Na spletni strani Mersenne.org, kjer se ukvarjajo z iskanjem Mersennovih praštevil na podoben način, kot delujeta SETI in Folding, so sporočili, da so včeraj zelo verjetno odkrili štirideseto t.i. Mersennovo praštevilo. Mersennova praštevila so podmnožica praštevil, ki se lahko vsa zapišejo v obliki 2n - 1.
Pred natanko dvema letoma so odkrili devetintrideseto Mersennovo praštevilo (213.466.917 - 1), po tem pa vse do zdaj nobenega, kar priča o redkosti teh števil in računski zahtevnosti postopka njihovega iskanja. Če je bilo štirideseto Mersennovo praštevilo res odkrito in katero je, bo znano v sredini decembra, ko bodo znani rezultati zadnjih testov. Če bodo testi potrdili domnevo, bo to največje znano praštevilo. Več o tovrstnih praštevilih pa si lahko preberete tudi v forumu, kjer se je prav o Mersennovih praštevilih pred dvema letoma razpisal kdo drug kot Thomas. [:D]
kako naj bi s tem pomagal nekomu. Mogoče bomo pa lahko zato delal hitrejše avtomobile, ker bomo lahko s takim znanjem, ki smo ga pridobili zdaj, zračunal boljšo parabolo sprednjih luči in bomo s tem zmanjšali upor, ki nastaja z hitro se premikajočim se vozilom. Jipi!!! Bruum brruum bruuummmm!!!
hehe heh he i'm driving!! hehe he heh driving he heh hehe i'm driving!
Drugač pa kr ql novica. Me veseli, da folk išče neznane in nemogoče stvari v zelo poznanih smereh.
A Mersenne prime is a prime number of the form 2P-1. There are 39 known Mersenne primes. The first few values of P which yield a Mersenne prime are 2, 3, 5, 7, 13 (the corresponding primes are 3, 7, 31, 127, 8191). A Lucas-Lehmer primality test is used to determine if 2P-1 is prime. For further information, visit Chris Caldwell's superb web page on Mersenne primes.
Finding new Mersenne primes is not likely to be of any immediate practical value. This search is primarily a recreational pursuit. However, the search for Mersenne primes has proved useful in development of new algorithms, testing computer hardware, and interesting young students in math.
> Hmm, zakaj bi znala biti zadeva koristna... v kriptografiji recimo.
Nikakor. V topicu ki je link v novici nanj, smo rekli da to pa ne. Tudi zakaj ne. Danes je _kvantna_ kriptografija - izdelek na trgu made in Švica. Vaje s praštevili so najbolj trening.