» »

PDM: server, priporočila in nasveti

PDM: server, priporočila in nasveti

archer ::

V kratkem bomo v podjetju vpeljali PDM software (SW PDM Pro: http://www.solidworks.com/sw/products/p.... Ukvarjamo se se projektiranjem in kostruiranjem. Do zdaj je bila osnovna programska oprema Solidworks (dva konstrukterja uporabljava dve licenci - ena Pro in druga Standard).

Zaradi velikosti projektov in verzioniranja datotek smo se odločili za implementacijo PDM. Ker smo manjše podjetje smo vse IT probleme in postavitve strojne opreme do zdaj reševali sami. Zdaj pa bo potrebno zaradi postavitve server računalnika verjetno poiskati malo pomoči. Sem se obračam, ker prosim za kakšen nasvet na kaj je potrebno biti pozoren in omeniti podjetju, ki bo to strojno opremo pripravilo, da lahko potem začnemo z implementacijo PDM programske opreme.

Trenutno delamo na dveh delovnih postajah. Ena je delovna, poleg tega pa je na njej še baza podatkov (CAD datoteke in vse ostalo). Tu govorim o čisto enostavni strukturi map v Windows Explorerju in nič bolj kompleksnega. Druga delovna postaja preko mapiranih diskov potem dostopa do teh datotek. Cilj je bil, da lahko delamo na datotekah enega projekta brez kopiranja datotek sem in tja. Polega tega večkrat naredimo tudi backup te celotne baze podatkov in nam koristi, da je vse na enem mestu. To je do zdaj tudi delovalo. Slabost je, da ne moremo izkoristiti potenciala druge delovne postaje, ker preko 10/100/1000 switcha dostopa do datotek in to upočasnjuje delo.

Želja je, da poleg dveh delovnih postaj postavimo server računalnik, na katerem bo baza vseh podatkov, obe delovni postaji bosta pa do te baze podatkov dostopali. Tu bi radi vpeljali še RAID 1 sistem. Ker pa nismo podjetje, ki bi potrebovalo močan namenski server, se je pojavila ideja, da eno od starih delovnih postaj (Windows 7 Pro 64 bit OS) uporabimo v ta namen. S strani dobavitelja PDM programske opreme smo dobili informacije, da je to možno in ne bi smelo povzročati problemov.
Zanima me, če ima kdo kaj izkušenj s podobno implementacijo in na kaj moram opozoriti podjetje, ki mi bo postavilo "server" računalnik in RAID 1 sistem. Vnaprej hvala za informacije. Verjetno mi je kakšen detajl pobegnil in ga bom razjasnil, ko bo vprašanje v tej smeri.

knesz ::

Windows server kot data server, v njem pa virtualka za PDM, baze na shareu. Tako smo rešili mi pri stranki s tem, da je data server stalno repliciran na strežnik na drugi lokaciji preko stalne VPN povezave.
Virtualka kjer teče PDM je Windows 7 pro, kar ustreza vašemu razmišljanju o obstoječi delovni postaji za PDM.

Isotropic ::

poglej tisti solidworks PDM standard (zastonjski), je na dvd od sw.

https://www.solidworks.com/sw/products/...

Zgodovina sprememb…

archer ::

Zaradi akcije pri nakupu dveh licenc se je PDM Pro izakazal celo za cenejšega, ker bi morali za uporabo PDM Standard eno licenco Solidworksa iz Standard nadgraditi v Pro in bi to bilo celo dražje v tem trenutku. Nekaj se v parih letih nabere več zaradi plačila vzdrževanj, vendar ni omembe vreden znesek. Zato smo se odločili za SW PDM Pro.

Osnovne funkcije, ki jih potrebujemo so avtomatsko verzioniranje in revizioniranje datotek, kar nam trenutno vzame veliko preveč časa in pa baza podatkov na dislocirani lokaciji (server PC in ne katera od delovnih postaj), kjer pa potem datoteke na katerih delamo preko PDM software-a prenesemo (check-out) v delovne mape na delovnih postajah. Po koncu dela jih preko check-in-a prenesmo nazaj na server.

knesz, ali lahko malo bolj podrobno opišeš tvoj predlog, ker nisem iz računalniških vod? Ali to pomeni, da na delovno postajo, kjer je OS Windows 7, naložimo virtualni server? Kaj to pomeni, da so baze na shareu? Kot pravim, do zdaj sem se srečeval z dokaj osnovnimi in enostavnimi IT problemi, ki pa so obenem zadostili temu, kar smo potrebovali in bili stabilni, ker nismo želeli komplicirati. Tu pa zahajam na področja, ki jih ne poznam dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: archer ()

knesz ::

archer je izjavil:

Zaradi akcije pri nakupu dveh licenc se je PDM Pro izakazal celo za cenejšega, ker bi morali za uporabo PDM Standard eno licenco Solidworksa iz Standard nadgraditi v Pro in bi to bilo celo dražje v tem trenutku. Nekaj se v parih letih nabere več zaradi plačila vzdrževanj, vendar ni omembe vreden znesek. Zato smo se odločili za SW PDM Pro.

Osnovne funkcije, ki jih potrebujemo so avtomatsko verzioniranje in revizioniranje datotek, kar nam trenutno vzame veliko preveč časa in pa baza podatkov na dislocirani lokaciji (server PC in ne katera od delovnih postaj), kjer pa potem datoteke na katerih delamo preko PDM software-a prenesemo (check-out) v delovne mape na delovnih postajah. Po koncu dela jih preko check-in-a prenesmo nazaj na server.

knesz, ali lahko malo bolj podrobno opišeš tvoj predlog, ker nisem iz računalniških vod? Ali to pomeni, da na delovno postajo, kjer je OS Windows 7, naložimo virtualni server? Kaj to pomeni, da so baze na shareu? Kot pravim, do zdaj sem se srečeval z dokaj osnovnimi in enostavnimi IT problemi, ki pa so obenem zadostili temu, kar smo potrebovali in bili stabilni, ker nismo želeli komplicirati. Tu pa zahajam na področja, ki jih ne poznam dobro.

Jaz sem napisal scenarij, ki smo ga mi imeli. Strežnik z virtualkami je bil že postavljen, dodali smo samo še eno virtualko, ki deluje kot PDM strežnik, file server smo uporabili obstoječi domenski. Razlog za virtualko je bil ta, da bo PDM mašino rihtal eden zaposlenih, kateri ne sme imeti admin dostopa.

V tvojem primeru ne rabiš drugega kot en računalnik ali delovno postajo z Win7, ki se obnaša kot strežnik. Seveda z GB mrežo.

archer ::

Ok, tako sem planiral. Ko to delovno postajo preko GB mreže povežem z ostalima dvema, kakšna je potem procedura nastavitev (porti in ostalo...)? Je lahko to enako, kot sem imel zdaj na eni delovni postaji mapirane diske od druge del. postaje ali je kakšen drug način boljši? Se opravičujem, če se laično izražam.

Poleg tega imam še nekaj vprašanj glede RAID sistema. Planiram RAID 1. Če lahko kdo iz izkušenj pove ali je to zadovoljivo? Ali je dobro, da je sistemski disk na delovni postaji posebej in je samo podatkovni del pod RAID sistemom (npr. 1 x 250 GB za sistem in 2 x 1 TB za podatke v RAID 1) ali je bolje postaviti enojen RAID sistem (npr. 2 x 1 TB) in je na njem vse - sistem in podatki? Ali je prva opcija sploh možna? So pri postavitvi RAID sistema kakšne posebne stvari na katere je potrebno paziti ali je zadeva obvladljiva tudi za IT laike? Poleg tega me zanima ali je bolje imeti na strežniku SSD ali HDD? Zaradi večje kapacitete za zmaerno ceno bi imel raje HDD, ne vem pa če bodo ozko grlo proti GB mreži oz. če kaj pridobim z SSD.

Isotropic ::

bolje, da ti naredi to en drug

archer ::

To se strinjam in razumem, vseeno bi pa rad imel razčiščeno, kaj naj tistemu, ki bo to delal, povem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: archer ()

knesz ::

archer je izjavil:

To se strinjam in razumem, vseeno bi pa rad imel razčiščeno, kaj naj tistemu, ki bo to delal, povem.

V bistvu je zadeva enostavna, navadna delovna postaja je OK, "problem" je samo v RAID-u. Osebno bi to izpustil in raje poskrbel za dnevne backupe baz.

archer ::

Backup pri nas je narejen iz dveh delov. Dnevni backup celotne baze podatkov na trdi disk, ki je v drugi delovni postaji. Enkrat na mesec pa naredimo backup celotne baze podatkov na zunanji trdi disk in jo hranimo na drugi lokaciji (primer požara, itd.).

Nimam prakse z RAID-om, vendar če te razumem je nepotrebna zadeva, ker imamo v redu urejen back-up? Ali je še kakšen drug razlog, da ne priporočaš RAID-a? Tista opcija, kjer je pod RAID-om tudi operacijski sistem mi je postala všeč, ker v primeru izapada enega diska mi ni potrebno na novo postavljati sistema računalnika za bazo podatkov. Na delovnih postajah sicer ne planiram RAID-a, imam pa vse sistemske diske na SSD-jih.

knesz ::

archer je izjavil:

Backup pri nas je narejen iz dveh delov. Dnevni backup celotne baze podatkov na trdi disk, ki je v drugi delovni postaji. Enkrat na mesec pa naredimo backup celotne baze podatkov na zunanji trdi disk in jo hranimo na drugi lokaciji (primer požara, itd.).

Nimam prakse z RAID-om, vendar če te razumem je nepotrebna zadeva, ker imamo v redu urejen back-up? Ali je še kakšen drug razlog, da ne priporočaš RAID-a? Tista opcija, kjer je pod RAID-om tudi operacijski sistem mi je postala všeč, ker v primeru izapada enega diska mi ni potrebno na novo postavljati sistema računalnika za bazo podatkov. Na delovnih postajah sicer ne planiram RAID-a, imam pa vse sistemske diske na SSD-jih.

Mislim, da se ne razumeva. Ne, da ne priporočam, RAID je vedno OK, ampak glede na neizkušenost sem hotel povedati, da ni potreben. Mogoče bi razmislil o kakšni rabljeni delovni postaji, ki podpira RAID, recimo kaj takega http://www.bbt.si/hp-.409 (Integrated SATA 3 GB/s controller, RAID 0, 1, 5, 10 capable), pa še licenčne WIN7 Pro dobiš zraven. (z BBT nimam nič, če mod smatra to kot oglaševanje, lahko ta del izbriše)

archer ::

Ok, razumem. Seveda razmišljamo prav o rabljeni delovni postaji. Ima tudi opcijo RAID 0, 1, 5. Pravzaprav bi radi obstoječo delovno postajo uporabili za "server" in s to zamenjavo nadgradili eno na kateri delamo. Sicer nakup opravimo preko drugih ponudnikov iz tujine, kjer je večja izbira in bolj ugodne cene. Ne bi tu objavljal. Če koga zanima, naj pošlje zs.
Rekel sem, da bom vprašal tu, ker moram v postaji, ki bi jo rad uporabil za server, pripraviti vso strojno opremo. Potem jo v roke vzame IT podjetje, nato pa je pripravljena za implementacijo PDM-ja. Če ima še kdo kakšen pameten nasvet, se priporočam. Bolj se gre za to, da sem približno seznanjen s tem kaj bodo počeli, ker bi mi večina rada prodala nekaj kar ne rabim.

korenje3 ::

Pri nas že 10 let uporabljamo sw. imamo cca 10 sw licenc. Sprva smo delali preko omrežnega diska, kar se je izkazalo za zelo slabo, saj ob vsaki prekinitvi omrežne povezave SW neki zmede in izgubiš delo, saj datoteke ne moreš shranit.

PDM se je izkazal za zelo dobro rešitev. Deluje tako, da vse kar delaš je iz lokalnega diska. Datoteke pred delom lahko preneseš na svoj disk (avtomatsko ali ročno). Temu se reče "check out". Ko končaš z delom preneseš datoteke nazaj na omrežni disk ("check in"). Za vsak "check in" se naredi nova verzija in specifično datoteko lahko povrneš v prejšnje stanje. Prednost je tudi pri preimenovanju datotek. Namreč ko jih preimenuješ medtem ko so v "check in" stanju, se spremenijo tudi vse povezave na to datoteko znotraj vseh assemblyjev. To je pa zato, ker ima popolnoma ločeno hranjenje imen datotek, povezav in lastnosti - v sql bazi, medtem ko so datoteke na omrežnem disku v specifičnem direktoriju z nekimi random imeni...

Torej za strežnik kjer so hranjene datoteke ne rabiš nekih raidov za hitrost ipd, rabiš pa hitrost na sql strežniku. Zaželeno je tudi da je sql izključno za epdm, saj lahko sicer moti druge aplikacije z dostopnostjo.

Načeloma je epdm zasnovan tako, da bi ga lahko uporabljal tudi preko interneta.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

korenje3 ::

Čeprav lahko delaš tudi v "offline" načinu, če ti prekine internetno povezavo. Namreč ko daš "check out" ti prekopira vse datoteke in jih nastavi na "read only" v sql in to sporočilo dobijo vsi clienti. Obstaja tudi možnost "get" kjer ti skopira specifične datoteke ali direktorije iz omrežnega diska na lokalni disk - za hitrejšo dostopnost. Na tak način se hranijo kopije na omrežnem disku ter vseh lokalnih diskih, tako da je informacije praktično skoraj nemogoče izgubiti.

Kar se tiče hardwera, ne rabiš hitrih trdih diskov ali omrežne povezave, rabiš pa hitro povezavo do sql strežnika ter hiter procesor na tem strežniku. Oprema mora biti profi, torej razne HP delovne postaje s xeon procesorji ter ECC rami. Idealno je kakšna delovna postaja z 2 hitrima procesorjema na kateri imaš lahko omrežni disk in sql. Predvsem je torej potrebno poskrbeti za stabilnost in zanesljivost bolj kot karkoli drugega.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

archer ::

Način dela s PDM poznam. Kolikor je možno smo se mu v preteklih letih približali na ročni način, se pa že veselimo avtomatizacije pri več stvareh, ki nam jemljejo čas. Vseeno hvala za opis.

korenje3 je izjavil:

Sprva smo delali preko omrežnega diska, kar se je izkazalo za zelo slabo, saj ob vsaki prekinitvi omrežne povezave SW neki zmede in izgubiš delo, saj datoteke ne moreš shranit.

Poznam problem, sicer zadnje čase je k sreči bolj redek. Tudi zato gremo na PDM.

korenje3 je izjavil:

Torej za strežnik kjer so hranjene datoteke ne rabiš nekih raidov za hitrost ipd, rabiš pa hitrost na sql strežniku. Zaželeno je tudi da je sql izključno za epdm, saj lahko sicer moti druge aplikacije z dostopnostjo. Kar se tiče hardwera, ne rabiš hitrih trdih diskov ali omrežne povezave, rabiš pa hitro povezavo do sql strežnika ter hiter procesor na tem strežniku.

Zakaj omenjaš dva ločena strežnika?

korenje3 je izjavil:

Predvsem je torej potrebno poskrbeti za stabilnost in zanesljivost bolj kot karkoli drugega.

Kakšen predlog oz. kako ste vi poskrbeli za to?

borisk ::

archer je izjavil:



korenje3 je izjavil:

Predvsem je torej potrebno poskrbeti za stabilnost in zanesljivost bolj kot karkoli drugega.

Kakšen predlog oz. kako ste vi poskrbeli za to?


kupi novo opremo in dobi enega sistemca, da ti zrihta omrežje, serverski del in vse ostalo. mi smo kakšno leto nazaj ali spomladi nabavli server za podjetje (kakšnih 20 zaposlenih, 5 uporabnikov, 2 SW licenci) pa je vse skupaj prišlo manj kot 2kEUR za super micro server, imamo pa 2xSSD in 2xHDD v raidu, Wserver 2012 licenca in mikrotikov router za segmentacijo omrežij. imamo pa vsi uporabniki svojo prostor za dokumente, plus skupne mape, na njem laufajo različne baze, računovodstveni sql, SW PDM pa res ne laufamo še, ampak mislim da ne bi bilo problema) vse skupaj dela dnevne in tedenske backupe, tako da smo mačecski kripto napad preživeli brez stroškov, investicijo pa smo si praktično že povrnal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borisk ()

archer ::

Se strinjam, ob takšni količini uporabnikov in drugih procesih (računovodstvo in kakšen ERP, itd.) je to majhna investicija in se hitro pokrije. Ker je pri nas namen serverja samo za PDM bazo in do nje dostopata samo dva uporabnika (in še to ne non stop), se nam zdi nakup namenskega serverja malo preveč in smo rekli, da bomo poizkusili z eno od starejših delovnih postaj. Že investicija v PDM je bila kar zalogaj in smo se že nekaj časa pripravlajali na njo.

korenje3 ::

hp delovno postajo z xeon procesorjem in ecc ramom. ne kupovat "consumer" opreme za strežnik ali pa celo solidworks delovno postajo.

res da so drage samo edino tako eliminiraš probleme, ki bi se stackali še nad problemi programske opreme.
za primer moja hp delovna postaja ni "zmrznila" ali na sploh povzročala kakršnekoli probleme že 8 let. Edino grafična kartica je crknila, kar se tiče pa stabilnosti je pa top.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

archer ::

Katero pa uporabljaš?

Mi trenutno delamo na HP Z420 in Lenovo Thinkstation S20. Nameravamo kupiti še eno HP Z420 in S20 uporabiti za strežnik. V vseh so Xeon procesorji in sem preveril tudi multi-bit ECC ram. Sicer ne kupujemo novih, pa vseeno moram potrkati, da tudi ni bilo prehudih problemov. Enkrat se je v Thinkstationu tudi pri nas pokvarila grafična Quadro 5000, vendar smo jo uspeli popraviti in rešiti.

korenje3 ::

jaz imam hp z800
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Isotropic ::

archer je izjavil:

Se strinjam, ob takšni količini uporabnikov in drugih procesih (računovodstvo in kakšen ERP, itd.) je to majhna investicija in se hitro pokrije. Ker je pri nas namen serverja samo za PDM bazo in do nje dostopata samo dva uporabnika (in še to ne non stop), se nam zdi nakup namenskega serverja malo preveč in smo rekli, da bomo poizkusili z eno od starejših delovnih postaj. Že investicija v PDM je bila kar zalogaj in smo se že nekaj časa pripravlajali na njo.

koliko je pa bil pdm?

archer ::

Za točne številke bi preko zs, če te res zanima, drugače pa ena licenca redna cena s kar nekaj popusta, druga pa 100% popust oz. free, ker je bila neka ugodna ponudba v teku prejšnji mesec. Sicer je potem še šolanje in implementacija in seveda letna vzdrževanja. Poleg tega imamo še dve licenci SW - ena pro in druga standard, za katere je tudi treba plačati letna vzdrževanja. Da jih prekineš se ne splača več, ker potem ko moraš čez nekaj časa preiti na novo verzijo, moraš plačati vzdrževanja za nazaj. Zaradi načina dela in strank moraš pa najmanj vsake dve leti iti na novo verzijo. Sam sicer rad delam z eno leto starejšo, ker ima vse service packe že zunaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: archer ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAID 1 različna diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
121331 (800) archer
»

optika vs baker

Oddelek: Pomoč in nasveti
272790 (2267) korenje3
»

Varnostne kopije v podjetjih

Oddelek: Pomoč in nasveti
426483 (5289) wooted
»

diskovni strežnik - najboljša konfig.

Oddelek: Strojna oprema
131567 (1268) MTm2H37rqt7B
»

Skrbništvo 25 uporabnikov - predlogi in mnenja !

Oddelek: Pomoč in nasveti
333429 (2117) SasoS

Več podobnih tem