vir: Flickr
vir: Ars TechnicaNi pa sodišče tožnikom ugodilo glede zahteve, da se pogoji za tako preiskavo še dodatno zaostrijo. Kakorkoli, odločitev še ni pravnomočna, ameriška vlada se lahko nanjo pritoži.
S tem je verjetno končano obdobje sistematičnega kršenja pravic in svoboščin, ki si ga je vlada ZDA pridrževala na mejah države. Te so namreč nekakšna siva cona, kjer celo njihovi državljani niso deležni vseh pravic, ki jim sicer gredo znotraj države. Vlada je ves čas zatrjevala, da za preiskavo naprav na meji ne potrebuje dovoljenja sodišča, še več, od potnikov so pogosto zahtevali tudi njihova uporabniška imena na družabnih omrežjih ter jim v primeru neprimernih objav odrekli vstop v državo. Slednje se je nekajkrat primerilo celo posameznikom, ki so imeli na svojih zidovih neprimerne objave, ki so jih tja delile tretje osebe.
Mejni organi ZDA so po lastnih ocenah lani preiskali naprave približno 33.000 potnikom, kar po njihovih podatkih predstavlja 0,007 % vseh tistih, ki so v tem času prečkali mejo.