» »

Linux particije in podatki za shranjevanje

Linux particije in podatki za shranjevanje

Jst ::

Čeprav sem še totalni začetnik v spoznavanju operacijskega sistema linux, sem se odločil, da naredim final stage v prehodu na ta operacijski sistem. Kar s tem mislim je zbrisanje vsega, kar ima zveze z Windows OS. Žal sem prisiljen na laptopu uporabljati XPje za potrebe preživetja.

1. Stvar je sledeča:

Na particiji STUFF (drugi disk NTFS, 160GB) imam dokumente, fotke iz digitalca, home made videos, mp3je, filme, itd... Teh podatkov ne bi rad NIKOLI zgubil in ko mi zmanjka prostora nameravam kupiti nov disk. Problem ki me tare je ohranitev teh podatkov. Ker ima linux pravice glede na uoprabnika (ki mi niso še najbolj jasne), me zanima, če se bodo te podatki ohranili, če bi, ali zamenjal distribucijo, ali zamenjal verzijo določene distribucije. Uprabljam pa Suse 9.0 doma ("poštiman"), na laptopu pa Suse 9.1 (test, čisto v piz** :).

2. Kako je z mrežo? Oziroma z prenosom podatkov med dvema Linux OS (iste distribucije)...

Ker doma nimam mrežne, sem hotem usposobiti firewire za ethernet, vendar obupal... Tako da imam namen kupiti mrežno 3Com (ker imam 3Com tudi v laptopu).

Katere ovire lahko pričakujem?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

64202 ::

1. Linux sam po sebi ne podpira PISANJA po NTFS, branje deluje B.P. Sicer je odgovor daljsi. Da se ga prepricati, da tudi pise. Obstaja projekt, ki uporabi dll od winsev za NTFS. Malenkost nevarno ce mene vprasas :). Ce hoces win kompatibilnost, je po moje zaenkrat najbolje narediti fat32 particijo, ce ne, pa linux native (ext3, reiser).

2. Ni problem, Linux pa mreza je sinonim :)

hruske ::

Linux gleda pravice glede na uporabnikov id. če boš imel torej na novem sistemu isti uporabniški id, bojo pravice iste. zadevo se da tus spremenit, tk da ni sile.

sicer ti pa za mrezno ne bi priporocal ravno 3com, bolj kako zgrajeno okoli realtekovega čipa. tiste delujejo _res_ bp.

glede mreže in linuxa obstaja NIS, network information services, podobno kot smb share na windows. lahko pa tudi ftp uporabis, deluje dobro.

64202 ::

Realtek je verjetno best-bang-for-buck.

Hm, a niso NIS/NFS bolj za na odpad zgodovine? Totalno insecure + overkill za domaco uporabo (tecno za nastavit vse).

FTP je kul, ker je zelo hiter & preprost. Je pa se nekaj varnejsih variant, ki bazirajo na ssh in so varne za uporabo preko interneta (kar ftp ni). Ssh premorejo cisto vse distribucije, pa tudi ssh streznik je verjetno kar na vseh privzeto vklopljen. Konqueror v KDE podpira dve uporabniku prijazne resitve:

sftp://server - za prenos datotek, ssh server mora imeti vklopljen sftp-server sistem (suse verjetno to ima, drugace je potrebno odkomentirato eno vrstico v konf. fajlu). Potem se obnasa stvar kot obicajen folder, lahko recimo uporabljas drag'n'drop za presnose.

fish://server - podobno kot sftp, samo da streniku ni potrebno podpirati sftp protokola. Uporablja kar obicajne ukaze (cp, rm, ...) preko ssh, kar pa zna upocasniti zadevo.

Jst ::

Ne, jst bi rad NTFS spremenil v ext2 ali whatever particijo namenjeno linuxu.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dr.J ::

Najprej si naredi BACKUP (!!!) tvojih podatkov na recimo en navaden disk v zunanjem ohišju in z USB2.0 povezavo. Potem šele eksperimentiraj dalje s pretvarjanjem enega tipa datotečnega sistema v drugega!

Za pogosto fileshare v Linuxu je na voljo NFS, za občasno pa scp/sftp (Secure Copy in Secure FTP); oboje je del paketa openssh, ki je priložen vsaki distribuciji. telnet/ftp je varnostno bistveno bolj na psu kot NFS.

Jst ::

Lej, mene ne skrbi sam prenos podatkov iz NTFS v ext2 particijo. Mene bolj skrbi, kaj se zgodi z to particijo, če jst zbrišem primarno particijo, na kateri je OS in si inštaliram drugo distribucijo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dr.J ::

Če maš svoje podatke rad, domnevam, da imaš backup narejen. Tako da je ta problem rešen.

Če boš preformatiral 1. disk, ni problema. Ko boš delal particije, pazi, da ne boš preformatiral tudi tistih na 2. disku s podatki. Tako da je varnost podatkov odvisna od tebe samega.

Da ne boš gledal, kaj je 1. in kaj 2. disk: master na primarnem IDE kanalu dobi oznako hda, slave pa hdb. Podobno gre za drugi IDE kanal: hdc in hdd. Particije na primarnem masterju so hda1, hda2... in podobno za druge diske. (govorim za najbolj običajen primer brez kakih onboard raid in sata kontrolerjev).

Namesto ext2 izberi kak journaling datotečni sistem: ext3, xfs, jfs ali reiserfs.

Pozor: nimajo vse distribucije omogočenega ntfs modula za branje teh particij! V tem primeru je treba najpogosteje prevesti kernel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

SasoS ::

Jst: ne skrbi...permissioni na file systemu in dejansko kriptiranje datotek ni isto. V linuxu ko ti nastimas ownerja in permissione ti kernel čekira ali ima uporabnik dostop do sistema ali ne...in root lahko vedno dostopa do vseh podatkov. Če pa ti v XPjih naprimer (no..tudi v linuxu se da če res hočeš) naštimaš recimo da imaš My Documents samo zase, potem ti dejansko cel filesystem zakodira s tvojim ključem in ob reinštalaciji ne moreš nazaj do podatkov....je to to kar tebe zanima?

64202 ::

dr.J: pri ftpju mas vsaj password :). od kje ti, da je nfs varen? ja lahko ga spravis preko VPN, SSL/SSH, ... (pa sploh obstaja kak lahek nacin na linuxu?), ampak to lahko naceloma tudi s ftp. Torej, sftp oziroma ftps.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()

ješ ::

Naredi si posebej /home particijo in v direktorij {ime} na njej prekopiraj dokumente. Če boš nekoč zamenjal linux distribucijo in se ti slučajno spremeni id uporabnika (in skupina- group/gid), samo z ukazi (vtipkaš jih kot uporabnik >:D root) "cd /home/{ime}; chown -R {ime}; chgrp -R {skupina}" po namestitivi popraviš id in gid. Pazi, da med menjavanjem linux distribucije slučajno ne zbrišeš /home particije!

Jst ::

SasoS: Točno to. Samo izraziti se nisem znal pravilno. Pač... začetnik...

Torej, jst mam na Slave podatke na ext2 filesystem. Karkoli delam z Master, bilokatero distribucijo inštaliram, bilokatero verzijo, uničim disk... če izključno ne kodiram, postavljam ownerja na Slave... Podatki ostanejo?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jebiveter ::

Boo... sicer ne stekam vec nic a vseeno:
Probaj pretvorit tisto NTFS particijo v ext2/3 z kaksnim PartitionMagic-om. Nisem preprican ce to omogoca brez izgube podatkov (naj bi), ker ga nisem uporabljal ze doglo. Malo poglej njihov page...
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

dr.J ::

> Torej, jst mam na Slave podatke na ext2 filesystem.
> Karkoli delam z Master, bilokatero distribucijo inštaliram,
> bilokatero verzijo, uničim disk... če izključno ne kodiram,
> postavljam ownerja na Slave... Podatki ostanejo?

Takole: odmontiraj disk iz tvojega računala in ga namontiraj v enega z Linuxom. Potem preglej, ali so vsi podatki BP in berljivi:

Dokler ne boš sformatiral ali kako drugače uničil tega diska, bo vse OK. Sicer pa imaš backup.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Postavitev serverja

Oddelek: Omrežja in internet
193329 (2940) Pimoz
»

Končno Linux podpora za pisanje na NTFS (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
508445 (5449) desperados
»

Namestitev Linux-a (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
614698 (3788) Roadkill
»

Noob wants to install Linux :)

Oddelek: Operacijski sistemi
211714 (1326) CCfly
»

Ali linux podpira NTFS

Oddelek: Operacijski sistemi
141679 (1454) Gandalfar

Več podobnih tem