» »

Superračunalniški spisek

Superračunalniški spisek

Top 500 - Izšel je, tako kot vsake pol leta, novi seznam najzmoglivejših superračunalnikov TOP500. Kaj prinaša novega? Japonski Earth Simulator (NEC) je še vedno prvi s 35 teraflopi. Dobro tretjino te moči ima najboljši ameriški superračunalnik - ASCI Q. Tretje čudo je iz Virginije, poganjajo pa ga procesorji G5 (IBM in Apple). IBM, HP, NEC in Cray (SGI) dominirajo na seznamu, ki se je po nameščeni moči v pol leta povzpela iz 375 na 528 TF, kar je skoraj 50-odstotno povečanje. Intel je še vedno najpogostejši procesor, AMD pa nezadržno veča svojo prisotnost. Med operacijskimi sistemi podobno velja tudi za Linux, ki ima svoja predstavnika na šestem in sedmem mestu. Zanimivo pa je, da imajo prvega konja Japonci, kljub temu da je 90 odstotkov superračunalnikov ameriških. Klik!

12 komentarjev

Vesoljc ::

heh, ziher te mika, da bi kej tacga okužil s crittical-om...:D
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Thomas ::

Ja ... dobra novica Thomas! Mene je pa najbolj fasciniralo to, da je bila pred 10 leti skupna moč vseh TOP 500 superračunalnikov skupaj cca. 2X večja, kot je danes močan najslabši iz spiska.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Vesoljc, absolutno da jih mislim! Alien - dej popravi napako v naslovu please.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

morphling1 ::

Še bolj fascinantno je to, da cpu moči ne bo problema še bistveno povečevat, edina težava je v tem, da te ustanove gledajo tudi, da se jim naložba v prejšni SC povrne preden gredo v nov ugrade :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

mathjazz ::

Thomas, popravljeno.
www.getfirefox.com

Thomas ::

Morphling - ja, je. Faktor 1000 bo v 10 letih dosežen. Tele mašine iz spiska 500 pa se bodo razmnožile na 50 tisoč, 500 tisoč ali celo na 5 milijonov primerkov. 2013 bo zanimivo leto! 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

dr.J ::

Clustri so enostavno poceni, zato so vedno bolj popularni.

Zanimivo bi bilo videti, kje in kakšni so v Slo.

LojzePek ::

Jaz bi se prijavo, pa ne vem kak.

Thomas ::

Shekej satelit, ane! Sej si že enkrat odpru debato na to temo. Ali pa shekej SETI@home! In to tako, da boš prevzel nadzor nad vsemi compi, ki ga poganjajo. Pa še nad Nezemljani, ker jim bodo potem SETI majstri nevede poslali tak message, da bodo odtlej Alieni tebi pokorni. Potem se ti ne bo težko prjavt! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gandalfar ::

Thomas: ne mu dajat idej. Ze tko pocne dost evil stvari ;)

Thomas ::

Po moje pa je najbolj evil stvar ki jo počne, vnašanje neresnosti v resne teme. Sicer pa ni slab. Ampak tale ideja ni moja. Vsaj v izvirniku ne. Trenutno se nekateri bojijo, da bi alieni lahko s svojimi messagei res prevzeli kontrolo nad SETI@home in posledično nad internetom. Jest se tega ne bojim, ker mislim da SETI ne deluje. Link.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

LOL, Thomas! Še celo sam je svojo novico pohvalu. ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Na novi lestvici superračunalnikov ZDA na 1. in 3. mestu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
255577 (3930) pegasus
»

Kitajska vodi na lestvici superračunalnikov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
174784 (3769) 7982884e
»

Japonci rušijo rekorde

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
285496 (4233) Pyr0Beast
»

Nova superračunalniška TOP500 lista

Oddelek: Loža
291881 (1054) STASI
»

Apple nadaljuje z revolucijami

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
302598 (2598) Jux

Več podobnih tem