» »

Prehod na Linux

Prehod na Linux

zmelkoow ::

Lepo pozdravljeni!

Vem da je bila ta tema ze velikokrat obdelana ampak tukaj gre za konkreten primer.

Na drustvu imamo racunalnisko mrezo v kateri je 6 racunalnikov z WIN2000 povezanih na server (preko switcha), na katerem tecejo WIN2000 Server. Ta je preko Linux ClarkConnect routerja povezan na ADSL modem.
V racunalniski ucilnici imamo 3-4 racunalnike, na katerih se vecinoma uporablja internet, downloada z mulo in kazaajem, uporablja MS Office in v bodocnosti se bo peklo CDje.
V pisarni je racunalnik na katerem je CorelDraw, Macromedia, Office in pa baza clanov narejena v MA Accessu - rad bi jo prenesel na linux - kaksne so moznosti. Tukaj se tudi pece CDje.
V drugi pisarni bodo morali ostati WINsi, ker na njih tece racunovodski program - DOS/WIN.
V multimedijski ucilnici se uporablja PowerPoint, gleda DivXe in DVDje ter poslusa MP3je.
Na serverju pa so na dveh diskih shranjene datoteke, ki jih folk DLja in zato morajo vsi uporabniki imeti dostop do njih na vseh racunalnikih - lahko jih tudi pisejo.

Torej zanima me katere distribucije so najprimernejse za taksno postavitev (server/ posamezni racunalniki), kaje je z bazo podatkov...

Najlepsa hvala za odgovore in priporocam se za nadaljno pomoc, ko bo prislo do samega prehoda.

PS. saj bi ostali na WINsih pa financno ne bi slo...

Gandalfar ::

Jaz bi vzel ubuntu za workstatione. In debian testing za serverje.

Ampak kaksna fedora tudi ni napacna.

zmelkoow ::

LP!

Jaz sem razmisljal o Mandrake za workstatione - prva lastnost, ki jo potrebujem je preprostost - nisem cisto nov v Linuxu, ga pa niti slucajno ne obvladam - imel sem nekaj izletov v to smer.

Gandalfar ::

ubuntu je preprost.

Mandrake je pa seveda tudi kul :)

HerrBaron ::

Pol pa nastaviš nfs server na serverju, pa lepo exportaš folder npr. /home/herrbaron/Filmi, nato pa mountaš to na workstationih

Poldi112 ::

Debian testing za server? A debian stabilno vejo oznaci s testing?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Gandalfar ::

ne

Poldi112 ::

Nekako sem mislil da bos razlozil zakaj je debian testing ok za server... Ker me zanima, ne ker bi hotel biti pameten.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BigWhale ::

Ker je debian stable se iz kamene dobe :P

babylon9 ::

zato je pa stable :) |O

rh^ ::

za workstation bi pomojem res bil mandrake najboljši ... btw lih kar je izšla različica 10.1 .. več lahko pogledaš na www.mandrakeprinas.org ;)

Pithlit ::

Še vedno trdim da je za uporabo Gentoo (oziroma bilo katera distribucija ki za posodabljanje uporablja Portage) najlažji za uporabo. Instalacija je sicer za začetnike jeba, amapak tudi na tem se dela. Install GUI je že razvit, prav tako je razvitih ene par Portage GUI-jev... razvija pa se tudi popolnoma avtomatiziran proces tnstalacije.

Ampak ja... to je "personal prefference". >:D Debianov apt-get lih tko dobro dela, pa instalacija je neprimerno hitrejša. :8)
Life is as complicated as we make it...

mte ::

Ampak ja... to je "personal prefference". >:D Debianov apt-get lih tko dobro dela, pa instalacija je neprimerno hitrejša. :8)


jap, sicer mi je tudi všeč gentoo in ga uporabljam, ampak glede apt-get paketov bi bilo enkrat zanimivo probat Ubuntu. Naj bi bil uporabnikom prijazna distribucija ki temelji na debianu, kar pomeni stabilnost. No samo kot komentar - za probat bi verjetno bilo, ljudje ga kr hvalijo okoli..

Poldi112 ::

Sem ga ze hotel snet, pa sem videl, da nima kde.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Gandalfar ::

sej ma gnome..?

CCfly ::

Kaj apt-get install kde ne deluje ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Gandalfar ::

universe moras dodat

Poldi112 ::

No, seveda se da tudi kde dodati, samo potem to nekako ni to.
Gnome se mi pa ne dopade. Ko sem se prvic srecal z linuxom sem sprobal oba, odlocil sem se za kde in to je zdaj to.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

hruske ::

Sam poldi, tale open source je smotan. Prehitro napreduje, da bi lahko rekel "Aha, kde je najboljši za vedno".
Rad imam tole državico. <3

Poldi112 ::

Saj jaz ne vem, ce je trenutno najboljsi ali ce je bil takrat. Izbira je bila cisto stvar osebnega okusa. In verjento tega da sem bil precej navajen na win, in mi je bil verjento tudi zato malo blizje.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

HerrBaron ::

Sestri sem kar čez noč naložil Ubuntu, prej pa je imela Win2000.
Sej ne rečem, da ni bilo porodnih krčev, ampak ji je kar všeč.

Pithlit ::

Žena laufa Gentoo + KDE 3.3.0. Windows ni nikol uporabljala tko da kle ni kej prehodi pa to... sam včasih ko se vsede za kako win mašino začne piz**t da pol stvari ne dela tko k je treba >:D >:D >:D . Tko da so prehodi tud v obratni smeri lahko 'težavni'.
Life is as complicated as we make it...

urarrr ::

Če nimaš pojma o teh systemih se mi zdi da bi bilo najprimernejša kaka fedora 3, ker ti bo zelo podobna xp. Za server..pa kaj vem, sam ga ne boš prav skonfiguriral. Nekdo ti bo moral pomagati tko da je pol vseeno, zato ti priporočam Slackware (http://www.slackware.com/getslack/) oz Debian (http://www.debian.org/). Seveda brez x serverja..

lp u
LP Urarrr

zmelkoow ::

Kako pa je z bazo podatkov iz Accessa?

zmelkoow ::

Pa se ena stvar!
Ta server ne bo namenjen internet hostingu ampak bo skrbel samo za to lokalno mrezo. Mogoce bo enkrat na njemu samo galerija slik - ker imamo stran na Arnesu in tam ni dovolj prostora, drugace pa nam za klubsko stran popolnoma zadosca. Ta galerija pa bo mogoce celo na racunalniku na katerem tece router - v njemu imam 40GB disk, kar je za to popolnoma dovolj.
Torej server bo imel taksno vlogo kot jo imajo sedaj WIN2000 Server - nastavljena je domena v katero se vkljucijo clienti in na njemu je diskovni prostor katerega lahko uporabljajo uporabniki za filme, mp3...
Ali to kaj spremeni zahteve glede distibucije, ali naj ravno tako nastavim domeno ali se zadeva lahko kako drugace resi?

Hvala

Daedalus ::

>V drugi pisarni bodo morali ostati WINsi, ker na njih tece racunovodski program - DOS/WIN.

Če je proggy za DOS, bi mogoce lavfal pod DOS box. Probaj
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

zmelkoow ::

LP!

Ali je lahko ta server Domain Controller hkrati za linux in windows postaje - za windows gre preko Sambe, kako pa za linux postaje?

Hvala

hruske ::

Načeloma se da joinat linux v domeno al pa na linuxu narest domeno.

Ampak upam da se zavedaš, da to zahteva precej branja dokumentacije.
Rad imam tole državico. <3

zmelkoow ::

Kako se potem na najllazji nacin naredi, da ni potrebno na vsake racunalniku dodajati uporabnikov - skupaj bo tam okoli 5 uporabniskih imen?

zmelkoow ::

PS

Pozabil sem povedati, da se bo na Windows mashino logiral samo en uporanik, mora pa biti povezana v mrezo oz. na internet.
Torej se bo vec uporabnikov logiralo samo na Linux mashine.

Hvala


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960118765 (34439) RedDrake
»

Katere OS ste poizkusili (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
718248 (5785) opeter
»

Advanced user anketa [REZULTATI OBJAVLJENI] (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
16215457 (10539) Eru
»

Katero distribucijo uporabljate

Oddelek: Operacijski sistemi
412917 (2136) hanibal
»

Debian server VS. Gentoo server (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
585032 (4201) Nerdor

Več podobnih tem