Top 500 - Izšla je 50. lestvica najhitrejših 500 superračunalnikov na svetu (Top500), na kateri je Kitajska trdno prevzela vodstvo pred ZDA. Na prvih treh mestih ni sprememb, saj jih še vedno zasedajo kitajski Sunway TaihuLight s 93 petaflops, kitajski Tianhe-2 s 34 petaflops in švicarski Piz Daint z 20 petaflops. Prvega novinca najdemo na četrtem mestu, kamor se je uvrstil japonski superračunalnik Gyoukou z 19 petaflops. Ta superračunalnik ima v lasti japonska Agencija za pomorsko znanost in tehnologijo ter ga sestavlja 19.860.000 jeder, s čimer gre za najbolj paralelen superračunalnik na seznamu Top500.
Računska moč še vedno raste, tako da se je sedaj prvikrat zgodilo, da je na seznamu 10 superračunalnikov z zmogljivostjo več kot 10 petaflops, medtem ko je število tistih z vsaj enim petaflops naraslo na 181. Kumulativna zmogljivost vseh 500 znaša 845 petaflops, kar je 12 odstotkov več kot na aprilski lestvici in 26 odstotkov več kot lani. To je manjši prirast, kot je zgodovinsko povprečje. Morda to kaže, da se bližamo koncu Moorovega zakona, saj bo čedalje teže povečevati zmogljivosti.
Kitajska je to pot prehitela ZDA. Na prvih treh mestih ni več ZDA. Skupno imajo ZDA na seznamu 143 sistemov, Kitajska pa 202. Kumulativno ima Kitajska 35 odstotkov zmogljivosti celotne lestvice, ZDA pa 30 odstotkov. Tudi najhitrejši računalnik je kitajski. Sta pa še vedno obe državi daleč pred zasledovalci. Na tretjem mestu je Japonska s 35 sistemi, četrta je Nemčija z 20, sledita še Francija z 18 in Velika Britanija s 15. Slovenije na seznamu ni.
Poleg klasične lestvice Top500 sedaj najdemo tudi seznama Green500 in HPCG. Na prvem so superračunalniki razvrščeni glede na njihovo relativno porabo energije (gflops/watt). Vodijo japonski superračunalniki na arhitekturi ZettaScaler-2.2, ki zmorejo 17,0 gigaflops/watt. Na lestvici HPCG pa najdemo superračunalnike glede na rezultat v High-Performance Conjugate Gradient. Tu je najboljši Fujitsujev K, ki je na globalni lestvici Top500 na 10. mestu in zmore 602,7 teraflops. Drugi je Tianhe-2, ki zmore 580 teraflops. Sicer vodilni Sunway TaihuLight je šele peti.
Pregled najbolj učinkovitih kod po letih vam da približno predstavo, kaj se vse poganja na teh strojih. Na kratko bi lahko rekel, da se na njih dela ta svet lepši.
V čem je fora? Lestvica že je očitno od 1. do 500., ampak ni namen biti prvi po računski moči, ampak narediti nekaj res koristnega na njem. Če se ZDA odločijo imeti na 1. mestu, lahko to naredijo, Kitajska pa spet prevzame itd.
Ni (več) fore ... top500 z linpackom je samo še zgodovinska zanimivost. HPCG veliko bolje predstavlja realne aplikacije in tu se vidi, kdo dizajnira te stroje za realni svet in kdo za tekmo. Poglej npr., katerega leta so japonci zalaufali K in koliko časa je že na vrhu hpcg lestvice ...
Pri procesorjih spet postaja zanimivo. Kitajci razvijajo svoje, japonci so že lani rekli, da bo "post-K" stroj osnovan na ARMu, Cray je predstavil stroj z ARM proci, NEC miga s širokimi vektorskimi čipi, Pezy ima svojo multicore arhitekturo (2048 jeder v enem čipu), IBM ima svoje power cpuje, AMD in Nvidia tiščita naprej GPUje, AMD še svoje nove epyce. Izgleda kot da je končno konec Intel monotonosti, tako da jim ne preostane drugega, kot da krepko pospešijo svoje exascale načrte. Šušlja se že marsikaj, javnega še ni prav veliko.