» »

Ali linux podpira NTFS

Ali linux podpira NTFS

bombacina ::

Ali lahko seveda Linux namestim na NTFS ali mora obvezno biti FAT 32.

Hvala vsem

Gandalfar ::

linux ne zna pisat na NTFS particije .. lahko jih samo bere.

Tudi namestitev na FAT32 ni priporocena saj to ni native oblika particije za linux. Priporocal bi ti namestitev na ext3 particijo saj je ena od najboljsih v tem trenutku, hitra ter podpira journaling. Za razliko od ostalih 'konkurencnih' (RaiserFS, XFS) obstajajo zastonj orodja za windows s katerimi lahko preberes podatke iz te particije.

dr.J ::

Linux na NTFS / FATxyz??? Halo! Kot bi dal F1 motor na zapravljivčka.

root987 ::

Na FATxx lahko namestiš samo Slackware afaik, a niti to ni priporočeno. Najbolje je, da narediš ločeno particijo z formatom reiserfs(oz. ext3 če želiš -- obadva sta odlična, čeprav je reiser (menda) hitrejši pri delu z datotekami, ki so manjše od 10kb(nisem 100% sure ali je 10kb ali je 4kb)) in na to particijo namestiš linux.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

noraguta ::

Najnovejsa podpora za ntfs je nekoliko izbolsana. (testni kernel 2.6-r6)Branje deluje ze nekaj casa Vsaj kar se tice pisanja po NTFS particiji pa je bil do sedaj velik kriz. Kolikor sem testiral sedaj pisanje deluje dokaj zaneslivo ce upostevas opozorila.(Lahko v omejenem obsegu editiras fileje, kaj dosti vec pa ne).

Splosno v tvojem primeru zadeva ne pride v postev, ce noces ruinirat vsega.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

freejack ::

Linux teoretično (tudi praktično) sicer lahko namestiš na NTFS partiticijo, ampak samo v primeru da ga zaganjaš prek VMWare Workstation v Windows okolju. :D

Gandalfar ::

Ali je kdo sploh prebral moj argument zakaj se priporocam ext3 v dual-boot okolju ali boste vsi nekaj sanjali o hitrosti, ki se morda pozna 5-10% pa se to samo, ce delas res zahtevne stvari..

bombacina ::

Hvala vsem. Mogoce veste s katerim programom se da potem brati ntfs particije ali obratno!

Hvala

dr.J ::

Podpora za branje NTFS particij je vključena v jedro, tako da ne rabiš nobenega dodatnega programa. Ni pa v vseh distribucijah po defaultu vključena (n. pr. pri RedHatu). Kako se to naredi, sem pred kakim tednom razlagal nekaj postov nižje v tem oddelku foruma.

Za branje linuxovih ext2/ext3 particij iz windowsov pa poglej sem:
uranus.it.swin.edu.au/~jn/linux/explore2fs.htm

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

root987 ::

Pred nekaj dnevi sem prijatelju z Windows Xp namestil Slackwara ter mu "priklopil" ntfs particijo. Ta windows particija je bila formata ntfs in se je v linuxu imenovala /dev/hda3. Naredil sem sledeči postopek(približno nekako tako, lahko da se je kaj malenkost razlikovali, a bistvo je bilo enako):

V /etc/fstab sem na konec datoteke dodal takšen niz:
/dev/hda3 /mnt/hd ntfs defaults

Po tem postopku je bila ntfs windows particija vedno vidna oz. priklopljena na mapo /mnt/hd. Lahko pa to izvedeš tudi z ukazom mount /dev/hda3 /mnt/hd, vendar moraš to izvesti ob vsakem zagonu - kot root uporabnik.

V windowsih pa mislim da ni programa za branje linux particije reiserfs, za ext2/3 pa glej en post više.

Popravite me če se motim...
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

prix ::

Elow!:D

root987:

Lahko pa to izvedeš tudi z ukazom mount /dev/hda3 /mnt/hd, vendar moraš to izvesti ob vsakem zagonu - kot root uporabnik.

Mislim da se da u /etc/fstab naredit da ti jo mounta auto in ne rabis pisati tega vedno ko se logiras v sistem.

Ce mate kernel mislim vse do 2.6* je oznacena podpora NTFS kot kriticna in je mogoce samo branje ne pa pisanje. Zato priporocam da kupte 2 diska in na enega linux drugega pa windows. Drgac pa mislim da ti SuSE:D auto mounta disk.
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

moj_nick ::

Ne štekam zakaj dva diska???

Dve particiji kvečjemu! Da bi si folk kupoval diske za drug OS je BS. :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

root987 ::

@PrimoX: Si slep??? To sem napisal nekaj vrstic više...

....V /etc/fstab sem na konec datoteke dodal takšen niz:
/dev/hda3 /mnt/hd ntfs defaults...

Če sem pa narobe povedal, je pa to druga stvar, in me potem prosim popravi.

@moj_nick: Se strinjam.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

prix ::

Elow!:D

Predlog je dan, odlocitev je na vas.>:D
BTW ni se treba razburjat.

eto da nebo vec komplikacij upam da si dodal slednje ali bos na naslednjem postu prisu do zakljucka da sem gluh.:D

/mnt/hd ntfs rw,auto,noexec,user,uid=500

Za dva diska je pa bil predlog in ne resitev.Da je use skupaj urejeno posebej.
-------------------------------------------------
Errare humanum est, in errore perservare stultum.
-------------------------------------------------

Gandalfar ::

Se pridruzujem ideji o dveh diskih. Zaenkrat sem imel vedno vse operacijske locene z fizicnimi diski. Ce se odlocis, da rabis prostor naceloma kar cel disk sformatiras in se ne ukvarjas z reparticioniranjem. Sicer to ni problem je pa veliko lazje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dostop iz linuxa do datotek v win xp

Oddelek: Operacijski sistemi
232145 (1694) palma
»

winxp in linux izmenjava datotek

Oddelek: Operacijski sistemi
71437 (1338) grozni
»

Gentoo Linux - bootanje

Oddelek: Operacijski sistemi
101393 (1280) jaBo
»

nOOb rabi pomoč pri redhat 9!

Oddelek: Operacijski sistemi
71238 (1129) dr.J
»

Pomoč...Linux

Oddelek: Programska oprema
161493 (1269) Gh0st

Več podobnih tem