» »

Ničla

Ničla

«
1
2

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

ajin ::

KAj je 0?
Definicija?

oprostite zaradi moje nevednosti , je pa to nekaj kar me bega ..

kAj je 0?

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

drejc ::

recmo: 0 je enota (a+0=a, 0+a=a) za komutativno operacijo seštevanja.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Zgodovina sprememb…

  • odbrisalo: OwcA ()

ajin ::

Mogoce nisem bil dovolj jasen .. to mislim da vem ..

SAmo dugace kaj predstavlja nic .. ker v svetu ni Nica? Naploh v nasem bivanju ni nica ? In to me bega ..

Kaj naj bi predstavljalo 0?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Thomas ::

Mislim, da bi beseda "nič" in z njo sam koncept niča, znala biti odveč.

Koncept nule (ničle, 0) v matematiki, se mi pa tudi ne zdi ravno obvezen.

Samo nisem čisto prepričan. Itak se odloči sam.

p.s.

Hehe ... po dveh letih si dobil odgovor (od drejca)! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

gzibret ::

Glede ničle: zanimivo je, da se je koncept ničle pojavil dokaj pozno. Nekje v 8 ali 9 stoletju. Pitagorejci npr. o tem niso imeli pojma (pa so bili dokaj spiritualistično naravnani).

Kantorjeva množica pa je zelo zanimiv objekt. Fraktal v bistvu. Iz nje izhaja nekaj lepih matematičnih sklepanj, samo imam knjigo o fraktalih v Lj, sedajle pa sem v Ce. Bom kdaj drugič kaj več napisal o tem.

Ta množica (kantorjeva) je v resnici dosti bolj zanimiva, kot to izgleda na prvi pogled.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

gzibret ::

Pa programerjem povzroča nemalo težav (divide by zero...) - ničla namreč.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

Matev ::

SAmo dugace kaj predstavlja nic .. ker v svetu ni Nica? Naploh v nasem bivanju ni nica ? In to me bega ..


sevda obstaja nič

jaz sem recimo do XX leta imel NIČ avtomobilov

klošar pa ima 0 hiš

nič pomeni da ni določene stvari ali vsega

Eschelon ::

LOL. Evo - pa mi bo prav prišlo, da sem prebral Book About Nothing. Noter je zgodovina ničle (kdaj se je sploh začela notacija), filozofski pomen, matematični heci (npr. prazna množica, njena potenčna množica,...0:)), navezanost na fiziko. Vse skupaj povsem poljudno, celo zabavno branje.
Vedeti, razumeti, znati.

Marjan ::

Pomoje je kar pomembno in potrebno, da lahko rečeš, da imaš nečesa nič. (Kar je samo bolj logična izpeljanka od pogovornega "nimam nečesa".)

OwcA ::

Ali obstaja kakšen primer, kjer 0 ni prevedljiva na negacijo?

Morda deljenje z 0, ampak tudi če to je, je nastalo zaradi "čudaškosti" 0 in ne obratno.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

ajin ::

Torej bi lahko rekli da je 0 samo nujno poimenovanje necesa cesar nase zaznave v tistem trenutku ne sprejmejo.., se ne zavedajo ? V resnici pa 0 ni in ta ni ; JE ; VSE

Vse JE!

Tesko je govoriti .. o tem da se ne zanikam .. spet . mah ....:)

gzibret ::

Ne Ajin, narobe misliš (vsaj po mojem mnenju).

UV svetlobe tudi ne morem zaznati, pa to še ne pomeni, da je pred mojim nosom nič (recimo, da sem v vakumu). Oz. da ni pred mojim nosom nič (BTW Nemci imajo to bolš pošlihtan - a maš "ein" ali pa "kein", ne pa "nicht kein").
Vse je za neki dobr!

Matev ::

nič pomeni da nečesa ni

za eno manj kot ena, ali za dva manj kot dva

nič mora obstajati - ker drugače ne bi mogel povedati koliko ovac imaš (če te kak ovčjerejec vpraša)

nič ovac ni pod mojo streho
nič

Thomas ::

Vse ovce so izven tvoje ograde.

Ax(x je ovca ==> x zunaj tvoje ograde}

:P

Lahko ja, lahko zreduciramo nulo na negacijo, IMO.

Stvar praktičnosti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Boeing ::

Owca, tale "deljenje z 0" mi je bil vedno malo sumljiv. Pravzaprav rahlo nelogičen.

Če imaš 10 pomaranč in jih razdeliš med 5 frocov: 10/5=2. Kristalno jasno.

Ergo, zdaj pa imaš zopet 10 pomaranč, in jih, baraba sebična, nikomur ne daš. Jih razdeliš med 0 osebki. Torej ti jih ostane 10. Po tej logiki bi n/0 moralo biti n.
Vem, da se v tem primeru razsuje milijon in ena teorija, ki sloni na tej predpostavki, a vseeno...

Je kakšna pametna razlaga, zakaj je to "nedovoljena operacija", ali se pač naj zadovoljim z večnim "to je zato ker je tršica tak rekla" in se ukvarjam s čim pomembnejšim...
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Eru ::

"jaz sem recimo do XX leta imel NIČ avtomobilov"
Potem nisi imel avtomobilov. "sem imell..." nisi imel!

"klošar pa ima 0 hiš"
Klošar nima hiš. Kaj ima klošar? Klošar nima ničesar. Nima in ne ima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eru ()

nevone ::

Nič je pomemben samo kot števka(cifra). Če te nimaš ne moreš narediti preprostega izračuna 2-2, ker nimaš števila, s katerim bi zapisal rezultat. Jasno je, da če imam 2 jabolki na mizi in jih preložim v košaro, potem na mizi nimam jabolk oziroma imam na mizi 0 jabolk.

Kar pa se tiče deljenja z 0. Zakaj hudiča bi hoteli nekaj deliti z 0? Kaj bi sploh radi? Če smo se spravil nekaj delit, potem razdelimo, sicer nima smisla. Če hočemo vse obdržati zase smo bodisi delil z 1 ali pa smo od svojega odšteli 0. Podobno bi lahko komplicirali pri odštevanju 2-2. Komot bi lahko rekel da je 2-2=2.

2 jabolka na mizi = imam 2 jabolka
2 jabolka na mizi - 2 jabolka na mizi = imam 2 jabolka

Dobr. Zdej sem rekla, kaj hudiča boš delil z 0. To nima smisla. Samo kako pa naj si sedaj po tej logiki razlagam pravilo n0 = 1. Kakšna je razlika med n/0 in n0?

Očitno ni važno, kako si (s svojo preprosto logiko)razlagamo posamezne dele matematike. Važno je da izračuni po postavljenih pravilih ne dajejo protislovnih rezultatov.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Matev ::

Owca, tale "deljenje z 0" mi je bil vedno malo sumljiv. Pravzaprav rahlo nelogičen.


a : 0 = oo (neskončno)

ker je 0 = 0,000000...0000001

in če karkoli delimo z neskončno majhno številko, dobimo neskončno veliko

10 : 1 = 10
10 : 0,1 = 100
10 : 0,01 = 1000
10 : 0,001 = 10000
10: 0,00000001 = 10000000
10 : 0,0000....000001 = 10000...00000

nevone ::

>in če karkoli delimo z neskončno majhno številko, dobimo neskončno veliko

In kje se začnejo neskončno majhna števila? Na kateri decimalki mora stati 1, da rečeš, da je število neskončno majhno? :\

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Gwanaroth ::

Ergo, zdaj pa imaš zopet 10 pomaranč, in jih, baraba sebična, nikomur ne daš. Jih razdeliš med 0 osebki. Torej ti jih ostane 10. Po tej logiki bi n/0 moralo biti n.


Razdeliš jih med 1 osebki, torej sebe. Ali si ti ničla ? Dvomim.
Lights often keep secret hypnosis..

OwcA ::

a : 0 = oo (neskončno)

V splošnem to seveda ni res.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Matev ::

In kje se začnejo neskončno majhna števila? Na kateri decimalki mora stati 1, da rečeš, da je število neskončno majhno?


da je številka neskončno majhna mora imeti neskončno veliko ničel med decimalno vejico in enico.

a : 0,000(in neskončno ničel)001 = oo

a : 0 = 999neskončno devetk999 = neskončno

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

OwcA ::

a : 0 = 999neskončno devetk999 = neskončno

Če odštejemo dejstvo, da to ni res ;), čemu bi bile pa same 9-ke? :\
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Matev ::

ali pa same osmice če želiš

fora je zgolj v tem, da je številk neskončno

Matev ::

će koga zanima kaj več o deljenju z nič:

http://en.wikipedia.org/wiki/Division_by_zero

Matev ::

izvleček:

a/0 is positive infinity when a is positive, negative infinity when a is negative, and NaN (not a number) when a = 0

drejc ::

Matev, to kar ti opisuješ je limita...se reče kam pes taco moli ko ga deliš z števili v poljubno majhni okolici ničle. Pust notacijo, probi razumet an!

Deljenje z nič je na Riemannovi sferi jasno dovoljeno saj je tam oo le prej definirana točka, ki jo zapopaš ko ukriviš R2 v sfero in daš na vrh kot kapco, da se pol loh naprej igraš.


edit123: typo
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: drejc ()

OwcA ::

@matev ja, v razširjeni kompleksni ravnini (edit: me je že drejc prehitel).

Saj ti še v tvojem linku to piše (ako bi bil vse prebral ...):
Although division by zero is undefined with real numbers and integers
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

CaqKa ::

>>> In kje se začnejo neskončno majhna števila? Na kateri decimalki mora stati 1, da rečeš, da je število neskončno majhno?

Za neskončno ničlami ;)

Thomas ::

Hja no. Eni uvajajo tudi takoimenovana hiperrealna števila, kjer imaš v resnici lahko neskončno nul pred neskončno enkami in tako naprej.

IMHO ... izumetničena zadeva.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ajin ::

Mogoce je izven teme , ceprav jaz ne vidim da JE!

DNK = atomi= "prazen" "prostor"= info= zavest= energija= dusa= je gibalec,ustvarjalec, JAz!

KAj bi lahko rekli o tem?

ajin ::

"Vakkuum" ni prazen! "Praznina" je izmsljena! VSE dejansko JE polno z vsem in o tem sem govoril, zato me bega koncept nica!

Matev ::

"Vakkuum" ni prazen! "Praznina" je izmsljena! VSE dejansko JE polno z vsem


potemtakem je tudi koncept niča poln
in zato čisto upravičen

drejc ::

0 je kr obvezna v aritmetiki IMO. Brez nje smo več ali manj bosi.

Ajin povej mi kolk galapaških mockingbirdov maš doma? 0.00000000000000001?
|O
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Utk ::

ajin, eru, vajin problem ni matematični, ampak jezikoslovni, kaj je (oz. ni) 0. To lahko 3 dni filozofiraš z jezikoslovci, predvsem slovenisti. V drugih jezikih je ta problem malo drugačen. V matematiki je pa to čist nek drug problem. Če je naš jezik, ki ga govorimo, tako zanič, da ne moremo nedvoumno povedat da nečesa nimamo, je to problem jezika, ne ničle. Če ostanemo v matematiki in njenih zapisih je pa drugače. Ne tega mešat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

ajin ::

Recimo kaj sestavlja prostor ki je med jedrom in elektronom? O tem govorim. NIc(0)
zagotovo ne , ne jezikovni niti matematicni.

Drejc ne mislim tako banalnih primerov!


"potemtakem je tudi koncept niča poln
in zato čisto upravičen"

Seveda je koncept nica poln, ker sam nic( 0) v pravi perspektivi nica, je izmisljen, zaradi nepopolnih cutov!

Prosim ce lahko kaj recemo o tem?

DNK = atomi= "prazen" "prostor"= info= zavest= energija= dusa= je gibalec,ustvarjalec, JAz!

KAj bi lahko rekli o tem?


( ne napadam osebe iz katere prihajajo besede, temvec besede same!)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ajin ()

OwcA ::

Kaj hočeš povedati? To, da je pojem niča samo praktična okrajšava za negacijo, smo že omenili. Da je nevtralni element za seštevanje tudi in potem se počasi neha. Fizikalno vsekakor ne vidim kakšnih dodatnih interpretacij.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

ajin ::

Nevem ali sem toliko nejasen , sem vprasal nekaj na zadnje! SAmo hocem potrditev, da VSe je polno z vsem, da "prostor" med "jedrom" in "elektronom" ni "prazen"! In iz tega potem sledi, da "nic" kot pojem, je "nedejanskost". Torej ta "nevtralni" element je nekaj. "Nevtralnost" je nekaj . TO me samo bega, trditev da nekaj NI, je napacna!


Predvsem bi pa rad govoril o DNK.

KAj bi lahko rekli o tem?

DNK = atomi/valovanja= "prazen" "prostor"= info= zavest= energija= dusa= gibalec,ustvarjalec, JAz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ajin ()

OwcA ::

Trditev da nekaj NI, je napacna!

Ni res, napačno je kvečemu, da v vesolju obstaja (idealna) praznina.

DNK = atomi= "prazen" "prostor"= info= zavest= energija= dusa= je gibalec,ustvarjalec, JAz!

KAj bi lahko rekli o tem?

Bull-shit. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

ajin ::

Hvala za tvojo natancno potrditev. To sem hotel slisati!

Utemelji da je to: DNK = atomi/valovanja= "prazen" "prostor"= info= zavest= energija= dusa= gibalec,ustvarjalec, JAz! ( bull-shit je tudi del tega, da se strinjam)

Utemelji ,da je to napacno, ali ne vredno razmisleka, kaj ves kam vodi to ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ajin ()

Thomas ::

> DNK=atomi ...

H != DNK.

Tako cela enačba pade.

Ni ... to ni ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gumby ::

ce nula ne obstaja, kaj je potem na sredini intervala (-1,1) ?

1/2^(oo-1) mogoce?

Thomas ::

Kdo je pa rekel, da tak interval obstaja?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ajin ::

kaj je potem na sredini?

Nula, sam da je nula neskoncna mnozica, ki vsebuje neskoncno elementov in vsak njen element je spet mnozica ki vsebuje neskoncno nam znane in neznane elemente itd .. v neskoncno...

hehe.

Res dejmo mozganckat o tem kar sem vprasal, prosim?
CE se lahko greste kot "nadaljujte stavek" in pisete nekaj kar je smesno, samo, no ne morem reci ne toliko koristno, sam vseeno, recimo ne toliko koristno kot bi lahko bilo to, potem se mi zdi da to kar bi zdaj lahko nadaljevali mogoce bilo malo bolj koristno ;

DNK = atomi/valovanja= "prazen" "prostor"= info= zavest= energija= dusa= gibalec,ustvarjalec, JAz!

Mogoce pa pridemo kam in ugotovimo kaj smo :)

P.S: Lahko prvo zacnem s te, ce je trditev prava in pravilno povezana?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ajin ()

Thomas ::

> Nula, sam da je nula neskoncna mnozica, ki vsebuje neskoncno elementov in vsak njen element je spet mnozica ki vsebuje neskoncno nam znane in neznane elemente itd .. v neskoncno...

Bingo!

KOMOT je lahko nula tudi to, po uradni matematiki.

Ne sme se samo zaklobasat, oziroma zašpilit, oziroma kje križat tako, da bi prišlo do navzkrižnega vsebovanja.

Ampak tega ti nisi reku.

> DNK = atomi/valovanja= "prazen" "prostor"= info= zavest= energija= dusa= gibalec,ustvarjalec, JAz!


Za tole pa ni bingota, to je pa mimo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ajin ::

Koliko vas moram prositi da utemeljite da zato ni "bingota", da trditev ni pravilna?

RAziscimo, kam bomo prisli.;) :))

DNK = atomi/valovanja= "prazen" "prostor"= info= zavest= energija= dusa= gibalec,ustvarjalec, JAz

gzibret ::

Ajin - na žalost nimam blage veze, kaj ti misliš s tole tvojo enačbo povedati. Zato tudi ne morem komentirati......
Vse je za neki dobr!

_marko ::

ajin:
Malo obrazloži enačbo.

Ti v bistvu trdiš, da smo mi/zavest v "prostoru" med jedrom in elektronom v atomu.
Zakaj se potem ne zavedaš če si v komi?
Če si mrtev?
Če si roža?
Če si wc papir?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

ajin ::

Gzibret povezi, saj lahko! Sem jasno opisal!

MArko:

Kdo je rekel da k si v komi da se ne zavedas? Ni res. Nekateri vse zaznavajo samo ne morejo dati reakcije, proizvesti drazljaja, nekateri jogiji zavestno vstopajo in izstopajo iz nje tudi iz klinicne smrti, ni mozganskega valovanja, samo utemeljujejo s tem da ker ne spustijo svojo duso telo ne umre...

VEdenje, da sestavni delci mene so Atomi( in vedenje njegovega sestavnega delovanja, modela +najnovejse teorije) me silijo v to, da tako razmisljam. Inpotem ko razmislim ali pomislim da sem zavestno bitje ki prav zdaj pise, govori, misli in biva, vse to me vodi k temu, Zdaj razumete, torej kaj bomo rekli, mislim da bo zanimiva tema!

Ne med "prostorom", samo kaj smo, ce "poznamo" lastnosti atomov/nihanj, in recimo ce se podamo v malo makro svet, in pogledamo DNK, in ga pogledamo z ocmi kvatne mehanike, in glede na to da DNK, je informacija ki se prenasa z vso vsebino, v istem casu pa se premesa in ustvarja edinstvenost, z podobnimi karakteristikami, nekega daljnega prednika, ali bliznjega( whatever) in se spet spomnemo modela atoma, kajti to smo in da smo nihajoca energija, ion khrati koherentno delovanje zavesti, jaz, gibalec, ustvarjalec,torej u get my point

SO! ????????????????????????????


DNK = atomi/valovanja= "prazen" "prostor"= info= zavest= energija= dusa= gibalec,ustvarjalec, JAz

;)
lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ajin ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prihodnost-konec vesolja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13222642 (18603) imagodei
»

Realnost je virtualnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
625850 (4924) Saladin
»

Ezoterični nič in neskončnost

Oddelek: Loža
202796 (2512) Saladin
»

Je bilo vesolje ustvarjeno iz niča? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1229918 (6967) Saladin
»

simulacija vesolja

Oddelek: Znanost in tehnologija
382918 (1881) antonija

Več podobnih tem