» »

17" lcd vs. 19" lcd - bistvene razlike?

17" lcd vs. 19" lcd - bistvene razlike?

Black Adder ::

Prosim za razlago, kakšne so bistvene razlike med 17 in 19 inčnimi lcd-ji, predvsem kar se tiče privzete resolucije in s tem povezane kvalitete slike. Za odzivne čase vem, da so krajši pri 17" (sicer ne vem zakaj).
Hvala vnaprej za odgovore in razlage.
BlackAdder stroke again!

AndrejS ::

Kaj ti se šališ. Razlika je v velikosti in resoluciji. Drugače pa obstajajo dobri in slabi monitorji.

BigWhale ::

Hm, 19" imajo v vecini resolucijo 1280x1024... tako kot 17" Pa malo slabso odzivnost... Jaz sem kupil 17". Ceneje, pa se zmeraj v redu...

Black Adder ::

Ja, saj poanta je v enaki resoluciji na večji povšini. Kakšen vpliv ima to na sliko?
BlackAdder stroke again!

Phoebus ::

Vpliv je v tem, da so stvari seveda večje (npr. pri 17" bi mogu dat font na 12px da bi lahko bral, na 19 lahko font komot bereš na 10px- velikosti so izmišljene). Posledično zaradi tega spraviš več stvari gor na enako površino (in resolucijo)...

....tudi če pa imaš vse enako veliko, pa so oči veliko bolj spočite če gledajo v večje stvari in se manj napenjajo.

LordWorm ::

"....tudi če pa imaš vse enako veliko, pa so oči veliko bolj spočite če gledajo v večje stvari in se manj napenjajo."

Ravno to me zanima.Zakaj je LCD bolsi za oci kot CRT?Na mojem 19incnem CRTju so stvari kar velike tako da mislim da to ni problem, zanimam se pa za nakup 19incnega LCDja, ampak samo ce bo bols za oci.

Torej pri LCDju zarijo kristali, ni utripanja, ampak kaj pa ce ima CRT 100Hz kot ta moj Samsung?Pri tolikratnem utripanju naj oci nebi vec trpele ne?

Imam (5let star) Samsung SyncMaster 900SL. 1024x768=100Hz
Zanimam se za LG 1915S 19incni LCD. 1280 x 1024
ni podatka

Grey ::

Tud če bi meu 500Hz osveževanje na CRTju bi še vedno trpele bolj kot na LCDju...

Aja...a pa se zavedaš da je 17"LCD = 19"CRT in 19"LCD = 21" CRT? Sam tko 'prašam.

Fizikalko ::

Grey, argumentiraj, zakaj bi CRT pri magari 140Hz bil bolj škodljiv za oči.

LordWorm ::

To vem ja, hvala.Sem se odlocu za nakup Samsung 913N.
Vse o LCD od A-Ž
http://www.behardware.com/articles/539/...

Kaufmann ::

Grey, mislim da je 17'LCD=18'CRT, 19'LCD=20'CRT, mar ne?
ni podatka

ajagodnik ::

poleg velikosti tudi različna kvaliteta tft (17" - 6bit, manj barv, večja odzivnost; 19" - 8bit, več-lepše barve, malo manjša odzivnost. meni se je iz 17" na 19" izplačalo, sploh glede barv.

Grey ::

mokelembembe: Hm pa res...najbrž se je neki spremenil v tem času. Ker se mi zdi, da ko sem imeu 15" crtja trilijon let nazaj, da je pisal, da ma 13" viewable...tk da...se opravičujem:)).

Fizikalko: Zaradi tehnologije načina prikazovanja slike in zaradni osveževanja.

ajagodnik: To glede barv ni čist res. Dajo se dobit tako 17" kot 19" s kvalitetnim prikazom slike in nizkimi odzivnimi časi.

Stepni Volk ::

Točna razlika je 2" :)

Monitorji se med seboj razlikujejo v več stvareh:
- max resoluciji
- velikost piksla (enaka resolucija, manjši monitor = manjši piksel)
- svetilnosti, kontrastu
- kotni vidljivosti
- reakcijskem času pikslov
- vhodih (analogni, DVI...)
- dodatkih (vzočnikih, USB hub...)
- ergonomija in uporabnosti (pivot, montaža na steno...)
- OSD in možnostih nastavitev
- št. dovoljenih mrtvih pisklov (Class 0, Class 1...)
- driver-jih (za določene OS ni podpore...)
- garanciji
- designu
- ceni

Zato je iskati neko splošno razliko med dvema monitorjema, ki se razlikujeta v dveh palcih, nekoliko banalna.
Vsak izmed nas bo izbral tiste stvari, ki mu bolj ustrezajo. V primeru, da bo monitor služil tudi predvajanju Divx-filmov, je pomemben faktor kotna vildljivost...
pri igrah reakcijski čas...
pri oblikovanju sposobnost prikazovanja čim bolj realnih barv..
ACAD/CAM velikost zaslona...
itd.

Fizikalko ::

Grey, to je čist preveč posplošen argument. Povej, kaj je tisto pri osbeževanju, kar manj škoduje očem in kaj je tisto pri načinu prikazovanja slike (kot praviš), kar manj škoduje.

Stepni Volk ::

Fizikalko ::

Hja, me ne prepriča - le svetilnost imajo boljšo, torej so samo v primeru, da maš ful dnevno-razsveltjeno sobo, boljši. V ostalih stvareh so za oči isti ali celo slabši, če ima CRT primerno visoko frekvenco. Ne rečem pa, da nimajo drugih prednosti (estetski razlogi, teža, velikost, poraba,...). Barve so pri LCDjih slabše, kontrast tudi... odzivni čas je v k***,...

Stepni Volk ::

Fizikalko - odvisno od tega, za kaj ga potrebuješ... za DTP, fotografije je nedvomno boljši CRT (barve)...

Moje oči so mi neskončno hvaležne, da imam LCD... prav tako vsi ostali, ki so menjali. Razlika se opazi, ko greš iz boljšega na slabše... se pravi, če vklopim moj stai Sony Sf19... ga hitro dam stran in raje uporabljam Samsungov LCD :)

In še ena prednost: na Švedskem nosečnice ne smejo delati s CRT... z LCD-jem lahko.

kixs ::

Kar se tice vprasanja kvalitete LCD : CRT lahko recem naslednje.

Veliko je odvisno za kaj rabimo monitor... ce veliko tipkamo in srfamo... potem je LCD veliko boljsi, saj so crke jasne in zelo ostre. Pri CRT ekranih pa vemo, da s povecevanjem resolucije in frekvence osvezevanja kvaliteta slike pada. Crke postajajo bolj meglene, posebej se to pozna bolj v kotih.

Vsega tega pri LCDjih ni.

Zdej pa se tole iz prakse :)

Od kar sem zamenjal sluzbo in dobil kot primarno mashino notebook z navadnim LCD cca 15" in 1024x768 resolucijo, prakticno po 8-9 urah dnevno za racunalnikom prakticno nic ne pocutim utrujenega... to posebej velja za oci, ki so me navadno velikokrat pekle (pa ne tako zelo).

Zdaj seveda razmisljam ze o zamenjavi svojega domacega 19" CRT Sonyja. Torej definitivno vsaj 19" LCD z hitrim odzivnim casom. Bom se malo pocakal, da cene malo bolj padejo.

PS:
Tudi, ko sem imel na testiranju 17" LCD z res. 1280x1024 sem se veliko bolje pocutil, kot pa na svojem Sonyju z isto resolucijo.

Torej je cas, da se CRT umakne v prazgodovino. (na zalost je v dolocenih primerih se vedno boljsi od LCDjev... grrr )

Fizikalko ::

Mah ja, sej jaz se strinjam in tudi cutim, da me manj bolijo oči pri branju teksta na LCDju (služba) napram CRT (doma). Le razlago iščem. Najbrž je res ostrina slike tista. Iz izkušenj pa lahko rečem, da za igre LCD sucks, tudi z najhitrejšim odzivnim časom.

para-site ::

če je denar, niti ne razmišljaj, kupi LCD, moje oči so mi zelo hvaležne.

Grey ::

Fizikalko: LCDji so primerni za igre. sam ta pravega moraš izbrat. In ni glih nujno, da je to model za 200.000 sit. Obstajajo veliko cenejši. CRTjev ne morem več trpet, ker sm se preveč navadu na LCD. Za oči so mi preprosto boljši. Tud na 85Hz opazm mal utripanja...
Js mam 2 leti star LCD in je za igre dober(barva sicer ni svetovna, ker je model povprečen, ghostinga(tist minimalno kokr ga je) sm se pa anvadu že po treh dneh uporabe).
Do danes se je pa na kvaliteti barve zelo vlik delal, tko da dobiš v bistvu ekvivalente CRTjem po ugodnih cenah. V enih dveh letih(samsung navija za konec tega leta) pa dobimo še OLED, ki pa bojo CRT za vedno spravl iz uporabe.
Za CRT:LCD...CRT neki seva vn iz njega in to me ful moti(oči) pr kerikol frekvenci osveževanja.

Stepni Volk ::

OLED monitorji imajo velik problem: modra barva.

Grey ::

stepni volk:
hmm...noben ni nč govoru o temu problemu, ko je meu Samsung predstavitev svojga 20" OLED prototipa...mislm, da so to že odpravl


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Igranje na najvišji ločljivosti

Oddelek: Novice / Grafične kartice
454408 (3198) Suli
»

zakaj je LCD bolj zdrav (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
557120 (5804) trs
»

LCD nasvet

Oddelek: Kaj kupiti
141553 (1276) PolentozerkaTM
»

Nakup monitorja CRT ali LCD- svetujte

Oddelek: Kaj kupiti
332003 (1488) matej123
»

ilyama vs samsung

Oddelek: Kaj kupiti
431769 (1361) koyotee

Več podobnih tem