>Hehe, se strinjam. Ampak zakaj Hammerji, če ima Intel že sedaj >hudo konkurenco v obliki Utra Sparc III procesorjev, ki povrhu >ponujajo še združljivost z 32-bitnimi programi. Kot gotovo že veš, >je Intel v Itaniume vgradil samo podporo 64-bitnim operacijam.
UltraSparc je prsu (valjda, vidi mene pametnog) iz Sparca, o tem pa sem nazadnje bral v edini pravi hardveraski reviji, "Racunarih".
Ze takrat je blo slisat cool (IIRC 192 32bitnih registrov, organiziranih tko, da si naenkrat lahko videl eno okno od kokze?-IIRC 16 registrov) Kam je stvar sla zatem, ne vem- je pa blo govora slisat o tem.
Motorola je takrat zacela z MC88000, AMD pa je dobesedno sesul vse z AMD29000. Slednji je bil bistveno cenejsi od MC88000 in nebistveno slabsi. MIslim, da ga je zagrabla predvsem vojska, medtem, ko so politiki pri MC zasrali stvar in ubili 88000ko...
Intel je takrat naredil dva zajeba:80960 (vecji zajeb) in 80860 (manjsi zajeb) slednji je bil deklariran kot prvi superracunalnik na cipu, pa kar nekako ni zazivel. Cez nekaj let se je nekdo usmilu in uporabu stvar v printerju
OTOH za Japonce je znacilno, da delajo nore in poceni stvari, ki pa siroki publiki niso tok znane. Najbolj znacilno je to recimo za CPUje in mikrokontrolerje.
Recimo, Hitachijeva SuperH serija rastura. Samsung ma tud ene par adutov v rokavu. StrongArm je cool (naceloma), vendar ni zrasu na Intlovem zelniku. Njegov dedi je bil ARM, ki ga je naredu Acorn za Arhimeda (takrat slavno RISC konkurenco Atariju in Amigi, vendar v Acornovem stilu svinjsko drag, ceprav jim tega ni blo treba-hotl so prevec zasluzit.)
>Drugače, pa ne vem, če bo Hammer lahko konkuriral Itaniumu. Vsaj >zmogljivostno. Če ne bo ravno primerljiv, pa bo gotovo poceni, kar >je tudi nekaj, pa še združljiv bo za nazaj.
Pri teh zadevah so previdni oboji. Gre namrec za to, d so obstojeci chipi pripeljali stavri do maximuma. Vsi, ki bodo hoteli preiti na 64 bitov in ne narediti prevec kompromisov, bodo morali bistveno povecati stevilo tranzistorjev, to pa pomeni vec gretja in NIZJO FREKVENCO ob enaki geometriji in bistveno visji ceni cipa.
Nekako tako se je zaklala Motorola z MPC chipi samo par let nazaj (ajd v redu cca 5 let). Ceprav PowerPC konstrukcija to dovoljuje (saj so jo tko napenalil) so ob prehodu na 64-bitni (MPC-620) naleteli na tezave. Stvar je bla 64 bitna, pa ocitno ni sla nikamor, kamor 32-bitna verzija ne bi.
Tako jo Apple ni prisvojil zase in umrla je tiho na par 100 MHz, medtem, ko so jo nove 603ke in 604ke prehitevale z vseh strani.
Aja, nazaj k Hammerju... Zakaj bi se sekiral.Reskira AMD, ne pa jaz.
Ce jim rata, alal jim vera-gremo kupit novo plato, chip in Gorenje piksno (vsaj 240 L z globokim freeezom
)
Ce jim ne rata, jih bo IMHO vse skupaj povozilo nekaj kokr PPC (ali MPC v Motorolini verziji). Ze skoz, zadnje cas pa sploh delajo jako lepe stvari.
To bo upam tud zadnji v seriji razlogov za folk, da preskocjo na Linux....