesto vas.

Ze recimo programi, pisani za suse 8.2, ne delujejo v suse 9.
Če kompajlaš vse programe iz source kode, potem delajo ;)

pa lahko recem, da ima KDE (3.1 in 3.2) veliko hroscev
KDE 3.3 upcoming release: 7010 hroščev trenutno odprtih (za vse kde aplikacije) na bugs.kde.org
In te hrošči se hitro popravljajo :D Torej, če hrošča ne prijaviš, potem ga ne bo nihče popravil.

za "ready for the desktop", kakor se je izrazil model v clanku, pa je dalec naprej Microsoft.
Hja, meni za desktop zadeva popolnoma zadostuje - sploh z vidika developerja. Povprečni uporabniki pa bodo morali še malce počakati.
Human stupidity is not convergent, it has no limit!

Imagination ::

@.:Toto:. :
Ampak kot pri vsaki stvari, obstaja gornjih 10% uporabnikov, ki vedo vec in hocejo vec. Zanje linux ni kompliciran, je fleksibilen in ni nekompatibilen, temvec pester. Pac vedno bo obstajal treadoff med enostavnostjo in fleksibilnostjo.

Potem je linux že danes dosegel svoj namen, saj ima že danes tistih 10% uporabnikov. Mislim pa da je namen linuxa, da postane resna konkurenca M-softičem, ne pa da ostane subkultura.

Je pa dejstvo, da bo večja konkureca M-softičem prinesla veliko dobrega končnemu (razvajenemu ali nerazvajenemu) uporabniku.
--- Če nekaj stvari, ki bi lahko šle narobe, ni šlo narobe, potem bi bilo zanje veliko bolje, če bi šle narobe!

SodVina ::

emerge imeebuilda ? prezakomplicirano ? če pa ebuilda ni, pa se ga naredi oz. poda request na bugs.gentoo.org in ga bo nekdo naredil namesto vas.

se vedno se mi zdi next,next,...finish rahlo bolj enostavno, (predvsem pa hitreje), kot namescanje iz izvorne kode (ali pisanje na bugs.gentoo.org, in cakanje na odgovor) Poskusajmo razumeti, da zivimi v taki dobi, kjer je velikokrat, ce namestimo program tako, ko ga potrebujemo, ze to prekasno, kaj sele jutri, pojutrisnjem,... Predstavljaj si eno tajnico, kako pise na bugs naj ji skompajlajo eno zadevo. Niso vsi uporabniki racunalnika tudi racunalnicarji.

Moram reci, da sem bil na linux-om zelo zadovoljen, ko sem ga zacel uporabljat. Zdaj, ko pa ga uporabljam ze veliko casa, pa ugotavljam, da vse le ni tako super.

Kostko ::

Moram reci, da sem bil na linux-om zelo zadovoljen, ko sem ga zacel uporabljat. Zdaj, ko pa ga uporabljam ze veliko casa, pa ugotavljam, da vse le ni tako super.

Hja ne vem kaj te tako moti, samo jest uporablam Linux cca. 2 leti in za nič ne zamenjam Gentooja s kakimi Windowsi ali kako drugo distribucijo... :)
Human stupidity is not convergent, it has no limit!

borchi ::

vse skup je že malo(?) smešno. eno je marmelada, drugo pa pašteta. in zdej bi eni radi, da se v marmelado zameša brown souce, da bi postala enake barve kot pašteta? naj me nekdo spomne, zakaj?

nekatere stvari se v linux-u nardijo drugače kot v windows. veliko se jih naredi tako z razlogom. eni majo radi, da ohranijo kar največ kontrole nad svojim sistemom, drugi pa radi vidijo, da je povsod tako kot je doma (to me spominja na vrle turiste, ki na počitnice vlačijo televizorje, sesalce, satelitske antene, omiljeno pivo in vse svoje lončnice iz bajte). ampak, hej, vsakemu svoje!
l'jga

CCfly ::

UNIX is very simple, but it takes a genius to understand the simplicity. -- Dennis Ritchie

bizi10 ::

Tista okrog tega kako bo DOOM 3 tekel na Linux-u je res huda.

OpenGL driverji za Linux so odlični in tudi DOOM 3 bo za linux dobro pripravljen. Če pa k temu dodamo še kartico, ki dobro dela z OpenGL-om (nVidijine kartice) se ve da bo zadeva delala tako kot je treba.

Dober primer je performance stare ampak dobre kartice nVidia GeForce4 Ti4200, ki v Linuxu preko OpenGL-a recimo v igri America's Army šiba da ni za verjet tudi z kvalitetnejšimi nastavitvami izrisa. Tako da besedičenje da DOOM 3 ne bo delal dobro na Linux-u so bullshit, kajti stvar bo delala tako kot mora.

ahac ::

Se vam je že kdaj zgodilo, da ste kje kliknili levi gumb v Windowsih pa je bil "Cancel" namesto "OK"? Ne?
Kaj pa v Linuxu? Meni se je.
In to so tisti "standardi" o katerih govorimo. Ko nekaj delam v nekem programu in moram nekaj nastavit.. sploh ne preberem kaj piše na gumbih spodaj, ampak kliknem levega. V Linuxu moram pa vedno pogledat kateri je pravi, ker je pač nekdo po svoje postavil gumbe.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

moj_nick ::

Citati iz članka:

Drivers should be properly register in a given category (graphics, disc, etc)

Vse je v direktoriju /lib/modules/2.verzija.kernela/kernel.

It should be straightforward to include and remove a driver either from the command line or the desktop

Lahko uporabite modprobe/rmmod ali pa kakšen graphical tool, ki dela isto.

The point is that although is not necessary to allow 100% configuration through the GUI, the configuration files used should be the same as those used via the command line

GUI interfaci shranijo nastavitve v text datoteke, ki so človeku razumljive in jih lahko spreminja.

Applications should be packaged using a standard installer based on some sort of user-friendly script system.

Ne ga srat. apt-get obstaja že leta, imamo pa tudi portage, yum in kajjazvemkajševse.

It is easy to locate the applications bundled by your distributor of choice, but if you download a new application and you forget when you installed it your are often lost.

V Linuxu ti NIKOLI ni treba iskat, kje je inštalirano, ker inštaliraš podobno kot zbrišeš. Primer emerge program & emerge unmerge program, apt-get install program & apt-get remove program, rpm --install program & rpm --remove program (za rpm nisem ziher, kako zgleda komanda, vendar obstaja)

In še cvetka za konec:
About the author:
I have used many operating systems including AmigsOS, Digital Unix, Slackware Linux and MS-Windows.

Človek je uporabljal Slackware! Najbolj tradicionalistično in konzervativno distribucijo nasploh!!! Tip nima pojma.

Nekdo je še omenjal, da igrce ne bojo kompatibilne med distribucijami. Če bi ta človek že igral igrco v Linuxu, bi ugotovil, da za inštalacijo dobiš eno datoteko, jo executaš ./datoteka (dela vsepovsod), ta te prosi, da vstaviš cd od igrce, pokaže ti licence agreement, rečeš da in igrca se inštalira.
110111001001010001010000

MrStein ::

"XFree86 je bil zasnovan za "desktop" delo preko 9600bps modemov ne pa za lokalno igranje Dooma3"

Čudno, kak potem Doom3, Quake, ET, Unreal itd. vsi delajo enako hitro kot na Winsih ?

Mater, očitno grafika v linuxu zazna, da nekdo piše "linux-sux" članek in avtomatsko vse 10x upočasni ...

Vem, da je precej GUI zadev počasnih, ampak to ni arhitektura X-ov kriva, ampak prej lenoba programerjev. "Zakaj bi en mesec optimiziral hitrost, če pa lahko namesto tega na naslednjem cool featureju delam ?"

Tisti, ki bi neki novi API/driver/karkoli napisali, da bi zamenjal X pa so itak izven stika z realnostjo. OpenGL namreč obstaja že desetletja in ponuja maksimalno hitrost. Edino kar se splača delat, je priredit toolkite ( in aplikacije ) za OpenGL, samo kaj, ko prej slepcu razložiš razliko med zelenim in modrim, kot pa programerju dopoveš, da lahko OpenGL tudi v 2D dela...

Pol se bo seveda spet izkazalo, da je 80% problemov s hitrostjo zato, ker ni popolnih gonilnikov.
Nato bodo spet neki novi API zmislili, za katerega seveda spet ne bo nobenih uporabnih HW gonilnikov in spet bodo eni pametni iskali napaka tam , kjer jih ni .... OK, že bluzim ;-)

Kostko : "Glede XFree-ja, le-ta je že zelo zastarel in s časom ga bo upam nadomestil veliko boljši xorg (ki se dejansko celo razvija)."

A misliš na x.org, ki je POPOLNOMA enak zadnji verziji XFree86 ?
Se dejansko razvija ? A , misliš tak, kot se dejansko razvija XFree86 ?
Aha, hmm, ja, ok ....

MrStein ::

ahac, torej ti nisi še nikoli v widows dobil dialoga z vsebino :
"Bla bla bla.
For option 1 click OK
For option 2 click Cancel
For option 3 close the dialog"

ali pa
"If you want to do XXX then click YES, if you want to do YYYY then click NO, or
if you want to do ZZZZ, then click CANCEL"
Namesto , da bi imel tri gumbe "XXX", "YYYY" in "ZZZZ".

Ja, samo klikneš levo , jep ...
In če se ne motim celo en M$-ov program iz Office take dialoge gor meče.

GNOME ravno dela na tem, da bi gumbi v dialogih bili smiselni.

Tako bi namesto :

"Ali želite disk zbrisati ali bekapirati. Za brisanje kliknite DA, za bekap kliknite NE"
[DA][NE]

Dobil :
"Ali želite disk zbrisati ali bekapirati."
[BRIŠI] [BEKAP]


In ja, precej smetja je v linux/GNU/whatever...

CCfly ::

Čudno, kak potem Doom3, Quake, ET, Unreal itd. vsi delajo enako hitro kot na Winsih ?

Ker OpenGL načeloma ne deluje prek X protokola. Sicer se da narediti tudi to ampak nekako ni smisla.

X-i imajo veliko prednosti, ki bi jih bilo škoda zavreči, ker se ti okno odpre za 2ms kasneje. Prav tako se da večino nalog prenesti s strežnika na client, kar so naredili pri strežniku za dlančnike.

PS: tega članka ne bi ravno od slackerja pričakoval.

prix ::

Ellow!

Na zacetku je en reku, da Linuxu manjka iger? To je delno res, vendar je vedno vec iger, ki delujejo tudi pod linuxom... Naprimer js imam Enemy territory, UT, UT2004, Quake3 Arena, Tux Racer.... uglavnem to so vse linux native igre... kolko iger lahko se emuliras? Pomoje gre za razvoj iger na Linuxu dati veliko zahvalo ID software, Nvidia, wine projectu in ostalim ki se trudijo priblizat igre linuxu. Kaj se tice OpenGL imam izkusnje, da mi na linuxu dosti bolje dela... tako da nevem kje je problem. Kar se tice packet manegerjev - apt in emerge rulata... Pomoje bi morale use distribucije ukljucit tak maeger u svojo distro. Kdor presedla na Linux iz Windowsov se kar tezko navadi na prevajanje in ostale narediSiSam™ zadeve. Glede Desktop manegerja je moje mneenje, da je Microsoftovemu vmesniku najbolj podoben Gnome... KDE je prevec nalispan (do verzije 3 je bil kr cool). Tud Mozilla fundation je ze zdavnaj prehitela svojega konkurenta Microsoft IE, ki je poln bugov, ki se jih odpravlja tud po par mescov in celo z izdajo novih windowsov itd... Kar se tice Postnih prebiralcev so mozilla tunderbird, Evolution,... cisto enaki in se boljse odprete lahko tud use priponke, ki jih v windows avtomatsko brisejo razni lovilci ZleKode™. Torej ce nekako zakljucim zakaj bi uporabljal Windows? Ce hocem biti povsem sproscen ob uporabljanju mojega racunala moram imeti originalno kopijo Microsoft Windows. Ko hocem na internet bom moral uporabljati IE (razen ce nalozim kaj drugega), ki je buggy in moral bom kupiti Antivirusni program (free verzije so trail do 30dni) in Pozarni zid. V soli sem dobil za napisat seminarsko nalogo -uufff rabim Microsoft Office, ki stane 100k ali vec (bla je neka akcija za 40k) in tako pridem na tasno ceno, da lahko za racunalnik zapravim celotno premozenje pa imam komaj goli racunalnik.

Linux je alternativa dragim korporacijam kot sta Microsoft in Apple !

Linux ponuja toliko razlicnih moznosti!
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

hatch ::

No igraj doom3 (al pa quake2 recimo) na remote X serverju, da te vidim.

xorg projekt je sam "patchanje" popolnoma zavozenega XFree86.

Glede configov na linuxu je pa itak totalna zmeda.. neki gre na /etc, neki na /usr/etc neki na /usr/local/etc neki na /usr/local/samba/etc neki na ~/etc

Popolnoma sfaljene zadeve.

500 distribucij? vsak bo mel pac uno katera mu najbolj ustreza? A developerji iger in programov naj pa supportajo vseh 500 distribucij? ste resni?

Distribucija naj bo ena sama, konfigurabilna, enotna in backwards compatibilna. Potem se bo programerskim hisam sele splacalo supportat linux. Sedaj se jim ne, ker gre prevec casa za support.. stvar dela na redhatu, ne dela na slackwaru in mandrake zato ker imajo neko drugo XX verzijo YY knjiznjice gor... itd..

Trenutno enostavno ni niti ene prednosti pri uporabi linuxa namesto windowsov na desktopih. Za security skrbijo firewalli in antivirus tooli. Za uporabo so pa vsaj 10x lazji za povprecno tajnico. In ni vazno katere windowse je ta tajnica prej uporabljala bo vedele kako in kaj.

MrStein ::

"No igraj doom3 (al pa quake2 recimo) na remote X serverju, da te vidim."

Zakaj ? Ker na Windows vsi remote igrajo ???

99% ljudi dela lokalno. In 100% igralcev igra lokalno. Kaj ima tu veze remote način dela, ki je le dobrodošel bonus, mi pa prosim razloži.

Stalin ::

> Trenutno enostavno ni niti ene prednosti pri uporabi linuxa namesto windowsov na desktopih.

Quake2 izgleda lepse pod Linuxom. :D

BigWhale ::

> No igraj doom3 (al pa quake2 recimo) na
> remote X serverju, da te vidim.

Ja, ali pa ti na remote Terminal Serverju ;>

> xorg projekt je sam "patchanje" popolnoma
> zavozenega XFree86.

Malo si se zmotil. Xorg je branch XFreeja preden je ta postal 'semi closed source'.

XFree ni zavozen, XFree je spektakularno dobro napisana implementacija X protokol, ki pa je zal zastarel. Ko je bil X protokol napisan vas je vecina se drgnila hercules grafiko za kak networking pa se vedeli niste...

moj_nick ::

Aha, hatch, ti si torej ta. Še ekrat. Developerji igrc izdajajo binaryje, ki so kompatibilni z vsemi distribucijami. rpm, deb, .tgz... se uporabljajo zato, ker je koda open in se lahko preseravajo, da dobijo čimbolj optimiziran program in se kar najbolj "prilega" sistemu. Če pa imaš closed kodo pa ni preseravanja, ker je ne moreš kompajlat. Takrat uporabljajo vsi enake binaryje.

glej!
110111001001010001010000
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

explorer.exe se ne odziva. (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6713093 (12431) SomeoneLOVEU
»

Microsoft pobere 79 % vseh prodanih operacijskih sistemov

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3910763 (9396) PrimozR
»

Zaradi odprte kode ob službo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20254447 (49700) BigWhale
»

"Zakaj Windows ni primeren za namizje?" (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
1649828 (9828) hruske
»

Microsoft: "Učiti bi se morali iz odprte kode, TODA ..."

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
442317 (2317) kopernik

Več podobnih tem