» »

64-bitni Windows preloženi

64-bitni Windows preloženi

X-Bit Labs -

Včeraj je Microsoft objavil, da bodo 64-bitni operacijski sistemi Windows izšli šele leta 2005. Razlog za preložitev je dodatno testiranje, pravijo. Windows Server 2003 SP1 lahko pričakujemo na začetku prihodnjega leta, Windows XP pa še nekoliko kasneje, čeprav je Microsoft na začetku zagotavljal, da bomo vse različice videli konec lanskega leta oz. v začetku letošnjega. Klik!

52 komentarjev

«
1
2

CCfly ::

Ni tukaj nekdo že dolgo zatrjeval da so pri MS-ju profesionalci vsi ostali so pa ... kateri izraz je že uporabil ?

jurcy ::

Mogl bodo počas zgubit monopol...no sej so ga že...do 2005 bo že linux 64bitn

CCfly ::

Linux je že precej časa "64-biten".

Jaka83 ::

ROFL jurcy...
Verjetno si včeraj prišel iz enoletnega izleta po mesecu. :D
Ravno včeraj sem si skupaj vrgel 64-bit mašino in takoj namestil BETA verzijo WinXP 64-bit in moram rečt, da sem navdušen. Izgleda tako kot recimo Win2003Serv ali Win2k, če želite. Samo moti me, ker določeni 32-bit programi javijo napako pri inštalaciji (Norton Antivirus Client, pa še nekateri). Drugače pa vse lepo dela, Nero, Igre, za browsanje imamo celo IE-64bit in IE-32bit, ampak itak sem takoj gor vrgel Firefox. >:D
Skratka, ne vem kaj čakajo, ker sistem je zame stabilen in funkcionalen. (mogoče je Billi pozabil prazne CDje kupit :)) )

Linux pa sem ravno potegnil dol Gentoo zadnjo distribucijo in ga bom ravno zapekel ter ravno namestil. :) ... ravno

MrStein ::

"Linux je že precej časa "64-biten"."

... že kakih 10 let.
Ampak ne kvarit veselja PranoMožganovcem™, ki se veselijo naslednje M$-ove "inovacije" :\

dr.J ::

Bolj kot bodo 64 bitni Windowsi zamujali, toliko več Opteron strežnikov bo teklo pod Linuxom. 8-)

BaRtMaN ::

Mogoče pa pri MSju čakajo, da bo Intel začel serijsko proizvodnjo 64-bitnih desktop procesorjev.

Dr_M ::

zakaj pa?? sej ne bosta kompatibilna....razn ce bo intel AMDju masto placu >:D :) :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

MrStein ::

A niso že zdaj zadnji Pentiumi AMD64 kompatibilni ?
Tista EMT tehnologija, ali kak jim že Intel pravi ...

Dr_M ::

jest temu neb reku kompatibilnost, ampak extremno slaba emulacija.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

xenon74 ::

ja ta je dobra
EM64T = EMulating 64 Technology :D
http://setiweb.ssl.berkeley.edu/team_display.php?teamid=30319

frenk ::

zgleda so pri microsoftu vidl, da morjo počas začet konkurirat stabilnosti linux-a, tko da bojo win64 zgleda res izpill:)

swar ::

zgleda so pri microsoftu vidl, da morjo počas začet konkurirat stabilnosti linux-a, tko da bojo win64 zgleda res izpill

Aham,bo prej pekel zmrznil preden bodo winsi stabilni...>:D

Dr_M ::

Aham,bo prej pekel zmrznil preden bodo winsi stabilni...

potem je ze zelo mrzlo dol....>:D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

CCfly ::

še dobro da ne zmrzuje

Romčy ::

Ne vem kaj imate za očitat XP da niso stabilni, edino na naviti mašini mogoče niso stabilni. Meni se v treh letih niso še sesuli.

Dr_M ::

ocitno se obstajajo nesposobnezi, ki si niti windowsow ne znajo spedenat...

kaj nej recem. racunalnik ni za vas. mogoce pa je ksna lopata, al pa kramp.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

moj_nick ::

Dober podpis ;)
110111001001010001010000

Keyser Soze ::

Heh, pač ustaljena praksa vseh večjih proizvajalcev. Pri katerem bolj množično prisotnem računalniškem izdelku pa ni odlašanja z izdajo?

Kakšen hrošč manj. Nič slabega za tisto leto še na XPjih. Do takrat bo pa ravno denar za novo 64bit makino. Pa licenčne Winse64.>:D

P.S.: Ja res je pekel zmrznil. Meni se XPji niso sesuli že lep čas. Kvečjemu pri kakšnem prenavitju. Pri čemer tudi kakšen Linux verjetno ne bi bil izjema.
OM, F, G!

McHusch ::

Men se je pravkar usul Task Manager na Windows XP. Drugac delajo dobro... :>

Dr_M ::

jest nevem kdaj so se mi winsi nazadne usul kr tko, brez razloga. ce mam kdaj tezave s stabilnostjo, je kriv hardware...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Microsoft ::

Jst sm nazadnje vidu blue screen, ko sm namescal Winse. :)))

Drgac pa je bil zadnji konkretni error takrat, ko sm RAMe navijal. Zdej, odkar imam na defaultu se se ni zgodilo, da bi kdaj kej tako zastekalo, da bi moral resetirati in bi bla krivda na Windowsih.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

CCfly ::

zakaj pa?? sej ne bosta kompatibilna....razn ce bo intel AMDju masto placu

Kaj ni razlika samo v NX registru ? Saj so pri Intelu še AMD-jevo dokumentacijo kopirali.

mrTwelveTrees ::

kva ste KEKCI ;(( ;(

vse so krivi windowsi, windowsi se seuvajo, zmrzujejo.... itd... a se sploh poslušate ??
v večini primirov NISO krivi windowsi ampak programi ki lavfajo v windowsih - ti pa niso od Microsofta... zato je kle KONEC debate...

ajde, naloži mi na novo windowse in programe... bo kakšen moder ekran ? NE ne bo... itd...

obnašate se kot otroc

kar poglejte na Microsoft bug/error report ... v koliko procentih so krivi windowsi ?
v večini so krivi driverji, strojna oprema, ter programi... pa naj kdo reče da ni res

moj_nick ::

V bistvu se je meni win2k server (na frišno naložen) sesul med browsanjem z IE-jem, ko sem inštaliral Gentoo in sem rabil nekaj dokumentacije, predno sem dokončno zbrisal Winodws s svojega računalnika.

Ah, kje so tisti časi... ;)
110111001001010001010000

dr.J ::

> Kaj ni razlika samo v NX registru

Ne, tudi to so skopirali. V bistvu - pametno.

Še vedno pa imam raje AMD64 kot EMT. Pravih 64 bitov Intel špara za Itaniume - če bodo preživeli.

Road Runner ::

vse so krivi windowsi, windowsi se seuvajo, zmrzujejo.... itd... a se sploh poslušate ??
v večini primirov NISO krivi windowsi ampak programi ki lavfajo v windowsih - ti pa niso od Microsofta... zato je kle KONEC debate...


si videl filmček ko so se gatesu sesuli winsi na predstavitvi ;))

drugače je večinoma res da programi sesujejo windowse. ampak sem mnenja da en sam program nebi smel bit zmožen sesuti celotnega sistema.

moj_nick ::

Misliš rečt... OS ne sme dopustit, da ga program sesuje.

;)
110111001001010001010000

CCfly ::

Edini del programja, ki bi mu sploh lahko uspel tak podvig so gonilniki. In popolnoma nič drugega. Še to se da delno rešiti pri microkernel zasnovi.

Za tiste, ki mislite da je pekel že zmrznil imam eno majhno novičko:
Reiser4 is in final testing, and will ship soon!. Se we at Latehorn.

Jaka83 ::

@ Racer D: Ti pa si za luno ja. Si mogoče kdaj uporabljal WinXP ali Win2003Serv? Mislm, kakšne prbijaš no. Win98 so skoraj zaščitni znak BSODjev (čeprav sem jih jaz tam bolj malo videl), na WinXP pa ne vidim drugega BSODja, kot tistega, ki je ohranjevalnik zaslona (ja, napiši v Google "BSOD Screen Saver"). Drugače pa BSODja že dolgo dolgo nisem videl. Pa ne mi zdaj s tistimi začet: "Ja, ko si pa dal da ti restarta, če se pojavi BSOD." ... NI RES, to opcijo takoj izklopim po namestitvi WinXP ali katerega drugega M$ OSa na taki osnovi, ker rad preberem napako (če je) in jo odpravim. Tako recimo vem, da zajebavajo novi "izboljšani" gonilniki od nVidie ali ATIja ali bilokatere druge naprave. Tisti slavni BSOD na predstavitvi pa si nekam zabaši, ker so bili tisto nereleasani Win98. Saj je smešen posnetek in vse, samo enako bi lahko rekel recimo za Linux, samo da ni takega pompa okrog tega, ker je pač zastonj. Recimo ravno zadnjič se mi je usulo Linux jedro, ko sem namestil gonilnike od ATIja za Radeona 9800PRO, pa tega ne bom obešal na veliki zvon in rekel, da je Linux "drek", ampak bom poizkušal obiti napako, poiskat alternative. Pri M$ju je bila alternativa potem M$ Windows 98SE, pri Linuxu pa ne vem kaj bom naredil, najverjetneje čakal na druge gonilnike in tačas bluzil po internetu.
Skratka, ne nabijajte o nestabilnosti Windows okolja, ker jo povzročate sami, meni recimo tečejo čisto lepo več tednov skupaj 24/7. Občasni restart, če je res nujen ob inštalaciji kakega programja ali gonilnikov, drugače pa je mašina vedno pokonci.

CCfly ::

Hehe mislim da je bil Jakoslavov komentar še najbolj fer dosedaj :)

Radeoni so pa očitno zgodba zase. Ti ta vodič kaj pomaga, če slučajno še nisi naletel nanj. Sicer me zelo zanima kakšne skrivnosti morajo varovati izdelovalci strojne opreme, da se tako bojijo dati specifikacije.

undefined ::

Slotechovski geeki nujno rabijo 64-bitne Windowse, saj imajo namreč že vsi 64-bitne računalnike doma s 64-bitnimi aplikacijami, ki lahko te možnosti s pridom izkoristijo. Zato pa se nekateri sedaj tako jezijo ob preložitvi, že vsi jezni trpijo celo leto ali dlje na 64-bitnem Linuxu in očitno jim je to stanje nevzdržno, po komentarjih sodeč. :)

krho ::

No JimiBtn pa mi povej kaj je narobe, ko ti polkna 2k izvržejo med inštalacijo blue screen s enim simple napisom Hardware malfunction.:\ . Drugače delajo že instalirani windowsi OK, ob novi inštalaciji pa dobim sledečo napako. Tako čisto mimo grede. Linux in FreeBSD mi delata BP.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Poldi112 ::

Razlika je med tem da ti driver povzroci bsod ali pa aplikacija. Ker ce je driver potem os-u odpustis, ce je pa aplikacija pa pac ne. Saj v winXP naceloma zelo malo aplikacij narediti tak freeze, a vseeno bolj pogosto kot v KDE. Vsaj pri meni. Ravno par dni nazaj je vse ostalo pri belem zaslonu. Samo zamrznilo je vse skupaj. Ampak res je da se to dogaja redko in da so winXP naceloma precej stabilni.

WhiteAngel ::

"Občasen" restart?
Ta je pa dobra.

Aja sej res, Winsi potrebujejo restart ob namestitvi novih programov ali gonilnikov - izredno primerno za 24/7 strežnik, ja>:D . Poskusi brez občasnega restarta imeti Windowse z najnovejšimi popravki etc. 24/7 pokonci. Tudi, če bi M$ izklopil to potrebo bi zagotovo v veleumnem registru nastala totalna zmeda, memory leaki bi kar curljali na dan, sledila bi odpoved kakega gonilnika, nato pa še samega kernela, ko bi mu RAMa/swapa zmanjkalo (oziroma unga fajla na NTFS/fat32 particiji imenovenega kao swap). Pri Linuxu lahko celo kernel patch-aš z root-kiti, ko le-ta teče (lep primer je bil vdor na Debianov strežnik decembra lani - backdoor je namestil na kernel, ko je ta tekel).

A ma kateri Microsoftovc kak argument proti mojim izjavam. Linux Winse poseka totalno, ko potrebuješ *resen* OS in ne igračo.

Microsoft ::

krho, Hardware Malfunction Results in System Error Message, Google

WhiteAngel:


To je na Windows 2003, ki so omejeni na 180 dni. Nekaj dni pa le je, ane. Je pa to slika od Matri[X].


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

hruske ::

K zdej laufa debiana :>

Pa sej, zrihtat se da vse, izbira je bolj stvar okusa.

Road Runner ::

Jakoslav: dj mal u izi no. sam omenm en filmck pa celo paniko zganjas ;))

js se drgac cist strinjam da ce merkas sistem da se ne sesuva. ampak js osebno se mal prevec igram s sistemom (beri: delam vec kot laufam IE in pasjanso) tko da se kr sesuva. pa mi je uspel se usak sistem do zdj sesut. od windowsov do vseh moznih unixov. je pa res da so se mi windowsi (vkljucno z XP) bolj sesuvali kot unix sistemi. zdj ce se pa drugim ne sesuva, pa kaj nj recm, dobr za vs ;)

btw: kok od teh k ful kritizerate en ali drug sistem, vas je ze probalo oba, tko resno, ne da si mel linux 2 uri pa obupu pa brisu. kdor je resno delu z vec sistemi ma cisto pravico kritizerat ta ali oni OS. ostali pa (priznam, tud js sm biu ucas tak ;)), lahko noc ;)

krho ::

@JimiBtn: Obstoječa instalacija polken deluje!! Problem je v tem, ker je polna trojancev in dial-erjev.
zamenjal sem pa čisto vse, razen plate. Pa še vseeno vrže ven napako. Ampak pazi piše samo Hardware malfunction brez katerekoli druge pritikline, ki jo opisuje M$. Potem sem pa za foro rekel da bom dal gor linux in FreeBSD, obadva sta delovala bp.
--
Saj ni važno nočem začeti vojne (tako ali tako sem jo, takoj ko sem omenil linux in FreeBSD) Hotel sem pokazati samo kako kretenski so lahko Windows-i
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

MrStein ::

To je itak klasika v Windows, "There was an error", pol pa ti bodi pameten, kaj je narobe :\

moj_nick ::

Aja, pa nikol ne bom pozabu, ko sem na IBM laptopu stisnu un gumbek, ki ti povrne računalnik tak, kot je na začetku bil.

9x reboot >;)
110111001001010001010000

WhiteAngel ::

JimiBtn:
Nisem ravno hotel trditi, da Windowsi ne bi bili sposobni teči leto dni brez ponovnega zagona. Hotel sem povedati samo, da je za vsak mišji k*rac potrebno ponovno zagnati računalnik. Seveda, najlažje je narediti sistem, ki ga za vsako spremembo ponovno zaženeš. Tako popucaš vse, kar ni treba, da teče, ponovno ponastaviš stvari, ki jih moraš - kar je najlažje ob zagonu, ko še nič ne teče in ni konfliktov etc. Umetnost je sistem, ki teče leto dni skupaj in je uptodate do zadnjega dneva, pa četudi je v to vključena nadgraditev še bolj sistemske knjižnice.

Poleg tega pa Windowsi ne poznajo apt-ja, Windowsi nimajo vseh nastavitev v tekstovnih datotekah, Windowsi nimajo basha, Windowsi nimajo posebne particije za swap, Windowsi nimajo file systema, ki bi poznal symbolic linke, Windowsi nimajo gonilnikov v obliki modulov (in nimajo vseh naprav predstavljenih v obliki datotek), Windowsi nimajo grafičnega vmesnika ločenega od jedra - Windowsi zame ponujajo premalo. Linux uporabljam ne zato, ker je brezplačen, ampak, ker je kot sistem enostavno boljši. Administrator ga ima veliko bolj pod nadzorom.

Road Runner ::

Windowsi nimajo basha


linux pa nima command promta :D

BigWhale ::

Linux nima cmd.exe, command prompt ima... :P

Matri[X] ::

Za swap si v windowsih lahko naredis posebno particijo in das swap tja. Winwsi pravtako podpirajo hardlinkanje datotek pri NTFSju.

WhiteAngel ::

Matri[X]:
Hardlinking ja (pa še ta se zelo malo uporablja), za symbolic links pa uporabljajo nek svoj shell linking (NTFS5 in naprej se mi zdi), vendar ne vem, če je sploh v Winse res integriran. Pri hardlinkingu imaš npr. eno izvorno in 2 zlinkane datoteke, ki pokažejo resnično velikost in so neodvisne druga od druge (zbrišeš izvorno datoteko in ostale ostanejo nedotaknjene) - sicer je datoteka na disku zapisana samo enkrat in se zares zbriše, ko so vse povezavo nanjo zbrisane (kar je zoprno, če ti kater programček kam naredi hardlink na kakšen file in potem, ko ga zbrišeš, ti še vedno ostane, ne da bi vedel). Ne moreš hardlinkat direktorijev, datotek vsake na svoji particiji in naprav.
Pri symbolic linkingu pa imaš izvorno datoteko in že na videz samo povezave do te datoteke. Za velikost ti pokaže, da je 0 (oz. čisto malo samo za ime povezave), vedno pa ti tudi vedno pokaže na katero datoteko je dejansko povezana (za hardlinking mislim, da samo fs ve, katera kaže na ketero, ti ne). Ko zbrišeš izvorno datoteko, se vsi symbolic linki podrejo (še vedno sicer kažejo, vendar so neveljavni. Ob brisanju datoteke daš sicer lahko tudi parameter, ki ti tudi zbriše vse sym. linke te datoteke).
Symbolic linki so izredno uporabni pri kakšni povezavi knjižnic. Recimo, da je trenutna knjižnica SDLja 1.2.7 in na /usr/lib obstaja konkretna knjižnica libsdl1.2.7.so. Z vsako novo verzijo knjižnice se ime datoteke SDLja spreminja (npr. libsdl1.2.8.so, libsdl1.2.9.so), vendar obstaja pa tudi samo libsdl.so symbolic link, ki vedno kaže na zadnjo verzijo knjižnice, ni važno katera to že je. V tvoj program pa zapečeš npr. samo ime libsdl.so in te ne zanima verzija. Ko brišeš SDL, vržeš dol konkretno libsdl1.2.7.so in zagotovo je zbrisana.

Glede swap particije pa nisem vedel, da to lahko res narediš. Imaš kje kakšen vir?
Pod Linuxom imaš poseben tip particije (poleg sistemske npr. ext3 tipa) imenovan "swap", ki je čisto drugačen od klasičnih particij - nima logičnih naslovov, drevesnih struktur, kakršnih koli povezav med podatki etc. Dejansko se obnaša čisto in samo kot RAM in je posledično veliko hitrejša od swapa, ki je na neki ext3 particiji kot datoteka (isto kot win386.swp datoteka na fat32/NTFS pod Winsi).

Road Runner ::

še enkrat...

Windowsi nimajo basha
še enkrat...

GNU BASH For Windows

:P

WhiteAngel ::

Ok, sorry. Bash obstaja.

Ampak ni pa del Winsov, ampak GNUja>:D hehe.

Tarzan ::

Btw, a finta da Windowse hiberniraš in popraviš datum za 3 leta naprej še vedno deluje? Če deluje, imem jest Windowse z uptajmom 46 let. >:D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izteka se možnost brezplačne nadgradnje na Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7123855 (17051) orreel
»

Windows 10 bo nared junija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
31198830 (87631) Nummy
»

Valve izdal SteamOS in predstavil prototip Steam Machine in Steam Controller

Oddelek: Novice / Konzole
4414765 (9771) Testman42
»

Windows 7 beta bo na voljo vsem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9114219 (7543) smash
»

V ponedeljek se je odvijal WinHEC 2005

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
363303 (2657) CCfly

Več podobnih tem