» »

notranja razsvetljava, ki je podobna soncu

notranja razsvetljava, ki je podobna soncu

hlodek ::

Ker sem oboževalec sonca(na Havaje se zaenkrat še ne selim:P ) in se bližajo manj sončni dnevi, bi rabil domače nadomestilo za UV svetlobo:) . Na internetu sem našel nekaj o takoimenovani žvepleni žarnici, samo je redkokje dobavljiva, tako da odpade.
Enkrat sem slišal nekaj o tem, kako so v Skandinavskih državah rešili problem pomanjkanja UV svetlobe in baje so dali ljudem drugačne žarnice, takšne ki vsebujejo tudi UV spekter>:D . Razne žarnice za zelenjavo in diskače po moje odpadejo.
Ima kdo od vas kaj izkušenj z UV žarnicami za domačo uporabo ter kje jih naj kupim?

iskra ::

Nekje sem slišal govorice, da xenonke producirajo sončni zelo podobno svetlobo. Zakaj si pa tako hudo želiš UV žarkov, ki povzročajo kožnega raka in uničujejo oči, doma, mi pa ni jasno >:D

Lahko pa kupiš par tistih žarnic za montažo v solarije :P
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

madmitch ::

Za dosvetlevanje pri gojenju rastlin izven sezone se uporablja "Natrijeve" žarnice. Njihova svetloba baje zajema velik del spektra, ki ga potrebujejo rožice za svojo rast. Podobno svetlobo imajo nekatere cestne luči.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

bili_39 ::

Žveplova žarnica ne oddaja praktično nič (izredno malo) svetlobe v UV spektru. Ima pa spekter v vidnem delu zelo podoben dnevni svetlobi. Ne vem, če si jo zares želiš, ker imajo enote cca 1kW moči!
V Skandinaviji priporočajo uporabo virov, ki imajo bolj zapolnjen spekter v bližini UV, ne pa sam UV (kolikor vem) - lahko kakšna fluorescentka z izbojšanim barvnim spektrom in dnevno barvo - priporočljivo je imeti kolikor toliko visoko osvetljenost (nad 500lx).

Nekaj UV spektra imajo tudi metalhalogenidne - tiste, ki jih precej uporabljajo v izložbah in trgovinah, ampak so precej drage.
Natrijeve ne dajejo praktično nič svetlobe v modrem, vijoličnem in UV spektru.
lp

Brane2 ::

Jaz sem si zmontiru kombinirano lampo in mi je zelo všeč.

Gre za kombinacijo halogenke in UV Hg sijalke v enem zunanjem balonu.

Stvar seka, samo ima 300W. Jaz sem jo uporabljal za zdravljenje podočnjkov in zimsko sončenje.

Gre za to, da človeško oko regira na določene komponente sončne svetlobe in v skladu s tem uravnava določene funkcije.

Zato se mi je recimo stalno dogajalo, da po noočnem delu postanemfull zaspan v trenutku, ko zjutraj dvignem rolete. Tako sem si stvar zmontiral na mizo in vssake toliko prakticiral nekajminutno ekspozicijo, ko sem se ulegel pol metra od lampe in zadremal z zaprtimi očmi.

Drugače je po moje UV emisija lampe veliko prevelika za normalno rabo. Upoorabljajo jo med drugim kot simulacijo sončne svetlobe pri staranju barv in podobne stvari. Zato je ne uporabljaj za stalno razvetljavo prostorov !
Lampe Osram, o tem imamo novičko v prvi cifri Elektronike (tam poglej za ime modela itd):

pdfhttp://www.avtomatika.com/ArhivElektronika/E1.pdf

Te lampe obstajajo že kar nekaj desetletij, Osram jih izdeluje pod istim imenom že ves ta čas, le jaz nisem vedel zanje...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

hlodek ::

brane:

Kje si jo pa kupil in koliko te je približno stala?
Glede časa... pol ure na dan zraven takšne lampe je več kot dovolj UVja za celo telo.

hlodek ::

Sem jo našel na svetila.com tukaj

Bom še malo pogledal, 8.300 se mi zdi navita cena.

LoneWolf ::

Imam tale Osram UltraVitalux 300W slabo leto dni. Stvar je kar v redu za zimsko soncenje, edina zamera gre na racun, da je svetloba precej usmerjena, vsaj tisti efektivni del. Za soncenje obraza recimo je super, za celo telo (solarij-style) bi pa rabil ene tri ali stiri, da pokrijejo celo podrocje... Ravno te dni jo bolj intenzivno uporabljam da naberem malo barve za podlago, naslednji teden potujem blizu ekvatorja in ne bi rad, da me sonce ze prvi dan hrustljavo zapece...

hlodek ::

Kje si jo pa kupil in koliko je stala? V tujini vidim da so po 20 evrov, kar je 3500sit ceneje kot pri svetila.com.

LoneWolf ::

Kupil v Ljubljani, v eni Osram trgovini v Zeleni jami. Cena je bila takole po spominu okoli 7.500+, ampak ne me prijet za besedo.

Brane2 ::

Jaz sem jo dobil od tipa na svetila com zastonj v test...
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam po zarnice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212969 (2175) Kozliček
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594120685 (89609) BigWhale
»

Kaksna luc za studij?

Oddelek: Loža
252981 (2271) Arthur
»

Avtomobilske žarnice H4

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
223847 (3280) zlabo
»

Alternativne žarnice

Oddelek: Loža
132973 (2542) Boeing

Več podobnih tem