» »

Microsoftov neuravnovešen cash flow: Nadaljevanje.

Microsoftov neuravnovešen cash flow: Nadaljevanje.

The Economist - The Economist poroča o zanimivi Microsoftovi "dilemi": podjetje ima nerazporejenih (oz. v obliki gotovine (9,348) ali kratkorkočnih vrednostnih papirjev (47,059)) 56 milijard dolarjev (65,27). Delničarjem neposredno ljubša varianta -- torej izplačilo dividend -- že od nekdaj ni Microsoftova najbolj priljubljena (kaj šele prakticirana [:)]) rešitev, ampak bolj izhod v sili.

Bodimo pošteni: o podobnem stanju smo že poročali pred približno letom dni, med tem pa se je kup povečal za 10 MRD USD. Bill Gates sicer rad poudarja, da želi imeti vedno na razpolago vsaj toliko sredstev, kolikor bi jih podjetje potrebovalo za enoletno preživetje brez prodaje, vendar bi to ob današnjih številkah pomenilo polovico zneska. Ljubša rešitev je tudi tokrat nakup (se opravičujem: združitev) drugih podjetij, vendar bi to ob strategiji podjetja, ki nasprotuje velikim transakcijam (nakupi nad 100 MIO USD) oz. spodbuja povezovanje z namenom pridobivanja intelektualnega in človeškega kapitala, pomenilo precej neznaten poseg; tudi nedavna dogovarjanja z nemškim SAP-om, ki bi ob špekulirani vrednosti 50 milijard sicer predstavljala učinkovito rešitev, so propadla oz. se izšla z dogovorom o sodelovanju oziroma izboljševanju medsebojne povezljivosti izdelkov.

Priložnost lahko izkoristimo še za kratko primerjavo doseženega dobička po posameznih tržnih segmentih, kakor smo to storili lansko leto: prihodki od prodaje odjemalniškega programja (Windows XP ...) so znašali 8,8 MRD, družine Office in ostalih sorodnih izdelkov 7,8 MRD, najmanj pa je narasla prodaja zabavnjaškega programja: na bore 2,4 MRD.

Za več (uradnih) finančnih podatkov priporočam obisk baze agencije za trg vrednostnih papirjev; bilanca stanja in razčlenitev, na katero se novica navezuje, je na voljo v tem poročilu.

17 komentarjev

Tody ::

in za kaj bodo potem zagonil tok dnarja ? Longhorne bi lahko zastojn vn dal :D Al pa kak demo če hočeš pa še več lukn pa plačaš >:D

MMore ::

Bogi, prov žal mi jih je...:\

Phoebus ::

Dividende jim ne dišijo...prasci...nej grejo raj za TOZD ne pa dd.

iration ::

Phoebus, o ekonomiji nimaš pojma :)
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Phoebus ::

Demos mislim da imam dovolj pojma, da lahko to komentiram. Po tej logiki potem večina uspešnih podjetij ki izplačujejo dividende nima pojma o ekonomiji?

iration ::

Microsoftovi managerji imajo dovolj pojma o ekonomiji, da znajo vodit tako veliko firmo ne samo pozitivno, pač pa tudi vsako leto bolje. So pač precenili, da je bolje za firmo, da denar nalagajo naprej, kot pa da si denar razdelijo medse in svoje delničarje. Z egoističnim pristopom ne prideš daleč, sploh pa ne v taki firmi kot je Microsoft.
Ne vem, kdo bi bil tukaj prasec in zakaj.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

pirx ::

Jaoooo, spet Microsoft to, Microsot ono... doooooolgčaaaaaaaas. Microsoft je pometel s konkurenco, ker so ostali manj sposobni in se pustijo nategniti. Razložite drugače...

link_up ::

jst sm pa ponosen, da nimam pojma o ekonomiji :D

root987 ::

@pirx: "Izsiljevanje" in onesposobljanje/omejevanje konkurenčnih izdelkov je seveda krivda konkurence?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

pirx ::

@root987: Tudi Microsoft je začel iz nič. Torej ni imel že takoj na začetku moči omejevanja in izsiljevanja. Torej zakaj že takrat ni konkurenca onesposabljala/omejevala Microsofta? Ker se MS ni pustil nategniti. Povsem sami so si zaslužni, da so na vrhu. Ostali ponujajo ZASTONJ alternative, pa se množice ne zmenijo glih preveč za to...

Ziga Dolhar ::

pirx, izi.

> Jaoooo, spet Microsoft to, Microsot ono... doooooolgčaaaaaaaas. Microsoft je pometel s konkurenco, ker so ostali manj sposobni in se pustijo nategniti. Razložite drugače...

Nihče ne flejma. :-)
https://dolhar.si/

pirx ::

Se opravičujem. :)

darh ::

Pirx - Ziggga je vse prej kot anti-M$ ;D
Excuses are useless! Results are priceless!

Jebiveter ::

pirx, desjtvo je, da je MS le ekonomska firma. Kaj mislis, da so oni napisali prvi DOS (za IBM)? Nikakor. Zadevo so kupili (zelo poceni), si izmislisli licencni model trzenja in to ponudili IBMu. Od tukaj naprej pa so samo sluzili! Dejansko oni ne prodajajo svojih produktov ampak jih posojajo. Prodajo ti dovoljenje, da ti to uporabljas, v bistvu pa si ti zadeve ne lastis. Ce bi si jo lastil bi jo lahko po zelji predelal (kot naprimer avto ali racunalnik), vendar tega ne SMES. In potem te vsakih nekaj let prisilijo, da kupis novo dovoljenje za uporabo predelanega starega izdelka. A to je ekonomija, management. Skrbi me to, da se za uspeh podjetja (torej dobicek) hvali managerje in ne tiste, ki v bistvu opravljajo delo - programerje. Jebesh...

In ne, ni se pustil nategnit... on je nategoval ostale! Ostali so pa to sprejeli, ker ni bilo konkurence. In zakaj je ni bilo? Ker jo je MS pokupil ali okradel (ideje, podobne tehnologije,...) in gor pribil svoj TM. Again, management. :(
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

pirx ::

Jebiveter, zgodba okoli DOSa mi je znana.

To, da ti pa program dajo samo za posojo in ne predelavo - kolikor mi je znano, počnejo vse firme, ki tržijo svoj software, točno to.

Kakorkoli že, okoli tega se ne mislim prepirati, proti MSu nimam nič proti, alteranativne izdelke pa itak uporabljuam v službi.

In podjetja obstajajo zato, da služijo, da si ustvarjajo premoženje, ne zato, da bodo delali izgubo ali se komaj preživljali.

Jebiveter ::

In podjetja obstajajo zato, da služijo, da si ustvarjajo premoženje, ne zato, da bodo delali izgubo ali se komaj preživljali.


Se popolnoma strinjam. Vprasanje je le, ali se njihovo delovanje posamezniku zdi moralno in/ali legalno ali ne. Ustvarjati dobicek se da na veliko nacinov. Prisilni prevzemi podjetji z namenom iznicevanja konkurence po moje pac ni eden izmed takih...
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Ziga Dolhar ::

Microsoft praviloma blesti pri prevzemanju velikih podjetij.

Hint: ne. Great Plains? -- Velika izjema.
https://dolhar.si/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Globok Nviidin padec

Oddelek: Novice / Grafične kartice
122233 (2233) billy
»

RIAA: Nadgradnja spletnih strežnikov ;-)

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
51906 (1906) necromncr
»

Microsoftu ne bo potrebno prilagati Jave

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
202191 (2191) noraguta
»

Nakup novega računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
9949 (844) Klemenn

Več podobnih tem