» »

Linux

Linux

«
1
2

MadMan ::

Mene pa sam zanima Kva je bols Linux al Windows XP! A na linuxu delajo vse igre tko k na XP-jih?:\

root987 ::

Igre, ki delujejo na Linuxu so vse prej kot pogoste, zato pa bostajajo različne metode, da igre spraviš v delovanje na Linuxu. Ena izmed teh je WineX oz. Wine, s katerim bi naj večina iger delala, nekaj iger pa je tudi "uradno" izdelanih za Linux(npr. wolfenstein: ET). Do kakšnih rezultatov boš prišel z katerim koli izmed naštetih, ne vem, vendar glede na to da si verjetno bol začetnik v linuxu, ti priporočam, da če misliš igrati igre, ostani na Windows 2k/XP.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

xpozed ::

ET je za linux? Lahko dobim kaksen link?

Gandalfar ::

Hux ::

hm... te dve zadevi zgoraj sta free?

Kaj moras naret da vidis NTFS drvie pod linuxom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

Gandalfar ::

Hux: ce imas redhat moras nalozit poseben .rpm, ce imas pa ostale distribucije pa ga preprosto mountas..

winex ni free
wine je free
ET je pac free toliko kolikor je lahko closed-source igrca free :]

xpozed ::

Bom kar tukaj predstvil svoj problem: ET sem installal in nastopi sledec problem:

[root@xpozed enemy-territory]# et
ET 2.56 linux-i386 Sep 10 2003
----- FS_Startup -----
Current search path:
/root/.etwolf/etmain
/usr/local/games/enemy-territory/etmain/pak1.pk3 (10 files)
/usr/local/games/enemy-territory/etmain/pak0.pk3 (3725 files)
/usr/local/games/enemy-territory/etmain/mp_bin.pk3 (4 files)
/usr/local/games/enemy-territory/etmain

----------------------
3739 files in pk3 files
execing default.cfg
couldn't exec language.cfg
couldn't exec autoexec.cfg
Hunk_Clear: reset the hunk ok

------- Input Initialization -------
Joystick is not active.
------------------------------------
Bypassing CD checks
----- Client Initialization -----
----- Initializing Renderer ----
-------------------------------
----- Client Initialization Complete -----
----- R_Init -----
...loading libGL.so.1: Initializing OpenGL display
...setting mode 4: 800 600
Using XFree86-VidModeExtension Version 2.2
XF86DGA Mouse (Version 2.0) initialized
XFree86-VidModeExtension Activated at 800x600
Using 8/8/8 Color bits, 16 depth, 0 stencil display.
Xlib: extension "XFree86-DRI" missing on display ":0.0".
GL_RENDERER: Mesa GLX Indirect


***********************************************************
You are using software Mesa (no hardware acceleration)!
Driver DLL used: libGL.so.1
If this is intentional, add
"+set r_allowSoftwareGL 1"
to the command line when starting the game.
***********************************************************
...WARNING: could not set the given mode (4)
Initializing OpenGL display
...setting mode 3: 640 480
Using XFree86-VidModeExtension Version 2.2
XF86DGA Mouse (Version 2.0) initialized
XFree86-VidModeExtension Activated at 640x480
Received signal 11, exiting...
[root@xpozed enemy-territory]#

Kaj je narobe in kako resit problem?

Gandalfar ::

You are using software Mesa (no hardware acceleration)!

Hux ::

Te sem pa tak mel srecno roko in ravno to distribucijo zbral ko nevidis diskov lol.
Povrh vsega se je formatiral v neki cudni format ki ga XPji niso znali nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hux ()

xpozed ::

Ganfalfar in kaj je resitev mojemu problemu?

root987 ::

Namestitev grafičnih gonilnikov za tvojo grafično kartico.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Vlady ::

A kdo pozna še kako strateško igro za Linux? :)
In sedaj ko sem že ravno tle, me še zanima, kakšen nadomestek imamo v linux-u namesto drirecX-a. Mislim podpora strojnega pospeševanja in omogočanje grafičnih funkcij, kot so: 8xAAFS, 8xAGP-prenos, pixel shaders,... in ostale DirecX 9 dobrote? (in seveda dobrote iz prejšnjih verzij) Ter kako je z zajemom TV slike? Torej kaj je hitrejše za stskanje video? Windows ali Linux? Ali je zgolj hitrost omejena na kodek in seveda strojno opremo?
Jaz sem v Linux-u uporabljal program mplayer in lohka skoraj rečem, da je bolši kot radlight za windows. Samo malo DVD "zatika" in TV tuner (ATI wonder PCI - Philips tuner) ne dela ravno najbolje. Mislim, slika se vidi, samo je slabše kvalitete, ko pa hočem snemati, mi napiše, da Philips tuner ni podprt. :\

moj_nick ::

@xpozed:

-Naloži si drajverje za tvojo grafično (ati oz. nvidia spletna stran)
-NIKOLI ne poganjaj aplikacij kot root, še posebej ne, če imajo dostop do interneta

@Vlady

-freeciv
-V linuxu teče opengl, zato je verjetnost, da bodo opengl špili (za win) delali v linuxu zelo velika
-Stiskanje ne bi rekel, da je kaj hitrejše
110111001001010001010000

xpozed ::

In katere voznike morm installat za RivoTNT 2?

moj_nick ::

nvidia-kernel ter nvidia-glx ;)
110111001001010001010000

xpozed ::

in kje jaz to najdem tuki: http://www.nvidia.com/object/linux.html

Gandalfar ::

Linux IA32

Hux ::

Kaj na Slo-tech linuxu se da graficna resolucija nastimat ki in frekvenca? Nisem nikjer najso.

Gandalfar ::

Hux: na zacetku pritisnes F2 in si preberes .. saj ti pise .. F2 za pomoc..

:)

xpozed ::

Zdej pa ze mal tezim, sam vseen ->

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing. For further details,
please see the section INSTALLING THE NVIDIA DRIVER in the README available on the Linux driver
download page at www.nvidia.com.

Kaj morm narest? Vem da ne smem pridt v X sistem sam kako nej zbootam samo v konzolo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xpozed ()

Skrat ::

Odlogiras [Logout oz. [Ctrl+Alt+Backspace]] se iz Xov, gres v prvo konzolo (pritisnes [Ctrl+Alt+F1]), se zlogiras kot root in poinstaliras driverje.
Free software is a matter of liberty, not price.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Skrat ()

moj_nick ::

Verjetno ti bom spet predlagal bolj "radikalno" rešitev.

Napiši ps aux in poišči in zapiši si PID od kdm ali gdm. Če jih je več, samo od prvega.

Pojdi v konzolo in napiši kill -9 PID in pritisni altF7, da se prepričaš, da X-i ne laufajo. Inštaliraj driverje in potem poženi gdm ali kdm, da bo vse spet po starem.

edit @ Skrat: Sam logout ne zadostuje, ker mu gdm ali kdm znova zažene X-e in ga vpraša za login.
110111001001010001010000

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

Skrat ::

true, true 0:)

Brane2 ::

IIRC kdm-a ne bos nasel ali pa njegov umor ne bo prinesel nobenih koristi.

Ce se prav spoomnim, stvar sfoka cudo enih kdeinitov takoj po zagonu. Megleno se spomnim tudi navedenega vzroka za to. Baje nekaj v Qt knjiznicah.

Uglavnem, znabiti da bo bolj prijel massmurder "killall -9 kdeinit" :\

Gandalfar ::

Brane2: naah, na mojem sistemu uboj kdm/gdmja (karkoli pac v dolocenem trenutku uporabljam) uspesno potegne za seboj celotne Xe

moj_nick ::

No ja, gdm se da s tem ubijat.

Če pa še to ne, potem pa:

ps aux | grep kde

in potem vsakega posebej ubijat >:D - pa ne pozabi še na kdm
110111001001010001010000

Gandalfar ::

kaj si zakompliciru

killall -9 kdm ; killall -9 gdm ; killall -9 xdm


pa ti pobije vse zivo :>

al pa kaj je ze una fora...


init 6

se mi zdi :)

moj_nick ::

Nisem videl tvojega posta :8)

Drugače je konzola init 3 (a ti ne napiše entering init 3 pri start-upu?)
110111001001010001010000

Skrat ::

he,he

init 6 -> torej preklop na runlevel 6 je reboot :D
Free software is a matter of liberty, not price.

CCfly ::

In sedaj ko sem že ravno tle, me še zanima, kakšen nadomestek imamo v linux-u namesto drirecX-a. Mislim podpora strojnega pospeševanja in omogočanje grafičnih funkcij, kot so: 8xAAFS, 8xAGP-prenos, pixel shaders,... in ostale DirecX 9 dobrote? (in seveda dobrote iz prejšnjih verzij).
Za grafiko se na Linuxu uporablja OpenGL in podpira vse zivo. V konzoli napisi glxinfo in bos videl vse (sicer so informacije od driverjev ampak vseeno). Za vse ostale zadeve, ki jih ima DirectX , pa sta knjiznici SDL in ClanLib.

Kar se tice pa tvojega tunerja: http://gatos.sourceforge.net/.

Vlady ::

Ja razen DirecX 9 noben ne podpira pixel shaders in verthex shaders. Ti dve zadevi pa zelo izboljšata grafiko, pa še požrešni nista zelo.
Ja tist Gatos sem tud zinštaliral. Ne ve, fora je v tem, ker naj nebi bilo kompatibilno z grafično kartico in WDM driverjem. Že v winsih me je to full je***lo. Pa sm pol nekak zrihtu, oz. na ATI-ju so stran prenovil in mal zamenjal gonilnike za XP-je. Rabl so cela 3 leta, da so zadevo usposobl u XP-jih. :|
Že v linux-u, mi ne dela strojno pospeševanje ravno najbolj. OpenGL mi še nekak dela (Quake 3) pol pa konc. In če tm u namizju pogledam za strojno pospeševanje, mi napiše, da ni podprto. Kartico sem že 3x inštaliru driverje, pa mislm, da je fora driverja za matično (AGP 3.0 driver).

jlpktnst ::

uh....
runlevel (že razloženo) -> init X -> X je cifra od S,0,1,2,3,4,5,6 -> 3 je konzola, 5 je grafika, ko instaliras driverje je treba pod init 3 ... ce bos sam ubil x-server se bo na novo naredu ce mas runlevel 5.

Nekaj konfiguracije za grafiko je pod /etc/X11/XF86Config pa XF86Config-4, sam za nvidio ne vem če ma kje posebej nastavitve.

Pri meni je tudi ctrl+alt++ in ctrl+alt+- (kontrol-alt-plus in minus) za menjavanje privzetih resolucij (suse 8.1) za ostale ne vem. Poskusi glxinfo , direct rendering ti pove a je hardware (takrat je yes), glxgears je simple benchmark, more ti delat prece veliko framov (nekaj tisoč na radeonu), potem je vse ok.

Glede iger: www.lokigames.com - imajo tudi nekaj strategij. portane igre na linux, mogoče celo delajo (stara roba). poglej kako staro trgovino (ali "trgovino"), ker so loki zaprli in novih več ni :(

Gandalfar ::

Vlady: seveda da ne.. za agp 3.0 rabis 2.6.x jedro ..

mogoce je z 2.4.24 ze zrihtan ampak dvomim

jlpktnst ::

vlady- katero grafično karto imaš?
www.rage3d.com - forums - linux = mnoga rešitev
če imaš r7500 (tudi 7000?) = driverjev ni kolikor vem, razen tisti 2d

edit: vidim agp 3.0, torej nimas prve serije radeona... poglej na rage3d, ja mogoče boš moral agpgart driver zrihtat (to je domena nforce robe, nimam pojma kako:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

Hux ::

Ceprav razumem linux nerabis nikol restartat razen ko jedro menjas?

Niti ko graficno instaliras? Ni pomembno ce program isntaliras vedno dela brez restarta?

Btw. F2 fore za nastavitev resolucije ne kapiram ker se nic ne zgodi ko F2 stisnem.

Zaj sem lih noter 800x600 resulucija ce se ne motim.

Gandalfar ::

Hux: 33 dni uptajma na moji kisti .. pol sem pa pogruntu, da bi mogoce lahko kaksen nov 2.6.x sprobu :)

Vmes sem si pa cel sistem ene 15x razfuku , od driverjev do Xov do testnih verzij KDEja itd.. :)

Vlady ::

Emmmmm mam redhat 9.0 to je prwo. Mal je čudn ta redhat, sam mislm da še najbolj prijazen, če si začetnik in si prej na winsih sedew.
Za tele runlevele vem prbližn zakaj so in kater je kater. Na nvidia.com pa ni nč kaj posebno razloženo. Ja mal so šktri. Sam pr ATI-ju še bolj šparajo.
@Gandalfar verjetno res, samo v winsih sem moral inštalirati z cd-ja AGP 3.0 podporo, pa mi originalni CD ni delal. Mi je še vedno metal grafiko na PCI mode. Pa sem potegnil dol nove, kateri so samo windows verzija. In inštaliral via hyperion AGP 3.5
grafično mam pa GeForce FX 5200
Tuner pa ATI PCI wonder z philipsovim tunerjem. (ne vem točno tip modela)

Hux ::

Mandrake me zanima. Pise da ma Kernel 2.4.22 (a Linux 2.6.0pre kernel is also provided in contribs)

Kaj to pomeni da je provided v "contribs" ? In kak se isntalira novi kernel in ali ni ze 3.0 zunaj ker so napako najsli v 2.6 ze?

BigWhale ::

# telinit 3
.. login as root ...
.. install nvidia drivers ...

# telinit 5
# /etc/init.d/kdm start (oziroma gdm/xdm odvisno kaj uporabljas)
# logout

:)

Hux ::

Kaj te nena samo setup sprozis pa sam instalira?

BigWhale ::

Noce se instalirat, ce ti ze laufajo X win :)

moj_nick ::

In zakaj ne porihtajo tako kot pri Gentoo? Meni ni treba nič "ubijat", samo inštaliram driverje in resetiram X-e - pa je.
110111001001010001010000

Gandalfar ::

moj_nick: zato, ker je pac tak nvidia paket ..

ce imas za distro prilagojen paket ti ponavadi ni treba tega delat (npr. pri debianu..)

verjetn gre bolj za ziherastvo kot pravo potrebo, ceprav.. kako bos pa resil menjavo driverjev pri obstojecem nvidia driverju? Naceloma imas se kernel modul za zamenjat

moj_nick ::

Ob zamenjavi kernel-a je treba vtipkat emerge nvidia-kernel in čez nekaj sekund imam delujoče pospešene X-e :)
110111001001010001010000

Gandalfar ::

moj_nick: to ze .. narobe si razumel vprasanje

Xi s starim nvidia pospesenim gonilnikom ti tecejo, nakar pride z novim kernel modulom ga unloadas in se ti Xi seveda sesujejo, nakar ga moras na novo naloadat in se glx nakar ti bodo X11 spet delal..

zato najprej zahtevas od uporabnika, da ugasne X11 in sele nato caras dalje

moj_nick ::

Se nisem nikoli ubadal z zadnjimi beta različicami nvidia-kernel. Če se je že znašel med mojim emerge -upD world, ga pač emerge-am in prične z delom ob naslednjem boot-u.
110111001001010001010000

gpg ::

Hux ja, Mandrake 9.2 je ze pripravljen za linux kernel 2.6.

Contrib je eden izmed virov programskih paketov (RPM) za Mandrake Linux:
http://MandrakePriNas.org/clanki/programi.php

xpozed ::

Evo en lazji prijem za moj problem mi je en zaupal:

Gres odpres /etc/X11/XF86config najdes vrstico kjer pise driver "nv" in spremenis to v driver "nvidia" sejvas zadevo, stisnes ctrl+alt+backspace in installas skripto in hopsasa zadeva je postimana :D

moj_nick ::

To je ustaljen način za aktivacijo pospeševanja, btw ;)
110111001001010001010000

xpozed ::

moj_nick nisem vedel, no kakorkoli ze zdaj mi ET zazene, sam imam pa sledec problem ko se zelim skonektat na server se nekaj casa konekta potem mi pa javi tole: "VM_Create on cgame failed" ---> kje je problem?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

No sound (Wolfenstein...)

Oddelek: Igre
151995 (1831) Slo-One
»

Gentoo install (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
524837 (4257) HerrBaron
»

Linux vprašanja

Oddelek: Operacijski sistemi
312474 (1707) BigWhale
»

Igre na linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Igre
503536 (2858) CCfly
»

Linux / ATI Radeon / problem z driverji

Oddelek: Operacijski sistemi
131668 (1485) ahac

Več podobnih tem