» »

Kater spajkalnik?

Kater spajkalnik?

Bojevnik ::

Sem bolj kot ne začetnik v svetu spajkanja.
Zanima kateri spajkalnik pripročate za spajkanje in odspajkanje na tiskanih vezjih.
Predvsem kakšne so razlike med plinskimi in elečtrišnimi, koliko watni naj bi bil v vredu, pa naj ne bo preveč drag:)) .

Pa če poznate kakšno dobro stran za začetnike jo prosim napišite.

Hvala.


PS: mislm da ta tema spada bolj sem kot v kaj kupiti, če se pa motim jo pa prosim prestavite.

AngelOfDeath ::

Weller

Odvisno kaj bi rad spajkal/odspajkal...

zcetrt ::

Mislim, da se ti splača nabaviti spajkalnik, kjer lahko reguliraš temperaturo in ima dva različna nastavka (majhnega za kakšen SMD in tudi večjega). Imam Erso, in sem zelo zadovoljen. Veliko ponudbo spajkalnikov ima Conrad, a preveri tudi drugod, saj ni nujno najugodnejši (mislim, da celo obstajata dva zastopnika Conrada v Sloveniji in da je eden ugodnejši).
4.

Bojevnik ::

Odvisno kaj bi rad spajkal/odspajkal...

V bistvu iščem nek all-around spajkalnik, nič posebnega bolj za igračkanje z vezvij(kašna modiikacija joysticka, smd elemnti in podobno..), pa še da bi lahko odspajakal kakšen kondezator s plate.
Se pravi ne preveč posebnega, toda ne bi pa rad ugotvil, da moram za kakšno stvar spet kupiti novega.

Potem me še zanima koliko watni naj bo za to kar zgoraj opisal (trenutno sem gledal 80watne, je v redu, premalo?)
, pa ali je kakšna bistvena razlika med plinskim in električnim.


@zcetrt: Mi lahko prosim poveš model tvojega spajkalnika?

AngelOfDeath ::

Mislim da bo en 30W prek zadosti za tvoje početje.

Sam imam Čisto navadno Conradovo Spajkalno postajo: Spajkalna postaja 30W

Mislim da stane okoli 40€

Za moje potrebe je prek dovolj. Le konico moram stalno ta boljšo kupit in zamenjat ker priložene gredo takoj v 3pm.

SMD-ja ne spajkam in za tole ti bo moral kdo drug svetovat kaj se uporablja. Nazadnje sem slišal da uporabljajo vroč zrak...
edit: Slovnica

Zgodovina sprememb…

int47 ::

Obstajajo:
-Spajkalniki brez regulacije temperature in nastavitve moči.
-Spajkalne postaje z nastavitvijo moči.
-Spajkalne postaje z nastavitvijo / regulacijo temperature.

Prvi so dobri za občasno, hobi uporabo.

Druga skupina so "spajkalniki s podstavkom". Skala na potenciometru je v °C in nima nujno dosti skupnega s temperaturo konice.

Spajkalne postaje so bolj profesionalno orodje, s temu primerno zasoljeno ceno. Rezervna konica zna biti dražja od cenenega spajkalnika.

Bistvena razlika med električnim in plinskim spajkalnikom je v tem, da električni spajkalnik ne porablja priključne vrvice, plin pa je potrošni material.
Nekateri plinski spajkalniki na dolgi rok ne delujejo dobro s katerim koli plinom za vžigalnike.
Plinski spajkalniki so bolj za terensko delo, oz. tam, kjer ni električnih vtičnic.

Za normalno spajkanje je 25 - 30W dovolj.
Za odspajkovanje kondenzatorjev iz matične plošče, kjer so padi na večjih poligonih bakra, se zna konica ohladiti pod tališče spajke. Z 80W spajkalnikom brez regulacije temperature pa boš verjetno pregrel manjše elemente.

Če ne boš popravljal mobitelov, za SMD ne potrebuješ nujno mikro spajkalnika, vročega zraka in spajkalne paste.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: int47 ()

zcetrt ::

Ersa MS 250 S

25w veliki grelec, 6W mali. In doslej sem le enkrat potreboval 25W, tako da ne pretiravat z 80W, če ne boš lotal žlebov.

Na Conradovi spletni strani te postaje nisem našel trenutno, stala pa je cca 110 EUR. Tale pa mi deluje tudi čisto dovolj za tvoje potrebe, sploh, če se da naknadno nabaviti še manjši nastavek (ni važna le konica, ampak tudi, kako enostavno se ga drži v roki, ko delaš. Fino je, če je tak kot svinčnik recimo).
4.

Bojevnik ::

Za odspajkovanje kondenzatorjev iz matične plošče, kjer so padi na večjih poligonih bakra, se zna konica ohladiti pod tališče spajke.

Se pravi rabim nekaj malo močnejšega kot 30W? Tam ene 50?

No sej nekaj sem malo gledal. Tale je sicer malo dražja od zcetrtove ampak mi zgelda v redu. Samo kaj pomeni oznaka 50W/80W sej to ne pomeni da imam samo dve nastavitvi 50 in 80W, ampak lahk nasavljam od 0 pa do 50W?
Sicer sem našel tudi čistokrvno 50W postajo ampak je malo dražja, pa že za to mislim da je več kolikor bom kadarkoli rabil.

VolkD ::

Tudi mene mnogokrat sprašujejo kakšen spajkalnik. S takim vprašanjem seveda pridejo predvsem začetniki.
Moj odgovor je vedno enak in je plod dolgoletnih izkušenj in dela z mladimi.
Je pa sledeč:
Vsak začetnik ima že tako in tako probleme s spajkanjem. Če ima še slab spajkalnik, potem so to problemi na kvadrat! Priporočam dober spajkalnik. To pa žal pomeni tudi nekoliko dražji. Mogoče bi nekoliko moral spremeniti v precej, a je tovrstna presoja relativna stvar.
Za kvaliteto običajno stoje firme (weller, ersa,..) ni pa nujno. Pred tednom dni je bilo mogoče na semnju v Pordenone kupiti spajkalno postajo, ki je vključevala tudi ročico za spajkanje na vroč zrak za pičlih 80 €.

Za edini in/ali prvi spajkalnik mora moč grelca biti vsaj 50W. Pomembna je tudi špica. Paziti je potrebno na kvaliteto, ceno in ne nazadnje dobavljivost. Spajkalnika za katerega ne morete takoj v startu kupiti vsaj tri različne konice se raje na veliko izognite.

Druga važna stvar je ročica. Pomembna je razdalja med vrhom konice in začetkom držala. Če je ta predolga je spajkalo "nerodno" saj se vse naše napake v gibanju multiplicirajo s to razdaljo. Pomemben je tudi način vpenjanja konice. Ta naj bo tak, da je menjava konice čim bolj enostavna.

Prikaz temperature na digitalnem prikazovalniku je sicer lep dodatek, a v bistvu je zgolj šminka! Povsem dovolj je, da so oznake ob gumbu za nastavljanje temperature.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

BluPhenix ::

Za dela , ki si jih opisal je povsem dovolj en Weller, ki ima kabel direkt v vtičnico 220V. So dokaj poceni in uredu delajo. Poglej v kakšni IC elektronika ali kaj podobnega.

Če pa boš začel kaj bolj resno/redno uporabljati, poa vsekakor sledi priporočilu VolkDja. V kolikor pa še niti nisi siguren, koliko ga boš resno rabil, nima smisla metati kaj preveč denarja. Sicer pa vsakemu svoja presoja.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

darkolord ::

Da ne odpiram nove teme.
Imam spajkalnik Weller SI 25 in bi rad zanj kupil novo konico. Na škatli piše, da so primerne konice S1, S2 in S33-S35, a jih pod to oznako nikjer ne najdem. Ima kdo idejo, katere pašejo gor?

BluPhenix ::

PEjdi v trgovino z elektroniko in vzami rabljeno konico s sabo. Reči naj ti dajo podobno. ZA Weller navadno ni rpoblema dobiti konice. Ima morda rdeče držalo?
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

svizec75 ::

Verbae volant, scripta manent. Labor omnia vincit improbus.

Bojevnik ::

Ok, hvala vsem.

darkolord ::

BluPhenix: ja, rdeče držalo ima

BluPhenix ::

darkolord, HTE ima konice in IC elektronika načeloma tudi. So cca .5 do 1cm daljše od tiste, ki je prišla polek spajkalnika.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Pyr0Beast ::

Obstajajo:+
-Spajkalniki z magnetno regulacijo temperature in brez nastavitve moči. (Eni starejših wellerjev so imeli to) Temperatura konice je bolj konstantna kot pri nekaterih cenenih 'elektronskih' rešitvah. Je pa v kombinaciji z nekaterimi držali za spajkalnik rehlo destruktivna (ne izklopi ko doseže navedeno temp.)

Meni osebno je bil še najboljši nasvet to, da imej konico vedno čisto in malenkost ocinjeno.
Za kake mama-plate z res debelimi potkami tudi 40W spajkalnikom kajkmalu poide sape, pa je rešitev v spajkalniku za žlebove (ki je v resnici prešvoh za žleb lotat) ali pištoli/fenu, s katerim segreješ plato na 'delovno' temperaturo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen spajkalnik? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
27652953 (1252) matobeli
»

spajkalnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5112112 (10097) matobeli
»

Orodje za spajkanje/odspajkanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
234223 (3490) BlaY0
»

Kakšen SPAJKALNIK ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
313640 (3101) MadMax
»

Spajkalnik ali spajkalna postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5413488 (11737) VolkD

Več podobnih tem