Včeraj je Microsoft objavil, da bodo 64-bitni operacijski sistemi Windows izšli šele leta 2005. Razlog za preložitev je dodatno testiranje, pravijo. Windows Server 2003 SP1 lahko pričakujemo na začetku prihodnjega leta, Windows XP pa še nekoliko kasneje, čeprav je Microsoft na začetku zagotavljal, da bomo vse različice videli konec lanskega leta oz. v začetku letošnjega. Klik!
ROFL jurcy... Verjetno si včeraj prišel iz enoletnega izleta po mesecu. Ravno včeraj sem si skupaj vrgel 64-bit mašino in takoj namestil BETA verzijo WinXP 64-bit in moram rečt, da sem navdušen. Izgleda tako kot recimo Win2003Serv ali Win2k, če želite. Samo moti me, ker določeni 32-bit programi javijo napako pri inštalaciji (Norton Antivirus Client, pa še nekateri). Drugače pa vse lepo dela, Nero, Igre, za browsanje imamo celo IE-64bit in IE-32bit, ampak itak sem takoj gor vrgel Firefox. Skratka, ne vem kaj čakajo, ker sistem je zame stabilen in funkcionalen. (mogoče je Billi pozabil prazne CDje kupit )
Linux pa sem ravno potegnil dol Gentoo zadnjo distribucijo in ga bom ravno zapekel ter ravno namestil. ... ravno
zakaj pa?? sej ne bosta kompatibilna....razn ce bo intel AMDju masto placu
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
jest temu neb reku kompatibilnost, ampak extremno slaba emulacija.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Aham,bo prej pekel zmrznil preden bodo winsi stabilni...
potem je ze zelo mrzlo dol....
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
ocitno se obstajajo nesposobnezi, ki si niti windowsow ne znajo spedenat...
kaj nej recem. racunalnik ni za vas. mogoce pa je ksna lopata, al pa kramp.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Heh, pač ustaljena praksa vseh večjih proizvajalcev. Pri katerem bolj množično prisotnem računalniškem izdelku pa ni odlašanja z izdajo?
Kakšen hrošč manj. Nič slabega za tisto leto še na XPjih. Do takrat bo pa ravno denar za novo 64bit makino. Pa licenčne Winse64.
P.S.: Ja res je pekel zmrznil. Meni se XPji niso sesuli že lep čas. Kvečjemu pri kakšnem prenavitju. Pri čemer tudi kakšen Linux verjetno ne bi bil izjema.
jest nevem kdaj so se mi winsi nazadne usul kr tko, brez razloga. ce mam kdaj tezave s stabilnostjo, je kriv hardware...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
Jst sm nazadnje vidu blue screen, ko sm namescal Winse. :)))
Drgac pa je bil zadnji konkretni error takrat, ko sm RAMe navijal. Zdej, odkar imam na defaultu se se ni zgodilo, da bi kdaj kej tako zastekalo, da bi moral resetirati in bi bla krivda na Windowsih.
vse so krivi windowsi, windowsi se seuvajo, zmrzujejo.... itd... a se sploh poslušate ?? v večini primirov NISO krivi windowsi ampak programi ki lavfajo v windowsih - ti pa niso od Microsofta... zato je kle KONEC debate...
ajde, naloži mi na novo windowse in programe... bo kakšen moder ekran ? NE ne bo... itd...
obnašate se kot otroc
kar poglejte na Microsoft bug/error report ... v koliko procentih so krivi windowsi ? v večini so krivi driverji, strojna oprema, ter programi... pa naj kdo reče da ni res
V bistvu se je meni win2k server (na frišno naložen) sesul med browsanjem z IE-jem, ko sem inštaliral Gentoo in sem rabil nekaj dokumentacije, predno sem dokončno zbrisal Winodws s svojega računalnika.
vse so krivi windowsi, windowsi se seuvajo, zmrzujejo.... itd... a se sploh poslušate ?? v večini primirov NISO krivi windowsi ampak programi ki lavfajo v windowsih - ti pa niso od Microsofta... zato je kle KONEC debate...
si videl filmček ko so se gatesu sesuli winsi na predstavitvi ;))
drugače je večinoma res da programi sesujejo windowse. ampak sem mnenja da en sam program nebi smel bit zmožen sesuti celotnega sistema.
@ Racer D: Ti pa si za luno ja. Si mogoče kdaj uporabljal WinXP ali Win2003Serv? Mislm, kakšne prbijaš no. Win98 so skoraj zaščitni znak BSODjev (čeprav sem jih jaz tam bolj malo videl), na WinXP pa ne vidim drugega BSODja, kot tistega, ki je ohranjevalnik zaslona (ja, napiši v Google "BSOD Screen Saver"). Drugače pa BSODja že dolgo dolgo nisem videl. Pa ne mi zdaj s tistimi začet: "Ja, ko si pa dal da ti restarta, če se pojavi BSOD." ... NI RES, to opcijo takoj izklopim po namestitvi WinXP ali katerega drugega M$ OSa na taki osnovi, ker rad preberem napako (če je) in jo odpravim. Tako recimo vem, da zajebavajo novi "izboljšani" gonilniki od nVidie ali ATIja ali bilokatere druge naprave. Tisti slavni BSOD na predstavitvi pa si nekam zabaši, ker so bili tisto nereleasani Win98. Saj je smešen posnetek in vse, samo enako bi lahko rekel recimo za Linux, samo da ni takega pompa okrog tega, ker je pač zastonj. Recimo ravno zadnjič se mi je usulo Linux jedro, ko sem namestil gonilnike od ATIja za Radeona 9800PRO, pa tega ne bom obešal na veliki zvon in rekel, da je Linux "drek", ampak bom poizkušal obiti napako, poiskat alternative. Pri M$ju je bila alternativa potem M$ Windows 98SE, pri Linuxu pa ne vem kaj bom naredil, najverjetneje čakal na druge gonilnike in tačas bluzil po internetu. Skratka, ne nabijajte o nestabilnosti Windows okolja, ker jo povzročate sami, meni recimo tečejo čisto lepo več tednov skupaj 24/7. Občasni restart, če je res nujen ob inštalaciji kakega programja ali gonilnikov, drugače pa je mašina vedno pokonci.
Hehe mislim da je bil Jakoslavov komentar še najbolj fer dosedaj
Radeoni so pa očitno zgodba zase. Ti ta vodič kaj pomaga, če slučajno še nisi naletel nanj. Sicer me zelo zanima kakšne skrivnosti morajo varovati izdelovalci strojne opreme, da se tako bojijo dati specifikacije.
Slotechovski geeki nujno rabijo 64-bitne Windowse, saj imajo namreč že vsi 64-bitne računalnike doma s 64-bitnimi aplikacijami, ki lahko te možnosti s pridom izkoristijo. Zato pa se nekateri sedaj tako jezijo ob preložitvi, že vsi jezni trpijo celo leto ali dlje na 64-bitnem Linuxu in očitno jim je to stanje nevzdržno, po komentarjih sodeč.
No JimiBtn pa mi povej kaj je narobe, ko ti polkna 2k izvržejo med inštalacijo blue screen s enim simple napisom Hardware malfunction. . Drugače delajo že instalirani windowsi OK, ob novi inštalaciji pa dobim sledečo napako. Tako čisto mimo grede. Linux in FreeBSD mi delata BP.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net
Razlika je med tem da ti driver povzroci bsod ali pa aplikacija. Ker ce je driver potem os-u odpustis, ce je pa aplikacija pa pac ne. Saj v winXP naceloma zelo malo aplikacij narediti tak freeze, a vseeno bolj pogosto kot v KDE. Vsaj pri meni. Ravno par dni nazaj je vse ostalo pri belem zaslonu. Samo zamrznilo je vse skupaj. Ampak res je da se to dogaja redko in da so winXP naceloma precej stabilni.
Aja sej res, Winsi potrebujejo restart ob namestitvi novih programov ali gonilnikov - izredno primerno za 24/7 strežnik, ja . Poskusi brez občasnega restarta imeti Windowse z najnovejšimi popravki etc. 24/7 pokonci. Tudi, če bi M$ izklopil to potrebo bi zagotovo v veleumnem registru nastala totalna zmeda, memory leaki bi kar curljali na dan, sledila bi odpoved kakega gonilnika, nato pa še samega kernela, ko bi mu RAMa/swapa zmanjkalo (oziroma unga fajla na NTFS/fat32 particiji imenovenega kao swap). Pri Linuxu lahko celo kernel patch-aš z root-kiti, ko le-ta teče (lep primer je bil vdor na Debianov strežnik decembra lani - backdoor je namestil na kernel, ko je ta tekel).
A ma kateri Microsoftovc kak argument proti mojim izjavam. Linux Winse poseka totalno, ko potrebuješ *resen* OS in ne igračo.
Jakoslav: dj mal u izi no. sam omenm en filmck pa celo paniko zganjas ;))
js se drgac cist strinjam da ce merkas sistem da se ne sesuva. ampak js osebno se mal prevec igram s sistemom (beri: delam vec kot laufam IE in pasjanso) tko da se kr sesuva. pa mi je uspel se usak sistem do zdj sesut. od windowsov do vseh moznih unixov. je pa res da so se mi windowsi (vkljucno z XP) bolj sesuvali kot unix sistemi. zdj ce se pa drugim ne sesuva, pa kaj nj recm, dobr za vs ;)
btw: kok od teh k ful kritizerate en ali drug sistem, vas je ze probalo oba, tko resno, ne da si mel linux 2 uri pa obupu pa brisu. kdor je resno delu z vec sistemi ma cisto pravico kritizerat ta ali oni OS. ostali pa (priznam, tud js sm biu ucas tak ;)), lahko noc ;)
@JimiBtn: Obstoječa instalacija polken deluje!! Problem je v tem, ker je polna trojancev in dial-erjev. zamenjal sem pa čisto vse, razen plate. Pa še vseeno vrže ven napako. Ampak pazi piše samo Hardware malfunction brez katerekoli druge pritikline, ki jo opisuje M$. Potem sem pa za foro rekel da bom dal gor linux in FreeBSD, obadva sta delovala bp. -- Saj ni važno nočem začeti vojne (tako ali tako sem jo, takoj ko sem omenil linux in FreeBSD) Hotel sem pokazati samo kako kretenski so lahko Windows-i
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net
JimiBtn: Nisem ravno hotel trditi, da Windowsi ne bi bili sposobni teči leto dni brez ponovnega zagona. Hotel sem povedati samo, da je za vsak mišji k*rac potrebno ponovno zagnati računalnik. Seveda, najlažje je narediti sistem, ki ga za vsako spremembo ponovno zaženeš. Tako popucaš vse, kar ni treba, da teče, ponovno ponastaviš stvari, ki jih moraš - kar je najlažje ob zagonu, ko še nič ne teče in ni konfliktov etc. Umetnost je sistem, ki teče leto dni skupaj in je uptodate do zadnjega dneva, pa četudi je v to vključena nadgraditev še bolj sistemske knjižnice.
Poleg tega pa Windowsi ne poznajo apt-ja, Windowsi nimajo vseh nastavitev v tekstovnih datotekah, Windowsi nimajo basha, Windowsi nimajo posebne particije za swap, Windowsi nimajo file systema, ki bi poznal symbolic linke, Windowsi nimajo gonilnikov v obliki modulov (in nimajo vseh naprav predstavljenih v obliki datotek), Windowsi nimajo grafičnega vmesnika ločenega od jedra - Windowsi zame ponujajo premalo. Linux uporabljam ne zato, ker je brezplačen, ampak, ker je kot sistem enostavno boljši. Administrator ga ima veliko bolj pod nadzorom.
Matri[X]: Hardlinking ja (pa še ta se zelo malo uporablja), za symbolic links pa uporabljajo nek svoj shell linking (NTFS5 in naprej se mi zdi), vendar ne vem, če je sploh v Winse res integriran. Pri hardlinkingu imaš npr. eno izvorno in 2 zlinkane datoteke, ki pokažejo resnično velikost in so neodvisne druga od druge (zbrišeš izvorno datoteko in ostale ostanejo nedotaknjene) - sicer je datoteka na disku zapisana samo enkrat in se zares zbriše, ko so vse povezavo nanjo zbrisane (kar je zoprno, če ti kater programček kam naredi hardlink na kakšen file in potem, ko ga zbrišeš, ti še vedno ostane, ne da bi vedel). Ne moreš hardlinkat direktorijev, datotek vsake na svoji particiji in naprav. Pri symbolic linkingu pa imaš izvorno datoteko in že na videz samo povezave do te datoteke. Za velikost ti pokaže, da je 0 (oz. čisto malo samo za ime povezave), vedno pa ti tudi vedno pokaže na katero datoteko je dejansko povezana (za hardlinking mislim, da samo fs ve, katera kaže na ketero, ti ne). Ko zbrišeš izvorno datoteko, se vsi symbolic linki podrejo (še vedno sicer kažejo, vendar so neveljavni. Ob brisanju datoteke daš sicer lahko tudi parameter, ki ti tudi zbriše vse sym. linke te datoteke). Symbolic linki so izredno uporabni pri kakšni povezavi knjižnic. Recimo, da je trenutna knjižnica SDLja 1.2.7 in na /usr/lib obstaja konkretna knjižnica libsdl1.2.7.so. Z vsako novo verzijo knjižnice se ime datoteke SDLja spreminja (npr. libsdl1.2.8.so, libsdl1.2.9.so), vendar obstaja pa tudi samo libsdl.so symbolic link, ki vedno kaže na zadnjo verzijo knjižnice, ni važno katera to že je. V tvoj program pa zapečeš npr. samo ime libsdl.so in te ne zanima verzija. Ko brišeš SDL, vržeš dol konkretno libsdl1.2.7.so in zagotovo je zbrisana.
Glede swap particije pa nisem vedel, da to lahko res narediš. Imaš kje kakšen vir? Pod Linuxom imaš poseben tip particije (poleg sistemske npr. ext3 tipa) imenovan "swap", ki je čisto drugačen od klasičnih particij - nima logičnih naslovov, drevesnih struktur, kakršnih koli povezav med podatki etc. Dejansko se obnaša čisto in samo kot RAM in je posledično veliko hitrejša od swapa, ki je na neki ext3 particiji kot datoteka (isto kot win386.swp datoteka na fat32/NTFS pod Winsi).