» »

Patenti programske opreme ?

Patenti programske opreme ?

1
2
3

Gandalfar ::

root987: se slabse od USA

BSD-jas: stran na liste.lugos.si

Caligula ::

Ja, hudo narobe bo, ce se bodo firme tozarile namesto, a bi razvijale.

MrStein ::

Kolko sem razumel, je "slaba" verzija zakona šla skoz Svet EU, in bo glasovano o njej v EU parlamentu, mislim da jeseni. Torej je naslednja bitka tam. Mogoče naši kandidati za EU parlament lahko to zadevo vključijo v svoje predvolilne obljube ?

Gandalfar ::

Kandidate je najprej treba sprasevat o njihovem mnenju o tem..

CCfly ::

Zanima me kak bo sploh zdaj to melo vpliv. A bomo pristali na taki ravni kot US of A, kjer se tožarijo zarad malenkosti ali pa bodo podjetja in posamezniki pokazali malo več razumevanja.

Jaz pa pravim da ni še prišel čas ko bi vrgli puško v koruzo. Predlog gre zdaj na drugo glasovanje v evropski parlament, zato bi bila dobra ideja, če bi ponovno pisali predstavnikom.

Gandalfar ::

Zdaj pa mi prosim oprostite, moram patentirat metodo za prevajanje človeku berljivih besedil v strojno kodo in vse naprave, ki jo lahko izvajajo.


Zal te moram razocarati. Je ze patentirano...

US4398249: Process and apparatus for converting a source program into an object program

Se mal .. :(

US5443036: Method of exercising a cat
US6096878: Human immunoglobulin VH gene segments and DNA fragments containing the same

Zgodovina sprememb…

CCfly ::

Zal te moram razocarati. Je ze patentirano...

V Evropi patentiram in spodbijam njihove patente kot tehnološko popolnoma nepomembne v primerjavi z mojimi. A moram res jaz na vse mislit.

Gandalfar ::

Ne vem, ce bi to slo..

CCfly ::

:( Pesimist.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CCfly ()

MrStein ::

A kdo pozna mnenja kandidatov za EU parlament o tej zadevi ?

Gandalfar ::

Zaenkrat se ne.. ce se jih sprasuje so kle vprasanja:

http://www.ffii.org/~bkaindl/questionna...

(background text je treba se prevest)

frnikola ::

Zivjo!

Nekdo je spraseval kdo so .si kandidati na EU volitvah.
Nekaj informacij lahko najdete na spletni strani
evropske volitve.
Kandidati, ki so podcrtani so nosilci liste. Njih bi bilo najboljse povprasevati.

Lp

MrStein ::

"SMS PROTI PATENTIRANJU RAČUNALNIŠKIH PROGRAMOV"

To so mi poslali na vrašanja iz Stranke Mladih Slovenije.

Če ima kdo kje kaki plac, lahko DOC dokument uploadam ( ena stran je ).

Daedalus ::

Pošli mi na mail pa bom dal na svoj plac na voljo, pa objavo link za download...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Marjan ::

Ah, copy/pejsti semle pa ne kompliciraj :\

MrStein ::

OK, saj ni dosti :

Izjava za medije

SMS PROTI PATENTIRANJU RAČUNALNIŠKIH PROGRAMOV


V Stranki mladih Sloveniji ostro nasprotujemo politiki slovenske države pri vprašanju patentiranja računalniških programov. V SMS menimo, da bi morala država začeti z aktivno politiko normiranja računalniških programov, računalniških baz in druge programske opreme z vzpostavitvijo posebne, ius generis, zakonodaje. Neumestno je, da se računalniški programi štejejo kot književna avtorska dela, kjer potrošniki nimajo skoraj nikakršnih pravic, povsem neprimerno pa je, da se ti še bolj zaščitijo s patentiranjem. Zato obsojamo stališče slovenske države, ki se je pridružila skupini držav, ki podpirajo patentiranje računalniških programov. Takšen način urejanja pravic imetnikov je najbolj škodljiv v prvi vrsti tako za potrošnika kot za majhna in srednja podjetja in je v korist le nekaterim največjim programskim multinacionalkam. V Sloveniji je velika večina programskih hiš ravno male in srednje velikosti, te pa po ekonomskih raziskavah čakajo največji, dodatni stroški. Ker se bodo s tem povečale cene programske opreme, pa jo bo najslabše odnesel ravno potrošnik, ki bo moral posredno plačevati stroške uporabljenih patentnih pravic.

Ker pa v Stranki mladih Slovenije verjamemo, da slovenski državi ni vseeno za svoja podjetja in potrošnike, upamo, da bo v naslednjih procesih pred Svetom Evropske Unije in v Evropskem parlamentu Slovenija zavzela močno negativno stališče do patentiranja računalniških programov in ministra za gospodarske zadeve pozivamo, da se tudi javno opredeli do patentiranja računalniških programov.


Ljubljana, 19. maj 2004


Stranka mladih Slovenije

root987 ::

Osebno se mi zdi takšno mnenje dobro, ampak, a ni nekoliko pozno ter podano s strani (pre)male stranke? Večino SLO poslancev afaik prihaja iz vrst LDS - za EU poslance je pa verjetno isto. Sicer nisem 100% prepričan v naslednjo izjavo, vendar če se ne motim mora v Sloveniji vsak zakon, ki ga sprejmejo veljati eno leto, kako je pa s tem v EU, pa ne vem. Verjetno imajo kakšno podobno "omejitev"... [:\\]
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

MrStein ::

Dajte malo druge stranke povprašat o stališču, a moram vse jaz ? ;)

En spisek kandidatov je tu : www.volitve.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Ziga Dolhar ::

> V SMS menimo, da bi morala država začeti z aktivno politiko normiranja računalniških programov, računalniških baz in druge programske opreme z vzpostavitvijo posebne, ius generis, zakonodaje

Kaj je ius generis? >:D
https://dolhar.si/

jype ::

SDS je za patente, ker menijo, da je treba spostovat intelektualno lastnino.

NoUse4AName ::

torej, kaj je zdaj katera stranka pokazala kaksno pametno mnenje?
Kaj gremo volit za stranko mladih ali kaj?

jype ::

Jah trenutno so kar se mene tice edini, ki so kolikor toliko jasno povedal svoje stalisce o programskih patentih. Meni so itak vse stranke v Sloveniji cist bedaste tko da za katerokol se odlocte je vasa stvar, bi pa blo fino, ce bi ljudje, ki jih bomo poslali tja, zastopali nase interese, ne pa interesov birokracije in kapitala (ker potem iz tega rata kapitalizem, ki malim igralcem ne daje prav dosti moznosti za uspesno igro, ker stane proces patentiranja priblizno 30k evrov za vsak patent). Najbolj bedasto je seveda dejstvo, da sodisca ne zmorejo ali ne znajo ali nocejo ucinkovito zascitit "prior art" in ko te veliko podjetje tozi izgubis veliko sredstev in casa, ko na sodiscu dokazujes, da je njihov patent neveljaven, ker je bil implementiran ze leta 1972 na univerzi v Berkeleyu, ali nekaj takega.

borchi ::

Če ima kdo kje kaki plac, lahko DOC dokument uploadam

a v Wordovem .doc formatu so dali ven obvestilo? vidim, da so točno skapirali poanto softverskih patentov, ccc...

ne vem ka je hujš, da nimaš mnenja al da maš "mnenje" samo zato, da bi ti prineslo nekaj glasov na volitvah.
l'jga

Ziga Dolhar ::

Hujše je, da od politične srenje pričakujemo kaj drugega.

IMO.
https://dolhar.si/

MrStein ::

Ker se očitno nobenemu ne da, bom jaz popvrašal vse kandidate o tej temi ...

trillian ::

a niso jelincicevi tudi proti?
"The generation of random numbers is too important to be left to chance"

CCfly ::

Na https://www.ffii.org/ so naredili listo strank glede na njihovo podporo patentom.

NoUse4AName ::

kje na tisti strani?

CCfly ::

NoUse4AName ::

ne pomaga nam ce ni nic za slovenske stranke. Ali sem slep?

CCfly ::

Na žalost nisi slep.

Gandalfar ::

Po mojih informacijah se je samo SMS javno izrekla proti patentom. Ostali se delajo, da problem ne obstaja ali pa podpirajo patente do konca.

MrStein ::

Zgleda tak, sem vse kandidate oz. njihove stranke vprašal o patentih in samo to sem prejel :

Spoštovani g. Balažic,
opozorili ste na interesanten vidik lobiranja:
pri pantetiranju. Z Vami se povsem strinjam:
ampak zadeva je značilna za mnoga področja:
cestni, kemično industrijo, atomsko in energetsko,
farmacevtsko, agrarno etc., in v vseh teh primerih
igra evropski parlament delnega zaščitnika javnih
interesov, medtem ko jih komisija in svet razprodajata
za prgišče dolarjev.
Veselilo me bo, če ese pridružite SEG-u.
Leo Šešerko

Torej le en je odgovoril, ( pa eni so obljubili odgovor, pa pol niso nič poslali ).
Torej imam en objektivni razlog za volitev SMS in nič razlogov za ostale. Ko bi le vse odločitve bile tak lahke ;)

CCfly ::

SEG ?

MrStein ::

Ajd, ste šli na volitve ?
Jaz sem ravnokar bil.

BaRtMaN ::

Jaz sem šel. Nekam nizka volilna udeležba. Upam, da gre SDS čim manj glasov.

snow ::

Da fak je isto za farmacevtsko industrijo.

To je tak ko bi v farmaciji lahko en patentiral uporabo ogljika. Ok skoraj :\ Recimo dva ogljika skupaj :D
V farmaciji se patentira spojino..pa še to preden ti zadevo sploh uporabljaš in prodajaš. Pol ko ti patent poteče pa itak miljon generikov uleti :)

Anyway.. the point is: softwarski patenti so slaba zadeva za manjše programerske hiše/pozameznike.
Kolk pa stane sploh patent?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Gandalfar ::

7 mio sit

BaRtMaN ::

Kdo je rekel to v zvezi s farmacevtsko industrijo? In ali kdo ve, kakšno stališče imajo pri N.Si?

jype ::

Ful sem jezen. Vsi jamrajo, kolk nizka volilna udelezba je bla.

Jaz sem od vseh strank slisal samo "volte nas, mi smo pravi".

Noben ni povedal kaj bo tam delal in noben ni povedal, za kaj se bo tam pogajal. Ne vem od kje jim pricakovanje, da bo sploh kdo sel volit.

Da so nekateri (recimo SDS, te zagamani hinavci) za programske patente v obliki, kot jo zdaj poskusajo spravit skozi, je pa tut od sile. A so na glavo padl? Se jim zdi fino, da bo morala vecina ustvarjalcev proste programske opreme na sodiscu in z obcutnimi stroski dokazovat prior art? Nimam dnarja za tozarit se in to verjetno pomeni da avtomatsko zgubim in mi podjetje propade, zato ker temelji na prostem programju in odprti kodi.

Verjetno so dobili kako spodbudo od Microsofta ali pa koga drugega, ki se pocuti ogrozenega zaradi vedno vecjega uspeha prostega programja. Skoda da v teh zalostnih casih niti opozicije ne mores volit, ker so samo druge barve, pa isto srajne.

gpg ::

jype od kje ti podatki, da je "SDS za programske patente v obliki, kot jo zdaj poskusajo spravit skozi"?

NoUse4AName ::

Zivimo v neo-liberalizmu. Tako pac je. Na volitvah lahko izbiramo lahko med: slabim, slabsim in katastrofo.

CaqKa ::

NSi 23,52%
LDS in DeSUS 21,94
SDS 17,71
ZLSD 14,14
SLS 8,43
SNS 5,04
SJN 4,08
SMS in Zelenih Slovenije 2,29
Glas žensk Slovenije (GŽS) 1,2S
tranka ekoloških gibanj (SEG) 0,59
Nacionalna stranka dela 0,46
Stranka slovenskega naroda 0,32
Demokratska stranka z 0,28

procenti
mah.. st koda ne dovoli da bi ponazoril procente kot v anketi...

MrStein ::

jype: SW patenti so slabi za vse programe, ne le FOSS.

Če omenjaš le FOSS, potem bo kaki bralec pomislil "jaz sem za non-FOSS programe, torej to zame ni problem" , in si potem enega zaveznika zgubil.

SW patenti so slabi za vse, razen nekaj megakorporacij.

jype ::

Ja saj tega se zavedam, ampak jaz sem FOSS developer in FOSS so trenutno edini vir mojih dohodkov.

gpg: v tej debati je bilo to omenjeno.

gpg ::

Jype, 4. junija si napisal: "SDS je za patente, ker menijo, da je treba spostovat intelektualno lastnino."

Mi lahko prosim odgovoris od kje ti ta podatek?

jype ::

gpg: imas me, ne najdem. Mislim, da mi je kolega pri debati o tem zalepil link na en news site, ampak dobro se spomnim njihovo "spostovati je treba intelektualno lastnino" in "patenti vzpodbujajo inovativnost".

Bom se malo iskal, sicer pa lahko najde tudi kdo drug in zalepi sem.

gpg ::

Kdo naj bi to rekel?

Da nisi mogoce zamenjal z DS (Demokratsko stranko):
Gospod Krapež je povedal, da je intelektualno lastnino vsekakor treba maksimalno zaščititi, zato bo nedvomno glasoval za to direktivo.
http://liste.lugos.si/wws/arc/lugos-lis...

jype ::

Ja, pa res. Seveda se zdaj opravicujem SDS in vsem ostalim. Sem mislu da so to eni in isti, pa zdaj vidim, da niso.

Me pa vseeno zanimajo mnenja strank (ceprav so volitve ze bile). Zgleda da nihce o tem noce dat kake javne izjave.

gpg ::

Najbolj verjetno je, da NSi, LDS, SDS in ZLSD do tega vprasanja nimajo izoblikovanega stalisca. Tudi evropske parlamentarne skupine nimajo enotnega mnenja. Mislim, da je zelo pomembno, da bi se nasi poslanci povezali s tistimi znotraj njihove poslanske skupine, ki jim lahko to problematiko korektno predstavijo.

Res je nasih poslancev malo, a izzid bo verjetno zelo tesen in ne bi rad, da bi ponovili napako iz Sveta EU, ko smo imeli odlocilen glas.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Padec direktive o patentiranju softwara (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
24821051 (16927) |ucko
»

Predstavitev in razprava o programskih patentih

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
395635 (4255) _sem_
»

Programski patenti

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
453556 (3556) MrStein
»

Alarm: nam bo vstop v EU prinesel programske patente? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
5210195 (10195) krho

Več podobnih tem