» »

Postavitev serverja

Postavitev serverja

nightbird ::

Pozdravljeni!

Na tem področju sem totalen začetnik zato prosim za malo razumevanja :)

V glavnem hardversko zadeva ni nič posebenga, pač en starejši komp z tri tera diskovja. Moje želje so postaviti server na katerem bi ves čas leteli torrenti in sočasno bi bil dostopna točka za recimo max pet uporabnikov (na enkrat bi verjetno bila max 2 povezana). Želel bi samo, da uporabniki dostopajo do datotek in imajo pravico samo do branja. Vsak bi se lahko vpisal s svojim uporabniškim imenom in geslom.

Verjetno ni zadeva nič posebnega, vendar sploh ne vem katero programsko opremo lahko uporabim.

Torej prosim za neko usmeritev kaj naj gledam :D

Hvala že v naprej.

LP

hojnikb ::

linux + samba..
#brezpodpisa

nightbird ::

hojnikb je izjavil:

linux + samba..


hmm, linuxa pa nisem glih vešč preveč :) ok, samo bi se ga že priučil. še najprej pa me zanima je možno kaj postoriti v windows okolju? kaj recimo omogoča windows server?

poleg tega me še zanima, če bi se odločil za linux okolje bi to pomenilo, da morem trenutne diske pobrisati in jih na novo formatirati, saj linux ne uporablja ntfs ne? se potem lahko povežejo uporabniki preko winsow? kako sploh poteka potem povezava na samba server? preko browserja?

LP

hojnikb ::

samba je linux frontend za windows networks (oz cifs).. sepravi je srežnik viden pod windows network...
Pri linuxu pač si zbereš en distro (najbolje kar ubuntu), narediš uporabnike in potem sambi poveš za vsakega uporabnika kakšne pravice ima in do česa lahko dostopa. Uporabnik potem klikne na server pod windows networks in se prijavi z svojim up imenom in geslom..

za torrente si zbereš transmission, ima tudi web vmesnik. Z flexget si lahko tudi nastaviš, da ti avtomatsko snema torrente preko rss..

Kar se tiče windows server... da se že , ampak zakaj če te linux nič ne stane in še enostaveje vse narediš

Diskovje lahko pustiš v ntfs, ampak ti svetujem da jih formatiraš v ext4 ..
#brezpodpisa

...:TOMI:... ::

Linux podpira vse, tudi NTFS, windows je bolj tog.

Praktično vsi serverji so na Linuxu, Windows server je požrešen in ni to to.
Tomi

ABX ::

Za torrente na hitri liniji potrebuješ zelo dober router, kar se tiče dostopa uporabnikov do map pa je dovolj da inštaliraš Filezilla server na bilo kateri OS, lahko tudi Windows XP, bo delalo dovolj hitro tudi z 10 let staro mašino.

Optimalno bi bil Linux, ampak če nisi domač je iz časovnega vidika non-sense.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

futune ::

Kaj pomeni dostopna točka za 2 uporabnika? 2 uporabnika, ki downloadata x datoteke po mreži ali 2 uporabnika, ki sta prijavljena preko remote seje in na računalniku nekaj počneta?

hojnikb ::

a ti uporabniki se povezujejo preko lokalne mreže ali preko interneta ?
#brezpodpisa

nightbird ::

ti uporabniki bi se povezovali preko oddaljene seje oziroma preko neta. dostopna točka pa je bilo mišljeno kot plac nakaterega se povežeš preko svojega uporabniškega imena in gesla ter nato dostopaš do datotek katere lahko odpreš ali si jih preneseš. popolnoma nič drugega.

torej kaj je optimalna zadeva za tole?

nightbird ::

trenutno se ukvarjam z filezillo, zgleda uporabna in enostavna zadeva :) vendar me nakaj zafrkavle pri nastavitvah. namreč naredil sem kao server in ga zagnal. nato sem naštimal userje z up. podatki, vendar se ne morem povezati na server :/ nekaj ga blokira. kaj vse mora biti nastavljeno? dodal sem tudi izjemo v požarni zid, da lahko filezilla deluje mimo zida. drugo se ne morem spomniti.

cen1 ::

Ko se povezuješ poglej ali imaš protokol FTP ali SFTP. Poskusi oba.

Sicer pa.. Linux+FTP server, narediš lepo račune za vsakega uporabnika in potem se povezujejo gor. Lahko tudi direktno iz Explorerja/Raziskovalca, samo v pot vpišeš ftp://domena.si oziroma IP.

nightbird ::

Poskus povezave z "ECONNREFUSED - Connection refused by server" ni uspel. to mi napiše ko poskušam preko clienta dostopati. je mogoče problem v ruterju? bi moral kake porte nastaviti?

hojnikb ::

bo treba porte ofnat...
#brezpodpisa

ABX ::

Boš moral naredit port forwarding iz routerja na server. Port 21 ter passive porte ki si nastavil v Filezilla server. Potem je še firewall "serverja" ki mora tudi spustit skozi te iste porte.

Kot prvo preveri da ti dela zadeva lokalno, pejdi na filezilla server kar iz strežnika.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

technolog ::

Offtopic: V prihodnje se izogibaj izraza "dostopna točka", ker je ta izraz že rezerviran za nekaj drugega (ruter):

Access point @ Wikipedia
Wireless access point @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

nightbird ::

ok, če se povežem z istega računalnika preko clienta na server potem deluje :) zaj še moram samo porte naštimati. kater porti morajo biti vse odprti? port 21 in še kateri? v passive mode settings mam nastvative po defaultu - naj raje naštimam custom port range?

hvala glede opozorila za access point - saj sem vede, da ni pravi izraz, vendar se nisem pametnejšega spomnil :)

Pimoz ::

...:TOMI:... je izjavil:

Linux podpira vse, tudi NTFS, windows je bolj tog.

Praktično vsi serverji so na Linuxu, Windows server je požrešen in ni to to.


Kok mi grejo kocine pokonc k tako preberem. Ne kvaste bedarij prosim... Pa če si lohk drugi to prvošte si bom pa še jst: AIX je najbolši sistem...screw you guys :P

black ice ::

Pimoz je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Linux podpira vse, tudi NTFS, windows je bolj tog.

Praktično vsi serverji so na Linuxu, Windows server je požrešen in ni to to.


Kok mi grejo kocine pokonc k tako preberem. Ne kvaste bedarij prosim...

Win mi nikakor ne prepozna ext4 particije. Torej - PEBKAC ali kaj drugega?

ABX ::

nightbird je izjavil:

port 21 in še kateri? v passive mode settings mam nastvative po defaultu - naj raje naštimam custom port range?


Da, za passive porte. Če imaš port 21 urejen bo FTP povezava delala, vendar zna zafrkavat že pri izpisovanju vsebine map takoj po povezavi.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Pimoz ::

black ice je izjavil:

Pimoz je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Linux podpira vse, tudi NTFS, windows je bolj tog.

Praktično vsi serverji so na Linuxu, Windows server je požrešen in ni to to.


Kok mi grejo kocine pokonc k tako preberem. Ne kvaste bedarij prosim...

Win mi nikakor ne prepozna ext4 particije. Torej - PEBKAC ali kaj drugega?


http://www.webupd8.org/2011/08/access-e...
Tudi linux potrebuje navodila kako tole prebrat. Prav tako Mac OSX. In prav tako linux. Res pa je da je pri linuxu (nebom trdil za vse distribucije) večina teh stvari že privzeto zraven. Ampak to ga ne naredi boljši sistem...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 bo dobil podsistem s pravim Linuxovim jedrom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8119296 (15224) techfreak :)
»

Domači strežnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8011484 (9577) Zalachenko
»

"server" računalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
417918 (6915) trnvpeti
»

WIFI router + disk

Oddelek: Kaj kupiti
384467 (3723) m0LN4r
»

FileZilla ftp strežnik

Oddelek: Omrežja in internet
245440 (3344) vice boy

Več podobnih tem